Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(32) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Závěr roku ve velkém stylu

Publikováno
(32) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Závěr roku ve velkém stylu
Zdroj: Depositphotos.com

Během listopadu se hodnota našeho portfolia dostala kvůli několika událostem na své dosavadní maximum, před pár dny však přišel strmý pokles. Jak si naše stotisícové portfolio nyní stojí? A co čekáme, že se bude v posledním měsíci tohoto roku dít? Pojďme se na aktuální situaci podívat blíže!

Zdroj: Cryptocompare.com
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 31 měsících – 1 678 000 Kč
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 31 měsících – 1 678 000 Kč

Aktuální zhodnocení kryptoměn v rámci našeho portfolia

  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 182 000 Kč (↑ 810 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo 80 000 Kč, nyní v hodnotě: 1 496 000 Kč (↑ 1 770 %).
  • Fyzické zlato (20g slitek) – Vloženo 20 170 Kč, nyní zhruba v hodnotě: 25 000 Kč (↑ 24 %). Pouze pro porovnání, nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia.

V jaké situaci se kryptoměnový trh nachází?

Minulý měsíc jsme zmiňovali, že se nacházíme uprostřed bull runu, což je často používané označení pro dlouhodobě rostoucí trh. Zamýšleli jsme se také nad tím, kdy tento bull run skončí.

Náš závěr byl takový, že kurz bitcoinu i dalších kryptoměn poroste i nadále. Růst bude ale cyklický a bude se zpomalovat. O víkendu ale přišel velký pokles, který mnoho lidí překvapil. Nezkušení investoři mají často tendenci v momentech krátkodobých propadů často psychicky podlehnout a jednat nerozvážně.

Je ale nutné si uvědomit, že u kryptoměn je volatilita svým způsobem (pokud investor/spekulant chce své peníze výrazně zhodnotit) žádoucí.

Neexistuje žádný investiční nástroj, který by vždy jen a pouze vydělával peníze. A pokud má růst, bude taky občas padat. U kryptoměn, které mnohdy zažijí zhodnocení o stovky nebo tisíce procent, to platí dvojnásob.

Pokud nejste připraveni na krátkodobý propad hodnoty svého portfolia o polovinu nebo i více, kryptoměny nejsou pro vás vhodné – a musíte se ale také obejít bez potenciálních nárůstů a nepodléhat fomo.

Zdroj: Nathaniel Whittemore (Twitter)
Několik 30% korekcí v bull runu roku 2017
Několik 30% korekcí v bull runu roku 2017

Obrázek výše možná už znáte. Na internetu se objevuje často a dokonce i my zde na Finexu jsme ho už v několika článcích použili. To ale nijak nebere na jeho důležitosti.

V roce 2017 se cena bitcoinu zvedla z 1 000 dolarů až na 20 000 dolarů. Během své cesty ale zažila mnoho propadů, přičemž 6 z nich bylo o 30 % a více. My jsme transparentně zainvestovali a tento seriál jsme začali psát až v roce 2019. I tak ale nebylo všechno růžové, i když retrospektivně se to tak může zdát. Naše portfolio zažilo mnoho propadů.

Podívejte se např. na tři následující články:

Po nárůstu o 75 % se naše portfolio propadlo znovu na původní hodnotu. Čtenář Stoffka nám v komentářích napsal řekl: “Trochu blbost nacpat tolik do altů, ale budiž.”

A díky altům máme nakonec portfolio na dvojnásobné hodnotě, než kdyby v něm byl pouze bitcoin.

Znovu došlo k růstu, který byl během chvíle smazaný. Jako by se naše portfolio točilo v kruhu. Na naši zmínku o tom, že propad nás moc netrápí a růst ještě přijde, nám v komentářích pan Opatrný řekl: “Kdy vás to začne trápit? Vytvořit zisk 100 % a následně vše ztratit je zajímavá strategie.

Jakou hodnotu má portfolio nyní už určitě víte.

Tehdy ještě nový a neznámý koronavirus zachvátil Asii, Evropu i Spojené státy a nastaly výprodeje. Hodnota našeho portfolia se propadla na své absolutní minimum, tedy cca o 46 % ode dne nákupu a zhruba 70 % od svého nejvyššího bodu. Čtenář Tomik nám tehdy oznámil: “Vy specalisti jste investovali do takových shitcoinu? Prezentujete se tu jako zkušení obchodníci, přitom investujete sami do nesmyslných projektů.”

