Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » V USA inflace stoupla na 7,9 %, eurozóna hlásí též rekord – ECB ale sazby zvedat nebude

V USA inflace stoupla na 7,9 %, eurozóna hlásí též rekord – ECB ale sazby zvedat nebude

V USA inflace stoupla na 7,9 %, eurozóna hlásí též rekord – ECB ale sazby zvedat nebude
Zdroj: depositphotos.com

S akcelerující inflací se momentálně potýká celý svět. Máme čerstvě zveřejněná data ze Spojených států a eurozóny, která jsou opět dosti znepokojivá.

Respektive inflace svůj růst nezastavuje a spolu s tím vyvstávají otázky, jak to měnové autority hodlají řešit. U Federální rezervní banky víme s jistotou, že za týden zvednou základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu, protože to předseda Jerome Powell potvrdil. Co ale Evropská centrální banka (ECB)?

Inflace v USA nejvyšší za 40 let, eurozóna hlásí rekord

Inflace v USA dosahuje již 7,9 %, což je od roku 1982 vůbec největší hodnota. Federální rezervní banka již dostatečně komunikovala, že bude s inflací bojovat. Nicméně jejich boj bude marný, když budou zvedat sazby tempem, jakým avizovali. Jenom pro představu, v roce 1982 činily úrokové sazby kolem 17 %. Což je obrovský kontrast s aktuálními 0,25 %.

Inflace v USA
Inflace v USA
Zdroj: Tradingeconomics.com

Lze tedy počítat s tím, že Fed zakročí rázněji? Asi spíše ne. V 80. letech byly bylo veřejné zadlužení vůči HDP mnohem nižší než nyní. Ve Spojených státech veřejný dluh za posledních 40 let strašně nabobtnal. Navíc Jerome Powell není osobnost jako dřívější předseda Fedu Paul Volcker, který byl i do jisté míry takovým odrazem tehdejší doby.

Jisté ovšem je, že kvantitativní uvolňování bude od konce března zcela ukončené. Čili po zhruba dvou letech, co tento program nákupů běží. Navíc nás čeká kvantitativní utahování. K tomu ale Fed prozatím nenabídl žádné podrobnosti, což se snad změní 16. března, kdy má Federální výbor pro volný trh zasedání.

Inflace v eurozóně
Inflace v eurozóně
Zdroj: tradingeconomics.com

Co se týče eurozóny, zde se inflace z historického hlediska úplně utrhla ze řetězu – za únor vzrostla na 5,8 %. Ovšem Evropská centrální banka (ECB) i nadále předstírá, že problém neexistuje. ECB měla tento týden zasedání a kromě snížení nákupů v rámci APP nechtějí absolutně nijak zasahovat.

Evropská centrální banka oznámila, že ke zvýšení úrokových sazeb přistoupí až nějakou dobu po ukončení jejich programů kvantitativního uvolňování. To ale inflaci samo o sobě pod kontrolu nedostane. Nezvýšením sazeb ECB eurozónu odsoudí k dalšímu zhoršení situace.

Závěrem

Extrémně akcelerující inflace je nyní celosvětovým problémem, který se dá zmírnit pouze zásahy měnových autorit. Co se týká tuzemské centrální banky, ta se s inflací snaží v omezené míře bojovat. Nicméně Evropská centrální banka nedělá prakticky vůbec nic a Federální rezervní banka se teprve k restriktivní měnové politice uchyluje.

Neakčnost ECB osobně interpretuji tak, že jižní státy eurozóny, jako jsou Itálie a Řecko, by pak měly kvůli předluženosti problémy.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo