Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ECB snížila úrokové sazby: Má smysl nyní investovat do evropských ETF?

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby. Vliv na trhy byl minimální. Podpoří tento krok evropské akcie v dlouhodobém horizontu?

Publikováno
ECB snížila úrokové sazby: Má smysl nyní investovat do evropských ETF?
Zdroj: depositphotos.com

Evropské akcie se stále snaží najít impuls k prolomení nedávných rekordních úrovní, ale podle stratégů se zdá, že snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) tímto dlouho očekávaným impulsem není.

Reakce trhů na snížení sazeb ECB

ECB ve čtvrtek snížila úrokové sazby poprvé za téměř pět let, čímž snížila depozitní sazbu z rekordních 4 % na 3,75 %. I když to byl významný den pro ECB, finanční trhy neprojevily výrazné nadšení.

Tento očekávaný krok způsobil jen malý rozruch na finančních trzích v Evropě i v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek vzrostl o 0,7 % a uzavřel na své druhé nejvyšší úrovni v historii.

Vývoj měnového páru EUR/USD zůstal stabilní

Výnos desetiletých německých vládních dluhopisů, který slouží jako referenční bod pro eurozónu, vzrostl o 2 bazické body na 2,55 % po zvýšení o 4 bazické body v reakci na oznámení rozhodnutí ECB.

Rozhodnutí ECB nezpůsobilo výrazné vzrušení ani na americkém trhu, kde ETF obchodované v USA, které sledují evropské akcie, zůstaly téměř beze změny.

“Bylo to snížení sazeb, které všichni očekávali. Trh to měl plně započítané, ale co překvapilo, bylo zvýšení odhadu inflace pro příští rok na 2,2 %, což je nad cílem ECB ve výši 2 %,” uvedla Morgane Delledonne, vedoucí investiční strategie pro Evropu v Global X ETFs.

Řekla, že rozhodnutí ECB bylo kontraintuitivní, protože tvůrci měnové politiky uznali vyšší inflaci pro rok 2025, přesto začali snižovat sazby, což zanechalo investory zmatené.

Co na to USA?

I evropští investoři většinově investují na amerických akciových trzích a tak je především zajímá, zda kroky hlavních centrálních bank jsou dostatečně přesvědčivé, aby přiměly Federální rezervní systém k následování.

Ačkoli se neočekává, že Fed změní politiku na svém červnovém zasedání příští týden, nedávný posun v tržním sentimentu naznačuje, že by snížení sazeb mohlo přijít později v tomto roce.

Stratégové uvedli, že rozhodnutí ECB a kanadské centrální banky (která rovněž snížila sazby) tento týden nebudou mít velký dopad na Fed, protože američtí centrální bankéři budou jednat nezávisle. Nicméně to zvyšuje riziko, že americká ekonomika zpomalí.

“Když ostatní země snižují sazby, ale my ne, má to tendenci podpořit jejich ekonomiky a oslabit jejich měny, což se dnes nestalo, ale časem by to mělo způsobit posílení dolaru a odvést růst z USA do Evropy” prostřednictvím zvýšení exportních příležitostí na podporu HDP, řekl Jay Hatfield, generální ředitel Infrastructure Capital Advisors.

Výhled evropských akcií a ETF

Někteří doufají, že snížení sazeb ECB by mohlo podpořit evropské akcie, pokud nedojde k recesi, a nabídnout atraktivní vstupní bod pro investory, kteří možná zmeškali technologickou rally na americkém trhu a hledají levnější příležitosti jinde.

Hodnoty evropských akcií vypadají lákavě ve srovnání s těmi americkými.

Dvanáctiměsíční očekávaný poměr ceny k zisku indexu STOXX Europe 600 byl ve čtvrtek 12,8 ve srovnání s 19,8 u indexu S&P 500.

Evropské akcie jsou letos na vzestupu, s vyhlídkou na měkké přistání a snížením úrokových sazeb ECB, která vytlačila benchmarkový index STOXX Europe 600 v květnu na několik rekordních hodnot.

Evropské akcie však stále hledají katalyzátor, který by prolomil nedávné rekordní úrovně, a absence takového katalyzátoru by mohla vést k stagnaci akcií na jejich současných úrovních.

Blízkost geopolitických konfliktů v samotné Evropě a na Blízkém východě, nadcházející evropské volby, omezené manévrovací schopnosti ECB a růstový rozdíl s jinými regiony, by mohly také omezit růstový potenciál evropských akcií v nadcházejícím čtvrtletí. To jsou nepochybně rizika.

Ohodnocení evropského akciového trhu je však také silná karta, kterou mohou hrát zejména konzervativnější investoři, kteří dávají přednost hodnotovým akciím.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.