Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak přijímat kryptoměny ve své vlastní prodejně nebo internetovém obchodě? Jaké jsou možnosti a která se hodí právě vám?

Jak přijímat kryptoměny ve své vlastní prodejně nebo internetovém obchodě? Jaké jsou možnosti a která se hodí právě vám?

Naprostá většina návodů na internetu mluví o tom, jak kryptoměny nakoupit. Co když ale máte svůj vlastní obchod nebo podnikání a chcete zákazníkům umožnit kryptoměnami platit za vaše zboží a služby? Jakými cestami tohoto můžete dosáhnout?

Pakliže nad zavedením kryptoměn ve vašem obchodě uvažujete, či vás toto téma prostě jen zajímá, jste zde správně. V článku níže si ukážeme vše podstatné o přijímání plateb v bitcoinech a jiných kryptoměnách. Pak bude už jen na vás, které řešení zvolíte.

Obsah článku o přijímání kryptoměn

Proč přijímat kryptoměny ve vašem podnikání? Jaké to má výhody?

Než se vrhneme na samotné platební brány a terminály, bylo by vhodné uvést výhody, které placení kryptoměnami přináší. Je jich celá škála a jistě si v nich najde každý tu svou.

  • Otevření dveří nové zákaznické klientele: Adopce kryptoměn stále postupuje a ve vašem okolí je jistě čím dál více lidí, kteří by kryptoměnami chtěli platit.
  • Nízké poplatky: Oproti běžným způsobům platby dokáží být kryptoměny opravdu levné, pokud zvolíte tu správnou cestu jejich zavedení, typicky např. Lightning Network či kryptoměny s levnějšími poplatky, např. Litecoin.
  • Finanční suverenita: Můžete přijímat platby odkudkoliv na světě, od kohokoliv a nikdo vám nemůže zablokovat nebo pozdržet vaše prostředky.
  • Neexistence chargebacku: Kryptoměnová platba je po svém potvrzení nevratná. Tím pádem odpadá starost o podvodníky, kteří zakoupí zboží či službu a v bance požádají o vrácení platby.
  • Automatické DCA: Pokud už nějaké kryptoměny máte a o toto téma se zajímáte, určitě jste už slyšeli tip na “průběžné nakupování kryptoměn“. A když vám měsíčně přijde několik takových plateb, v důsledku kryptoměny ani kupovat nemusíte, protože se vám hromadí samy.

Jednotlivé metody přijímání kryptoměn

Pokud se vám některý z benefitů výše líbí, určitě by stálo za to některou z platebních bran zprovoznit. Ve výsledku se nemusíte kryptoměn ani dotknout, a i přesto můžete těžit těchto benefitů.

GoPay – Platební brána

Produkty společnosti GoPay dnes můžete potkat na každém kroku. Jejich fyzické terminály pro přijímání platebních karet jsou velmi rozšířené. Kromě jiného ale služba nabízí i platební bránu pro internetové obchody, kde lze zprovoznit možnost přijímání kryptoměn.

Zdroj: GoPay.com
Podporované způsoby platby v systému GoPay
Podporované způsoby platby v systému GoPay

Jak můžete z tabulky výše vidět, GoPay nabízí několik možností platby. Přirozeně mají platební karty největší podíl na všech transakcích, které firma svým systémem zprostředkuje.

Co ale kryptoměny?

Platby v bitcoinech momentálně zaujímají poslední místo v množství zpracovaných transakcí s asi 0,1 % na celkovém objemu plateb. Lze také vyčíst, že tento způsob placení je možný jen v digitální platební bráně a bohužel tak nejde přijímat kryptoměny v kamenném obchodě pomocí terminálu.

Kolik to bude stát?

Samotné zprovoznění platební brány je zadarmo, poplatky za její provoz pak závisí na transakčním objemu za měsíc. Dělí se na dva druhy – na poplatek za správu platební brány a na provizi z každé uskutečněné transakce.

Jestliže uživatel platební brány nedosáhne na 15 000 Kč v měsíčním objemu transakcí, bude muset měsíčně platit poplatek ve výši 190 Kč za správu brány. V případě, že částky dosáhne, celý poplatek se ruší. Další cena za terminál pak spočívá v procentech z každé uskutečněné platby.

Z pohledu platební brány se bitcoin řadí do skupiny ostatních platebních způsobů, mezi které patří také bankovní převod, elektronická peněženka a superCASH. Celá skupina má poplatky 2,2 % + 3 Kč za každou přijatou transakci.

Poznámka

Více informací je k dispozici na stránkách společnosti GoPay.

Klady a zápory platební brány GoPay

  • Nulová cena za pořízení platební brány.
  • Jednoduché spuštění a provoz.
  • Již předem připravený systém: Vše stačí pouze zakomponovat do vlastního eshopu dle přehledné dokumentace.
  • Nutnost dosáhnout obratu alespoň 15 000 Kč: Pakliže na tento objem nedosáhnete, budete muset platit poplatek ve výši 190 korun každý měsíc.
  • Poplatek za transakce: Za každou zpracovanou transakci v bitcoinu uživatel zaplatí 2,2 % + 3 Kč

Global Payments – Mobilní terminál s možností plateb kryptoměnami

Jedním z poskytovatelů platební infrastruktury je Global Payments – firma, která od roku 2021 umožňuje platbu kryptoměnami přes jejich terminál v mobilním telefonu. Podnikatel díky tomu už není omezený jen na přijímání kryptoměn přes internetový portál – nabízí tedy to, co GoPay v současnosti neumožňuje.

Zdroj: globalpayments.cz
Placení kryptoměn přes Terminál v mobilu
Placení kryptoměn přes Terminál v mobilu

Global Payments toho docílila uzavřenou spoluprací s Visou a kryptoměnovou společností GoCrypto, přes níž transakce vyřizuje. Funkce je zatím dostupná skrze jejich terminál v mobilu – aplikaci do mobilního telefonu chovající se jako terminál s názvem GP Tom.

