Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bankovní akcie ve slevě? Bank of America se nyní jeví poměrně zajímavě – Proč?

Publikováno
Bankovní akcie ve slevě? Bank of America se nyní jeví poměrně zajímavě – Proč?
Zdroj: depositphotos.com

Pro široký akciový trh je letošek mizerným obdobím. Ale pro bankovní akcie je ještě horším. Zatímco index S&P 500 je od začátku roku 2022 níže o cca 25 %, index Dow Jones U.S. Banks je v 28% záporu. A některé z tradičních akcií tohoto odvětví jsou zasaženy ještě větším výprodejem, který je hnán obavami z recese.

Jak však mohou potvrdit zkušení investoři, čas vstoupit do kvalitních titulů je tehdy, když vládne na trzích poraženecká nálada. Akcie bank nejsou v tomto ohledu výjimkou – například Warren Buffett investicemi do amerických bank po krizi v letech 2007-2008 vydělal značné jmění.

Jedna bankovní akcie však vyčnívá nad ostatními jako příležitost k nákupu. Je to Bank of America. Trh tuto akcii oceňuje, jako by bojovala o přežití a to je velká chyba.

Zdroj: finviz.com
Bankovní sektor není výraznou výjimkou. Kromě sektoru zdravotnictví a energetiky jsou letos ve výrazně záporných číslech všechny ostatní sektory akciového trhu.
Bankovní sektor není výraznou výjimkou. Kromě sektoru zdravotnictví a energetiky jsou letos ve výrazně záporných číslech všechny ostatní sektory akciového trhu.

Akcie Bank of America padají ze špatných důvodů

Při pouhém letmém pohledu na hospodářské výsledky společnosti za druhé čtvrtletí 2022 vás možná nepřekvapí 35% propad, který akcie Bank of America letos utrpěly. Tržby se v daném tříměsíčním období oproti předchozímu roku jen o něco zvýšily, ale zisk na akcii se propadl z 1,03 dolaru na 0,73 dolaru.

Na výsledku hospodaření jedné z největších amerických bank se zřetelně podepsaly rostoucí úrokové náklady v kombinaci se zpomalujícím úvěrovým trhem, přičemž ani její investiční bankovnictví nebylo tak silné jako v tomto období loňského roku.

A to za čtvrtletí končící v červnu, tedy předtím, než Federální rezervní systém zvýšil základní úrokovou sazbu o dalšího 1,5 procentního bodu. Toto zvýšení sazeb nejenže ochlazuje úvěrový trh, ale také posouvá americkou ekonomiku směrem k plnohodnotné recesi. Takové obavy alespoň vyjadřují někteří ekonomové. Vzhledem k těmto okolnostem dávají špatné výsledky Bank of America v letošním roce smysl.

Ve všem tom šumu se však do značné míry ztrácí skutečnost, že většina těchto špatných zpráv je pravděpodobně již v akciích Bank of America započítána. Analytická komunita očekává v příštím roce další růst tržeb, což by mělo zvýšit zisk na akcii až na rekordních 3,70 dolaru. Akcie jsou také nyní oceněny pouze na přibližně 8násobek předpokládaného zisku.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BAC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pojďme si nyní říct něco o fungování reálného světa

Za současné makroekonomické a geopolitické situace může být člověk těžko nadšený. Bankovní byznys je velmi zranitelný vůči špatnému scénáři vývoje ekonomiky a Bank of America samozřejmě není výjimkou.

Pomoci by vám však mohla tato léty prověřená pravda: Světová ekonomika se začíná zotavovat dříve, než se dozvíte, že se zotavuje, a akciový trh se obvykle zotavuje dříve než ekonomika, navzdory spoustě pochybností hned na začátku zotavení.

Stačí se podívat do roku 2009, kdy ekonomika naposledy čelila dlouhodobému oslabení, abychom to viděli. Nyní je známo, že březen 2009 byl koncem tehdejšího medvědího trhu. I několik měsíců po začátku oživení však armáda analytiků a ekonomů stále pochybovala.

Tito odborníci možná vycházeli z vývoje zisků na akcii společností z indexu S&P 500, které se výrazněji zotavily až ve třetím čtvrtletí téhož roku, několik měsíců po velkém býčím obratu trhu. Za zmínku také stojí, že růst hrubého domácího produktu (HDP) USA zůstal ve třetím čtvrtletí roku 2009 záporný. Růst HDP se stal jednoznačně kladným až v prvním čtvrtletí roku 2010, což nikdo s jistotou nevěděl až do druhého čtvrtletí roku 2010, kdy byla tato čísla poprvé vykázána. Investoři, kteří měli odvahu naskočit do akciového trhu, když to bylo trochu nepohodlné, však byli výrazně odměněni velkým růstem ceny akcií Bank of America, který začal o několik měsíců dříve.

Co z toho plyne za ponaučení? Je velmi snadné sedět příliš dlouho stranou a čekat na nezvratné důkazy o ekonomickém oživení. V určitém okamžiku budete muset podstoupit kalkulované riziko a věřit, že se ekonomika nakonec zotaví a až se tak stane, benefitovat z toho budou i bankovní akcie.

Bank of America už zažila horší věci

Nevykládejte si myšlenku tohoto článku špatně. Trh může, ale nemusí být blízko dna a odpovídající hospodářské oživení může trvat měsíce nebo i déle. Jste-li konzervativním investorem, možná raději brouzdejte v jiných vodách. Pokud potřebujete v tomto prostředí jistotu, stejně jako všechny banky i Bank of America silně podléhá ekonomickým cyklům.

Pokud však máte dlouhý investiční horizont a dokážete překousnout trochu volatility, vězte, že Bank of America už v podobné situaci jako nyní byla a bez problémů ji překonala.

Velká část letošní zdánlivé fiskální slabosti je totiž jen důsledkem srovnání s výjimečným rokem 2021, který byl ještě charakteristický téměř nulovými úrokovými sazbami a probíhajícím kvantitativním uvolňováním. Bank of America je možná nejlepší akcií svého druhu a nyní, kdy její akcie můžete koupit s hlubokou slevou, představuje obzvláště zajímavou volbu ve finančním sektoru. Jen se musíte podívat za horizont událostí, které způsobily její letošní pokles, abyste to viděli.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