Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou to DeFi yield optimizéry a jak vám mohou pomoci ještě více zvýšit zisk z yield farmingu?

Publikováno
Co jsou to DeFi yield optimizéry a jak vám mohou pomoci ještě více zvýšit zisk z yield farmingu?

Svět DeFi je plný úžasných příležitostí. Své místo v něm mají jak decentralizované burzy, tak i různé zápůjčné protokoly a samozřejmě i platformy nabízející další formy dodatečného zhodnocování kryptoměn, ať už ve formě stakingu, liquidity miningu či pokročilého yield farmingu. Spousta z nich je oreintována na různé sítě a protože je jejich míra vytíženosti diktována zejména komunitou, liší se i v tom, jaké projekty ke zhodnocení nabízejí a v jaké míře. Fluktuace možného APY či APR se tedy mění jak mezi jednotlivými zhodnocovacími protokoly, tak i třeba v řádu dnů na jednom protokolu samotném.

Mezi stovkami DeFi projektů, na nichž je APY za staking vašeho oblíbeného tokenu každé ráno jiné, je pro obyčejného smrtelníka téměř nemožné se zorientovat. A když už se vám to v rozumné míře tak nějak povede, kvůli průběžně se měnícímu zhodnocení můžete další ráno začít opět nanovo. Proto vznikla úplně nová kategorie DeFi projektů – yield optimizéry či agregátory. V dnešním článku si je více přiblížíme a vysvětlíme si jejich pro a proti.

Obsah článku

Co je to DeFi yield optimizér a jaké služby poskytuje?

DeFi yield optimizér je projekt ve světě decentralizovaných financí, s jehož pomocí můžete dodatečně zvýšit a automatizovat zhodnocování vašich kryptoměn na jiných zhodnocovacích protokolech.

Umožní vám např. automatizovaně poskytovat likviditu v liquidity poolech decentralizované burzy a získané LP tokeny nadále stakovat, klidně i na jiném projektu, a ještě více tak zvýšit získané odměny. Součástí těchto strategií může být i zpětné investování odměn, které celý zisk umocňuje.

Všechny tyto kroky yield optimizéry běžně činí automaticky skrze smart kontrakty, jakési programy existující přímo na blockchainu. Kupříkladu Yearn Finance, jeden z nejznámějších DeFi yield optimizérů, za svou existenci provozoval již více než 250 vaultů. Pod pojmem vault si můžete představit něco jako spořicí účet v bance, ovšem zde s tím rozdílem, že se jedná o plně nezávislý a absolutně transparentní záznam na blockchainu.

V čem yield optimizéry excelují oproti farmení na vlastní pěst?

Vymyšlení, otestování a průběžné aktualizování fungující yield farmingové strategie jistě zabere spoustu času. Rozhodnete-li se využít vaulty na Yearn Finance či jiném DeFi agregátoru, tento čas ušetříte, protože se ponoříte do hotových strategií, které kupa zkušených kryptoměnových traderů a yield farmerů vymyslela již před vámi.

Další významnou výhodou je tzv. pooling či investování klientských prostředků hromadným způsobem. K tomu některé yield optimizéry velmi často přistupují a dostávají se tak mnohdy k vyšším odměnám, což pro vás znamená lepší výsledek. Tím, že své finance spojíte s ostatními investory, často také ušetříte na poplatcích.

Poznámka

Poznámka: Poplatky za kryptoměnové transakce se na některých sítích mohou vyšplhat do rekordních výšin. Nejvíce na ně trpí Ethereum, pro nějž v případě vysokého vytížení sítě nejsou stovky dolarů za jednu transakci ničím výjimečným.

Tím největším přínosem (mnohdy ovšem paradoxně ústícím i v největší nevýhodu yield optimizérů, jak si níže vysvětlíme) je však ušetřený čas. Nemusíte už strávit hodiny a hodiny sjížděním webů již zaběhlých či nově vznikajících DeFi projektů, protože pro vás yield optimizér mění strategie za pochodu – máte jistotu, že využíváte těch nejlepších současných nabídek na trhu.

Ovšem pouze v případě, že yield optimizér funguje tak, jak je očekáváno.

Jaké jsou nejznámější DeFi yield optimizéry?

Asi tím nejznámějším DeFi yield optimizérem, jehož koncepci spoustu dalších projektů později převzalo, je Yearn Finance. Povíme si ale také něco i o projektech jako Autofarm, Beefy či Reaper Farm a o tom, jak jsou mnohdy navzájem provázané.

Yearn Finance

Yearn Finance se svým governance tokenem YFI, pomocí něhož jeho držitelé rozhodují o budoucím vývoji platformy, nabízí řadu možností pro dodatečné zhodnocování kryptoměn. Projekt byl založen vývojářem Andre Conje, zvučným jménem ve světě kryptoměn a “otcem” DeFi.

