Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Federální rezervní banka se chystá na změnu politiky – Co z toho pro nás plyne?

Federální rezervní banka se chystá na změnu politiky – Co z toho pro nás plyne?

Federální rezervní banka se chystá na změnu politiky - Co z toho pro nás plyne?
Zdroj: depositphotos.com

V pátek 27. srpna v Jackson Hole bylo uspořádáno každoroční ekonomické symposium, kde měl předseda Federální rezervní banky krátkou řeč. Všichni tedy netrpělivě čekali, zda Jerome Powell řekne cokoliv důležitého o budoucí měnové politice. Většinu času skutečně opakoval ty stejné informace a fráze, které nám říká již více jak rok. Stačilo ale pár důležitých slov, díky kterým naznačil, že Fed zcela vážně zamýšlí změnu dosavadní politiky.

Kvantitativní uvolňování a úrokové sazby

Jak bylo již řečeno, Jerome Powell měl krátkou řeč, asi na 20 minut. V podstatě většinu času opakoval stále ty stejné informace, což se v jednu chvíli změnilo. Powell mnohokrát při svých vystoupeních tvrdí, že jejich cílem je cenová stabilita a plná zaměstnanost. A pokaždé dodával, že chtějí v tomto ohledu dosáhnout „substantial further progress“, což lze volně přeložit jako podstatný posun vpřed.

Fed tapering
Kvantitativní uvolňování a úrokové sazby
Zdroj: tradingeconomics.com

Tentokrát uvedená slova doplnil tím, že určitého posunu bylo již dosaženo. Následně doslovně řekl, že již aktuální rok dojde ke zredukování nákupů v rámci kvantitativního uvolňování. Neřekl však, zda dojde skutečně jenom ke snížení objemů nákupů, nebo program zcela ukončí. Federální rezervní banka nakupuje každý měsíc aktiva za 120 miliard USD již rok a půl.

Kvantitativní uvolňování nemá běžet nepřetržitě, ale ve vlnách. Proto bych si dovolil tvrdit, že správně by měli od tohoto nástroje úplně upustit. Je však velice možné, že objemy akorát sníží, aby nezpůsobili okamžitý propad finančního trhu. Osobně ale předpokládám, že k němu stejně dojde. Všichni na dodávání likvidity dlouho spoléhali, což brzy skončí.

Co se týče úrokových sazeb, upřímně mi nebylo úplně jasné, co konkrétně jeho slova v tomto ohledu znamenala. Domnívám se však, že federal funds rate nadále zůstanou téměř nulové. Nejspíš spoléhají na to, že utnutí kvantitativního uvolňování samo o sobě povede ke snížení inflace.

Volatility S&P 500 Index
Volatility S&P 500 Index (VIX)
Zdroj: tradingview.com

A jak trhy na Powella reagovaly? Prakticky nijak. Dle VIXu akciový trh zůstal naprosto bez odezvy, což mě krapet překvapilo. Pouze zlato se ten den moc pěkně posunulo vpřed, ale to může být klidně náhoda. Myslím si, že to, co Powell řekl, je už dávno tzv. priced in.

Jak jsem se již nechal párkrát slyšet, investoři několik měsíců kalkulují s tím, že přijdou restriktivní opatření. Proto je dluhopisové ETF pořád tolik silné a dolarový index nejspíš začátkem letošního roku vytvořil dno a nyní je v uptrendu.

Závěrem

Nikdo sice nevidíme do budoucnosti, ale s jistotou můžeme říct, že 21.-22. září přijde obrovská změna, která bude mít na další směřování trhu obrovský vliv. Bude záležet na tom, co nakonec učiní. Zredukují kvantitativní uvolňování, nebo program zcela ukončí? Budou avizovat konkrétní období pro zvýšení sazeb? Jakým stylem nám to podají?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo