Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je zlato jednou z největších investičních příležitostí dekády? Deset argumentů, proč je zlato budoucí vítěz

Zlato se stále pohybuje v blízkosti historických maxim, což je pořád možné vnímat jako potenciální investiční příležitost. Jaké jsou argumenty pro investování do žlutého kovu?

Proč je zlato jednou z největších investičních příležitostí dekády? Deset argumentů, proč je zlato budoucí vítěz
Zdroj: depositphotos.com

Zlato se v historii vždy považovalo za takové zajištění proti velmi špatným událostem, které nikdo nedokázal dopředu předpokládat. Nikdo totiž nemá takové schopnosti, aby byl schopen přesně odhadnout, co budoucnost přinese. Půjdou akciové trhy dolů? Udeří finanční krize? Zažije reálná ekonomika krizi?

Máme pouze indikátory, které něco takového naznačují, čímž nás varují k opatrnosti. Leč vyloženě predikovat není možné.

Proto se vyplatí mít ve svém investičním portfoliu zlato. Obzvláště v dobách, kdy máme těch ukazatelů, které nás varují, celou řadu. Tato komodita však přesto není mezi investory oblíbená, což má hned několik odůvodnění. My si tudíž vysvětlíme, proč je ideální doba na to mít zlato ve svém portfoliu.

Proč zlato “nikdo” nechce?

Mladší generace nejsou na zlato zvyklé, protože nemají osobní zkušenosti se společenskými a hospodářskými problémy. Mimo to se kolem zlata drží dost negativní aura.

Obecně vzato má samotný prodej fyzického kovu dost negativní konotace. V souvislosti s tím se vžilo označení gold bugs.

Poznámka

Gold bugs je lehce hanlivé označení pro investory a prodejce zlata, kteří jej staví na piedestal a dlouhodobě prorokují kolaps finančního systému. Velmi často přehánějí, i když jejich argumentace spočívá v reálných základech.

Potom samotná držba zlata působí, že vlastně není “trendy”. Jelikož do zlata přece investují jenom starší generace a “exoti”, co věští společenskou zkázu.

Čehož hojně využívají i lidé pracující ve finančním poradenství. Zlato není pro prodej pro klienty zrovna lukrativní. Jelikož jde o “obyčejný šutr ze země” a nejsou z něj takové provize jako z prodeje finančních produktů.

Neplatí to vždy, ale všeobecně finanční poradenství nemá investice do zlata rádo a pracovníci v této branži to dávají hodně najevo.

Poznámka

Finanční poradci se ohánějí vysokými maržemi, které si prodejci drahých kovů berou. Je to lichý argument, protože finanční produkty jsou pro investora minimálně stejně nákladné. Nebo je to vyloženě zlodějina, jako byl případ velmi nevýhodně uzavíraných IŽP.

Nemohu to nijak exaktně dokázat, ale finanční poradci začínají hojně nabízet investice do bitcoinu. I když bitcoinu absolutně nerozumí. Proč? Jelikož bitcoin se v posledních letech stal nesmírně trendy. Což se o zlatu říct nedá.

Má poslední video analýza na akciové trhy

Deset argumentů, proč je zlato největší investiční příležitost dekády

Abychom se konečně posunuli dále, v přiloženém grafu shrnuji deset faktorů, které fundament zlata pro následující roky markantně posilují. Argumenty pro cenový růst zlata jsou jednoduše velmi silné a některé tu opravdu dlouho nebyly.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Argumenty pro růst zlata
Argumenty pro růst zlata

Hlavně deglobalizace může významně přispět k tomu, že se po delší čas budeme muset smířit s vyšší inflací. Tím neříkám, že inflace bude nutně 5 nebo až 10 %.

Myslím tím, že se cenová hladina bude výrazně pohybovat nad inflačním cílem (2 %). Třeba kolem 3 %. Což znamená nižší důvěru v měnové autority, které ve svém boji s inflací selhávají.

Dalším významným katalyzátorem je poptávka po fyzickém zlatě ze strany centrálních bank. Agregovaně centrální banky kupují nejvíce zlata za předešlých 50 let a trvá to již přes dva roky.

Za první kvartál letošního roku byla poptávka taktéž rekordní a proto lze předpokládat, že se po zbytek roku tento trend nezmění.

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank
Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank

Nákupům vévodí primárně nákupy centrálních bank Číny, Indie a Turecka. Ačkoliv za první kvartál je na pátém místě dokonce Česká národní banka.

Třetím významným faktorem je extrémní zadlužování centrálních vlád. Být rozpočtově neodpovědným, je v dnešní době pomalu standard. Ve Spojených státech byly v historii vždy milníky, kdy spirála zadlužování nabrala na obrátkách. Typickým příkladem z aktuálního tisíciletí je finanční krize z roku 2008 a pandemie s lockdowny z roku 2020.

Zdroj: fred.org
Státní dluh Spojených států
Státní dluh Spojených států

Nesmíme zapomínat i na dluhy soukromého sektoru, které též nebudí zrovna důvěru. Ať jde o kreditní karty nebo hypotéky.

Následující faktory, které jsou zmíněné v rámci onoho grafu, se víceméně odvíjí od těch prvních. Hrozba vyšší cenové inflace po delší dobu souvisí se zadlužováním státu a soukromého sektoru. U měnové inflace platí to samé. Geopolitické napětí má zase spojitost s deglobalizačním trendem.

Posledním faktorem je relativně nízká produkce zlata. Od roku 2018 se rostoucí tendence překlopila do stagnace a i když přiložená projekce počítá zase s růstem, relativní růst je velmi skromný. Polopaticky řečeno, neprodukuje se dostatek zlata, aby ukojilo posilující poptávku.

Zdroj: linkedin.com
Produkce zlata s projekcí do roku 2030
Produkce zlata s projekcí do roku 2030

Závěrem: Je hloupé investice do zlata podceňovat

Můj osobní přístup k investování je, že je nerozumné hanit investice, které jsou prověřeny časem. Ať se to někomu líbí nebo ne, zlato je v podstatě nejstarší investiční aktivum a má neomezenou trvanlivost.

Když se cokoliv hodně pokazilo, zlato si svou hodnotu udrželo. A za určitých okolností, krátkodobě, lze počítat i s pěkným zhodnocením.

Jak jsem ale říkal hned na začátku, zlato je pořád pouze šutr ze země. To znamená, že na něm nikdy nezbohatnete. Jde primárně o konzervaci bohatství. Pokud je váš cíl zbohatnutí, budete po jisté době zklamaní.

Varování

Když zlato očistíte o inflaci, zjistíte, že se jeho reálná hodnota v dolarech za posledních 40 let prakticky nikam neposunula.

Uvažujete o investování do zlata? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
4

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.