Při volbě platby kryptoměnami aplikace zákazníkovi vygeneruje QR kód, který zákazník naskenuje. V kryptoměnové peněžence se automaticky vyplní všechny potřebné údaje a zákazník už jen celou platbu potvrdí.

Kolik to bude stát?

GP Tom na svých stránkách uvádí poplatek 299 Kč za aktivaci terminálu. Z každé transakce si následně služba účtuje 1,49 % + 0,99 Kč. Oproti jiným variantám je tato cesta rozhodně méně nákladnější už jen z toho důvodu, že není třeba kupovat a zařizovat úplně nový terminál a vše se dá pohodlně zvládnout na mobilním telefonu.

Poznámka

Více informací naleznete na stránkách Global Payments a GP Tom.

Klady a zápory platebního terminálu v mobilu od Global Payments

  • Možnost přijímat kryptoměny v kamenném obchodě: GP Tom je mobilní terminál, který umožňuje přijímat platby v kryptoměnách na fyzickém místě.
  • Relativně velké množství přijímaných kryptoměn: GP Tom podporuje Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, GoCrypto token, Litecoin, Tezos, Viberate a více než 60 dalších kryptoměn, které jsou dostupné přes Binance Pay.
  • Nízká cena za pořízení – Poplatek pouze za aktivaci.
  • Místo platebního terminálu je nutné míti k dispozici telefon.
  • Poplatky za transakce: Poplatek 1,49 % + 0,99 Kč za transakci je oproti jiným společnostem spíše vyšší, pakliže bereme v úvahu pouze poplatky samotné a ne ušetřené finance ze nepořízený terminál. Ovšem bude-li měsíční objem vašich obchodů nízký, stále vás tato varianta vyjde lépe, než např. kryptoměnová platební brána od GoPay.

Confirmo – Alza i Pražská plynárenská

Společnost Confirmo je společnost soustředící se na zprostředkování kryptoměnových plateb. Její služby využívá řada velkých českých společností – jmenovitě například Alza, Pražská plynárenská, Trezor a další.

V Confirmo zvládli zpracovat již necelých 900 000 transakcí v celkové hodnotě 256 milionů euro. Systém samozřejmě nabízí automatickou tvorbu faktur a každodenní výplatu prostředků ve fiat měnách na přidaný účet.

Z pohledu podpory kryptoměn se Confirmo soustředí pouze na Bitcoin, Litecoin a Bitcoin přes Lightning Network, jakési sítě Bitcoinu v jeho druhé vrstvě, v níž se dá vypořádat více transakcí za menší poplatky. Postupně ale Confirmo pracuje i na integraci dalších kryptoměn, např. USDT a USDC.

Za zmínku rozhodně stojí měny podporované pro vyplácení prostředků na bankovní účet podnikatele, samozřejmostí je i přítomnost českých korun. Confirmo také nabízí možnost aktivace dalších fiat měn na požádání.

Zdroj: Confirmo
Podporované měny pro výplatu prostředků z uživatelského účtu
Podporované měny pro výplatu prostředků z uživatelského účtu

Celkový počet podporovaných měn by měl být nad 25 včetně těch na požádání. Společnost do budoucna plánuje tuto nabídku rozšířit.

Poznámka

Poznámka: Zajímavé je, že pro zpracovávání kryptoměnových transakcí používá Confirmo i platební brána GoPay, o níž jsme se bavili ihned na začátku. Chcete-li tedy ušetřit, můžete využít služeb přímo od Confirmo.

Mobilní terminál od Confirmo

Firma nabízí jak platební bránu do online prostředí, tak i možnost vytvořit si z vašeho mobilního telefonu terminál pro přijímání plateb v bitcoinech na síti Lightning Network. Stačí si pouze stáhnout aplikaci Bitcoin Lightning POS dostupnou jak pro Android, tak i pro iOS, a spárovat ji s vaším účtem na Confirmo.

Veškeré lightning transakce přijaté přes aplikaci se pak automaticky převedou do zůstatku ve fiat měnách na vašem zákaznickém účtu, možností je ale samozřejmě i následný výběr bitcoinů na vaší vlastní kryptoměnovou peněženku po uzavření lightning kanálu a konečném vypořádání transakce.

Kolik to bude stát?

Confirmo je levným způsobem, jak ve svém eshopu umožnit platby kryptoměnami. Za každou zprostředkovanou transakci si společnost bere 0,8 %. Druhý poplatek se následně objevuje při odesílání peněz na bankovní účet, tyto poplatky jsou 0,5 % + 0,72 euro za časově normální výplatu Bitcoin. Za expresní výplatu bitcoinu 0,5 % + 1,13 euro. U Litecoinu, 0,5 % + 0,01 euro. za výplatu ze sítě Lightning Network 0,5 % + 0,01.

V rámci Bitcoin Lightning POS aplikace, pomocí níž můžete přijímat platby přes Lightning Network ve svém vlastním obchodě, žádné poplatky ze strany Confirmo nenajdete. Samozřejmostí je zaplacení lightning poplatků při vypořádání transakcí, vzhledem ke koncepci Lightning Network jsou však tyto poplatky opravdu minimální.

Poznámka

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách Confirmo.