Hlavním produktem, jenž Yearn Finance nabízí, jsou tzv. vaulty, neboli smart kontrakty, do nichž můžete vložit určitý obnos kryptoměn za účelem jejich dodatečného zhodnocování podle předem stanovaných strategií. Yearn Finance je v současnosti nejvíce provázané s decentralizovanou burzou Curve Finance, pro níž nabízí nejvíce vaultů a také řadu dalších produktů.

Zdroj: yearn.finance
Shrnutí poolu Curve 3Crypto na Yearn Finance
Shrnutí poolu Curve 3Crypto na Yearn Finance

Na obrázku výše je příklad vaultu 3Crypto a jeho tokenu crv3crypto. Liquidity pool na Curve Finance, jenž tento vault využívá, kombinuje USDT, WBTC a WETH. Pokud uživatel do tohoto poolu vloží své prostředky a začne tak poskytovat likviditu, dostane za odměnu právě token crv3crypto, který pak může vložit do vaultu zde na Yearn Finance a ještě více jej tak zhodnotit skrze různé automatizované strategie. V době psaní článku se APY zmíněného poolu pohybuje kolem 11 %.

Mezi další produkty Yearn Finance se pak řadí yCRV a yBribe, oba jsou opět propojené s burzou Curve Finance. První z nich nabízí optimalizaci stakingu tokenu CRV přes syntetický derivát st-yCRV, druhý je, jak je již patrné z názvu, zaměřený na “podplácení”, přesněji řečeno na hlasování o tom, jaký pool na burze Curve Finance dostane dodatečný podíl odměn v tokenech CRV.

Beefy Finance

Dalším z projektů je agregátor Beefy Finance. Jedná se o mladší, avšak mnohem bohatší projekt propojující zhodnocovací příležitosti ze všech předních blockchainů, ať už se jedná o Ethereum či o BNB Chain, Polygon nebo třeba Arbitrum. Mezi momentálně nejvýdělečnějšími pooly můžeme nalézt opět 3Crypto pool od Curve Finance, jenž jsme si zmiňovali výše.

Jeho APY však konkurují další příležitostí od projektů jako Balancer, Thena, PancakeSwap či Velodrome. Proto je Beefy z hlediska dostupných možností mnohem přívětivější platformou, než výše zmiňované a dříve silně dominantní Yearn Finance.

Zdroj: beefy.com
Přední vaulty na Beefy Finance
Přední vaulty na Beefy Finance

V čem však Beefy Finance přímo exceluje je uživatelská přívětivost. Po rozkliknutí jedné z nabízených zhodnocovacích strategií se uživateli zobrazují její detaily – dialog pro vložení potřebných tokenů, graf s historickou výnosností, doporučované DeFi pojištění, u liquidity poolů jejich podrobné informace (např. podíl jednotlivých tokenů) a samozřejmě také popis a vysvětlení samotné zhodnocovací strategie.

Asi nejzajímavější je Bezpečnostní skóre, které Beefy Finance stanoví pro každou ze strategií. Skóre má několik kritérií, jejichž úspěšné splnění uživatelům prezentuje u každé ze strategií.

Příklad bezpečnostního skóre na farmě SushiSwapu

Na obrázku níže je např. popis jednotlivých charakteristik strategie používající liquidity pool ETHUSDC na SushiSwapu. Tato strategie funguje tak, že vezme liquidity provider (LP) tokeny uživatele, jenž uživatel dostane pro uzamčení stejného podílu ETH a USDC do liquidity poolu, a uzamkne je do farmy na SushiSwapu.

Za farmení uživatel dostane odměny ve formě SUSHI, nativního utility tokenu burzy. Smart kontrakt tyto tokeny prodá a automaticky za ně nakoupí ETH a USDC, které uzamkne a získá za ně další LP tokeny. Ty opět uzamkne do farmy. Takto pokračuje stále dokola a co nejvíce tak maximalizuje zisk z yield farmingu na SushiSwapu. Aby uživatel ještě více ušetřil na poplatcích, transakci smart kontrakt spojí se všemi uživateli dohromady.

Zdroj: SushiSwap
Safety skóre strategie pro liquidity pool ETH-USDC na SushiSwapu
Safety skóre strategie pro liquidity pool ETH-USDC na SushiSwapu

Podle Beefy Finance je tato strategie vesměs bezpečná – není tak komplexní jako strategie jiné, je dlouhodobě využívaná (SushiSwap je tu s námi už nějaký ten pátek), používá celkem stabilní kryptoměny s vysokou tržní kapitalizací a běží na auditované platformě s ověřeným smart kontraktem.

Jediným negativem je impermanent loss, tedy ztráta hodnoty při vychýlení ceny kryptoměn, které se v této kombinaci tokenů bohužel vyvarovat nelze.

Reaper Farm

Již jsme si zmínili, že drtivá většina DeFi yield optimizérů funguje naprosto stejně a liší se pouze v tom, jaké příležitosti svým zákazníkům nabízí. Zhodnocovací strategie totiž většinou tvoří samotní autoři projektu s pomocí komunity, proto jsou na každém projektu rozdílné a také s rozdílným finančním zhodnocením. Dosud jsme se bavili o projektech orientovaných na většinu nejznámějších kryptoměnových sítí – těmi jsou např. výše zmíněné Yearn Finance, Beefy a nebo Autofarm, další rezonující jméno, které každý zkušený yield farmer určitě zná.

