Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace ve Spojených státech zpomaluje již šestý měsíc na 6,5 %

Inflace ve Spojených státech zpomaluje již šestý měsíc na 6,5 %

Inflace ve Spojených státech zpomaluje již šestý měsíc na 6,5 %
Zdroj: depositphotos.com

Trhy netrpělivě čekaly na nová data o inflaci, která by je někam nasměrovala. Nakonec zveřejněná čísla mohou býky potěšit, protože inflace ve Spojených státech zpomaluje již 6. měsíc v řadě. A to meziročních 6,5 % za prosinec.

Proto se už mluví i o tom, že červnových 9,1 % byl zřejmý vrchol, ke kterému se již nevrátíme. No, nic není jisté, což si hned vysvětlíme.

Dosáhla inflace v USA definitivní vrchol?

Za prosinec dosáhla meziroční výše inflace jenom 6,5 %. To znamená další výrazné zpomalení z listopadových 7,1 %. Zveřejněná hodnota byla ovšem očekávaná, protože těch 6,5 % činil tržní konsensus.

Komodity, jako jsou ropa a zlato proto reagovaly prvně zběsilým růstem. Ale pak se kurzy mírně stáhly. U akciích a bitcoinu spíše jen vzrostla volatilita, než že by šlo vyloženě o čistý kurzový růst.

Celková inflace v USA
Celková inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Je červnových 9,1 % naprostý vrchol?

Zlí jazykové tvrdí, že aktuální restrikce americké centrální banky povedou k dalšímu inflačnímu peaku. Protože jsou úrokové sazby na nízkých úrovních. Nebo nevěří, že je Fed udrží vysoko dostatečně dlouho.

Sice uznávají, že inflace nyní zpomaluje. Ale že v dohledné době inflace vytvoří dno a bude pokračovat vzhůru. Jako tomu bylo právě v 70. letech, což jsem popsal i s grafem v poslední analýze na zlato. Ať mají pravdu nebo ne, jak je to ve skutečnosti, se během letošního roku už asi dočkáme.

Jádrová inflace v USA
Jádrová inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Já osobně proto sleduji i jádrovou inflaci, která je očištěná o energie a potraviny. Historicky musel Fed zvyšovat úrokové sazby až k právě úrovním jádrové inflace. Jakmile se úrokové sazby nacházely na úrovních jádrové inflace, růst cenové hladiny začal zpomalovat na tolerované úrovně. A právě jádrová inflace je od listopadu 2021 vůbec nejnižší. A pokud pokles tímto tempem bude pokračovat, na přelomu 2023/2024 se jádrová inflace přiblíží k těm 2 %.

A tím se dostáváme k další věci. Z grafu se může zdát, že je aktuální trend velké vítězství. Je ale třeba si uvědomit, že horní hranice tolerovaného pásma je na 2 %. A celková inflace je 6,5 %. Z tohoto pohledu je jasné, že Fed má ještě hodně práce před sebou. Jejich restrikce nejsou rozhodně u konce. Je však pravda, že úrokové sazby asi už moc neporostou. Osobně si myslím, že uvidíme jenom něco kosmetického. Je ale dobré počítat s tím, že úrokové sazby zůstanou na restriktivních úrovní po delší čas.

Závěrem

Úvodní tržní reakce trhů na zveřejněná data není nikdy moc směrodatné. Proto je ideální minimálně počkat na denní close. Ty jednorázové pumpy a dumpy, jsou totiž ideální pastí. V každém případě je za pár týdnů další zasedání Fed. A tohle zasedání může být zlomové v tom, že se dozvíme, kde přesně vidí vrchol základní úrokové sazby. A jak dlouho na těchto úrovní zůstanou, nebo alespoň zmíní nějaké konkrétnější podmínky pro jejich pokles.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo