Začínáme nový týden a jak už bývá na našem portálu zvykem, přinášíme vám rychlý přehled nejzásadnějších událostí z kryptoměnového světa. V minulém týdnu nás zaujala tato témata.
Začátek minulého týdne byl ve znamení pozitivní nálady na všech trzích. Obchodníci totiž vyhlíželi páteční zasedání Fedu se zprávou o indexu spotřebitelských cen v USA. Očekávalo se, že americká centrální banka přijde s méně agresivním přístupem v boji proti inflaci.
Spolu s kryptoměnovým a širším akciovým trhem rostly i akcie bitcoinových veřejně obchodovaných těžařských společností. Těžaři bitcoinů, např. Riot Blockchain (RIOT), Hut8 (HUT), Bitfarms (BITF), Marathon Digital Holdings (MARA) a další, zaznamenali v rámci jednodenního obchodování dvouciferné procentní zisky.
Tento růst koreloval s růstem na akciových trzích, kdy index S&P 500 do začátku tohoto týdne vzrostl téměř o 4 % a technologický Nasdaq-100 poskočil až o 5 %. Aktuální rally na akciích bitcoinových těžařů lze přičíst také uzavírání shortů na trhu s nízkou likviditou. Uzavírání krátkých pozic je často znamením, že dochází k obratu trendu.
Těžařské společnosti čelily v posledních měsících výraznému tlaku, kdy cena BTC klesla o 75 % od svého vrcholu v listopadu 2021.
Tento pokles způsobil bankrot mnoha velkých kryptoměnových firem. Zkrachoval Celsius, ekosystém Terra a nyní už bývalá třetí největší krypto burza FTX.
Klesající cena BTC, drahé energie a rostoucí obtížnost těžby přivedly do problémů několik těžařských společností. Jeden z největších těžařů BTC, společnost Core Scientific, podala v prosinci žádost o vyhlášení bankrotu podle článku 11. Ve stejném měsíci získala těžební společnost Greenridge pomoc na restrukturalizaci ve výši 74 milionů dolarů od newyorské investiční skupiny Digital Investment Group.
Podle nejnovějších údajů serveru blockchain.com byl v minulém týdnu hashrate dle 7denního klouzavého průměru na hodnotě 267 EH/s, což je jen o něco málo méně než 2. listopadu 2022, kdy dosáhl rekordní úrovně 273 EH/s. Hashrate v posledních týdnech stále roste navzdory tomu, že je v současné době těžba pro mnoho těžařů nerentabilní.
Uniswap na Polygonu – Jak se přední DEX na Ethereu daří na jeho sidechainu?
V posledních týdnech uzavřel projekt Polygon (MATIC) mnoho partnerství se společnostmi v kryptoměnovém světě i mimo něj, která posílila růst ekosystému ve druhé vrstvě Etherea, v níž Polygon operuje. Do velkého seznamu partnerství patří společnosti jako Starbucks, Nubank či např. Mastercard.
Nicméně v rámci DeFi Polygonu pomáhá hlavně jeho integrace s předními decentralizovanými burzami. Jednou z nich je i samotný Uniswap, největší DEX fungující na Ethereu, která na Polygonu funguje už déle než rok.
The low gas fees environment on Polygon brought two new dynamics to Uniswap v3 protocol. – more traders could participate – LPs could potentially more engage in active rebalancing
Jak si může Polygon a Uniswap vzájemně pomoci a jak jejich partnerství ovlivní uživatele DeFi? Především je třeba vzít v úvahu, že oba blockchainové projekty mohou být v roce 2023 poměrně významné. To však závisí na spoustě faktorů – samozřejmě na tom, jak velký zájem v rámci komunity o DeFi bude, a také na tom, jak bude pokračovat vývoj Etherea.