Klady a zápory platebního řešení od Confirmo

  • Podpora 4 kryptoměn, respektive 5 platebních způsobů: Confirmo dříve podporovalo pouze Bitcoin a Litecoin, nyní však do svého konceptu zahrnulo i Bitcoin Lightning Network, USDT na síti Tron a USDC na Ethereu.
  • Nízké poplatky: Oproti jiným variantám jsou poplatky na Confirmo celkem nízké. Navíc, pokud se rozhodnete využít mobilní Lightning Network terminál, budete platit pouze síťové poplatky.
  • Velké množství podporovaných fiat měn: Výplatu prostředků lze uskutečnit i v korunách.
  • Ověřená služba používaná velkými značkami: V Česku Confirmo používá Alza, GoPay, Pilulka.cz či Prusa Research.
  • Umožňuje přijímat Bitcoin na Lightning Network i ve vašem obchodě: Confirmo vyvinulo svou mobilní aplikaci, pomocí níž můžete přijímat platby skrze Lightning Network.
  • Nenabízí možnost pevného fyzického platebního terminálu

BitPay – Platební brána s velkými hráči

BitPay již není žádným nováčkem, což dokazuje opravdu úctyhodné portfolio klientů. Mezi nimi se dají najít giganti jako Adidas, sítě kin AMC, AirBNB, Microsoft, Twitch, letecká společnost AirBaltic, platforma Shopify či Americký červený kříž.

Podobně jako Coinbase Commerce, o níž se zmíníme ihned níže, i BitPay je skvělou platební bránou z pohledu množství přijímaných kryptoměn. Těch je v tuto chvíli více než 16 a pracuje se na dalších. Příkladem může být Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dogecoin, Litecoin, XRP, Polygon, DAI, USD Coin, Binance USD, Shiba Inu či Bitcoin na Lightning Network.

Zdroj: BitPay.com
Kryptoměny přijímané v platební bráně BitPay
Kryptoměny přijímané v platební bráně BitPay s výčtem fiat měn možných pro konverzi

Platební brána se bude líbit také lidem, kteří sice chtějí kryptoměny přijímat, ale nechtějí s nimi následně nijak pracovat. BitPay umožňuje automatickou konverzi do některé z fiat měn a následné vyrovnání skrze běžnou platební metodu. Celkově BitPay podporuje 8 měn a přímý vklad na účet v 38 zemích.

Jak se dá BitPay použít?

Společnost zmiňuje čtyři hlavní způsoby, jak lze platební bránu využívat:

  • Fakturace skrze email: Pokud ve svém podnikání odesíláte faktury, můžete díky BitPay přijímat kryptoměny od svých zákazníků.
  • Pro e-shopy: Klasické přijímání kryptoměn v online prostředí přes platební bránu.
  • Sponzoring: Pokud stojíte za některou z charit, případně chcete dát svým fanouškům možnost sponzoringu skrze kryptoměny, můžete tak učinit pomocí BitPay. Kromě samotného přijímání plateb jde vytvořit i internetovou stránku s popisem účelu platby atd.
  • Zahraniční platby: BitPay přijímá platby z 229 zemí.

Kolik to bude stát?

BitPay má rozdělené poplatky za transakce do tříd podle celkového měsíčního objemu. Čím více přes bránu proteče, tím menší procento za každou transakci zaplatíte. Ovšem vzhledem k tomu, že se BitPay soustředí spíše na větší firmy, jsou měsíční objemy relativně vysoké:

  • Při měsíčním objemu do 500 000 dolarů zaplatíte za transakci 2 % + 0,25 dolaru.
  • Nad 500 000 dolarů do 999 999 dolarů zaplatíte 1,5 % + 0,25 dolaru.
  • Nad 1 milion dolarů zaplatíte 1 % + 0,25 dolaru.

Je vhodné upozornit, že pro “více riziková” průmyslová odvětví si BitPay může účtovat poplatky vyssí.

Poznámka

Více na stránkách BitPay.

Klady a zápory BitPay

  • Množství přijímaných kryptoměn: V BitPay mohou vaši zákazníci využít více než 16 druhů kryptoměn.
  • Silná značka: BitPay patří mezi přední firmy na trhu ve svém oboru, její služby využívají světové korporace. Příkladem může být Microsoft, Adidas nebo třeba AirBNB.
  • Upravitelný obsah: Pakliže přijímáte dary v kryptoměnách, lze vytvořit vlastní stránku s popisem apod.
  • Poplatky: Oproti jiným službám jsou poplatky celkem vysoké.
  • Nenabízí fyzický platební terminál: BitPay nabízí pouze platební řešení v rámci webových aplikací či přes email.
  • Nepodporuje koruny: Výplata prostředků je možná pouze v 8 světových měnách, mezi něž koruna nepatří. Vhodným řešením je výplata např. v eurech.

Coinbase Commerce – Řešení od Coinbase

Coinbase je už dlouho dobu jedna z největších kryptoměnových burz a směnáren na světě. Každý den se na platformě zobchoduje několik miliard dolarů. Kromě nakupování a prodávání kryptoměn má ale platforma v nabídce i svou vlastní platební bránu.

Jedním z největších taháků je především široká škála kryptoměn, které lze skrze platební bránu přijímat. Kromě základů v podobě Bitcoinu, Etherea a Litecoinu zde najdeme třeba i Tether (USDT), USD Coin, Shiba Inu a dokonce některé tokeny na blockchainu Polygon.

Zdroj: Coinbase.com
Podporované kryptoměny v platební bráně Coinbase
Podporované kryptoměny v platební bráně Coinbase

Coinbase nabízí platební bránu ve dvou formách, kterým říká self-managed a coinbase-managed. Už podle názvů můžete zhruba odhadnout, jaké prvky bude každé řešení obsahovat.

Self-managed nebo coinbase-managed? Kterou vybrat?

Rozdíl spočívá v první řadě v tom, kdo bude držet privátní klíče k vašim kryptoměnám.

V případě self-managed platební brány budete jediným vlastníkem privátních klíčů k vaší kryptoměnové peněžence vy, do této peněženky se budou přeposílat všechny přijaté kryptoměny. Budete mít také plnou odpovědnost za prostředky. Pokud půjdete druhou cestou, bude se o vše starat samotná společnost Coinbase.

Druhý rozdíl je následně ve způsobu, jakým jsou kryptoměny ukládány a případně směňovány na fiat měny (dolary, eura atd.). V případě self-managed máte jednak možnost vybrat prostředky na vaší vlastní kryptoměnovou peněženku, můžete si také ovšem prostředky odeslat na váš účet Coinbase a zde je směnit na požadovanou měnu. Coinbase-managed platební brána má naopak nastavení automatické konverze a vyrovnání.

Kolik to bude stát?

Oba druhy kryptoměnové platební brány mají úplně stejný poplatek, který činí 1 % z každé přijaté transakce. Žádné další poplatky se v samotné kryptoměnové platební bráně nenacházejí, není zde ani žádné rozlišení dle měsíčního objemu. Nejde tak o nijak drahý nástroj a vzhledem k množství různých možností se jedná o celkem adekvátní poplatek.

Poznámka

Více se dozvíte na stránkách společnosti Coinbase.

Klady a zápory

  • Jméno Coinbase: Za projektem stojí jedna z největších kryptoměnových směnáren a zároveň i burz.
  • Propojení s účtem platformy: U obou variant máte možnost přeposlání přímo na Coinbase za účelem směny kryptoměn, pro Coinbase-managed variantu lze tuto činnost i automatizovat.
  • Velké množství kryptoměn: Jedna z hlavních výhod Coinbase Commerce je množství přijímaných kryptoměn.
  • Možnost správy privátních klíčů: V rámci self-managed držíte privátní klíče pouze vy.
  • Dražší než jiné platební brány: Fixní 1% poplatek z Coinbase samozřejmě nečiní toho nejdražšího platebního poskytovatele, i tak ale na trhu můžete nalézt levnější varianty.
  • Nenabízí platební terminál: Coinbase Commerce lze použít pouze v online prostředí.

BTCPay server – Nezávislý způsob přijímání Bitcoinu

Všechny možnosti, o nichž jsme se bavili výše, zahrnují nějakým způsobem prostředníka, přes kterého jsou platby vypořádány. Bitcoin je ovšem ze své podstaty nezávislá P2P platební síť a technicky nic takového nepotřebuje, chcete-li tedy svým zákazníkům poskytnout možnost platby kryptoměnami bez toho, aby detaily o transakcích cestovaly přes třetí stranu, můžete využít BTCPay Server – open-source software budovaný komunitou.

Díky BTCPay Serveru můžete plně těžit z výhod, které Bitcoin nabízí – necenzurované transakce, možnost přijímat kryptoměny kdekoli a odkudkoli na světě a žádné poplatky třetí straně. Používání této aplikace úzce souvisí s provozováním vlastního bitcoinového uzlu. Je to základ, jak skutečně používat Bitcoin způsobem, kterým byl zamýšlený.

Poznámka

Poznámka: BTCPay Server má dvě nesporné výhody – je naprosto suverénní a kompletně zdarma. S tím ovšem přichází nutnost jej samostatně implementovat. Nemusíte se však ničeho bát, BTCPay Server má různé možnosti implementace.

BTCPay Server si můžete spustit na své vlastní webové aplikaci, nebo jej integrovat jako plugin do různých e-commerce řešení jako WooCommerce nebo Shopify.

BTCPay Server zajišťuje veškeré funkce, které jsou pro vyřízení plateb potřeba a je tak schopný kompletně nahradit centralizované platební poskytovatele. Skládá se ze sady funkcí pro vytvoření vlastního bitcoinového uzlu, blockchainového prohlížeče, který průběh transakce sleduje na blockchainu, k němuž má přístup přes blockchainový uzel, dále databáze, NGINX serveru a také šifrovaného certifikátu.

I kdyby se z nějakého důvodu objevila v aplikaci chyba, vaše peníze budou v bezpečí na peněžence, protože BTCPay Server pracuje pouze s veřejnými klíči. Samotné transakce se potvrzují na peněženkách, např. na Trezoru nebo Ledgeru.

Jak BTCPay Server používat?

Díky otevřenosti Bitcoinu existuje samozřejmě mnoho cest jak BTCPay Server používat. Tím nejzákladnějším způsobem je mít BTCPay Server na svém vlastním bitcoinovém uzlu. Můžete si jej buď postavit sami (článek o vlastních nodách, jinými slovy uzlech, si můžete přečíst zde), případně si zakoupit již předem připravená řešení, která se prodávají na internetových obchodech. V tomto směru můžeme zmínit například společnost Nodl.

Pro technicky zdatnější se nabízí možnost spustit nodu a BTCPay Server na některé z cloudových služeb.

Máte-li postavený eshop na nějakém redakčním systému (např. WordPress s pluginem WooCommerce, Prestashop či Shopify) a zřízený hosting u nějakého poskytovatele, je instalace BTCPay Serveru záležitostí pár kliků, bez nutnosti kódování.

Kolik to bude stát?

BTCPay Server je kompletně open-source, což jinými slovy znamená, že je úplně zdarma., avšak náklady se promítnou v pořizovací ceně uzlu. Ta se většinou vyšplhá na několik tisíc v závislosti na tom, jestli se vydáte cestou již postavených zařízení, nebo se vrhnete do stavby vlastního uzlu sítě.

Protože jde o open-source komunitní software, nejsou zde žádné poplatky za přijímání a odesílání plateb, které by šly do kapsy poskytovateli platebního systému. Neplatíte samozřejmě ani za zřízení. Přirozeně budou uživatelé platit poplatky bitcoinové síti za odeslanou transakci, ale tomu se bohužel nevyhnete nikde.

Poznámka

Více informací včetně podrobné technické dokumentace na zprovoznění naleznete na oficiálních stránkách aplikace BTCPay Server.

