Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stručný průvodce zveřejňováním výsledků (Earnings) – O co se jedná, jaké informace přináší a jaký dopad může mít na cenu akcií

Publikováno
Stručný průvodce zveřejňováním výsledků (Earnings) – O co se jedná, jaké informace přináší a jaký dopad může mít na cenu akcií
Zdroj: depositphotos.com

Hlavním hnacím motorem na akciových trzích vždy byly a vždy budou makro a mikro ekonomické ukazatele. Zatímco ty makroekonomické ukazatele dokáží způsobit spíše krátkodobé akciové výkyvy, o těch dlouhodobých trendech rozhodují především mikroekonomické faktory.

S těmito proměnnými jsou investoři pravidelně seznamováni v kvartálních hospodářských výsledcích – Earnings, ve kterých společnosti informují o svém finančním zdraví.

V tomto článku se podíváme na Earnings blíže a vysvětlíme si, jaké informace v něm vyhledávat, proč jsou vůbec zveřejňovány a jaký dopad mají kvartální hospodářské výsledky na cenový vývoj akcií.

Co je čtvrtletní zpráva o výdělcích?

Jedná se o zprávu, kterou má povinnost podávat každá veřejně obchodovaná společnost každé tři měsíce. Tato zpráva obsahuje informace jako jsou čistý příjem, zisk na akcii, čisté prodeje a mnoho dalších ukazatelů, které vypovídají o aktuálním stavu hospodaření podniku. Tato zpráva je v angličtině označována jako Earnings a každá společnost dopředu určí termín, kdy bude své hospodářské výsledky zveřejňovat.

Zdroj: finviz.com
Ukázka těch nejdůležitějších mikroekonomických ukazatelů - AAPL
Ukázka těch nejdůležitějších mikroekonomických ukazatelů – AAPL

Součástí každé čtvrtletní zprávy o výsledcích musí být výkaz zisku a ztráty, finanční rozvaha a výkaz peněžních toků. Zpráva poté může obsahovat buď srovnání s předchozím kvartálem, nebo kvartálem loňského roku. Součástí také bývá komentář generálního ředitele o aktuálním stavu společnosti, případně komentář ke krokům, které se vedení společnosti chystá v brzké době uskutečnit. Díky těmto důležitým informací může Earnings výrazně pohnout s cenou akcií.

Struktura Earnings je dána formulářem 10-Q (pro akcie kotované v USA), který společnost odevzdává Komisi pro cenné papíry. Tento formulář je předáván pouze v prvních třech kvartálech účetního roku s tím, že v posledním kvartále je podáván formulář 10-K (s ročním hodnocením). Obchodník, který na základě kvartálních výsledků provádí fundamentální analýzu společnosti bude sledovat právě informace z Earnings a jejich změny v čase.

Dopad Earnings na trh

Jak jsme si již naznačili, hlavní dopad na na cenu akcie má především změna hospodářských výsledků v čase, než samotné aktuální výsledky. Pokud rostou tržby a například zisk na akcii, pravděpodobně bude odezva trhu pozitivní a akcie společnosti porostou. Pokud ovšem dojde ke zhoršení těchto ukazatelů, akcie společnosti budou oslabovat.

Další výrazný dopad na trh mají ekonomické predikce a odhady. Akcioví analytici se pomocí predikčních modelů snaží odhadnout hodnotu finančních ukazatelů pro následující kvartál. Pokud jsou při Earnings tyto predikce potvrzeny, nebo dokonce nad očekávání, může opět nastat růst akcií. Naopak, pokud společnost nedokáže očekávání analytiků naplnit, je to investiční obcí vnímáno (zpravidla) negativně a cena akcií může klesat.

Teorie efektivních trhů

Do cenotvorby jednotlivých akcií se promítá faktor, kterým je teorie efektivních trhů. Ta tvrdí, že trhy již obsahují všechny informace, které jsou v aktuálním čase dostupné, proto není možné trh jakkoliv překvapit. Tato teorie tedy vysvětluje důvod, proč s cenou akcií mnohdy pohnou spíše Earnings, které buď předčí, nebo zaostanou očekávání analytiků.

Teorie efektivních trhů hraje do karet především technickým obchodníkům, kteří tvrdí, že veškeré fundamentální proměnné trh již absorboval, a proto stačí analyzovat pouze cenový graf, přičemž provádění fundamentální analýzy se tak stává zcela zbytečným.

Závěr

Earnings, nebo-li zpráva o čtvrtletních výdělcích, je soubor informací, který má veřejně obchodovaná společnost povinnost publikovat. Tato zpráva obsahuje informace, jako jsou kvartální/roční tržby a zisky, zisky na akcii, výkaz peněžních toků a mnoho dalších. Tyto informace využívají především fundamentální obchodníci, kteří sledují vývoj těchto proměnných v čase. Earnings může přinést na trh volatilitu, která souvisí buď s naplněnými nebo nenaplněnými očekáváními investorů, případně s výraznou změnou ukazatelů finančního zdraví akciové společnosti.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