Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed a ECB ponechaly úrokové sazby na stávající úrovni. Jak zareaguje Česká národní banka?

Publikováno
Fed a ECB ponechaly úrokové sazby na stávající úrovni. Jak zareaguje Česká národní banka?
Zdroj: depositphotos.com

Globální ekonomiky na křižovatce: Postoj nejenom Federálního rezervního systému k úrokovým sazbám.

Federální rezervní systém (Fed) ponechal svou základní úrokovou sazbu na stávající úrovni 5,50 %. Předseda Fedu Jerome Powell však zdůraznil připravenost instituce upravit měnovou politiku v případě potřeby, čímž podtrhl jejich odhodlání omezit inflační tlaky.

V současném tržním diskurzu se pozornost přesunula na načasování prvního snížení sazeb, k čemuž přispěla klesající trajektorie americké inflace.

Powell připustil, že dosažení 2% inflačního cíle Fedu nebude dosaženo hned, nicméně naznačil, že úrokové sazby možná dosáhly svého vrcholu nebo se k němu blíží.

Nejnovější makroekonomická prognóza Fedu předpokládá snížení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu v příštím roce, přičemž tržní očekávání předpokládají první snížení sazeb již v březnu.

Tento opatrný, ale optimistický výhled našel na akciových trzích pozitivní ohlas, neboť americké indexy – S&P 500 a Nasdaq – zaznamenaly po rozhodnutí Fedu nárůst Index Dow Jones dokonce dosáhl na nové maximum. Americký dolar vůči koši měn pak oslabil, což rovněž odráželo reakci trhu na toto oznámení.

Vývoj hodnoty indexů S&P 500, Nasdaq 100 a Dow Jones za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Tomáš Cverna ze společnosti XTB nabízí prognózu, podle které by rychlejší pokles inflace mohl vést k rychlejšímu tempu snižování sazeb, zatímco bývalý americký ministr financí Lawrence Summers radí ke zdrženlivosti a varuje před předčasným snižováním sazeb, pokud nejsou jasné důkazy o trvale nižší inflaci.

Současný postoj Fedu však pěstuje atmosféru optimismu – akcie a ceny dluhopisů rostou a výrazný pokles výnosů dvouletých i desetiletých amerických státních dluhopisů signalizuje kolektivní úlevu investorů.

Postoj Evropské centrální banky je obdobný

Evropská centrální banka (ECB) se rovněž rozhodla ponechat svou základní úrokovou sazbu na stabilní úrovni 4,50 %, což odráží její opatrný přístup k hospodářskému zdraví eurozóny. ECB revidovala svou prognózu inflace a předpokládá rychlejší pokles, než se původně očekávalo.

Pro letošní rok očekává průměrnou míru inflace ve výši 5,4 %, což je pokles z 5,6 %, a pro následující rok další pokles na 2,7 %, což je úprava z dřívějšího odhadu 3,2 %.

Zmírněny byly také projekce hospodářského růstu, když ECB nyní předpokládá pro letošní rok růst o 0,6 %, což je mírné snížení oproti předchozí prognóze 0,7 %. Výhled na příští rok byl podobně zmírněn na 0,8 % z původní projekce 1,0 %.

Česká národní banka pod vlivem zmírněného postoje Fedu a ECB rovněž tento měsíc zvažuje snížení sazeb, potenciálně o čtvrt procentního bodu.

Rozhodnutí dvou nejdůležitějších globálních centrálních bank, by mohlo nahrávat snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentní bodu již v prosinci.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