Klady a zápory

  • Naprostá finanční svrchovanost: Nejste podřízeni náladám nějaké firmy, neexistují zde problémy kvůli novým pravidlům užití atd.
  • Spousta technických vylepšení: Účetní systémy, automatické generování nových adres pro každou transakci, automatizace některých funkcí, převod kryptoměny na fiat měnu.
  • Žádné poplatky třetí straně: Jelikož jste vy svým vlastním pánem, nebudou na vás nikde číhat poplatky směřující do kapsy poskytovatele platebního terminálu.
  • Jednorázový náklad na pořízení: Aby bylo možné BTCPay server zprovoznit, je potřeba vlastnit kryptoměnovou nodu. Ta obecně stojí pár tisíc korun. Za výhody to však jednoznačně stojí.
  • Technická náročnost: Dnes už není správa kryptoměnové nody nic náročného. Většinu úkonů už je možné udělat z velmi povedeného uživatelského prostředí, ale v porovnání s jinými možnostmi má uživatel trochu práce navíc.

Opennode – Platby na síti Lightning Network

Opennode je dalším platebním poskytovatelem specializujícím se čistě na Bitcoin. Základním produktem platformy je integrovaná platební brána do vaší webové aplikace s jejich vlastním rozhraním – zákazník si může vybrat, zda chce platit samotnými bitcoiny či přes Lightning Network, jakési nové vrstvě nad základním blockchainem Bitcoinu.

Samozřejmostí je i integrace API Opennode do běžně používaných systémů pro správu eshopu, ať už se jedná o Prestashop, Shopify, WooCommerce či Magento.

Rychlokurz Lightning Network – Bleskově rychlá síť pro levné bitcoinové transakce

Pokud znáte Bitcoin a přemýšlíte o možnostech platby, určitě už jste slyšeli o systému Lightning Network, který pracuje na základech samotného bitcoinového blockchainu.

Ve zkratce se jedná o způsob, jak odesílat bitcoinové platby okamžitě a s minimálními poplatky. Z technického hlediska se ovšem jedná pouze o odložení skutečného vypořádání transakcí na blockchainu na později a to způsobem, že probíhají v separátním platebním kanálu. Obě strany si mohou mezi sebou vyměnit třeba 100 transakcí skrze Lightning Network za měsíc, avšak celkové vypořádání vztahu proběhne až na konci měsíce. V době vypořádání bude těchto 100 menších transakcí zahrnutých do blockchainu Bitcoinu pouze jako jedna transakce.

Poznámka

Vlastníte-li eshop, implementace Lightning Network pro vás může vypadat následovně:

  • Na začátku musíte odeslat jednu transakci pro uložení počátečního bitcoinového obnosu do nového otevřeného kanálu Lightning Network.
  • Pak si s protistranou můžete vyměnit libovolný počet transakcí. Po každé z nich se aktualizuje bilance ve smart kontraktu platebního kanálu.
  • Rozhodnete-li se platební kanál uzavřít a transakce vypořádat, do blockchainu Bitcoinu se pak odešle jedna konečná transakce obsahující aktuální verzi zůstatku.

Opennode zde figuruje jako druhá strana, mezi níž zákazník uzavře obchod, vám pak poskytne výplatu buď v bitcoinech, či přímo ve fiat měnách po provedené konverzi. Společnost tedy nabízí, že se stane cílovým místem pro příchozí platby od zákazníků, kteří si vyberou platbu skrze Lightning Network. Podnikatel už si poté jen zvolí, jestli chce provést výplatu v předem určený termín, či okamžitě. Opennode je pouze platební bránou pro online prostředí a nenabízí žádný fyzický platební terminál.

Pro uživatele v České republice je nevýhodou fakt, že je Opennode zahraniční společnost. Když budete chtít vyplácet samotnou kryptoměnu, nic se pro vás nemění. Problém ale může nastat v případě, že budete chtít bitcoin konvertovat do některé z fiat měn – Opennode bohužel nepodporuje koruny, nýbrž pouze eura, dolary a další.

Kolik to bude stát?

Opennode nabízí skutečně levný způsob, jak přijímat bitcoin ve svém podnikání. Za samotné platby si firma nebere vůbec nic. Stejně tak si nic neúčtuje za předem naplánovanou výplatu prostředků.

1% poplatek bude nutné uhradit za předpokladu, že vy sami dáte příkaz k výběru kryptoměny okamžitě. To se však týká pouze on-chain výběru prostředků. V případě výběru na Lightning peněženku je vše zdarma i při okamžitém vyplacení.

Poplatky jsou o něco složitější u bankovních převodů, se kterými souvisí i směna kryptoměny do fiat měny. Obecně si Opennode bere 0,2 % z odesílané částky, ale má také nastavené minimální zaplacené poplatky za výplatu:

  • Pro USD je minimální poplatek 1 USD.
  • Pro GBP je minimální poplatek 15 GBP.
  • Pro EUR je minimální poplatek 7,5 EUR.

Opennode také upozorňuje, že se skutečná výše poplatků může měnit dle různých kombinací vybírané částky, zvolené měny a regionu zákazníka. Je možné, že zákazníky z České republiky bude výběr fiat měn stát přirážku 15 USD – tato podmínka platí pro všechny státy bez podpory fiat měn podporovaných Opennode.

Další zajímavou funkcí, jež Opennode poskytuje, je výplata fiat měn na účet při dosažení minimální částky. Vypořádání probíhá jednou denně. Zvolíte-li si tento způsob vyplácení peněžních prostředků, máte jistotu, že vás převod bude stát ty nejmenší poplatky, jak jen to jde. Minimální částky pro různé fiat měny jsou následující:

Zdroj: Opennode
Minimální poplatky za bankovní převod v Opennode
Minimální částky pro plánovaný bankovní převod v Opennode – tedy pokud váš zůstatek dosáhne např. 4 000 EUR, Opennode vám peníze automaticky zašle. Pokud bude zůstatek např. pouze 3 500 EUR, Opennode počká do dalšího dne, kdy výši zůstatku opět zkontroluje.
Poznámka

Více se můžete dozvědět na stránkách Opennode.