Jak jsme zmínili výše, nakonec námi vybrané shitcoiny překonaly bitcoin téměř dvojnásobně.

Co tímto zpětným pohledem chceme říct?

Nenechte se zviklat

Pohybovat se na kryptoměnovém trhu je těžké. Psali jsme to už v naší letošní predikci (více zde) a teď, po jednom z největších propadů posledního roku, to musíme zmínit znovu:

Po nákupu přichází ta nejtěžší, nejzdlouhavější a často bolestivá část. Teď už je třeba jen vytrvat a na své kryptoměny nesahat až do doby, kdy bude vhodný okamžik k prodeji. Na této cestě zažijete spoustu propadů, spoustu růstů a spoustu období, kdy se vlastně vůbec nic neděje.

Budete se o kryptoměnách bavit se svou rodinou, s přáteli a možná i s úplně cizími lidmi. Spousta lidí nebo služeb vám nabídne, že za vás vaše kryptoměny zhodnotí ještě více. Najdou se i tací, kteří se vám vysmějí nebo jiní, kteří budou ke kryptoměnám skeptičtí.

Případných poklesů ceny využijte k dokoupení dalších mincí ve slevě, odolejte pokušení znásobit své bitcoiny v nejrůznějších programech či u těch nejlepších manažerů a prostě nic nedělejte. Držte a hodlujte. To je pro naprostou většinu ten nejlepší způsob, jak na tomto trhu plném žraloků přežít.

Nechceme se nijak vychloubat nebo ukazovat dlouhý nos stylem “my jsme vám to říkali”. Chceme vám jen dodat trochu odvahy, protože cítíme, že je to potřeba. Poměrně přesný indikátor strachu a chamtivosti totiž nyní ukazuje jednoznačný strach.

Propady ceny BTC od začátku roku 2020 do prosince 2021
Propady ceny BTC od začátku roku 2020 do prosince 2021

Nyní se podívejte se na obrázek výše – jedná se o graf ceny BTC od začátku roku 2020. Stejně jako v roce 2017 i teď jsme zažili několik významných propadů.

Ale nenechali jsme se odradit – krátkodobé výkyvy ceny pro nás nic neznamenají, protože kryptoměny jsme nakoupili z prostého důvodu. Protože věříme v jejich budoucnost. A to jak co se akceptace/využití týče, tak i z pohledu rostoucí ceny.

Zda jeden měsíc portfolio vyroste o 10 % nebo příští měsíc o 12 % klesne, to není nutné příliš řešit.

Od minulého týdne, měsíce nebo roku se fundamentálně téměř nic nezměnilo. A to, co se změnilo, se změnilo k lepšímu.

Jak praví jedno čínské přísloví, nejlepší čas zasadit strom byl před dvaceti lety. Druhý nejlepší čas je teď.

Přísloví výše si můžete vyložit jak chcete. :-) My naše kryptoměny stále držíme a kdyby se mělo schylovat k prodeji, dáme vám vědět.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Pravidelně monitorujeme on-chain data, celkový sentiment, chování riskantnějších spekulantů i konzervativnějších institucí, technickou analýzu, atp. Proto, nechcete-li sledováním trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše měsíční shrnutí. My tuto práci uděláme za vás.

Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Změny v našem portfoliu

Před dvěma měsíci jsme místo Stellaru nakoupili Crypto.com Coin (CRO) a vypadá to, že se jednalo o dobrý nápad i skvělé načasování. Souhra spuštění nového blockchainu Cronos a celosvětové mediální kampaně, které jste mohli být svědky i u nás v Česku, zapříčinila, že cena tohoto tokenu během pár týdnů raketově vystřelila. V jednu chvíli byla cena i na pětinásobku naší kupní ceny a nyní se ustálila na zhruba 250 %.

Aktuální cena
Změna
Stellar Lumens / XLM
Načítání
Načítání
Načítání
Cronos / CRO
Načítání
Načítání
Načítání

Stejně jako minulý měsíc, i nyní musíme podotknout, že podle nás CRO na svůj růst teprve čeká. Pokud se nebude Bitcoin až do konce světa pohybovat mezi 40 a 60 tisíci dolary a vydá se směrem vzhůru, CRO by bez problému mohlo dosáhnout i na cenovou úroveň 1-2 dolarů.

