Poloniex je menší kryptoměnová burza, která v minulosti zažila několik bezpečnostních problémů. Poslední hack utrpěla v roce 2023. Vyniká velkým počtem zalistovaných altcoinů a memetokenů, avšak knihy objednávek v těchto párech často zejí prázdnotou a je u nich velký spread. Kromě toho nepodporuje ani SEPA platby. Je však možností pro ty, kteří chtějí obchodovat kryptoměny anonymně, jelikož nevyžaduje ověření totožnosti (KYC).
Hodnocení Finex.cz
-
16. místo
-
74 %
Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je dostupnost českého jazyka, kvalita uživatelské podpory či nápovědy, vklad/výběr a investování v českých korunách, české krypto páry nebo příslušné regulace v České republice.
60%
Poplatky a podmínky
Hodnoceny jsou poplatky za otevření a vedení účtu, poplatek za obchodování (spot, deriváty aj.), dále poplatky za výběr/vklad peněz a další poplatky. Do hodnocení se promítají i podmínky spojené s využíváním služby, jako např. minimální vklad/investice nebo nutnost KYC.
90%
Nástroje a funkce
Hodnoceny jsou nástroje a funkce, jako např: DCA investice, finanční páka, futures, opce, staking, launchpooly, kopírování obchodníků aj.
75%
Nabídka kryptoměn
Hodnocení zahrnuje počet dostupných kryptoměn.
100%
Přívětivost platformy
Hodnocena je rychlost a přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy, dostupné metody pro vklad/výběr peněz a dostupnost mobilní aplikace. Dále je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace.
60%
Důvěryhodnost burzy
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, míru likvidity, kvalitu zákaznické podpory, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty), hodnocení a názory našich čtenářů.
Poloniex, kryptoměnová burza spuštěná v lednu 2014, patří k burzám, se kterými si poradí i nováčci ve světě kryptoměn.
Na platformě můžete obchodovat s více než 100 párů tokenů (s některými i na páku) nebo svá digitální aktiva krátkodobě půjčit jiným uživatelům a získat za to úrok. Bohužel však poloniex nepodporuje obchodování s fiat měnami.
Obchodovat je možné na mobilní aplikaci, kromě toho nabízí Poloniex i decentralizovanou burzu Poloni DEX. Renomé platformy však sráží několik historických bezpečnostních narušení (včetně krádeží) a pro běžného uživatele nepříliš dostupná zákaznická podpora.
Kvůli rozchodu s mateřskou společností si od října 2019 navíc američtí uživatelé nemohou na burze založit účet, což jim odebírá značnou část uživatelské základny. Chcete o Poloniexu vědět více? Přečtěte si celou tuto recenzi!
Platforma Poloniexu udělá radost začátečníkům i pokročilým traderům. Na první pohled není nijak složitá, ve skutečnosti ale skrývá řadu užitečných funkcí.
Výchozí nastavení zobrazuje svíčkový graf kryptoměny; jeho časové rozmezí snadno upravíte v levé horní části grafu. V dolní části se pak nalézá zobchodovaný objem za daný časový úsek.
Parametry grafů (barvy, škály, rozsah os) je možné měnit, nechybí ani základní a pokročilé indikátory. V záhlaví je pak možné přepnout na platformu pro obchodování s pákou nebo půjčování tokenů ostatním uživatelům.
Pod grafem naleznete okna pro zadávání příkazů k nákupu či prodeji kryptoměn, formulář pro stop-limit (prodej či nákup tokenů při dosažení definované hodnoty), knihu objednávek (order book) a vizualizaci hloubky trhu (market depth).
Určitou nevýhodou Poloniexu je, že ani mobilní aplikace ani webové stránky nejsou dostupné v češtině; k dispozici je pouze angličtina, čínština a ruština (u aplikace pak ještě několik dalších jazyků).
Další značná nevýhoda je, že Poloniex nenabízí obchodování fiat měn. Máte však k dispozici stablecoiny USDC a USDT.
Obchodování na páku u Poloniexu
Pákové obchodování je na Poloniexu možné pouze u Bitcoinu a to jen do 2,5násobné výše vlastního vkladu, páka je tedy 1:2,5. Poloniex ale umožňuje i obchodování tzv. perpetual futures kontraktů, kde je maximální páka nastavena na 1:100.
Při poklesu zůstatku pod určitou se obchodní příkaz automaticky ukončí a tokeny se vrátí obchodníkovi. Tokeny si obchodník může vypůjčit od ostatních uživatelů Poloniex, ručí však svými vlastními aktivy.
Možnost krátkodobé zápůjčky tokenů je mezi uživateli burzy oblíbená. V roli věřitele uživatel připraví nabídku, ve které určí:
obnos kryptoměny, kterou je ochoten půjčit,
dobu trvání zápůjčky (standardem jsou 2 dny),
výši úrokové sazby.
Obchodník si následně na příslušné podstránce vybírá z různých nabídek – např. podle toho, kolik tokenů (a na jak dlouho) potřebuje. Pro každou ze služeb (klasické obchodování, obchodování s pákou a půjčování tokenů) jsou k dispozici vlastní účty.
Založení účtu na burze Poloniex
Registrace na platformu je jednoduchá, stačí zadat e-mailovou adresu a heslo. Po ověření e-mailu získáte účet první úrovně, který vám umožní neomezeně obchodovat a vybírat tokeny v hodnotě až 10 000 dolarů denně – vložit ani vybrat dolary ani eura ale nemůžete.
Přechod na vyšší úroveň (s vyšším limitem výběru a možností pákového obchodování) podmiňuje burza verifikací. Ta zahrnuje vyplnění jména, data narození, adresy a telefonního čísla. Je potřeba také pořídit fotografii s ručně napsaným názvem burzy a aktuálním datem. Schválení trvá typicky několik hodin.
Poloniex nabízí také firemní účty s vyšším limitem pro výběr a VIP zákaznickou podporou. Obchodování na platformě je možné provádět přes speciální mobilní aplikaci, která je dostupná pro iOS i Android.
Limity na burze Poloniex
Výběrové limity u osobních účtů se liší podle toho, zda jste prošli verifikací. Bez ověření totožnosti je denní limit výběru 10 tisíc dolarů, po verifikaci se limit navyšuje na 25 000 $. Firemní účty mají limit individuální, určený obchodní podporou burzy.
Omezený je také nákup bitcoinů přes Simplex: minimální výše útraty je 50 dolarů, denní maximum 20 000 $. Za měsíc pak můžete na Simplex nakoupit BTC tokeny v hodnotě nejvýše 50 000 dolarů.
VIDEO: průvodce registrací na burzu Poloniex
https://www.youtube.com/watch?v=5rJK4rNTN9Q
Nákup kryptoměn na burze Poloniex
Na platformě koupíte pouze bitcoiny a výhradně kartou s tučným poplatkem. Jinak vložit fiat měnu není možné. Proto je lepší si bitcoiny nebo jinou měnu nejdříve koupit u směnárny (jako např. SimpleCoin) a ten si tam pak převést a směňovat ho za jiné mince či tokeny.
Navíc nákup přes Simplex (zpracovatel plateb kartou) je podmíněný verifikací uživatele (je potřeba zadat jméno, e-mail, telefon a bydliště) a probíhá v dolarech a eurech – nákup českými korunami je možný přes další nevýhodný směnný kurz.
Zakoupené bitcoiny se automaticky vloží na váš účet. Vklad je možné provést i klasickým převodem na blockchainu. Minimální výše depozitu se liší podle kryptoměny, např. u Etherea je to 0,5 ETH; podrobné informace naleznete zde.
VIDEO: průvodce vložením a výběrem tokenů na Poloniex
https://www.youtube.com/watch?v=soLbRM75wRI
Poplatky u Poloniex
Výši poplatků za klasické a pákové obchodování určuje platforma na základě zobchodovaného objemu za posledních 30 dnů. Vychází přitom z průměrné denní hodnoty BTC. Ke stržení poplatku z účtu dochází jednou za 24 hodin a to po automatickém zpětném přepočítání.
Poloniex samozřejmě zvýhodňuje obchodníky s velkým objemem tokenů a pro největší investory má připravené speciální VIP programy se zvýšeným limitem výběru nebo dokonce vrácením malé části prodaných tokenů:
Poplatky za vklad Poloniex neúčtuje, za výběr se výše poplatku liší podle kryptoměny, např.:
Informace o poplatcích za výběr dalších kryptoměn najdete zde. Při půjčování kryptoměn třetím stranám si Poloniex účtuje 15% poplatek z úroků.
Při nákupu BTC kartou si platební brána Simplex strhne buď 10 dolarů, nebo 3,5 % ze zakoupeného objemu tokenů – záleží, která částka je vyšší.
Zabezpečení u Poloniexu a zákaznická podpora
Poloniex využívá standardní zabezpečení kryptoměnových burz: disponuje dvoufázovým ověřením uživatele (2FA) a při ztrátě zařízení užívaného pro autentizaci umožňuje získat přístup k účtu pomocí 16místného číselného kódu.
Při přihlášení z cizího zařízení může uživatel svůj účet dočasně zablokovat; pro případ krádeží je burza pojištěna. Stejně jako řadě jiných platforem, ani burze Poloniex se nevyhnuly kybernetické útoky a bezpečnostní problémy.
Slabinou platformy je i zákaznická podpora. Funguje jen přes e-mail a podle řady uživatelů je velmi pomalá, popř. na dotazy vůbec nereaguje.
Zkušenosti s burzou Poloniex
Poloniex je poměrně oblíbená burza, ikdyž její oblíbenost rok od roku klesá a nahrazují ji konkurenti jako je Binance. Její slabinou je již zmíněná zákaznická podpora a očividně nedostatečné zabezpečení na straně serverů.
Výhodou burzy Poloniex je dostupnost velkého množství kryptoměn a díky velkému množství obchodníků zatím i poměrně dobrá likvidita tokenů.
Po zobchodování tokenů však pro jistotu doporučujeme co nejrychlejší přesun aktiv z burzovních účtů do vlastní kryptoměnové peněženky.
Máte i Vy s burzou Poloniex zkušenosti? Nebo se chcete na něco zeptat? Napište nám do diskuze pod článkem!
Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.
Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.
Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.