Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace ve Spojených státech zpomaluje již šestý měsíc na 6,5 %

Ing. Jaroslav Jarolím
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Inflace ve Spojených státech zpomaluje již šestý měsíc na 6,5 %
Zdroj: depositphotos.com

Trhy netrpělivě čekaly na nová data o inflaci, která by je někam nasměrovala. Nakonec zveřejněná čísla mohou býky potěšit, protože inflace ve Spojených státech zpomaluje již 6. měsíc v řadě. A to meziročních 6,5 % za prosinec.

Proto se už mluví i o tom, že červnových 9,1 % byl zřejmý vrchol, ke kterému se již nevrátíme. No, nic není jisté, což si hned vysvětlíme.

Dosáhla inflace v USA definitivní vrchol?

Za prosinec dosáhla meziroční výše inflace jenom 6,5 %. To znamená další výrazné zpomalení z listopadových 7,1 %. Zveřejněná hodnota byla ovšem očekávaná, protože těch 6,5 % činil tržní konsensus.

Komodity, jako jsou ropa a zlato proto reagovaly prvně zběsilým růstem. Ale pak se kurzy mírně stáhly. U akciích a bitcoinu spíše jen vzrostla volatilita, než že by šlo vyloženě o čistý kurzový růst.

Zdroj: tradingeconomics.com
Celková inflace v USA
Celková inflace v USA

Je červnových 9,1 % naprostý vrchol?

Zlí jazykové tvrdí, že aktuální restrikce americké centrální banky povedou k dalšímu inflačnímu peaku. Protože jsou úrokové sazby na nízkých úrovních. Nebo nevěří, že je Fed udrží vysoko dostatečně dlouho.

Sice uznávají, že inflace nyní zpomaluje. Ale že v dohledné době inflace vytvoří dno a bude pokračovat vzhůru. Jako tomu bylo právě v 70. letech, což jsem popsal i s grafem v poslední analýze na zlato. Ať mají pravdu nebo ne, jak je to ve skutečnosti, se během letošního roku už asi dočkáme.

Zdroj: tradingeconomics.com
Jádrová inflace v USA
Jádrová inflace v USA

Já osobně proto sleduji i jádrovou inflaci, která je očištěná o energie a potraviny. Historicky musel Fed zvyšovat úrokové sazby až k právě úrovním jádrové inflace. Jakmile se úrokové sazby nacházely na úrovních jádrové inflace, růst cenové hladiny začal zpomalovat na tolerované úrovně. A právě jádrová inflace je od listopadu 2021 vůbec nejnižší. A pokud pokles tímto tempem bude pokračovat, na přelomu 2023/2024 se jádrová inflace přiblíží k těm 2 %.

A tím se dostáváme k další věci. Z grafu se může zdát, že je aktuální trend velké vítězství. Je ale třeba si uvědomit, že horní hranice tolerovaného pásma je na 2 %. A celková inflace je 6,5 %. Z tohoto pohledu je jasné, že Fed má ještě hodně práce před sebou. Jejich restrikce nejsou rozhodně u konce. Je však pravda, že úrokové sazby asi už moc neporostou. Osobně si myslím, že uvidíme jenom něco kosmetického. Je ale dobré počítat s tím, že úrokové sazby zůstanou na restriktivních úrovní po delší čas.

Závěrem

Úvodní tržní reakce trhů na zveřejněná data není nikdy moc směrodatné. Proto je ideální minimálně počkat na denní close. Ty jednorázové pumpy a dumpy, jsou totiž ideální pastí. V každém případě je za pár týdnů další zasedání Fed. A tohle zasedání může být zlomové v tom, že se dozvíme, kde přesně vidí vrchol základní úrokové sazby. A jak dlouho na těchto úrovní zůstanou, nebo alespoň zmíní nějaké konkrétnější podmínky pro jejich pokles.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.