Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(33) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Konec roku 2021 a ohlédnutí se za naší investicí

(33) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Konec roku 2021 a ohlédnutí se za naší investicí
Zdroj: Depositphotos.com

Ačkoli byl konec roku 2021 slibný, než jsme stihli tento článek sepsat, během prvních několika dní ledna 2022 přišel znatelný propad celého kryptoměnového trhu. Jak si naše stotisícové portfolio nyní stojí? Sestavili bychom ho nyní podobně? Pojďme se na aktuální situaci podívat blíže!

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 32 měsících – 1 361 000 Kč
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 32 měsících – 1 361 000 Kč

Aktuální zhodnocení kryptoměn v rámci našeho portfolia

  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 263 000 Kč (↑ 1 219 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo 80 000 Kč, nyní v hodnotě: 1 098 000 Kč (↑ 1 272 %).
  • Fyzické zlato (20g slitek) – Vloženo 20 170 Kč, nyní zhruba v hodnotě: 25 000 Kč (↑ 24 %). Pouze pro porovnání, nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia.

Ohlédnutí za naší investicí

Z celkové maximální hodnoty našeho portfolia dne 24. listopadu 2021, která dosáhla 113 580 dolarů, tedy bezmála 2 500 000 Kč, přišel razantní propad. Naše portfolio má nyní hodnotu 1 361 000 Kč, tedy o 45 % méně.

V našich měsíčních shrnutích většinou shrnujeme aktuální situaci a zamýšlíme se nad vývojem trhu v následujících měsících. Tento článek ale bude trochu jiný. Protože momentálně připravujeme celkové shrnutí roku 2021 a predikci na rok 2022 v samostatném článku, zde se pouze ohlédneme za historií našeho portfolia.

A protože se nás mnohdy ptáte, jak sestavovat svá portfolia v této době, zkusíme přidat i náš názor. Nejsme ale certifikovaní finanční nebo investiční poradci, proto naše slova berte s rezervou a ne jako přesná doporučení. :-)

Jak jsme portfolio sestavili tehdy?

V prvních měsících roku 2019, kdy jsme toto portfolio sestavovali, byla situace na trhu úplně jiná, než je dnes. Obecně by se dalo zavzpomínat, že seznam kryptoměn bylo možné, alespoň dle našeho pohledu, rozdělit na pár kategorií:

  • transakční mince (většinou kopie Bitcoinu, např. Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, Litecoin, Dash),
  • anonymní mince (jako Monero nebo Zcash),
  • smart-contract platformy (ať už tento výraz tehdy znamenal cokoliv,… např. Ethereum nebo Tron),
  • burzovní tokeny (BNB, KCS nebo CRO, ze kterých se později také staly smart-contract platformy), a
  • pár obskurních hype coinů (Verge, Dogecoin nebo třeba mnohdy zmiňovaný Dentacoin nebo New York Coin).

Pro zajímavost níže přikládáme screenshot statistického webu CoinMarketCap z tehdejší doby:

Screenshot statistického webu CoinMarketCap z května 2019
Screenshot statistického webu CoinMarketCap z 9. 5. 2019

Jak si můžete všimnout, do našeho portfolia jsme zahrnuli většinu z mincí, které na obrázku výše vidíte. V průběhu času jsme sice nějaké změny udělali, ale za celých 32 měsíců jich bylo pouze pár.

Jak bychom své portfolio složili dnes? Udělali bychom to stejně, jako v roce 2019? Odpověď se na první pohled může zdát trochu zmatená: Ano i ne. Nebojte, vysvětlíme si to.

Jak bychom portfolio sestavovali dnes?

Rozhodně bychom znovu značnou část portfolia vybírali z top projektů dle celkové tržní kapitalizace. Ve většině případů se jedná o kryptoměny, které již mají něco za sebou, nabízí reálné využití a prošly testem jak hackerů, tak i auditorů a v neposlední řadě hlavně uživatelů. Největší kus koláče by stále zůstal Bitcoinu a Ethereu. Ostatně proto jsme do těchto 2 měn nedávno převedli třetinu našich tokenů MANA.

Menší část portfolia by tvořily z hlediska tržní kapitalizace menší kryptoměny, které zastupují jednotlivé kategorie projektů. Pohled na tyto kategorie se ale za poslední roky změnil. Nyní jako zásadní vnímáme následující:

  • úložiště hodnoty (Bitcoin v tomto ohledu nemá konkurenta),
  • layer1 smart-contract platformy (Ethereum, Solana nebo třeba Cosmos),
  • layer2 smart-contract platformy (Polygon, Arbitrum nebo Optimism),
  • tokeny DeFi nástrojů (Olympus, Tokemak, Terra, Tectonic, Curve, Alchemix, Aave a další – ideálně na více blockchainech),
  • burzovní tokeny (BNB či CRO),
  • gaming/metaverse tokeny (Decentraland, Cube, Sandbox, Alice a další – ideálně na více blockchainech),
  • NFT platformy (Enjin, OpenDAO a další, znovu ideálně na více blockchainech),
  • tzv. web3 platformy (zatím stále spíše buzzword, ale poslední dobou v kruzích investorů často zmiňované téma, např. Pocket Network).

Kryptoměn je dnes velké množství, mnohonásobně více než dříve. Zdá se, že téměř každý týden přijde nový tým vývojářů s nápadem, jak celé toto odvětví posunout. A aby taky ne, aktuální odhady ukazují, že se v tomto odvětví pohybuje takřka 300 milionů lidí a do konce roku 2022 by se toto číslo mělo přiblížit 1 miliardě. Ambiciózní predikce… Z toho důvodu by i naše nově vznikající portfolio obsahovalo větší počet jednotlivých projektů.

Budeme naše portfolio měnit?

Rádi bychom se nyní odkázali na naše slova z května minulého roku: “Od začátku jsme měli cíl jasný – vždycky jsme vám chtěli primárně ukázat, jak investování do kryptoměn reálně probíhá. Jaké člověk zažívá emoce a co všechno se mu hlavou honí, když jeho kryptoměnová peněženka ukazuje stále vyšší a vyšší, nebo naopak nižší čísla. Nechtěli jsme vybírat zisky, realizovat ztráty, ani do portfolia v době propadu přikupovat další měny metodou DCA (kterou ale jinak považujeme za nejlepší).”

Vypadá to, že náš původní záměr se tedy střetává s aktuální situací. Takže ještě jednou: Budeme naše portfolio měnit?

Poznámka

Ano, v následujících pár měsících je pravděpodobné, že některé kryptoměny z portfolia úplně vyřadíme a nahradíme je jinými, nebo posílíme naše již existující pozice. Konkrétní změny budeme zmiňovat v dalších dílech tohoto seriálu.

Proč jsme se tak rozhodli?

Když jsme s tímto seriálem začínali, portál Finex.cz měl 20x menší počet čtenářů, než má dnes. Články v tomto seriálu měly přibližně 30x menší čtenost než dnes a obecně na kryptoměnovém trhu dle odhadů bylo zhruba 7x méně lidí. Tento svět se rapidně vyvíjí a mění prakticky ze dne na den. Nedává nám tedy už smysl držet zbytečně některé kryptoměny, jen proto, že jsme se tak na začátku rozhodli a pár lidí si to pamatuje. Větší smysl nám dává ukázat mnohem většímu počtu aktuálních čtenářů, co se děje dnes a ideálně i to, co se bude dít za rok. Jak už říkal Wayne Gretzky: “Bruslím tam, kde puk bude, nikoliv, kde je.” Něco na tom bude.

Z našeho pohledu je to celkem logické rozhodnutí, ale pokud máte jiný názor, rádi si ho vyslechneme v komentářích pod tímto článkem.

V novém roce 2022 vám všem přejeme úspěch. A to jak v investicích finančních, tak i těch osobních.

Tým Finex.cz.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Pravidelně monitorujeme on-chain data, celkový sentiment, chování riskantnějších spekulantů i konzervativnějších institucí, technickou analýzu, atp. Proto, nechcete-li sledováním trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše měsíční shrnutí. My tuto práci uděláme za vás.

Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme a za kvalitou jejich služeb stojíme.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou ale rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, sami se rozhodněte, které kryptoměny zvolíte a jaká bude velikosti vaší investice. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, o přijít o všechny peníze.

Líbil se vám tento článek?
219
79

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat