Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těchto 5 známých kryptoměn ztratilo od začátku roku nejvíc! Vyplatí se do nich investovat?

Těchto 5 známých kryptoměn ztratilo od začátku roku nejvíc! Vyplatí se do nich investovat?
Zdroj: Koláž Finex.cz

Pokud jste četli náš nedávný článek o 5 fundamentálně silných altcoinech, které se od začátku roku zhodnotily o 500 a více %, možná vás zamrzelo, že žádný takový “moonshot” ve svém portfoliu letos nemáte.

Nevěšte ale hlavu. Pokud jste v kryptu, a nejen v Bitcoinu (BTC) a Ethereu (ETH), zainvestovaní a jste letos v plusu, vedete si velmi dobře, nejspíše o dost lépe než průměrný investor. Altcoinům se totiž stále nedaří nasednout na zelenou vlnu a o těch, kterým se od začátku roku vede nejhůře, bude právě následující článek.

Pokusíme se také zodpovědět otázku, zdali se vyplatí některý z níže zmíněným projektů koupit a využít nízké ceny, nebo zda jej již považujeme za úplně mrtvý.

Obsah článku

Poznámka

Kritérii pro zařazení do článku byla tržní kapitalizace min. 50 mil. USD, propad od začátku roku alespoň 60 % a vyřazení memetokenů. Dle serverů CoinMarketCap a CoinGecko shromažďujících data o kryptoměnách splnilo tyto požadavky pouze 5 následujících altcoinů.

HEX (HEX) − 77 % YTD

ERC-20 token Hex (HEX) podnikatele a YouTubera Richarda Hearta spuštěný již na konci roku 2019 si první místo v nelichotivém žebříčku skutečně “zaslouží”. Tzv. red flags by se na tomto projektu dalo najít nespočet a jiné vlivné osobnosti z kryptoměnové komunity před ním nesčetněkrát varovaly.

Heartovi se i přesto podařilo nalákat dost investorů, a tak token HEX na vrcholu bull runu 2021 dosáhl teoretické tržní kapitalizace až několik desítek miliard USD, a to i přesto, že nebyl k dostání na žádné známé burze. Od té doby se cena i tržní kapitalizace HEX propadla o 99 %.

Dle Hearta má HEX být kryptoměnou, která uchovává hodnotu a nahrazuje tzv. CDs, tedy blockchainovým protějškem tohoto finančního produktu používaného na tradičních finančních trzích. K známosti tokenu využil Heart počáteční rozdistribuování HEX mezi bitcoinové hodlery dle snapshotu z prosince 2019, dále možnost vysokého úročení v rámci stakingu a silný marketing.

Zdroj: hex.com
Hex kampaň
Reklamní kampaň HEX cílila především na kryptoměnové nováčky

Bohatství nastřádané ze svých aktivit Heart neváhal vystavovat na odiv, a tak se na něj brzy zaměřila americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC), jež jej obvinila z vydávání kryptoměn jako neregistrovaných cenných papírů, ale i z podvodu a zpronevěry, v rámci kterých měl investory připravit o 12 milionů USD, za něž si měl pořídit luxusní zboží včetně sportovních vozů, hodinek a 555karátového diamantu známého jako “The Enigma”, největšího černého diamantu na světě. Na rozsudek kontroverzní influencer stále čeká.

Zdroj: x.com/richardheartwin
Richard Heart HEX
Richard Heart se svým majetkem rád chlubí

Pokud byste si na růst HEX přes všechny zmíněné informace chtěli zaspekulovat, kryptoměnu si můžete obstarat na AMM decentralizovaných směnárnách Uniswapu, QuickSwapu nebo burze Bitget.

