Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Podle oblíbené metriky Warrena Buffetta jsou toto 3 nejlepší investice z portfolia Berkshire Hathaway

Podle oblíbené metriky Warrena Buffetta jsou toto 3 nejlepší investice z portfolia Berkshire Hathaway

Podle oblíbené metriky Warrena Buffetta jsou toto 3 nejlepší investice z portfolia Berkshire Hathaway
Zdroj: omapadamia.net

Ačkoli jsme neustále bombardováni bombastickými titulky, nikdy bychom neměli zapomínat, že společnosti z velké části existují z jednoho hlavního důvodu: Přijímat kapitál od investorů a vydělávat na něm.

Proto má smysl, aby investoři hledali podniky s trvalou konkurenční výhodou, které jsou schopny trvale dosahovat vysoké návratnosti investovaného kapitálu (ROIC).

Jak kdysi řekl Warren Buffett, generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway: „Nejlepší je vlastnit podnik, který může po delší dobu využívat velké množství nového kapitálu s velmi vysokou mírou návratnosti.“

S ohledem na tuto skutečnost se v tomto článku blíže zaměříme na tři investice společnosti Berkshire Hathaway s dvoucifernou návratností investovaného kapitálu.

1. Moody's

Vývoj hodnoty akcií Moody's za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

S návratností z investovaného kapitálu, která se trvale pohybuje okolo 20 %, je prvním titulem na tomto seznamu ratingová společnost Moody's.

Akciím Moody's se během vrcholící pandemie dařilo neuvěřitelně dobře a za posledních pět let (k 20. 1. 2022) vzrostly o více než 240 %, což naznačuje, že jde o podnik odolný vůči recesi, na který se vyplatí dlouhodobě vsadit. Dobře ukotvená pozice vedoucí společnosti v oblasti úvěrových ratingů, která vede k nadprůměrným výnosům z kapitálu, by měla i nadále omezovat dlouhodobé poklesy akcií Moody's

Kromě toho Moody's vygenerovala za posledních dvanáct měsíců volný peněžní tok ve výši přibližně 2,4 miliardy dolarů. Není tak divu, že za první tři čtvrtletí roku 2021 společnost vrátila akcionářům 975 milionů dolarů prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend – další z faktorů, který Buffett u akcií oceňuje.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 drží Berkshire více než 24,6 milionu akcií Moody's v hodnotě necelých 8,8 miliardy dolarů. Dividendový výnos společnosti přitom činí skromných 0,7 %.

2. Apple

Vývoj hodnoty akcií Apple za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dále tu máme giganta spotřebních technologií Apple, který se může pochlubit pětiletou návratností investovaného kapitálu ve výši 28 %, což je mnohem více než u konkurentů, jako je Nokia (-3 %) a Sony (12 %).

Dokonce i ve světě spotřebního hardwaru se výrobci iPhonů daří dosahovat nadprůměrných výnosů díky své značce, která zvyšuje loajalitu, a vysokým nákladům na změnu dodavatele (přechod z operačního systému iOS na konkurenční software není jednoduchý). A vzhledem k tomu, že společnost pokračuje v pronikání na rozvíjející se trhy, jako je Indie a Mexiko, zůstává dlouhodobá trajektorie akcií Apple pozitivní.

V posledním vykázaném čtvrtletí se tržby společnosti Apple meziročně zvýšily o 29 % na 83,4 miliardy dolarů. Není tak divu, že výrobce iPhonů také vrátil akcionářům přes 24 miliard dolarů. Dividendový výnos akcií v současné době činí pouhých 0,5 %, ale díky 3% výnosu z odkupu akcií Apple rozdává akcionářům více peněz, než by se mohlo na první pohled zdát. Není divu, že Apple je největším veřejným podílem Berkshire Hathaway, která vlastní více než 887 milionů akcií tohoto technologického giganta v hodnotě zhruba 125,5 miliardy dolarů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

3. Procter & Gamble

Vývoj hodnoty akcií Procter & Gamble za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tento výčet akcií z portfolia Berkshire Hathaway uzavírá gigant z oblasti spotřebního zboží Procter & Gamble se solidní pětiletou průměrnou návratností investovaného kapitálu ve výši 13,5 %.

Na konci třetího čtvrtletí 2021 držela Berkshire 315 400 akcií v hodnotě přibližně 44 milionů dolarů. To na poměry Berkshire není velká pozice. Čím je tedy americká společnosti zajímavá? P&G něčím vyniká: schopností přinášet investorům rostoucí dividendový výnos v dobrém i ve zlém. Společnost nabízí portfolio důvěryhodných značek, jako jsou papírové ručníky Bounty, žiletky Gillette a prací prášek Tide. Jedná se o výrobky, které domácnosti pravidelně kupují bez ohledu na to, jak se vyvíjí ekonomika.

V dubnu představenstvo společnosti P&G oznámilo 10% zvýšení čtvrtletní dividendy, což pro společnost znamená 65. zvýšení roční dividendy v řadě. Procter & Gamble tak je jedním z dividendových králů, který v současné době nabízí dividendový výnos okolo 2,2 %.

Analytický tým brokera RoboMarkets na náš dotaz uvedl: "S očekávaným zvýšením diskontní sazby investoři obracejí svou pozornost na „hodnotové akcie“, tedy spolehlivé emitenty schopné generovat zisky, vyplácet dividendy a zpětně odkupovat akcie. Uvedené společnosti, v roce 2022, představují zajímavou volbu pro dlouhodobé investice."

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo