Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Snižování úrokových sazeb: Co nám napovídá historie o chování akciového trhu?

V roce 2024 se očekává snížení úrokových sazeb. Co to bude podle historického vývoje znamenat pro akciový trh v roce 2024?

Publikováno
Snižování úrokových sazeb: Co nám napovídá historie o chování akciového trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Na začátku roku 2024 zažívá akciový trh smíšený vývoj. Nadšení kolem technologií generativní umělé inteligence a očekávání, že úrokové sazby brzy klesnou, však dávají investorům naději na pokračování silných výsledků z předchozího roku.

Fed předpokládá snížení úrokových sazeb o 0,75 % bodu

Jádrem tohoto optimismu je prognóza Federálního rezervního systému, odhalená na jeho prosincovém zasedání, která naznačuje očekávání snížení úrokových sazeb o tři čtvrtiny bodu.

Tuto prognózu dokládají reakce indexu S&P 500, který 13. prosince, v den zveřejnění prognózy, zaznamenal růst o 1,4 %. Předtím byl již 14. listopadu zaznamenán 2% skok, když očekávaná zpráva o inflaci naznačila možnost blížícího se snížení sazeb.

Aktuální vývoj hodnoty indexu S&P 500

Pochopení historického vývoje

Základem je pochopení vztahu mezi úrokovými sazbami a akciovým trhem. Historicky vzato, když úrokové sazby rostou, hodnota akcií často klesá, protože dluhopisy se stávají atraktivnější alternativní investicí. Naopak při poklesu sazeb obvykle akcie získávají na hodnotě, protože kapitál se přesouvá z dluhopisů do akcií.

Reakce akciového trhu na snížení sazeb však není vždy jednoznačná. Od roku 2000 proběhly tři významné cykly snižování sazeb, přičemž každý z nich se vyznačoval různou výkonností trhu.

To, co odlišuje očekávaný cyklus snižování sazeb v roce 2024, je absence doprovodné recese. V minulosti bylo snižování sazeb často reakcí na hospodářský pokles. Současná ekonomika však vykazuje odolnost, udržuje nízkou míru nezaměstnanosti a vyhýbá se očekávané recesi, navzdory dřívějšímu agresivnímu zvyšování sazeb, jehož cílem bylo omezit inflaci.

Tento nadcházející cyklus by se mohl více podobat “Volckerově recesi” z počátku 80. let, kdy snížení sazeb vyvolalo výraznou rally na akciovém trhu. Dnešní kontext je však jiný. Akcie jsou na historických maximech po býčím trhu v roce 2023, což představuje potenciál pro očekávané snížení sazeb v roce 2024.

Jaký dopad bude mít snížení úrokových sazeb na akciový trh v roce 2024?

Důsledky pro akciový trh v roce 2024 mohou být různé. Zatímco historické vzorce naznačují, že pokles sazeb by mohl trh povzbudit, skutečnost, že investoři již možná toto snížení očekávali, by mohla jeho pozitivní vliv omezit. Aby Fed posílil akciový trh, bude možná muset zaujmout ještě více holubičí postoj – provést více než tři snížení sazeb.

Nicméně další prvky by mohly udržet růstovou trajektorii trhu. K pokračujícímu růstu by mohly přispět faktory, jako je navýšení podnikových zisků, silné ekonomické údaje a pokračující pokrok v oblasti generativní umělé inteligence.

Slovo závěrem

Investoři se připravují na to, že rok 2024 by mohl být další rok býčího trhu, přičemž obecně panuje názor, že akciový trh bude pravděpodobně těžit z uvolněné měnové politiky Fedu. A to i přesto, že se s účinky očekávaného snížení sazeb již v cenách akcií počítá.

Ačkoli budoucnost není nikdy jistá a akciový trh nadále podléhá mnoha vlivům, současná situace opatrně naznačuje optimistický výhled na rok 2024. Investorům by však měli zůstat ostražití a mít na paměti, že ačkoli trh může být připraven k růstu, snížení sazeb se již očekává a bude to souhra různých ekonomických ukazatelů, které nakonec ovlivní výkonnost trhu v tomto roce.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