Budoucnost Polygonu a jeho využitelnosti v DeFi
Polygon má dobrou pozici pro případný růst v dalším bullmarketu, jelikož má mezi projekty zaměřujícími se na škálovatelnost Etherea přední postavení. V rámci svých nejnovějších vyvíjených produktů se zaměřuje na ZK Rollupy, tedy rollupy využívající důkazy s nulovou znalostí, s nimiž intenzivně pracuje i samotná vývojářská komunita Etherea a považuje je za budoucnost. Jedná se tak o jednu z možných cest vedoucích k vyřešení blockchainového trilematu.
Poznámka
Doplnění: ZK Rollupy fungují jako “balíky” transakcí (odtud název rollups), jejichž obsah je vypořádán mimo blockchain. Na blockchain je pak publikován pouze redukovaný soubor dat se ZK-Proofem, který umožňuje ověřit si se 100% jistotou to, že výsledek nacházející se na blockchainu skutečně sedí s výstupem ze všech transakcí.
Ethereum už na ZK-Rollupech pracuje delší dobu a plánuje je aplikovat společně s dankshardingem, s nímž by síť Etherea měla dosáhnout na kapacitu umožňující zpracovat až 100 000 transakcí za sekundu. Tým Polygonu se ZK-Rollupy snaží aplikovat na svou síť a fungovat tak s Ethereem v harmonii – nechce s Ethereem soupeřit, spíše se jeho uživatelům snaží umožnit využít jeho plný potenciál. Je však otázkou, zdali budou jeho služby potřeba poté, co Ethereum ZK-Rollupy a danksharding spustí v plné míře.
Po krachu centralizovaných společností Celsius a FTX se ukázalo, jak jsou v tomto světě důležité decentralizované burzy jako Uniswap. Polygon přispěl díky nízkým poplatkům k přidání dalších služeb na Uniswapu a přilákal na tuto platformu nové obchodníky. Z tohoto partnerství profitoval i samotný Polygon, který zaznamenal velký nárůst celkového objemu uzamčené hodnoty (TVL).
Decentralizované burzy před příchodem Polygonu měly dilema, kdy si musely vybírat mezi bezpečným, avšak na poplatky náročným Ethereem, nebo nízkými transakčními poplatky na blockchainu, který není tak bezpečný či decentralizovaný – typickým příkladem je např. Solana.
V návaznosti na doplňkový box výše je však nutné míti na paměti, že akcelerovaný vývoj Etherea může pak Polygon a stovky dalších projektů škálujících Ethereum ve druhé vrstvě z trhukompletně vyřadit.
Ani decentralizované burzy však nejsou kompletně bez rizika – problémem těchto decentralizovaných řešení jsou časté hackerské útoky. Bezpečnostní riziko může pramenit jak z chyby v napsaném smart kontraktu, tak i z nízké bezpečnosti blockchainu jako takového. Preference méně rezilientních blockchainů s nižšími poplatky tak může spoustu uživatelů DeFi ohrozit.
Všechny tyto problémy na Uniswapu do určité míry řeší právě Polygon, který nabízí nízké poplatky a relativně vysokou bezpečnost. Polygon má na trhu rozhodně své místo a decentralizovaným burzám v současnosti nabízí jedno z nejoptimálnějších řešení ke snížení transakčních poplatků, aniž by se zásadním způsobem snížila bezpečnost a míra decentralizace sítě. Skutečnou úroveň jeho nepostradatelnosti ovšem ukáže čas, respektive budoucí vývoj Etherea.
Binance přiznává problémy s krytím BUSD
Největší a nejpopulárnější krypto burza Binance potvrdila, že měla už několikrát problémy s krytím jejího stablecoinu BUSD, který by měl být navázán 1:1 na americký dolar. Chyby v jejich systémech vedly k tomu, že došlo nejméně třikrát k odpoutání fixace a úroveň zajištění BUSD se velmi snížila.
“Proces udržování pegu má na starosti mnoho týmů a ne vždy byl bezchybný, což mohlo v minulosti vést k “provozním odchylkám”,” sdělil Bloombergu mluvčí Binance.
