Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(6) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Výkonnost portfolia v říjnu sráží Tesla, naopak září Verizon

(6) Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Výkonnost portfolia v říjnu sráží Tesla, naopak září Verizon
Zdroj: depositphotos.com

O tom, že jsme začátkem června investovali 300 000 Kč do diverzifikovaného portfolia 25 akcií, jste už pravděpodobně slyšeli. Možná také tušíte, že vám přináším pravidelné měsíční reporty a ani říjen nebude výjimkou.

V říjnu bohužel akciové trhy navázaly na svou špatnou výkonnost ze srpna a září a připsali jsme si tak již třetí ztrátový měsíc v řadě.

Těžko však v současné době plavat proti proudu, pokud vezmeme v úvahu, že se globální indexy zatím na podzim výrazně propadají. Na rozdíl třeba od Bitcoinu, který naopak v září i říjnu posiloval. To by tak možná mohl být argument, proč investovat napříč různými třídami aktiv.

Podařilo se nám navíc v součtu za září a říjen hlavní benchmarky akciových trhů překonat, což pro nás může být alespoň malá útěcha. Zatím tak zůstáváme bez větších pochyb na stanovené investiční cestě, neboť jak jsme dopředu avizovali, naše portfolio je sestaveno s dlouhodobou perspektivou.

TIP

Pokud chcete zjistit, na základě jaké metodiky jsme portfolio sestavovali a jaké jsou naše investiční cílepak vám doporučujeme si přečíst první díl tohoto seriálu

Obsah článku

V říjnu dostaly růstové akcie na frak

Říjen byl nesmírně náročný pro technologické akcie – nepočítáme-li akcie s velkou tržní kapitalizací. To se výrazně projevilo i na našem portfoliu.

Zatímco technologicky zaměřený index Nasdaq 100, kde jsou výrazně zahrnuty růstové akcie, zaznamenal ztrátu 2,21 %, čtveřice našich růstových akcií – AMD, Crowdstrike, Intuitive Surgical a Tesla – poklesla dohromady o téměř 9 % a to zejména díky akciím Tesla, které odepsaly během října téměř 20 % své hodnoty. Celkově pak růstové akcie ztrácí za prvních 5 měsíců přibližně 5 % své hodnoty.

Vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia v průběhu řijna
Vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia v průběhu října

V průběhu října naše diverzifikované investiční portfolio zaznamenalo obecně značné propady, které odrážejí dynamický charakter akciového trhu. Kategorie bezpečných akcií, která je obvykle odolná vůči volatilitě trhu, se snížila o 3,70 %. I přes tento propad přinesla od začátku investování nepatrný zisk 0,57 %.

Dividendové akcie, vyhledávané pro svůj pravidelný příjem prostřednictvím výplat dividend, rovněž patří ke stabilnějším titulům a v říjnu zaznamenaly pokles “pouze” o 1,51 %. Celkově pak za 5 měsíců ztrácí necelá 4 %.

Evropské akcie naopak poskytly v rámci klesajícího trendu záblesk odolnosti a v říjnu nepatrně vzrostly 0,17 %. Celková výkonnost od června však vypovídá o něčem jiném – pokles o 4,22 %.

Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia
Celkový vývoj hodnoty jednotlivých kategorii akcií našeho portfolia

Byť to může být překvapivé, naše portfolio si ve srovnání s globálními benchmarky stojí obstojně

Jak už bylo zaznačeno, poslední dva měsíce zaplavila akciové trhy negativní nálada a to se projevuje i na výkonnosti jednotlivých indexů.

V náročném prostředí pro akcie se naše portfolio v říjnu i období posledních dvou měsíců vyrovnalo s turbulencemi na trzích obstojně. V říjnu sice pokleslo o 3,13 %, ale tento výkon byl srovnatelný s indexy S&P 500 a Euro Stoxx 50, které oba poklesly o 3,20 %. Pokud se podíváme na září a říjen dohromady, naše portfolio dopadlo – i když nepatrně – vůbec nejlépe. Zatímco například index S&P 500 klesl o více než 8 % a index Nasdaq 100 o více než 7 %, naše portfolio odepsalo necelých 5 %.

