Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Americké akciové indexy S&P 500 a NASDAQ 100 v posledním týdnu ukázkově rostou – Kam zmizela "inflační krize"?

Americké akciové indexy S&P 500 a NASDAQ 100 v posledním týdnu ukázkově rostou – Kam zmizela "inflační krize"?

Americké akciové indexy S&P 500 a NASDAQ 100 v posledním týdnu ukázkově rostou – Kam zmizela
Zdroj: depositphotos.com

Největší inflace za posledních 40 let. Extrémně zadlužené státy celého světa, kvůli řešení pandemie. Válečný konflikt na Ukrajině. Jsou vám tyto titulky povědomé? Člověk by si snad i myslel, že je svět v obrovské krizi, ale stačí jeden pohled na graf akciového indexu a obavy se ihned vypaří a oči spatří růst ceny, jako při největším rozkvětu ekonomiky.

Ví snad akcioví investoři něco více , než obyčejní lidé a jaký je výhled na růst těchto dvou amerických akciových indexů? Nad tím se zamyslíme v tomto článku.

Korelace amerických akciových indexů S&P 500 a NASDAQ
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Novoroční akciový propad byl nejen pro indexy, ale i pro jednotlivé akciové společnosti velmi negativním krokem do nového roku. Tento propad se nesl v kontextu gradující celosvětové inflace, kdy i ta největší americká ekonomika, hlásila růst inflace k hodnotám 7,9 %.

Společně s dozvuky proti-pandemických opatření se mnoho investorů domnívalo, že rok "dvojek" 2022, bude pro investory katastrofální. Ovšem po téměř čtyřech měsících, se tyto obavy zdají být úsměvné. Celý novoroční akciový propad skončil pouze jako technická korekce, kdy většina akciových indexů pouze otestovala své nejbližší supportní zóny , na které právě v minulém týdnu kupci reagovaly.

Technická analýza akciových indexů S&P a NASDAQ

Způsob tržních reakcí, kterým byla novoroční korekce ukončena, je velmi dobře pozorovatelný na denních grafech. V případě akciového indexu S&P 500, se jednalo o ukončení klesajícího trendu pomocí technické formace trojité dno, a následném silném nákupním pohybu, který k dnešním dnům činí růst o 7,18 %.

Tento iniciativní nákupní pohyb byl realizován během minulého týdne. Trh se v týdnu následujícím bude dostávat do velmi důležitých cenových úrovní tzv. Point of Control (POC), které jsou z historického hlediska zajímavé tím, že na nich investoři utratili nejvíce peněz. POC akciového indexu S&P 500, se nachází na ceně 4510 USD. Tato cenová zóna bude v trhu nejprve fungovat jako rezistence, nicméně bude-li trh vykazovat stejně silnou býčí náladu, lze očekávat její proražení a růst ceny akciového indexu S&P 500 k hodnotám před novoroční korekcí na 4700 USD.

Denní graf amerického akciového indexu S&P 500
Denní graf amerického akciového indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Obdobný případ lze pozorovat i na akciovém indexu NASDAQ 100, který ovšem bude mít návrat na vyšší ceny o něco složitější. Růst ceny a zároveň ukončení novoroční korekce bylo z technického pohledu provedeno formací dvojité dno a následný cenový pohyb byl ukončen na hodnotě 11,23 %.

Denní graf akciového indexu NASDAQ 100
Denní graf akciového indexu NASDAQ 100
Zdroj: tradingview.com

Příští týden bude NASDAQ otevírat na High již proražené rezistentní zóny, která byla navíc v konfluenci s 38,2 Fibonacciho retracementem. Bude-li býčí nálada na tomto technologickém akciovém indexu pokračovat, lze očekávat atakování cenových úrovní okolo 15000 USD, kde se nachází rezistence v podobě dlouhodobých maxim. Pro růstový potenciál tohoto akciového indexu hovoří jednak síla nákupního pohybu, proražená klesající trendová čára a již překonané POC, které se na trhu NASDAQ nachází na hodnotě 14100 USD. 

Závěr

K pozitivní náladě na akciových indexech napomáhá také tendence k znovunastartování americké ekonomiky po pandemii, obnovování starých a tvorba nových obchodních spolupráci a také začínající turistická sezóna, kterou s velkým očekáváním vyhlížejí jak obyvatelé "nového" kontinentu, tak i turisté z Evropy a Asie. V pokračujícím růstu ceny indexů bude také hrát důležitou roly postoj FEDu k inflaci, který byl prozatím velmi zdrženlivý, ovšem stále není vyloučeno, že jeho zástupci sáhnout ke zvýšení základní úrokové sazby, čímž by upřednostnily boj s rostoucí inflací na úkor růstu ekonomiky.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo