Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přemýšlíte do čeho investovat? 5 akcií, na které ve velkém sází Warren Buffett

Warren Buffett svým investičním uměním dlouhodobě překonává trh, přičemž vloni přikoupil poměrně velké množství akcií. Které tituly jsou hvězdy jeho portfolia?

Publikováno
Přemýšlíte do čeho investovat? 5 akcií, na které ve velkém sází Warren Buffett
Zdroj: midjourney.com

Warren Buffett, známý investor a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, již téměř šest desetiletí trvale dosahuje lepších výsledků než trh. Od svého nástupu do čela společnosti v polovině 60. let minulého století do dnešních dnů dosáhly akcie impozantního růstu o 4 300 000 %, což značně převyšuje přibližně 31 200% růst indexu S&P 500 ve stejném období.

Buffettova investiční prozíravost si získala oddané příznivce a mnoho investorů touží napodobit jeho strategie.

S příchodem roku 2024 jsou Buffettova investiční rozhodnutí i nadále pod intenzivním drobnohledem. Pět konkrétních akcií přitom vyniká jako významné podíly Buffetta a jeho týmu.

Apple

Technologický gigant, který tvoří téměř polovinu investičního portfolia společnosti Berkshire Hathaway v hodnotě 362 miliard dolarů. I přes svůj značný podíl získala Berkshire v loňském roce přes 20 milionů dalších akcií společnosti Apple.

Vývoj cen akcií Applu za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Půvab společnosti Apple spočívá v její silné značce, spolehlivém vedení, ziskovosti a věrné zákaznické základně. S více než polovičním podílem na americkém trhu s chytrými telefony a rychle se rozvíjejícím segmentem služeb se očekává, že přechod společnosti Apple na předplacené služby stabilizuje výkyvy prodejů a zvýší provozní marže.

Pozoruhodné je, že program kapitálové návratnosti společnosti zahrnuje roční výdaje na dividendy ve výši 15 miliard USD. Krom toho Apple od roku 2013 odkoupil vlastní akcie v hodnotě přes 600 miliard USD.

Obavy však vzbuzuje ocenění společnosti Apple, která se obchoduje na úrovni 27násobku předpokládaného zisku na následujících 12 měsíců (forward P/E = 27), což je na společnost se slabší provozní výkonností v poslední době vysoká hodnota.

Bank of America

Berkshire ke svému již tak značnému podílu 1,01 miliardy akcií přidala ve čtvrtletí končícím v březnu 2023 více než 22,7 milionu podílů v Bank of America.

Buffetta přitahuje cyklická povaha bankovních akcií a potenciál dalšího období hospodářského růstu, který posiluje úvěrová portfolia a úrokové příjmy.

Bank of America profitovala zejména ze zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému, což výrazně zvýšilo její čisté úrokové výnosy. Její akcie vzrostly za poslední tři měsíce téměř o 30 %.

Růst ceny akcií Bank of America za poslední 3 měsíce

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BAC Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Occidental Petroleum

Společnost Berkshire Hathaway nashromáždila v roce 2023 více než 49 milionů akcií těžařské firmy Occidental Petroleum, čímž navýšila hodnotu své pozice na více než 14,5 miliardy dolarů.

Tato investice pravděpodobně odráží sázku na trvale vysoké ceny ropy, umocněné geopolitickým napětím a sníženými kapitálovými výdaji energetických společností během pandemie.

V posledním roce nebyly akcie výkonné, když ztratily na 9 % své ceny. Vzhledem k prozíravosti, kterou Buffettovi nelze upřít, bude další vývoj jistě zajímavý.

Vývoj ceny akcií Occidental Petroleum za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie OXY Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

I když zaměření společnosti Occidental na těžbu ji staví do dobré pozice, aby mohla využít vysokých cen ropy, její rozvaha s čistým dluhem ve výši 18,6 miliardy dolarů (k 30. září 2023) zůstává problémem.

Capital One Financial

Investiční tým Berkshire koupil v roce 2023 přes 12,5 milionu akcií společnosti Capital One Financial, která je největším vydavatelem kreditních karet v USA.

Američtí ekonomové očekávají snížení úrokových sazeb a s ním spojený růst spotřeby a úvěrové aktivity. Pro Capital One může ale letošní rok být výzvou vzhledem k jejímu zaměření na rizikové úvěry. Pokud totiž ke snížení sazeb nedojde, nebo nevyvolá kýžený efekt a americká ekonomika upadne do recese, budou to právě tyto úvěry, které nejspíš nebudou splaceny.

V loňském roce ale firma těžila z vysokých úrokových sazeb a její akcie vyletěly o 37 % výš.

Vývoj ceny akcií Capital One Financial za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie COF Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Z hlediska ocenění je společnost atraktivní, obchoduje se kolem své účetní hodnoty s násobkem zisku na budoucí rok nižším než 10.

Berkshire Hathaway

A konečně, Buffett nadále investuje do své vlastní společnosti Berkshire Hathaway.

Již pět let po sobě odkupuje vlastní akcie a celkově už to dělá hodnotu více než 72 miliard dolarů. Tyto zpětné odkupy odměňují akcionáře tím, že zvyšují zisk na akcii, čímž se Berkshire stává ještě atraktivnější pro další investory.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