Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podle oblíbené metriky Warrena Buffetta jsou toto 3 nejlepší investice z portfolia Berkshire Hathaway

Publikováno
Podle oblíbené metriky Warrena Buffetta jsou toto 3 nejlepší investice z portfolia Berkshire Hathaway
Zdroj: omapadamia.net

Ačkoli jsme neustále bombardováni bombastickými titulky, nikdy bychom neměli zapomínat, že společnosti z velké části existují z jednoho hlavního důvodu: Přijímat kapitál od investorů a vydělávat na něm.

Proto má smysl, aby investoři hledali podniky s trvalou konkurenční výhodou, které jsou schopny trvale dosahovat vysoké návratnosti investovaného kapitálu (ROIC).

Jak kdysi řekl Warren Buffett, generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway: „Nejlepší je vlastnit podnik, který může po delší dobu využívat velké množství nového kapitálu s velmi vysokou mírou návratnosti.“

S ohledem na tuto skutečnost se v tomto článku blíže zaměříme na tři investice společnosti Berkshire Hathaway s dvoucifernou návratností investovaného kapitálu.

1. Moody’s

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moody's Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

S návratností z investovaného kapitálu, která se trvale pohybuje okolo 20 %, je prvním titulem na tomto seznamu ratingová společnost Moody’s.

Akciím Moody’s se během vrcholící pandemie dařilo neuvěřitelně dobře a za posledních pět let (k 20. 1. 2022) vzrostly o více než 240 %, což naznačuje, že jde o podnik odolný vůči recesi, na který se vyplatí dlouhodobě vsadit. Dobře ukotvená pozice vedoucí společnosti v oblasti úvěrových ratingů, která vede k nadprůměrným výnosům z kapitálu, by měla i nadále omezovat dlouhodobé poklesy akcií Moody’s

Kromě toho Moody’s vygenerovala za posledních dvanáct měsíců volný peněžní tok ve výši přibližně 2,4 miliardy dolarů. Není tak divu, že za první tři čtvrtletí roku 2021 společnost vrátila akcionářům 975 milionů dolarů prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend – další z faktorů, který Buffett u akcií oceňuje.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 drží Berkshire více než 24,6 milionu akcií Moody’s v hodnotě necelých 8,8 miliardy dolarů. Dividendový výnos společnosti přitom činí skromných 0,7 %.

2. Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Dále tu máme giganta spotřebních technologií Apple, který se může pochlubit pětiletou návratností investovaného kapitálu ve výši 28 %, což je mnohem více než u konkurentů, jako je Nokia (-3 %) a Sony (12 %).

Dokonce i ve světě spotřebního hardwaru se výrobci iPhonů daří dosahovat nadprůměrných výnosů díky své značce, která zvyšuje loajalitu, a vysokým nákladům na změnu dodavatele (přechod z operačního systému iOS na konkurenční software není jednoduchý). A vzhledem k tomu, že společnost pokračuje v pronikání na rozvíjející se trhy, jako je Indie a Mexiko, zůstává dlouhodobá trajektorie akcií Apple pozitivní.

V posledním vykázaném čtvrtletí se tržby společnosti Apple meziročně zvýšily o 29 % na 83,4 miliardy dolarů. Není tak divu, že výrobce iPhonů také vrátil akcionářům přes 24 miliard dolarů. Dividendový výnos akcií v současné době činí pouhých 0,5 %, ale díky 3% výnosu z odkupu akcií Apple rozdává akcionářům více peněz, než by se mohlo na první pohled zdát. Není divu, že Apple je největším veřejným podílem Berkshire Hathaway, která vlastní více než 887 milionů akcií tohoto technologického giganta v hodnotě zhruba 125,5 miliardy dolarů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

3. Procter & Gamble

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tento výčet akcií z portfolia Berkshire Hathaway uzavírá gigant z oblasti spotřebního zboží Procter & Gamble se solidní pětiletou průměrnou návratností investovaného kapitálu ve výši 13,5 %.

Na konci třetího čtvrtletí 2021 držela Berkshire 315 400 akcií v hodnotě přibližně 44 milionů dolarů. To na poměry Berkshire není velká pozice. Čím je tedy americká společnosti zajímavá? P&G něčím vyniká: schopností přinášet investorům rostoucí dividendový výnos v dobrém i ve zlém. Společnost nabízí portfolio důvěryhodných značek, jako jsou papírové ručníky Bounty, žiletky Gillette a prací prášek Tide. Jedná se o výrobky, které domácnosti pravidelně kupují bez ohledu na to, jak se vyvíjí ekonomika.

V dubnu představenstvo společnosti P&G oznámilo 10% zvýšení čtvrtletní dividendy, což pro společnost znamená 65. zvýšení roční dividendy v řadě. Procter & Gamble tak je jedním z dividendových králů, který v současné době nabízí dividendový výnos okolo 2,2 %.

Analytický tým brokera RoboMarkets na náš dotaz uvedl: “S očekávaným zvýšením diskontní sazby investoři obracejí svou pozornost na „hodnotové akcie“, tedy spolehlivé emitenty schopné generovat zisky, vyplácet dividendy a zpětně odkupovat akcie. Uvedené společnosti, v roce 2022, představují zajímavou volbu pro dlouhodobé investice.

Líbil se vám tento článek?
15
4

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.