Astrafer (ASTRAFER) − 71 % YTD

Druhý na seznamu je menší altcoin Astrafer, governance a utility token herního ekosystému Phantom Galaxies, který byl vypuštěn na blockchain Etherea v červenci 2022. Jak to s herními tokeny bohužel bývá, i ASTRAFER je velmi inflační. Kromě revanšování se privátním investorům ve formě postupně se uvolňovaných tokenů musí tvůrci projektu odměňovat i hráče, aby ti měli dostatečnou motivaci jejich hry hrát. Inflace a uvolňování ASTRAFER navíc není ani zdaleka u konce, v oběhu je stále pouze 18 % tokenů, a tak je i do budoucna možné čekat pokles ceny.

Co se týče hry Phantom Galaxies, jedná se na kryptoměnové poměry o důstojně provedené Mecha ARPG, které však ničím neoslní ani nenadche. Klasická střílečka se odehrává ve vesmíru a točí se kolem příběhu o zachránu lidstva. Hra není zdarma, je nutné zakoupit Origin Series NFT.

Zdroj: phantomgalaxies.com
Phantom Galaxies
Plakát hry Phantom Galaxies

ASTRAFER je k dostání pouze na decentralizovaných burzách na sítích Ethereum a Polygon.

Terra (LUNA), Terra Classic (LUNC) − 66 %, 60 % YTD

Projekt Terra aktuálně zadrženého programátora Do Kwona asi není třeba dlouze představovat. Pád Terry a jejího stablecoinu dokázal v květnu 2022 způsobit krach celého trhu a zprávy o této události se dostaly i daleko mimo kryptoměnovou bublinu.

Původní Terra stála na svých maximech až 130 USD, avšak vlivem spuštění hyperinflačního mechanismu, který měl zachránit depegnutý algoritmický stablecoin sítě, se propadla jen na zlomky centů. Po krachu byla přejmenována na Terra Classic a byl spuštěn nový blockchain, Terra, jehož nativní mince byla airdropnuta původním uživatelům. Na novou Terru se měl život z původního ekosystému přesunout.

Nestalo se tak, nová Terra je bezvýznamnou sítí zaujímající v žebříčku dle TVL až 64. místo. Terra Classic je pak až 113. Vývojáři ani uživatelé nemají důvod vložit v síť znovu důvěru a například Coinbase původní Terru delistovala a novou již nezalistovala. Terra je nejspíše mrtvá.

Zdroj: nypost.com
Do Kwon zatčen Luna
Do Kwon byl v březnu 2023 vypátrán v Černé Hoře

Pokud byste snad i přesto chtěli s LUNC nebo LUNA obchodovat, nabízí je Binance nebo KuCoin.

Aktuální cena
Změna
Terra / LUNA
Načítání
Načítání
Načítání
Terra Luna Classic / LUNC
Načítání
Načítání
Načítání

Apecoin (APE) − 63 % YTD

Také o Apecoinu jste již nejspíš slyšeli. Mince sloužící jako platidlo v rámci ekosystému Znuděných opic se stejně jako NFT kolekce Bored Apes, Mutant Apes, Kennel Club a Otherdeed dlouhodobě potápí se zbytkem NFT trhu.

Společnost Yuga Labs, která kromě Opic a Apecoinu stojí také za kolekcemi CryptoPunks a Meebits, je však silná a nutno říct také bohatá společnost, jež dle všeho funguje, jak má, což v kryptoměnovém světě rozhodně není pravidlem.

V poslední době ji sice jako všechny NFT projekty nejspíše zasáhla bitva nového tržiště Blur a donedávna dominantního OpenSea, která vedla ke zrušení povinných royalties (poplatků tvůrcům) z prodeje každého NFT na obou stranách, což nutně znamenalo snížení tržeb Yuga Labs. Společnost je však natolik silná, že může hledat nové cesty, jak zvýšit své příjmy, např. pakliže bude pokračovat ve vývoji metaverse a online her.

I přes ztrátu zájmu a lesku jejích projektů tak existuje šance, že se ekosystém zvládne v příštím bull runu oklepat a přinese aktivním participantům zasloužené zisky. Šance je to nejistá, ale kdo sleduje X (dříve Twitter) ví, že takové názory zaznívají.

