Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Klesá atraktivita spoření! Jaké banky úroky snížily a jaké ještě nabídnou zajímavé zhodnocení?

České banky snižují úrokové sazby na spoření a vkladech v reakci na pokles základních úrokových sazeb ČNB. Zjistěte, jaké banky již úroky snížily a jaké to plánují!

Publikováno
Klesá atraktivita spoření! Jaké banky úroky snížily a jaké ještě nabídnou zajímavé zhodnocení?
Zdroj: depositphotos.com

Po snížení základní úrokové sazby Českou národní bankou začalo několik českých bank postupně snižovat úrokové sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Tento krok je reakcí na prosincové rozhodnutí centrální banky, která snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 % p.a.

Podle odhadů tuzemských bank spoří průměrný Čech měsíčně kolem 2 500 korun. Více než polovina bankovních klientů však dává přednost uložení svých prostředků na běžných a spořicích účtech, kde se úrokové sazby v současné době pohybují od 2 % p.a. do 6,5 % p.a.

Nejdéle začátkem února však začne většina bank postupně snižovat úrokové sazby na spoření a vkladech, během měsíce mají dokonce poklesnout až o polovinu.

Jak se aktuálně pohybují úrokové sazby, jaké úroky se snížily a jaká banka je naopak navýšila?

Aktuální úrokové sazby na spoření

Aktuálně ještě můžete získat na některých spořicích účtech celkem zajímavou úrokovou sazbu až 6 % p.a. Ale i to se brzy změní. 

Šestiprocentní úročení je stále schopná nabídnout Komerční banka se svým spořicím účtem Junior (bonusový úrok 6,5 % p.a.), Trinity Bank se svým Skvělým účtem Výhoda+ (6,28 % p.a.), VÚB Banka u Spoření bez limitů (6,15 % p.a.), Max Banka se svým spořicím účtem (6,01 % p.a) a nově také Air Bank spořicí účet (6 % p.a.). Právě Air Bank šla naopak proti proudu a svou úrokovou sazbu na spořicím účtu navýšila.

Ostatní spořicí účty nabízí úrokové sazby pod hranicí 6 % p.a. Například Raiffeisenbank nabízí nově na svém spořicím účtu o něco nižší bonusovou úrokovou sazbu 5 % p.a. při splnění podmínky 3 plateb kartou měsíčně.

Raiffeisenbank je tak jednou z bank, která během několika měsíců mírně snížila sazby.

ČSOB zveřejnila 11. 1. 2024 nový úrokový lístek, ve kterém zatím nedošlo ke snížení úrokové sazby na jejím spoření s bonusem. Bonusový úrok tak stále činí 5 % p.a. při splnění podmínek. Od 2. 1. 2024 však již nenabízí spořicí produkt Duo Profit, který poskytoval úrok až 6 % p.a. na termínovaném vkladu.

Banky chystají významné úpravy úroků

Velké změny chystá od 26. ledna 2024 Česká spořitelna, která plánuje snížit úročení na spořicím účtu z 5 % p.a. přibližně na 3 % p.a. U klientů s Plus účtem plánuje bonusovou akci, při které budou mít klienti pravděpodobně stále šanci získat pětiprocentní úrok. Konkrétní podmínky akce však teprve zveřejní. Také Komerční banka plánuje snižování sazeb na spoření, a to od 1. února 2024.

Fio banka ponechává úrokovou sazbu na svém spořicím účtu Fio konto na 5,5 % p.a. Zatím není jasné, zda ji plánuje snižovat. Banka Creditas zveřejnila svůj ceník 10. 1. 2024 a vyplývá z něj, že se řadí k bankám, které úroky na spoření též zatím neplánují snižovat. Stále se tedy pyšní úrokem 5,60 % p.a., jak na svém spořicím účtu +, tak i na dětském spoření Richeee Junior.

Ke změnám se uchýlila i UniCredit Bank, která snížila bonusový úrok na běžných účtech.

Namísto 6 % p.a. zde můžete získat bonusový úrok 5,75 % p.a. při založení běžného účtu START, OPEN nebo TOP a splnění podmínek plateb kartou.

Banka mBank zveřejnila úrokový lístek 6. 12. 2023, těžko říct, zda jej plánuje v následující době měnit. Zatím tak na svém spořicím účtu nabízí úrok 5,5 % p.a. Také Moneta zatím poskytuje celkem zajímavou úrokovou sazbu na spoření 5,3 % p.a., kterou garantuje do 31. 1. 2024. Uvidíme, zda se pak uchýlí k jejímu snížení.

J&T Banka zatím ještě nabízí spořicí účet s úrokem 5,2 % p.a., ale od 8. 2. 2024 sazbu sníží na 5 % p.a. Také NEY Spořitelní družstvo postupně snižuje sazby, zatím snížilo úrok na svém spořicím účtu z 5,75 % p.a. na 4,8 % p.a.

Snižování se týká také termínovaných vkladů

Banky snižují úrokové sazby také u termínovaných vkladů. Například termínovaný vklad J&T Banky nabízel ještě v listopadu úrok 6,20 % p.a. u vkladů na 12 měsíců, nyní úrok činí 5,80 % p.a. Též Moneta snížila sazby, u vkladů na 6 měsíců nyní získáte 5,40 % p.a. namísto původních 5,50 % p.a.

Pokud uvažujete o vložení peněz do termínovaného vkladu, máte ještě u některých bank šanci získat zajímavé podmínky.

Banka Creditas snížila úrokové sazby šestiměsíčního termínovaného vkladu z původních 5,70 % p.a. až na 5,40 % p.a. a u ročního vkladu z 5,20 % p.a. na 5 % p.a. Max Banka u svého IQ MAXI vkladu snížila úrok z 5,71 % p.a. na 5,60 % p.a.

Sazby na termínovaném vkladu snížila i UniCredit Bank, například vklady na 12 měsíců do výše 1 000 000 Kč jsou úročené 4,00 % p.a. z původních 4,50 % p.a. Vklady nad 1 000 000 Kč též na 12 měsíců mají nově úrok 4,50 % p.a. z původních 5,00 % p.a.

Je na čase přehodnotit strategii spoření

Snížení úrokových sazeb na spořicích účtech a vkladech pravděpodobně ovlivní způsob, jakým budou Češi dále nakládat se svými úsporami. Spořicí účty se na nějakou dobu stanou opět méně atraktivními, což bude směřovat klienty k investičním alternativám, nebo finančním produktům, které by mohly nabídnout lepší výnos.

To naopak ovlivní strategie bank, které díky tomu začínají více podporovat finanční zdraví klientů a správu prostřednictvím digitálního bankovnictví. Bankám také vznikne prostor vytvářet jiné zajímavé nabídky pro klienty, kteří aktivně spravují své finance, spoří své peníze a investují.

S poklesem úrokových sazeb se ukazuje, že sazby spořicích produktů hrají důležitou roli ve finančním sektoru. Jejich pokles nutí drobné i větší střadatele přehodnotit své strategie spoření a případně se obrátit k akciovému trhu, nemovitostem nebo jiným investičním příležitostem, které by mohly přinést vyšší výnosy.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
4

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.