Jaké další změny chystáme?

Pokud jste naším pravidelným čtenářem, asi víte, že co se tohoto seriálu týče, neřadíme se mezi extrémně aktivní obchodníky. A nejen proto, že si myslíme, že přílišné přeskakování z tokenu do tokenu může mnohdy přinést menší užitek, než jejich držení, ale také proto, aby vývoj našeho portfolia korespondoval s vývojem dalších investorů, které svým chováním třeba inspirujeme.

Musíme ale říci, že v tuto chvíli se na jednu změnu chystáme.

Co máme v plánu?

Brzy budeme chtít prodat část naší pozice v Decentralandu, tedy MANA

kryptoměna mana decentralandTěchto tokenů jsme před 2 lety koupili zhruba 10 000, a to na ceně 0.0288 dolaru za kus. V moment psaní tohoto článku se jejich cena pohybuje na úrovni 3.583 dolaru, což představuje nárůst o více než 12 000 %. V některých chvílích se jeho cena pohybovala téměř na 6 dolarech, což by byl 200násobný nárůst (o 19 900 %).

Z pouhých 6000 Kč se naše pozice v Decentralandu dostala ze 7 % našeho portfolia na více než 50 %. V tuto chvíli musíte sami uznat, že minimálně část zisku by bylo dobré uschovat do dlouhodobě bezpečnějších kryptoměn. Třetinovou část (3333 MANA) tedy prodáme na dvě půlky – do bitcoinu a etherů.

Kdy budeme MANU prodávat?

Teď po 40% propadu by se prodávat nechtělo asi nikomu. To je jasné. Na druhou stranu ale stále máme zhodnocení poměrně slušné a nebylo by moudré si ho nechat zase vypařit. Část této třetiny tedy směníme za ETH/BTC hned po publikaci tohoto článku a část prodáme v následujících dnech. Ještě jednou ale podotýkáme, že se bavíme pouze o jedné třetině a dvě třetiny si stále necháváme.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na doporučené kryptoměnové směnárny v tabulce níže. Všechny z nich pravidelně používáme a za kvalitou jejich služeb stojíme.

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou ale rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se rozhodnete do kryptoměn peníze vložit, sami se rozhodněte na velikosti vašeho vkladu, protože je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, o všechny peníze přijít.

Líbil se vám tento článek?
40
1

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (6 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jirka

Dobrý den, píšete, že provedete směnu z MANY na ETH/BTC, kdy toto provedete ?

Redakce Finex

Dobrý den, Jirko. Jak zmiňujeme v článku: Část tokenů MANA směníme za ETH/BTC hned po publikaci tohoto článku a část prodáme v následujících dnech. Ještě jednou ale podotýkáme, že se bavíme pouze o jedné třetině a dvě třetiny si stále necháváme.

Martin

Dobre odpoledne, sleduji vasi investici od zacatku. Drzim palce, vyuzivam vasich rad, predikci a jak zvladat promenlivost kryptotrhu. X krat mi to pomohlo abych udrzel emoce. Co si myslite o kvantovych financich? Bude to zabijak kryptosveta?

Redakce Finex

Dobrý den, Martine. Děkujeme za komentář. Jsme rádi, že Vám naše náhledy na trh pomáhají a věříme, že nejste sám. :-) Co přesně myslíte kvantovými financemi? Toho, že by kvantové počítače zničily kryptoměny, se v tuto chvíli nebojíme. Ještě řadu let (jestli vůbec někdy…) takové počítače lidstvo totiž mít nebude.

Lolík93

Zdravím ! Jsem s vámi od samého začátku a držím všem palce ! Velice Vám děkuji za tyto články , jste TOP strop na české scéně . Nepřemýšlíte o dalších projektech tohoto tipu ? Třeba investice do akcií ? Někam vydělané peníze z BTC budete muset vložit , než začne další Bull ran :D

Redakce Finex

Zdravíme, Lolíku. Děkujeme za komentář, který nás potěšil! V tuto chvíli aktivně investujeme a tvoříme tyto seriály:

V budoucnu ale určitě chceme přidat i další seriály podobného rázu – ať už se bude jednat o seriál dlouhodobé investice do akcií, nebo např. nějakého krátkodobějšího obchodování. Proto nás nezapomeňte sledovat. :-)