Binance-peg BUSD, a Binance issued peg of the Paxos BUSD stablecoin, was previously partially unbacked for periods of time, which Binance attributed to “operational delays” – Bloomberg pic.twitter.com/GoqqtVdnTZ
Problém se týkal BUSD spuštěném na BNB Smart Chainu, netýká se například BUSD na Ethereu. Zde je tento stablecoin plně krytý americkými dolary v procesu, na který dohlíží americká kryptoměnová společnost Paxos.
Aby společnost Binance zajistila legitimitu svého BUSD, tvrdí, že je plně krytý a regulovaný společností Paxos.
Tento BUSD, který Binance používá na svém blockchainu, se proto označuje jako Binance-Peg BUSD. Data z onchainu však ukazují, že tyto tokeny BUSD však neustále zajištěny nebyly.
Analytici Jonathan Reiter a Patrick Tan z blockchainové analytické společnosti ChainArgos odhalili, že peněženka Binance-Peg BUSD na Ethereu určená k tomu, aby obsahovala BUSD potřebné k zajištění všech Binance-Peg BUSD, měla pravidelně nižší zůstatek, než množství Binance-Peg BUSD cirkulující na BNB Smart Chainu.
V letech 2020 až 2021 se měl tento případ stát celkem třikrát. Rozdíl mezi množstvím Binance-Peg BUSD v oběhu na BNB Smart Chainu a množstvím skutečných BUSD určených pro jejich krytí měl překročit 1 miliardu dolarů. Mluvčí společnosti Binance agentuře Bloomberg sdělil, že byl proces shromažďování příslušného kolaterálu od té doby opraven.
“V poslední době byl proces značně vylepšen díky rozšířeným kontrolám, které zajišťují, že je BUSD vždy krytý 1:1,” sdělil mluvčí.
SEC obvinila Gemini a Genesis z porušení zákona o cenných papírech
Program Gemini Earn je nyní hlavním pilířem nového souboru obvinění, která Komise pro cenné papíry vznesla proti společnostem Genesis i Gemini. Předseda SEC, Gary Gensler, uvedl, že dodržování zákonů o cenných papírech “není dobrovolné”.
Today we charged Genesis Global Capital, LLC and Gemini Trust Company, LLC for the unregistered offer and sale of securities to retail investors through the Gemini Earn crypto asset lending program.
For more:
— U.S. Securities and Exchange Commission (@SECGov) January 12, 2023
V oznámení obvinění SEC se uvádí, že firmy “získaly v rámci programu Gemini Earn kryptoaktiva v hodnotě několika miliard dolarů od stovek tisíc investorů”, a popisuje jej jako neregistrovanou nabídku, která se kvalifikuje jako prodej cenných papírů drobným investorům.
“Jsme přesvědčeni, že společnosti Genesis a Gemini nabízely veřejnosti neregistrované cenné papíry, čímž obcházely požadavky na zveřejňování informací určené k ochraně investorů. Toto obvinění navazuje na předchozí opatření, která mají trhu a investorům jasně ukázat, že platformy pro krypto půjčky a další zprostředkovatelé musí dodržovat naše časem prověřené zákony o cenných papírech,” uvedl v oznámení Gary Gensler.
Zakladatel společnosti Gemini, Tyler Winklevoss, na Twitteru uvedl, že chování SEC je v současné době naprosto kontraproduktivní.
“Tato žaloba nijak nepřispívá k našemu úsilí a nepomáhá uživatelům zhodnocovacího programu získat zpět jejich aktiva,” uvedl Winklevoss.
1/ It’s disappointing that the @SECGov chose to file an action today as @Gemini and other creditors are working hard together to recover funds. This action does nothing to further our efforts and help Earn users get their assets back. Their behavior is totally counterproductive.
Reakce kryptokomunity na sociálních sítích byly smíšené. Jedna skupina tvrdí, že SEC učinila správné rozhodnutí, když program Earn označila za neregistrované cenné papíry. Ta druhá zpochybňuje načasování a to, proč trvalo tak dlouho, než program Earn začala vyšetřovat.
