Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trhy v chaosu! Proč hodnotové akcie vítězí nad technologickými giganty?

Trhy jsou v napětí a investoři netuší, zda se blíží recese nebo silné rallye. Nové tržní paradigma se zaměřuje na růst americké ekonomiky a hodnotové akcie začínají porážet technologické hvězdy.

Trhy v chaosu! Proč hodnotové akcie vítězí nad technologickými giganty?

Trhy jsou nervózní. Drobné změny v ekonomice se zesilují do strachu z recese nebo velkých úlevných rallye, protože sentiment divoce kolísá. Když se k tomu přidá deflace boomu kolem umělé inteligence, zdá se, že nedávné pohyby akcií často nedávají smysl.

Přesto se pod povrchem objevují dvě témata. Vstoupili jsme do nového tržního paradigmatu, které se zaměřuje spíše na hospodářský růst než na inflaci. S tím souvisí i to, že dříve neoblíbené akcie porazily hvězdy trhu, čemuž napomohlo i blížící se snížení sazeb Federálního rezervního systému.

Velkou otázkou pro investory je, zda tyto posuny vydrží

Dvě nová témata dávají velký smysl. Za prvé, ke změně zaměření na zdraví ekonomiky došlo v době, kdy se zdálo, že inflace je pod kontrolou, zatímco trh práce oslabil.

Fed přešel od obav z příliš velkého růstu k obavám z příliš malého růstu a pravděpodobnost recese se zvýšila – i když z velmi nízkých úrovní.

Před šesti měsíci panovalo nulové riziko recese. Nyní existuje riziko, že slabost amerických domácností s nižšími příjmy začne ovlivňovat zbytek ekonomiky.

Trhy jsou na ekonomické ukazatele mnohem citlivější než v minulosti – protože si investoři uvědomují, jak moc závisí na měkkém přistání ekonomiky.

Tento týden vedly některé mírně slabší než očekávané údaje o zpracovatelském průmyslu k dalšímu přehodnocení výhledu, což vedlo k prudkému poklesu akcií a poklesu výnosu desetiletých státních dluhopisů o 0,08 procentního bodu.

Pohyby takového rozsahu u státních dluhopisů jsou v poslední době běžné, dříve však byly vyhrazeny pro velké šoky – například za celý rok 2018 byl zaznamenán pouze jeden takto velký pokles.

Zaměření na ekonomickou slabost se projevuje také ve změněném propojení mezi akciemi a dluhopisy. Když se trh soustředil na inflaci, dobré zprávy o ekonomice byly pro akcie zpravidla špatnou zprávou, protože znamenaly tlak na růst cen a vyšší úrokové sazby ze strany Fedu.

Nyní jsou dobré zprávy o ekonomice pro akcie dobré, protože zmírňují obavy o růst a snížení sazeb se stejně očekává. Platí to i naopak: Špatné zprávy o ekonomice jsou nyní pro akcie špatné.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za posledních 5 let
Vývoj americké inflace za posledních 5 let

V důsledku toho se vazba mezi indexem S&P 500 a výnosy desetiletých státních dluhopisů, která platila po dobu jednoho roku, obrátila.

Akcie a výnosy dluhopisů mají mírnou tendenci růst a klesat společně, místo aby se pohybovaly opačnými směry, jak tomu bylo dříve.

Hodnotové akcie si nyní vedou lépe než růstové

Klesající výnosy jsou jedním z důvodů oživení nemilovaných akcií, což je druhé téma. Od poloviny června, kdy superhvězda umělé inteligence Nvidia dosáhla svého posledního maxima, si levné hodnotové akcie vedly mnohem lépe než akcie růstové.

Hodnotový index Russell 1000 vzrostl o 5 %, zatímco jeho růstová verze poklesla o 4 % – i když to jen částečně zvrátilo ohromující zisky růstových akcií z počátku roku.

Průměrná akcie indexu S&P také výrazně překonala index poté, co v první polovině roku výrazně zaostávala.

Obráceně tomu bylo i v případě nejlépe a nejhůře si vedoucích sektorů. Z nejlepšího mezi nejhorší se dostaly technologie a komunikační služby, zatímco vysoce zadlužené nemovitosti se díky klesajícím výnosům státních dluhopisů dostaly z nejhoršího na nejlepší.

Zdroj: finviz.com
Výkonnost jednotlivých sektorů indexu S&P 500 za poslední 3 měsíc
Výkonnost jednotlivých sektorů indexu S&P 500 za poslední 3 měsíc

Příběh trhu však není dokonalý

V obou obdobích se dařilo bankám, kterým pomohla strmější výnosová křivka, protože výnosy dluhopisů s delší splatností klesly méně než výnosy dluhopisů s kratší splatností (desetiletý výnos byl ve středu poprvé za dva roky krátce nad dvouletým).

Komunálním službám pomohly nižší výnosy, ale celý rok je podporoval boom poptávky po elektřině pro zpracování umělé inteligence. A nudné akcie zboží dlouhodobé spotřeby, kterým se má dařit ve slabé ekonomice, v obou obdobích porazily vzrušivější sektor krátkodobého spotřebního zboží.

Smallcap společnostem se také nedaří přizpůsobit se situaci.

Nízké výnosy dluhopisů jim neprospěly, přestože nesou větší dluh. Také ve výkonnosti malých růstových a malých hodnotových společností byl malý rozdíl.

Je pravděpodobné, že trh bude i nadále přecitlivělý na známky ekonomické slabosti, a to i poté, co Fed začne snižovat sazby, protože recese bude ještě hodnou chvíli představovat riziko.

Mnohem méně jistá je návratnost hodnotových akcií. Kromě všeho ostatního se již více než deset let nepodařilo udržet žádný hodnotový odraz směrem k růstu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.