Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Začínají se objevovat obavy z nadhodnocení indexu S&P 500. Vyplatí se do něj investovat?

S&P 500 dosahuje historických maxim, což vyvolává diskuse, zda se do něj vyplatí nyní investovat. Je nadhodnocený, nebo je nyní ten správný čas investovat?

Publikováno
Začínají se objevovat obavy z nadhodnocení indexu S&P 500. Vyplatí se do něj investovat?
Zdroj: etftrends.com

Index S&P 500 dosáhl 19. ledna nového historického maxima, čímž vstoupil do býčího trhu a zaznamenal pozoruhodný 36% nárůst od svého minima z října 2022. To vyvolalo na Wall Street diskuse o načasování investic a ocenění akcií.

Panuje tedy vhodná doba k investici do S&P 500?

Historické údaje naznačují, že ideální čas pro investování nemusí být nikdy. Nicméně odkládání investic by mohlo vést k promarnění příležitostí k růstu.

Například investice do indexu S&P v září 2007 – těsně před začátkem finanční krize – by k dnešnímu dni přinesla výnos téměř 240 %, což poukazuje na potenciální výnosy konzistentních dlouhodobých investic bez ohledu na vhodné načasování nákupu investice.

Pro investory, kteří zvažují vstup do indexu S&P 500, nabízejí burzovně obchodované fondy (ETF), jako jsou Vanguard S&P 500, iShares Core S&P 500 a SPDR S&P 500 Trust, praktický způsob, jak získat expozici vůči tomuto indexu.

Tato ETF mají za cíl kopírovat výkonnost indexu S&P 500 a vyznačují se nízkým poměrem nákladů, což může časem vést k výrazným úsporám na poplatcích.

Při pohledu do budoucna navíc konsenzuální odhady předpokládají téměř 12% růst indexu S&P 500 v roce 2024, což je největší navýšení od prudkého růstu v roce 2021 během postpandemického oživení.

Jsou obavy z nadhodnocení oprávněné?

Právě díky značné výkonnosti indexu S&P 500 se objevily obavy z jeho možného nadhodnocení. V současné době se obchoduje za klouzavý poměr ceny k zisku (PE) přibližně 22, což jej řadí na 92. percentil jeho typického ocenění za posledních 20 let, a někteří investoři se obávají o jeho udržitelnost.

Odborníci však tvrdí, že korelace mezi poměrem PE a budoucími výnosy je zanedbatelná, a varují před používáním P/E poměru jako jediného důvodu, proč se vyhnout nákupu akcií.

Srovnání současného ocenění indexu S&P 500 s historickými údaji může být zavádějící vzhledem k dynamické povaze indexu.

Čtvrtletní rebalancování navíc zavádí úspěšné společnosti do indexu a odstraňuje společnosti s horšími výsledky, což vede k vyšší růstové skladbě. Například zařazení růstových akcií s velkou kapitalizací, jako jsou Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta a Nvidia, mělo zásadní vliv na růst indexu v roce 2023.

Tým Citigroup pro akciové strategie tak zavedl novou metriku ocenění, která zohledňuje sektorové ukazatele a ocenění jednotlivých společností v čase.

Tento přístup přináší pro index S&P 500 ocenění blížící se hodnotě 19, což odpovídá rozsahu ocenění pozorovanému od roku 2016 a historicky jej řadí na 78. percentil.

To naznačuje, že trh nemusí být tak předražený, jak se může na první pohled zdát, ačkoli není považován ani za levný.

Pro investory je zásadní mít na paměti, že akciový trh se skládá z jednotlivých akcií, z nichž každá má svůj vlastní příběh a ocenění. Zásadní je soustředit se na základní složky a sektory trhu spíše než na širší tržní výzvy.

S dlouhodobou perspektivou a strategií pravidelného investování se však mohou investoři podílet na potenciálu pozitivních výnosů bez ohledu na krátkodobé výkyvy trhu. A index S&P 500 je zářným příkladem toho, že čas na trhu je důležitější než načasování trhu.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