Index Dow Jones, známý svými těžkými průmyslovými váhami, v říjnu naše portfolio strčil do kapsy, ale v průběhu posledních dvou měsíců také zaostal s propadem o 5,10 %.

Toto srovnání ukazuje, že naše portfolio není vůči poklesu imunní, ale drží se lépe než hlavní globální akciové benchmarky. Jak index S&P 500, který reprezentuje širokou škálu sektorů, tak index Nasdaq 100, který je zaměřen na růst, zaznamenaly větší ústup, což zdůrazňuje relativní stabilitu našeho portfolia uprostřed širšího oslabení trhu. Přestože čelilo stejným tlakům na pokles, jeho strategické složení mu umožnilo zvládnout poklesy trhu efektivněji než indexy.

Zdroj: google.com/finance
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Srovnání výkonnosti našeho portfolia s výkonností vybraných globálních indexů
Poznámka

Na tomto místě se obvykle zmiňujeme o dividendách, protože nám však byla v září vyplacena jen jediná dividenda společnosti Realty Income ve výši přibližně 40 Kč, věříme, že si vystačíme s touto poznámkou. Celkově nám pak bylo za 5 měsíců na dividendách vyplaceno přes 2 140 Kč. Největší dividendu – před 940 Kč jsme doposud inkasovali od společnosti ČEZ.

V říjnu zářily akcie Verizon, výrobci elektromobilů byli naopak velkým propadákem

Říjnová výkonnost akcií v rámci investičního portfolia byla značně rozdílná – některé akcie dosáhly výrazných zisků, zatímco jiné utrpěly značné ztráty.

  • Společnost Verizon, stálice v telekomunikačním sektoru, vykázala v říjnu silnou výkonnost s nárůstem o 9,32 %, což je výrazný vzestup, díky němuž její celková výkonnost dosáhla kladné hodnoty 1,55 %.
  • Vynikla také společnost BAE Systems s říjnovým přírůstkem 8,80 %, který přispěl k vynikající celkové výkonnosti 19,68 %.
  • Solidní výkonnost zaznamenala také společnost CrowdStrike, působící v oblasti kybernetické bezpečnosti, která v říjnu vzrostla o 4,60 % a celkově tak je ve více než 12% zisku.
  • Na druhé straně spektra se s výrazným propadem potýkala společnost OneMain Holdings, která v říjnu poklesla o 9,29 %, což se odrazilo na její celkové negativní výkonnosti -3,50 %.
  • Výrazný pokles zaznamenala také společnost General Motors, která v říjnu klesla o 14,05 %, což způsobilo její celkovou negativní výkonnost -12,17 %.
  • S vůbec nejvýraznějším propadem se pak potýkala Tesla, když její akcie během října klesly o 19,05 %. Došlo tak téměř k vymazání veškerých zisků, které si tyto akcie za předchozí čtyři měsíce připsaly.
Nejvýkonnější a nejslabší složky našeho portfolia v průběhu října
Nejvýkonnější a nejslabší složky našeho portfolia v průběhu října

Proč se zmíněným akciím v říjnu dařilo?

Verizon

Akcie společnosti Verizon v říjnu rostly z několika důvodů. Společnost vykázala lepší než očekávané zisky, což zvýšilo důvěru investorů ve finanční výkonnost společnosti. Na výkonnosti akcií se pravděpodobně podepsaly i pozitivní predikce, které vedení společnosti během výsledků hospodaření oznámilo, včetně zvýšení volného peněžního toku.

Rovněž nastal pokrok v budování 5G sítě, který přispěl k pozitivní náladě investorů, protože naznačuje potenciál pro budoucí růst příjmů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Verizon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

BAE Systems

Akcie BAE Systems v říjnu táhla vzhůru především zvýšená poptávka po obranných technologiích. Společnost má strategickou pozici, aby z této rostoucí poptávky těžila.