Klady a zápory

  • Možnost přijímat platby skrze Lightning Network.
  • Levné poplatky za samotné transakce: I zde platí, že Lightning Network je v podstatě zdarma. Žádné poplatky neplatíte ani při plánovaném převodu bitcoinů do vaší kryptoměnové peněženky.
  • Je možné iniciovat okamžitý výběr: Za 1% poplatek je možné okamžitě vybrat prostředky na vlastní peněženku. Okamžitě je možné zahájit i výběr na bankovní účet, zde však celková doba výběru peněz závisí na bankovní instituci.
  • Pouze platební brána: Společnost nenabízí fyzický platební terminál.
  • Nepodporuje koruny: Výplatu prostředků lze udělat pouze v jiných fiat měnách nebo v kryptoměnách.

Příjem bitcoinů skrze faktury Lightning Network

Poslední dvě řešení, která si představíme, zahrnují příjem bitcoinů přímo od odesílatele. Pro poplatky a dobu vypořádání je, jak již jistě víte z odstavců výše, mnohem šetrnější variantou použití Lightning Network. Pro maximální bezpečnost je bezesporu žádoucí, aby si uživatel založil svůj vlastní Lightning Network uzel, přes nějž bude transakce odesílat. Nemusíme však zmiňovat, že takovéto řešení vyžaduje nějaký čas a náklady, minimálně za elektřinu či pronájem výpočetního výkonu.

Druhou cestou je možnost využít cizího poskytovatele Lightning uzlu, cesta je to sice méně bezpečná, je však mnohem jednodušší a její zprovoznění je záležitostí pár kliknutí. Toto umožňují různé Lightning Network peněženky, které buď v celém svém konceptu, či pouze částečném, umožňují custodial řešení implementace Lightning Network – těmi jsou např. BlueWallet nebo Wallet of Satoshi.

Favorit redakce

Výhody
  • Je v češtině
  • Velmi jednoduché rozhraní
Nevýhody
  • Custodial peněženka - nedržíte privátní klíče
  • Jednotlivé zůstatky (on-chain BTC/Lightning) nejsou oddělené

Vytvoříte-li si v těchto aplikacích Lightning peněženku Bitcoinu, máte pak možnost se za pár minut napojit na Lightning Network uzly spravované servery peněženek. Přes tyto uzly pak vaše transakce půjdou a vy budete moci okamžitě začít vystavovat Lightning faktury a přijímat bitcoiny skrze Lightning Network.

Zdroj: BlueWallet
Přijímání plateb v peněžence Lightning Network BlueWallet
Přijímání Lightning plateb v peněžence BlueWallet

BlueWallet je v tomto směru vůči zákazníkům mnohem více benevolentní a nabízí i non-custodial formu, tedy možnost napojení peněženky na vlastní Lightning uzel uživatele. Zajímá-li vás tato cesta, zavítejte na repozitář LND Hubu, v němž naleznete i instrukce pro připojení. Tuto variantu zmiňujeme též v naší recenzi BlueWallet.

Wallet of Satoshi je na druhou stranu typickou plně custodial peněženkou. Její servery spravují naprosto všechno, včetně tedy privátních klíčů uživatelů.

Zdroj: Wallet of Satoshi
Vygenerování Lightning faktury
Vygenerování Lightning faktury v peněžence Wallet of Satoshi

Proto k vaší peněžence ani neznáte seed, ale pouze heslo, které si sami zvolíte, a v případě problémů vám může pomoci zákaznická podpora. Nespornou výhodou je rychlé založení a spuštění Lightning peněženky v řádu několika minut.

Využíváte-li kryptoměnovou směnárnu Anycoin, můžete využít možnosti generování Lightning faktur přímo ze směnárny.

Anycoin je tak jednou z mála směnáren, které tuto možnost umožňují. Čistě technicky pak ani žádnou kryptoměnovou peněženku vlastnit nemusíte – zákazníci vám odešlou bitcoiny přímo na váš účet na Anycoinu.

Zdroj: anycoin.cz
Naskenovaná Lightning faktura
Naskenovaná Lightning faktura na směnárně Anycoin

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Kolik to bude stát?

Poplatky Lightning Network jsou už z principu mnohem nižší, než na běžné bitcoinové síti, nejsou ale nulové, ani téměř nulové, jak si spousta lidí myslí. Navíc, pokud používáte Lightning uzly cizích poskytovatelů, vystavujete se ještě dalším poplatkům. Stručně řečeno, při využití způsobů výše vás potkají tyto poplatky:

  • Poplatek při vypořádání transakcí na blockchainu Bitcoinu při uzavření kanálu a poplatek při jeho prvotním financování – toto jsou běžné bitcoinové transakce, budete tedy vystaveni běžným těžařským poplatkům sítě.
  • Směrovací poplatky Lightning Network. Tyto poplatky jsou ještě více variabilní než poplatky těžební. Když se stane, že se kapitál uzamčený do kanálu mezi vámi a zákazníkem vyčerpá, nemusí se kanál ihned nutně uzavřít – transakce je pak pouze směrována přes více uzlů, které potřebnou likviditou disponují. Takové uzly si ale za tyto služby mohou účtovat směrovací poplatky (anglicky routing fees), které mají běžně dvě složky – složku základní, která je fixní, a složku variabilní. Obě dvě si nastavuje sám operátor uzlu jednoduše dle jeho vlastní volby – sám si rozhodne, jak velkou má jeho kapitál cenu, respektive jeho poskytnutí vám ve formě likvidity versus jeho uložení na jiném místě. Fixní složka může být např. 100 satoshis za každou transakci, variabilní se mění s velikostí obnosu v transakci – může být např. 0,01 satoshi za každou vaši převáděnou satoshi.
  • Poplatky třetí strany za využívání jejího Lightning Network uzlu. Tato složka je opět u každého poskytovatele různá; její výši se dočtete v obchodních podmínkách. Např. pro BlueWallet může částka sahat na 0,3 %.