Zdroj: yuga.com
Otherside metaverse
Ukázka z Otherside metaversu

Apecoin jako velice známou kryptoměnu můžete koupit na všech velkých celosvětových burzách, ale například velmi jednoduše i na české směnárně Anycoin.

PancakeSwap (CAKE) − 60 % YTD

Poslední kryptoměnou, co se dostala do našeho žebříčku, je CAKE. Token decentralizované burzy PancakeSwap musí opět znát každý, kdo se zúčastnil bull runu v roce 2021. PancakeSwap byla a stále je vedoucí burzou na BNB Chainu, akorát BNB Chain už nemá takový tržní podíl jako měl tehdy, ztratil asi polovinu na úkor jiných, novějších sítí. PancakeSwap však na tuto situaci reaguje, využívá svého jména a pravidelně rozšiřuje svoji působnost i na další sítě, např. na Ethereum, Polygon, Arbitrum či Aptos. V tomto tedy problém není.

Na vině neustávajícího poklesu tokenu CAKE byla jeho obrovská inflace, token šlo kdysi stakovat s až 100% APY. Kdo tedy token nestakoval a pouze držel, byl nahraný. Nyní v rámci governance proběhly snahy o redukci inflace, CAKE má však v oběhu stále jen čtvrtinu tokenů a navíc patří do kategorie tokenů decentralizovaných burz (spolu např. s UNI, 1INCH, SUSHI, JOE…), jejichž cenová výkonnost je dlouhodobě nevalná.

Zdroj: pancakeswap.finance
Ukázka PancakeSwap
Ukázka PancakeSwap DEX

CAKE i přes jeho známost nenajdete úplně na všech burzách, můžete jej ale koupit např. na Binance, KuCoinu nebo Bitgetu.

Další čestné zmínky a závěr

Aby byl náš článek úplný, zmiňme i známé altcoiny, co se do našeho žebříčku jen těsně nedostaly. Z kryptoměnové Top 100ky je to např. Huobi Token (− 53 %), Algorand (− 44 %) nebo Trust Wallet Token (− 41 %). Z kryptoměnové Top 10ky je pak v letošním roce nejhůře performující mincí BNB se ztrátou jen − 7 %, high-capům se tedy docela daří.

A teď si to shrňme, vyplatí se využít levných cen zmíněných altcoinů? HEX, LUNC i LUNA mají oprávněně velmi pošramocenou reputaci, na kterou se asi jen tak nezapomene. Mezi LUNC a LUNA navíc vlastně nikdo neví, která ze sítí je ta “hlavní”. Ačkoli by to měla být nová LUNA, LUNC má stále větší tržní kapitalizaci a na burzách i objem obchodů.

ASTRAFER je inflačním herním tokenem nemastného neslaného ARPGčka a CAKE se zas řadí do kategorie tokenů decentralizovaných burz, která obecně dlouhodobě vykazuje nejhorší cenovou výkonnost ze všech kryptokategorií vůbec. Zbývá APE. Ten má z dnešního listu asi největší šanci na návrat nebo, budeme-li realističtější, alespoň přiblížení k hodnotám z minulého bull runu. Záleží to ale na mnoha faktorech a jedním z nich je i celkový zájem o NFTs v příštích letech.

Vezmeme-li v potaz letošní výkonnost Bitcoinu (+ 65 %) a Etherea (+ 45 %), můžeme uzavřít, že mid-cap altcoinům se ani v roce 2023 stále nedaří, čemuž odpovídá i vývoj bitcoinové dominance, která se zvedla z 40 % na začátku roku na aktuálních 48 %.

Držíte některý ze zmíněných altcoinů a je vám líto jej odprodat ve ztrátě? Přijďte si za námi a ostatními investory pobrečet nebo se poradit na náš nový Discord, pro všechny je místo!

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.