Existují pak ale projekty existující pouze na jedné síti. Byť je s nimi manipulace trochu náročnější, neboť musí mít uživatel mnohdy peněženku kompatibilní se specifickou sítí projektu, může se vyplatit, protože se na takových projektech dají často nalézt unikátní příležitosti. Mezi takové projekty se řadí např. Yield Yak (Avalanche), Kamino Finance (Solana), Convex Finance (Ethereum) a nebo Reaper Farm, jenž se zaměřuje primárně na Fantom a nově také na Optimism.

Reaper Farm agreguje příležitosti pro optimalizovaný yield farming na různých burzách po sítích Fantom a Optimism, např. pro Fantom zde můžeme nalézt agregované příležitosti pro 7 různých decentralizovaných burz.

Nabízené příležitosti na Reaper Farm
Nabízené příležitosti na Reaper Farm

Na obrázku výše je výčet několika zhodnocovacích strategií Reaper Farm na síti Fantom. Vesměs se opět jedná pouze o automatické skládání odměn za poskytování likvidity do různých burz – smart kontrakt Reaper Farm tedy za uživatele automaticky sbírá odměny a nakupuje za ně další kryptoměny, které zpětně investuje. Princip jednoduše popisuje následující infografika Reaper Farm.

Jak na Reaper Farm?
Jak na Reaper Farm?

Na co si dát u DeFi yield optimizérů pozor?

Byť investice skrze DeFi yield optimizéry může být pohodlná a zároveň mnohem ziskovější, než kdyby uživatel farmil odměny na samotné burze na vlastní pěst, otevírá také prostor pro další problémy. Samotná investice na různých decentralizovaných aplikacích, ať už jsou to decentralizované burzy či zápůjčné protokoly, je už tak značně riziková.

U všech projektů vždy existuje riziko podvodu – to patří k minimální všeobecné regulaci, kterou DeFi disponuje, a u mladých a méně známých projektů to platí dvojnásob. I když ovšem jejich zakladatelé vše zamýšlí správně, stále jsou to pouze lidi a mohou udělat chybu. Proto není výjimkou, že se časem v napsaných smart kontraktech burzy naskytne nějaká chyba. Ta může mít někdy naprosto katastrofické důsledky – může otevřít dveře hackerům nebo kryptoměny od svých právoplatných uživatelů naprosto izolovat.

DeFi yield optimizéry tato rizika nijak neminimalizují, naopak je ještě zvyšují, protože figurují jako prostředníci mezi uživateli a samotnými DeFi projekty, kde jsou kryptoměny následně zhodnocovány. Z cynického pohledu se tak jedná o další místo, kde se může něco pokazit. To znamená, že se podobně závažná chyba může objevit i ve smart kontraktech optimizéru. Stejně bychom mohli diskutovat i o potenciálních nekalých úmyslech jejich autorů.

Posledním možným rizikem je také špatně navržená investiční strategie. Jak jsme si řekli, zhodnocovací strategie na DeFi yield optimizérech také tvoří jen a pouze prostí lidé. Ověřujte si tedy nejen samotný optimizér, ale také to, jak vlastně má v plánu vaše tokeny zhodnotit.

Proto se vždy mějte na pozoru a svůj booster výdělků si vybírejte stejně pečlivě, jako jakýkoliv jiný projekt, do něhož zamýšlíte investovat.

Pár slov závěrem

Pakliže jste si již nějaké yield farmingové strategie vyzkoušeli, jistě víte, jak proměnlivé toto prostředí je a jak časově náročné je stíhat všechny DeFi trendy a nenechat si ujít významné příležitosti. Liquidity mining vašeho oblíbeného páru totiž za měsíc na jedné burze nemusí být stejně výhodný, jako na burze druhé. Toto “přelévání” a automatizované zhodnocování v rámci zpětných investicí získaných odměn vám právě zajistí DeFi yield optimizéry.

I v rámci této sféry DeFi projektů je ale potřeba projít nějakou rešerší. Optimizérů je dnes opravdu požehnaně – na každé z nejznámějších sítí jich bezpochyby naleznete minimálně tucet. I přes to, že většina z nich funguje naprosto stejně, každý z nich může nabízet jiné příležitosti – bohužel tak opět narážíme na stejný problém, což může být úsměvné.

V dnešním článku jsme si zmínili některé známé a časem prověřené DeFi optimizéry. Chcete-li si vybrat z podrobnějšího seznamu, můžeme doporučit např. soupis na alchemy.com. Ať už se však rozhodnete pro jakýkoliv optimizér, vždy k němu přistupujte stejně, jako k jakékoliv jiné investiční příležitosti – projekt si pořádně prověřte.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