Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Coinbase, Gemini i Bitstamp relistují XRP. Kryptoměna vzrostla až o 100 % a flipla BNB

Publikováno
Coinbase, Gemini i Bitstamp relistují XRP. Kryptoměna vzrostla až o 100 % a flipla BNB
Zdroj: coinedition.com

Čtvrteční rozhodnutí soudu ve věci SEC vs. Ripple pořádně zamíchalo se situací na kryptoměnovém trhu i jeho výhledy do budoucna. Pojďme se tím nejzajímavějším nyní probrat:

Ihned po tom, co padl rozsudek, začala kryptoměna XRP (XRP) silně růst. Z 0,48 USD, na kterých se ještě odpoledne obchodovala, vyskočila např. na Binance Futures až na 0,96 USD, tedy 100% nárůst během několika hodin. U kryptoměny takto velké tržní kapitalizace se jedná o něco nevídaného, což dokazuje, jak obří význam čtvrteční rozhodnutí má.

Z tržní kapitalizace 25 mld. USD se tak XRP dostalo až k 45 mld. USD, což jej katapultovalo před burzovní token BNB (BNB) až na celkové 3. místo v žebříčku digitálních aktiv. Tomu pomohla i oznámení burz Coinbase, Gemini a Bitstamp o znovuzalistování mince na jejich platformy.

Poznámka

Poznámka: Četné množství burz XRP delistovalo krátce po tom, co SEC v prosinci 2020 podala na Ripple žalobu. Na některých burzách jako např. na Binance se však XRP obchodovalo dál.

V reakci na pozitivní zprávu pookřál celý trh. Bitcoin (BTC) vytvořil nové letošní high, Ethereum (ETH) se podívalo nad 2 000 USD a velmi se dařilo i kryptoměnám, které na rozsudek ohledně žaloby SEC ze stejného důvodu teprve čekají (těmi jsou např. ADASOL, nebo MATIC).

Více než 50% nárůst také stále drží kryptoměna Stellar Lumens (XLM), mince určená pro skutečně velmi rychlé a levné mezinárodní platby, která je prakticky kopií XRP z roku 2014.

Ačkoli XRP připsalo neuvěřitelné zisky a snad by se i dalo říci, že zachránilo celý trh, na pozici kryptoměnové trojky se pravděpodobně příliš dlouho neudrží a brzy se opět zkoriguje na 4. místo za BNB (BNB), jež se mu s velkým náskokem daří dlouhodobě okupovat.

Závěrem

Původní vize Ripplu byla nahradit bankovní sektor nebo jej přesvědčit, aby jeho blockchain a kryptoměnu XRP používal k mezibankovním transakcím. Ani jedno se za teď již 11 let existence nepovedlo a blockchain XRP zvaný XRP Ledger není příliš populární ani mezi obyčejnými uživateli.

XRP slaví svou výhru nyní. Vyhrálo soud a navíc se jedná o vůbec první rozsudek tohoto druhu, který bezpochyby vstoupí do historie. Zalistovaly jej zpátky všechny burzy. Co ale přijde dál? Giganta co do tržní kapitalizace ve vývoji již dávno předběhly ostatní altcoiny a jeho síť se od obyčejných uživatelů těší malému až žádnému zájmu.

Obávám se, že kapitola se uzavírá a XRP je po dnešku již skutečně mrtvým coinem, který si však i v příštích letech bude nenápadně swingovat s pohyby Bitcoinu a ostatních kryptoměn.

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.