Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato akcie proměnila 1 000 dolarů v 8,7 milionu – a stále je zajímavou investicí!

Síla složeného úročení se projeví nejvíce, když investujete do kvalitní společnosti na dlouhou dobu.

Publikováno
Tato akcie proměnila 1 000 dolarů v 8,7 milionu – a stále je zajímavou investicí!
Zdroj: depositphotos.com

Pokud chcete budovat dlouhodobé bohatství, je investování na akciovém trhu skvělým návykem. Za posledních sto let dosáhl index S&P 500 průměrného výnosu 10,6 % ročně, což ukazuje, že trpěliví investoři jsou dlouhodobě odměňováni.

Některé společnosti však mohou dlouhodobě dosahovat i lepších výsledků než index S&P 500. Tyto skvělé podniky obvykle produkují vynikající peněžní toky a mají některé výrazné výhody oproti konkurenci.

Společnost Progressive je vynikajícím příkladem toho, že kvalitní podniky mohou trpělivým investorům přinést vynikající výnosy. Investice 1 000 dolarů do této pojišťovny v době jejího vstupu na burzu (IPO) v roce 1971 by dnes měla hodnotu 8,7 milionu dolarů.

Zde je důvod, proč se společnosti v minulosti tak dařilo a proč má na to, aby vyhrávala i nadále.

Aktuální vývoj ceny akcií Progressive

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PGR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jak Progressive prolomila tradici v oboru

Investice do pojišťoven se nezdají být vzrušující, ale generální ředitel Berkshire Hathaway, Warren Buffett, je miluje, což by měl být dostatečný důvod, proč jim věnovat pozornost.

Buffettovi se líbí, že pojišťovny poskytují stabilní peněžní toky díky stálé poptávce po pojistných produktech ze strany spotřebitelů i podniků.

Vlastní pojištění je pro lidi a podniky nezbytné, aby se ochránili před katastrofami, a dobré pojišťovny dokáží vyvážit rizika spojená s pojištěním velkého souboru pojistek s odměnou v podobě zisku z upisování.

Pojištění je však hyperkonkurenční odvětví, v němž může být pro společnosti náročné obstát.

Při hodnocení odvětví v širším měřítku se pojišťovny dostanou na hranici rentability, pokud se podíváme na poměr vyplaceného pojistného k nákladům na pojistná plnění a výdajům na provoz jejich činnosti.

Před desítkami let se běžně stávalo, že pojišťovny na svých pojistkách nevydělají. Místo toho vydělávaly na svých rozsáhlých investičních portfoliích.

Progressive se proti této obecně přijímané doktríně ohradila.

V roce 1965 převzal Peter B. Lewis (jehož otec se podílel na založení společnosti Progressive) funkci generálního ředitele pojišťovny, která byla tehdy ještě poměrně malá a měla pouze 40 zaměstnanců.

Lewis se zavázal, že dosáhne růstu prostřednictvím důsledného uzavírání ziskových pojistných smluv. To sice znamenalo, že zákazníci mohli přejít ke konkurenci za nižšími sazbami, ale zároveň to položilo základ dlouhodobého úspěchu společnosti Progressive.

V roce 1971 vstoupila společnost na burzu a stanovila si cíl dosáhnout zisku 4 dolary na každých 100 dolarů přijatého pojistného.

Tento dlouhodobý závazek k ziskovému upisování byl základem dlouhodobého úspěchu společnosti Progressive a je důvodem, proč by tehdejší investice ve výši 1 000 dolarů měla dnes hodnotu více než 8,7 milionu dolarů.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Progressive

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PGR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Progressive překonala náročné prostředí pro pojišťovny v roce 2023

Pojišťovny mají obecně problémy prorazit, což ukazuje, jak hyperkonkurenční je pro společnosti proniknout do tohoto odvětví.

Pro ilustraci je třeba porozumět kombinovanému poměru.

Kombinovaný poměr

Tento ukazatel ziskovosti ukazuje poměr vybraného pojistného společnosti k výdajům a nákladům na pojistná plnění, které jí vznikají.

Poměr kolem 100 % znamená, že společnost je na hranici rentability, nižší poměr znamená ziskovější upisování.

V loňském roce se pojišťovny potýkaly s inflací, která zvýšila náklady na opravy a výměny, což zvýšilo náklady na pojistná plnění a zatížilo jejich ziskovost upisování.

V prvním čtvrtletí loňského roku byl škodní poměr automobilových pojišťoven nejhorší za čtvrtletí za posledních dvacet let. Na konci roku činil kombinovaný poměr v odvětví pojištění majetku a úrazů 103,9 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2017.

Navzdory náročnému prostředí Progressive upravila účtované pojistné a formovala své pojištěné portfolio tak, aby dosáhla kombinovaného poměru 94,5 %.

Společnost tak již 22. rok po sobě dosáhla cíle 96 % nebo lepšího kombinovaného poměru.

To svědčí o tom, že se Progressive věnuje technologiím a udržuje si náskok na trhu pojištění motorových vozidel.

Vysoce kvalitní akcie, která stojí za bližší pohled

Společnost je v dobré pozici, pokud bude ekonomika nadále růst, a může také těžit z protivětru, pokud inflace a úrokové sazby zůstanou delší dobu vyšší.

Progressive pokračuje v růstu počtu platných pojistek, které v prvním čtvrtletí vzrostly o 7 %, přestože zvýšila pojistné, což ukazuje její cenovou sílu, pokud inflace zůstane tvrdošíjně vysoká.

Z vyšších úrokových sazeb těží také proto, že může budoucí peněžní toky investovat do méně rizikových amerických státních dluhopisů s atraktivními výnosy.

Progressive nadále překonává své konkurenty a loňský rok byl skvělým příkladem toho, že se přizpůsobila náročnému provoznímu prostředí. Pojišťovna pokračuje v plnění svých dlouhodobých cílů a osvědčila se jako špičkový upisovatel, což z ní může činit vynikající akcii pro držení na dlouhou dobu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.