Pokračující konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě navíc mohou přispívat k dalšímu růstu hodnoty akcií i v následujících měsících. Jako obranná a letecká společnost se BAE Systems podílí na poskytování řešení pro takové situace.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

CrowdStrike

CrowdStrike byl uznán jako vítěz v oblasti umělé inteligence v rámci svého odvětví, což zvýšilo důvěru investorů. Úsilí společnosti v oblasti umělé inteligence v kybernetické bezpečnosti získalo v říjnu na síle, což přispělo k růstu akcií.

Navzdory zpomalení výdajů na cloudové služby navíc CrowdStrike pokračoval v rychlém růstu s robustním tempem růstu tržeb. Tento výkon udržel zájem investorů o akcie společnosti.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CRWD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Proč naopak došlo v říjnu k poklesu zmíněných akcií?

OneMain Holding

Za pokles akcií OneMain Holding stojí především obecně ponurá nálada na akciových trzích. Od poloviny října tak akcie nastoupily na sestupnou trajektorii, která se jenom umocnila poté, co společnost oznámila hospodářské výsledky 25. října.

Výsledky hospodaření investory očividně neuspokojily a poslaly akcie OneMain Holding ještě více dolů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OMF Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

General Motors

Na říjnovém poklesu akcií General Motors se podílelo několik důvodů. Významným faktorem, který ovlivnil akcie společnosti, byla probíhající stávka zaměstnanců, která začala už 15. září a pokračovala i v říjnu, což mělo dopad na výrobu a celkové výsledky společnosti.

Dalším problémem bylo potenciální stažení airbagů z trhu, které zvýšilo nejistotu investorů, neboť stažení výrobků z trhu může přirozeně vést k finanční zátěži pro výrobce automobilů. V neposlední řadě byly akcie tohoto výrobce automobilů ovlivněny i širšími tržními trendy.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tesla

Tesla se v říjnu potýkala s problémy s poptávkou, což vedlo k poklesu jejích akcií. Ve třetím čtvrtletí roku 2023 společnost vykázala nižší prodeje elektromobilů ve srovnání s předchozím čtvrtletím, a to i přes snížení cen vozidel. To vyvolalo obavy o schopnost společnosti udržet vysokou poptávku po svých elektromobilech.

Hospodářské výsledky investory obecně zklamaly. A poukázaly také na fakt, že se prodeje elektromobilů Tesla vyrobených v Číně v říjnu snížily o 2,6 %. Společnost čelila na čínském trhu s elektromobily zvýšené konkurenci místních výrobců elektromobilů, což přispělo k poklesu prodejů a obavám investorů.

Svou roli v poklesu akcií společnosti pak sehrála i širší nálada na trhu. Tesla se do značné míry stala obětí většího výprodeje na technologickém trhu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slovo závěrem: Shrnutí aktuální situace

Naše dosavadní investiční cesta je zatím důkazem výhod diverzifikovaného portfolia, zejména tváří v tvář po sobě jdoucím měsícům poklesu trhu. Relativní výkonnost našeho portfolia vůči hlavním akciovým benchmarkům v září a říjnu představuje pozitivum uprostřed převládajícího negativního sentimentu na akciových trzích.

Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia
Dosavadní výkonnost akcií z našeho portfolia

Zatímco globální indexy na podzim čelily prudkému poklesu a indexy S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenaly výrazné propady, ztráty našeho portfolia byly omezené. To podtrhuje odolnost naší investiční strategie, která je zaměřená na dlouhý investiční horizont.

Říjen byl obzvláště náročný pro naše růstové akcie, které klesly o téměř 9 %, což bylo silně ovlivněno téměř 20% poklesem společnosti Tesla.

Na druhé straně zářily akcie Verizon a BAE Systems navzdory obecně negativní náladě, díky faktorům specifickým pro tyto společnosti. Tyto zisky naopak pozitivně přispěly k celkové výkonnosti portfolia a prokázaly výhody diverzifikace napříč různými sektory a investičními styly.

Doporučujeme i nadále sledovat náš seriál, kde najdete podrobné analýzy stávající výkonosti našeho portfolia a náhled do naší investiční kuchyně. Mimochodem, zkuste se podívat na náš seriál investice do kryptoměn a také investičních platforem

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