I've said it throughout-100% of these 'earn' type programs are debt securities. They are fully trustful & exactly why securities laws exist–it's not even reasonably debatable imo.
Jiní si vzali na mušku předsedu SEC, Garyho Genslera, kterého mnozí obviňují z toho, že regulaci sice prosazuje, ale zaměřuje se pouze na určité kryptoměnové společnosti, zatímco s jinými “koketuje”, včetně zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX.
Program Gemini Earn byl spuštěn v únoru 2021 a umožňoval zákazníkům úročit kryptoměny s úrokem až 7,4 % APY. V listopadu 2022 se začaly projevovat první potíže, když burza varovala zákazníky před možnými problémy s výběry. Téhož dne společnost Genesis oznámila, že pozastavuje výběry od zákazníků, což odůvodnila kolapsem FTX.
Bitcoin se vrátil nad 20 000 dolarů, ustupuje strach z recese a inflace
Největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, Bitcoin (BTC), posílila koncem minulého týdne o více než 20 %. Podobně na tom byly i ostatní kryptoměny, které přidaly dvouciferné zisky. Celková tržní kapitalizace kryptoměn se podle Coingecko dostala opět nad jeden bilion dolarů.
Po zveřejnění prosincové zprávy Federálního rezervního systému o indexu spotřebitelských cen (CPI) ve Spojených státech se zdá, že obavy z recese začínají slábnout. BTC zahájil obchodování v roce 2023 na ceně kolem 16 550 dolarů a nedávný vývoj na širším finančním trhu měl na cenu přední kryptoměny velmi pozitivní dopad.
K zlepšení nálady na trzích přispěly především pozitivní zprávy ohledně kondice amerického trhu práce a vývoji inflace v USA.
Oba reporty z minulého týdne naznačují, že by Fed mohl začít přestat zvyšovat úrokové sazby tak, jak jsme viděli v předchozích měsících.
V médiích se objevily i další pozitivní zprávy, které by mohly mít pozitivní vliv na celkový sentiment v kryptoměnovém sektoru. Právníci zkrachovalé burzy FTX údajně zajistili kryptoměny v hodnotě 5 miliard dolarů a dalších 5 miliard v jiných aktivech. To znamená, že poškozeným investorům svitla naděje na případné odškodnění.
JUST IN: FTX has recovered over $5 billion in cash and #cryptocurrencies, attorney says.
Pozitivní zprávou mohou být i nedávné kroky Salvadoru na vytvoření zákona o digitálních aktivech a příchodu dlouho očekávaných Volcano Bonds. Takzvané sopečné dluhopisy kryté Bitcoinem chce tato latinskoamerická země použít ke splacení svých dluhů a financování velkolepého projektu Bitcoin City.
Salvador spuštění těchto dluhopisů pozastavil v březnu 2022 v době, kdy se začala projevovat krutá krypto zima, která stáhla ke dnu několik významných projektů včetně ekosystému Terra, společností Celsius, Voyager Digital a FTX.
Závěr k aktuální situaci
Minulý týden ceny kryptoměn výrazně reagovaly na makroekonomická data v USA a novinky ohledně FTX. Prvním spouštěčem byla data ohledně inflace a v pátek index spotřebitelské důvěry. Bitcoin se poprvé od listopadu 2022 znovu dostal nad 20 000 dolarů. Změnu sentimentu potvrzuje index strachu a chamtivosti, Fear and Greed, který se posunul ze zóny extrémního strachu do neutrální zóny, v níž se naposledy nacházel v březnu 2022.
Nový týden tedy začínáme v zelených číslech s očekáváním pokračování růstového trendu. Pokud se cena udrží nad 20 000 dolarů, začne do BTC opět vstupovat retail, který jako vždy nenakoupil níže a snaží se následně chytit ujetý vlak.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.
Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.