Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zázrak z Omahy: Proč Warren Buffett poráží všechny ostatní investory?

Buffettova úspěšná investiční strategie jde nad rámec pouhého výběru akcií. Co přesně dělá Buffetta tak výjimečným?

Zázrak z Omahy: Proč Warren Buffett poráží všechny ostatní investory?
Zdroj: deeply.cz

Warren Buffett, známý jako “Věštec z Omahy”, je jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob. Jeho schopnost vybírat akcie a vytvářet dlouhodobou hodnotu pro akcionáře je legendární.

Ale co přesně dělá Buffetta tak výjimečným? Je tu přece celá řada úspěšných stockpickerů, proč je tak těžké vybrat toho správného, který pomůže zhodnotit úspory?

Výběr akcií není všechno

V první řadě je důležité pochopit, že hledání skvělého stockpickera je nutná, nikoli postačující podmínka. Mnozí investoři se zaměřují pouze na tuto schopnost a ignorují další klíčové aspekty investičního úspěchu.

Potřebujete nejen správce, který vybere skvělé tituly ve správný čas, ale také správce, který nevybere vaše kapsy přes nadměrné poplatky.

Buffett je skvělým příkladem toho, jak správná struktura a strategie mohou výrazně ovlivnit výsledky. V 50. a 60. letech vedl Buffett investiční partnerství, která účtovala poplatky podobné hedgeovým fondům.

Na rozdíl od mnoha jiných správců aktiv Buffett pochopil, že strukturu by měla následovat strategie, ne naopak.

V roce 1969 se rozhodl ukončit tato partnerství a přeměnil Berkshire Hathaway na investiční podnik, který se dodnes vymyká všem ostatním.

Protože je Berkshire veřejně obchodovaná holdingová společnost, neúčtuje žádné poplatky za správu. Buffett se tak nikdy nemusel obávat, že by investoři zaplavili společnost penězi na vrcholu trhu, nebo je stáhli na dně.

Tato stabilita kapitálu mu umožnila soustředit se na dlouhodobé investiční příležitosti a nepodléhat tlakům krátkodobých tržních výkyvů.

Co kdyby Berkshire byla hedgovým fondem?

Buffettovým rozhodnutím neúčtovat poplatky za správu a místo toho se zaměřit na dlouhodobou hodnotu pro akcionáře, vytvořil strukturu, která byla pro investory mnohem výhodnější.

Od doby, kdy ji začal Buffett řídit, měla Berkshire Hathaway průměrný roční výnos 19,8 %, čímž téměř dvojnásobně překonala výnos indexu S&P 500, který za stejnou dobu dosáhl průměrného zhodnocení zhruba 10,2 %.

Vyjádřeno v penězích, pokud byste v roce 1965 investovali 10 000 korun do indexu S&P, měli byste dnes kolem 3 milionů. Pokud byste dali stejnou částku do akcie Berkshire Hathaway, měla by vaše investice dnes hodnotu 425 milionů korun.

Porovnání vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway a hodnoty indexu S&P 500 od roku 1965

Aktuální cena
Změna
Berkshire Hathaway / BRK
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Kdyby Buffett vedl Berkshire jako hedgeový fond s typickými poplatky, jeho výsledky by byly diametrálně odlišné – mnohem horší.

Podle nezávislých výpočtů několika odborníků včetně Andrey Frazziniho z AQR Capital Management nebo Jamese Carsona, profesora pojištění na univerzitě v Georgii, by se roční výnos hypotetického hedgového fondu Berkshire pohyboval mezi 13,6 a 15,9 %.

Investice 10 000 korun do takového fondu v roce 1965 by dnes měla hodnotu kolem 50 milionů korun. To není špatný výnos, ale je to jen necelých 12 % toho, co investorům přinesla Berkshire jako veřejně obchodovaná společnost.

Přesto se hedgovým fondům daří

Institucionální i individuální investoři nalévají biliony dolarů do hedgeových fondů a fondů soukromého kapitálu, jejichž náklady mohou dosahovat až 6 % ročně.

Tyto fondy jsou často strukturovány tak, aby maximalizovaly svou velikost, nikoli svou míru návratnosti. To vede k situacím, kdy manažeři nafukují své výsledky na vrcholu trhu a lákají tím nové investory, kteří pak utrpí ztráty při nevyhnutelném poklesu trhu. Díky poplatkům však zisky samotných manažerů netrpí.

Jen několik společností, jako například Artisan, Bridgeway, Fidelity, T. Rowe Price a Vanguard, má odvahu uzavřít své fondy pro nové investory, když jsou trhy přehřáté. Některé hedgeové fondy také omezují nové peníze, když jim dochází příležitosti. Ale takové příklady jsou vzácné.

Info

Existují také manažeři, kteří nabízejí portfolia, která neúčtují žádné poplatky, pokud nepřekonají svůj benchmark. Tento přístup, ačkoliv je spravedlivější pro investory, je stále výjimečný a pro mnoho individuálních investorů nedostupný.

Na Buffettově příkladu je jasně vidět, že úspěch v investování není jen o vybírání skvělých akcií, ale také o správné struktuře a přístupu k řízení investic.

Dokud investoři nebudou trvat na změně struktury a poplatků fondů a více správců fondů nezačne spolupracovat, hledání dalšího Warrena Buffetta zůstane marnou snahou.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.