Sečteme-li tyto poplatky dohromady, můžeme se dostat i na relativně velká čísla. Poslední dva poplatky (směrovací poplatek a poplatek třetí straně) se mohou vyšplhat i nad 1 %, pokud poskytovatel Lightning Network uzlu špatně rozvrhne likviditu v jednotlivých kanálech. Proporční výše prvního poplatku pak samozřejmě závisí na tom, kolik transakcí v kanálu před jeho uzavřením uskutečníte, a také na tom, jak moc vytížená bude bitcoinová síť při vykonání konečné transakce.

Klady a zápory

  • Levnější než základní bitcoinové transakce: V odstavci výše jsme si ukázali, že ani Lightning Network nemusí být úplně za hubičku. I tak jsou transakce ale mnohem levnější, než na samotné bitcoinové síti.
  • Téměř okamžité vypořádání: Jelikož Lightning Network transakce neprobíhají na samotné bitcoinové síti (alespoň do bodu uzavření platebního kanálu), ale ve smart kontraktu existujícím ve druhé vrstvě nad Bitcoinem, považují se za dokončené prakticky ihned. To v praxi znamená, že zákazník v obchodě nemusí dlouho čekat.
  • Prakticky nepotřebujete fyzický terminál: Zákazníkovi fakturu vygenerujete např. na telefonu.
  • Užíváte-li Lightning Network uzel třetí strany, je zákaznická podpora běžným benefitem: Výše jsme si zmiňovali BlueWallet a Wallet of Satoshi – obě tyto peněženky umožňují odesílání Lightning plateb přes jejich vlastní uzly.
  • Náklady při tvorbě vlastního uzlu Lightning Network: Chcete-li si spustit sami vlastní uzel, bude vás to nějaký ten čas i peníze stát. Plusem ale je, že se vyhnete třetí kategorii poplatků a můžete poklidně spát s vědomím, že jste pro bezpečnost udělali maximum. Ovšem spokojíte-li se s uzlem třetí strany, náročnému nastavování se můžete obloukem vyhnout.
  • Žádná konverze na fiat: Od zákazníků přijímáte bitcoiny na Lightning Network. Abyste je převedli na koruny, budete si je muset z peněženky odeslat na některou burzu či směnárnu, kde je prodáte. Využijete-li příjem bitcoinů přímo na Anycoin, proces se vám značně zjednoduší – eliminujete tak jeden krok a ušetříte ještě více na poplatcích. Všechny možnosti prodeje bitcoinů naleznete přehledně v článku Návod: Jak prodat Bitcoin a jiné kryptoměny? Seznam dostupných způsobů pro rok [current-year]

Bitcoinová adresa pod QR kódem

Naprosto základním, a nutno podotknout, že dnes už opravdu primitivním způsobem, jak ve svém obchodě přijímat Bitcoin, je prosté zobrazení kryptoměnové adresy zákazníkům. Je to cesta značně nepraktická, někdo ji ovšem může preferovat.

Při každé platbě bude nutné nadiktovat zákazníkovi částku, ukázat adresu, jež zákazník naskenuje, a následně čekat, než se platba v síti potvrdí. To může trvat několik desítek minut. Jestliže na dostatečné potvrzení nevyčkáte, vystavujete se riziku, že vám někdo zaplatí pomocí falešných jednotek. Právě tohle je jeden z problémů, které ostatní aplikace eliminují – buď překontrolují historii transakcí, nebo jednotky smění a berou riziko samy na sebe apod.

Nespornou výhodou je skutečnost, že se jedná o nejméně pracnou variantu – nemusíte implementovat žádnou platební bránu a ani nemusíte používat peněženku s podporou Lighting Network. Ovšem relativně vysoké poplatky sítě a nutnost čekání na potvrzení mohou značně převážit všechny výhody.

Vhodným místem pro zavedení je např. nepravidelný sponzoring nějakého projektu či organizace – QR kód s adresou např. vložíte jako příspěvek na sociální sítě, či jej umístíte na své webové stránky. Lidé se mohou sami rozhodnout ohledně odeslané částky a neexistuje zde časová tíseň, ať už ze strany dalších zákazníků čekajících ve frontě, tak i samotného platícího zákazníka čekajícího na potvrzení.

Delší doba finalizace transakce nemusí hrát takovou roli např. na eshopu, v kamenném obchodu však doporučujeme upřednostnit spíše jiné varianty vypsané výše v článku.

Kolik to bude stát?

Tento způsob přijímání kryptoměn je úplně zdarma, přeci jen pouze zveřejňujete svou kryptoměnovou adresu. Zákazník je ovšem vystaven plnohodnotné výši poplatků za ověření transakce, jejich výše se kromě míry vytížení sítě odvíjí také od požadované rychlosti ověření transakce – zjednodušeně řečeno, čím dražší poplatek zákazník zaplatí, tím rychleji se platba vypořádá.

A co jiné kryptoměny?

Dlouhá doba finalizace transakce, respektive jejího dostatečného potvrzení v blockchainu, je pro Bitcoin typická. Tímto problémem trpí i řada dalších kryptoměn, spousta z nich ovšem tento problém řeší skrze různé kompromisy při řešení blockchainového trilematu. Kryptoměny jako Litecoin či Dogecoin, které využívají poupravený mechanismus Proof of Work, nabízejí o něco nižší časy, stále to ale není žádná hitparáda. I když se rozhodnete pro Dogecoin, zákazník u vás nějakých těch 5 minut po odeslání transakce ještě bude muset vydržet.

Mnohem atraktivnější hodnoty ovšem můžete nalézt u různých Proof of Stake blockchainů či blockchainů s různými hybridními algoritmy. V případě kryptoměn jako Solana, Cosmos, Stellar, Avalanche, Hedera Hashgraph, Harmony, Elrond či např. Near Protocol je transakce potvrzená v řádu několika sekund, v některých případech i setin sekund. Nevýhoda je ovšem patrná na první pohled – těmito kryptoměnami většina zákazníků pravděpodobně platit nebude, bude-li je vůbec znát.

Klady a zápory

  • Jednoduchost nastavení: Vaše příprava spočívá pouze ve zveřejnění kryptoměnové adresy – ať už na vaše webové stránky, či ve vašem kamenném obchodu.
  • Naprosto zdarma: Jako příjemce transakce nic neplatíte. Všechny poplatky platí zákazník při odeslání transakce, nerozhodnete-li se např. zákazníkovi jeho placenou částku o míru poplatků snížit.
  • Ideální pro sponzoring: Může se hodit jako cesta, jak nechat veřejnost sponzorovat váš projekt. V tomto případě delší finalizace transakce nikoho nezdržuje.
  • Žádná automatizace: Zákazník musí QR kód ručně naskenovat či adresu přímo zkopírovat. Odesíláte-li nějaké tokeny, dbejte na to, aby měl zákazník správnou informaci o používané síti. Odešle-li kryptoměny na špatnou síť, prakticky vyhodí peníze z okna – ke kryptoměnám se už zpětně nedostane a k vám žádné nedorazí.
  • Riziko podvodu ze strany zákazníka: Abyste měli jistotu, že zákazník bitcoiny odeslal správně, bude muset pár desítek minut ve vašem obchodě počkat. Je však nutné upozornit, že toto omezení platí pouze pro blockchain Bitcoinu – některé jiné kryptoměny mají mnohem rychlejší dobu finalizace, např. Litecoin či drtivá většina Proof of Stake blockchainů. I na příjem Etherea vám pro finalizovaný statut bloku stačí +- 5-6 minut.

Shrnutí – Jaký ze způsobů vybrat?

Pokud jste článek dočetli až sem, máte už jistě dobré povědomí o tom, jak přijímat kryptoměny ve svém podniku, ať už se jedná o kamenný obchod, restauraci či např. eshop. Je patrné, že jednotlivé možnosti mají svá pro a proti. Abychom vám orientaci trochu zpřehlednili, vytvořili jsme pro vás soupis jednotlivých možností podle toho, k jakému účelu se hodí nejvíce.

  • Preferujete-li jednoduchost, předem připravená řešení a podporu ihned po ruce, můžeme doporučit GoPay, Confirmo, BitPay, Global Payments či Coinbase Commerce. Tato řešení vyžadují na začátku sice trochu času k jejich implementaci, po zapracování ale pracují naprosto samostatně; se zavedením vám navíc pomohou samotné společnosti. GoPay, Confirmo, BitPay a Coinbase Commerce pro vás bude ideální v případě eshopu či jiné webové platformy; Global Payments zvolte, chcete-li mít ve vašem obchodě fyzický terminál.
  • Záleží-li vám na podpoře českého jazyka a česky mluvící zákaznické podpoře, upřednostněte GoPay a Global Payments.
  • Pokud cílíte na maximální bezpečnost a suverenitu, nabízí se prostá technologie kryptoměn – vygenerování QR kódu s vaší adresou, který zákazníkovi pak ukážete. To je možné jak manuálně, tak s trochou programování i automatizovaně. Tato varianta je vhodná jak pro webové platformy, tak i pro fyzický podnik; můžete zákazníkům nabídnout možnost placení přes standardní onchain transakce či přes Lightning Network, klidně obě varianty najednou.
  • BTCPay Server je ideální variantou pro zachování vysoké úrovně bezpečnosti a zároveň využití různých vylepšení (např. faktury), která nabízí většina centralizovaných poskytovatelů. Abyste však z potenciálu BTCPay Serveru získali maximum, budete si muset zařídit svůj vlastní bitcoinový node, což bude v zásadě jediná nákladová položka. Samotný BTCPay Server je kompletně zdarma.
  • Vystavování adresy skrze QR kódy a BTCPay Server jsou zároveň těmi nejlepšími variantami, jde-li vám hlavně o nízké poplatky za transakce. Velmi nízké poplatky naleznete i u varianty Opennode.
  • Pokud vám jde o množství podporovaných kryptoměn, využijte službu Global Payments, BitPay a Coinbase Commerce.

Zjednodušeně řečeno, nabízejí se vám dvě možnosti – buď využít centralizované platební poskytovatele, u nichž transakce procházejí přes jejich servery a jejichž služby něco stojí. Máte pak ovšem možnost se na kohokoliv obrátit, narazíte-li na nějaký problém. Druhou možností je plně decentralizovaná varianta, která je kompletně zdarma. Je také potenciálně více bezpečná, je však nutné si uvědomit, že míra bezpečnosti do určité míry závisí na vašich schopnostech.

Každý si musí zhodnotit, jestli mu některá z cest vyhovuje. Některým bude vyhovovat all inclusive přístup komerčních řešení včetně konverze kryptoměn na fiat (výměnou za poplatky), někdo jiný bude chtít naopak svrchovaný systém, který bude ovládat od A do Z. I v tomto případě se náklady mohou prodražit, ovšem za cenu plnohodnotné suverenity a maximální bezpečnosti.

Co si o jednotlivých způsobech přijímání kryptoměn v podniku myslíte vy? Používáte některý z nich? Víte o nějaké jiné variantě? Podělte se s námi níže v diskuzi!

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.