Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Otočka na akciovém trhu, nebo další býčí past? Analýza indexu S&P 500

Otočka na akciovém trhu, nebo další býčí past? Analýza indexu S&P 500

Otočka na akciovém trhu, nebo další býčí past? Analýza indexu S&P 500
Zdroj: etfstream.com

Akciové trhy zaznamenaly hodně dynamický konec týdne, kdy byly prakticky obě strany trhu (býci a medvědi) tvrdě potrestány. Hlavně se to týkalo spekulantů, kteří do trhu vstupují s příliš vysokou finanční pákou. Právě likvidace těchto přepákovaných pozic způsobuje na první pohled bizarní kurzové pohyby.

Trhy se chovají dost rozporuplně. Respektive, co platilo před pěti minutami, nemusí platit nyní. V takovém prostředí je hrozně těžké se vyznat.

Dnešní technická analýza je hlavně o zhodnocení toho, co se na trzích za poslední týden vlastně odehrálo. A jestli je čerstvé price action jakousi známkou většího odporu vůči pokračujícímu propadu.

Shakeout na akciových indexech

Na akciovém trhu se ve čtvrtek odehrálo velmi zajímavé price action, které nevidíte v grafech zrovna často. Jakmile byla zveřejněna inflace za měsíc září, kurz indexu se začal dramaticky propadat. Stejně jako při zveřejnění inflace za srpen, což bylo před více jak měsícem. Zajímavé ale tentokrát bylo, že akciový trh mírně klesal ještě s jistým předstihem.

Jakmile americký statistický úřad zveřejnil onu inflaci za září, pokles akorát nabral dynamiku. Býky to v tu chvíli začalo logicky likvidovat. Nicméně propad se rychle zastavil. V blízkosti S/R levelu 3 400 bodů. A nejenomže se zastavil, kurz se rychle začala vracet nad S/R level 3 620 bodů. Takový pohyb přirozeně zlikvidoval i medvědy.

Denní graf indexu S&P 500
Denní graf indexu S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Pro nás je klíčová především finální podoba čtvrteční svíce a objemy, které se během toho dne zobchodovaly. Denní objemy jsou jedny z největších, co se za poslední dva roky zobchodovaly. A samotná podoba svíce je vskutku býčí. Vidíme tak jednoznačné zamítnutí snah o pokračování v poklesu.

V podstatě jde o termín popisující likvidaci obou stran (býci a medvědi) na trhu. Mimoto si všimněte, že na indikátoru RSI byla dvojnásobná býčí divergence. Druhá už ovšem v běžných hodnotách (nad 30 body). K mému překvapení trh vlastně tento signál poslechl. Když nejsou divergence v extrémních hodnotách, nemají tak velkou váhu.

Abychom ale odpověděli na zásadní otázku, je čtvrteční price action významným signálem pro obrat? Býčí signál to určitě je. A neměli bychom ho ignorovat. Nemůžeme ale ignorovat i fakt, že máme nové nižší tržní minimum. Červnové low index překonal asi o 4 %, prozatím. Technicky se proto na trhu potvrdil downtrend. Proto je trh tolik rozporuplný.

Na jednu stranu máme typický shakeout, kdy trh lidově řečeno se všemi vydrbe. Ale technicky je potvrzený medvědí trend. Co z toho si vybrat?

Denní graf indexu Nasdaq
Denní graf indexu Nasdaq
Zdroj: tradingview.com

Na indexu Nasdaq se odehrálo vlastně identické price action. Máme nové low a povedlo se otestovat následující support, který je kolem 10 400 bodů. Objemy na futures trhu velmi solidní. Svíci lze též interpretovat tak, že býci celodenní západ jednoznačně vyhráli.

Na obou trzích si ale všimněte, že býci ve svém úsilí nepokračují. Naopak se zdá, že čtvrteční zisky rychle vybírají. Reakční nakupující zkrátka nepodpořili započatý růst. Já bych si dovolil tvrdit, že tyhle rally opakovaně likvidují prohlášení jednotlivých členů FOMC. Poslední tři měsíce sleduji, že jsou v tomto ohledu hodně činní.

Co na to index strachu VIX?

Situace na VIX je taktéž dosti rozporuplná. Index je bodově blízko rezistence, kde historicky často dochází k odrazům. A odraz na VIX znamená růst na akciovém indexu S&P 500. Proto taky hodně býků na ten růst sází. Když se VIX na současných úrovních nacházel, vyplácelo se nakupovat, protože index rezistenci od první poloviny roku 2020 neprorazil.

Hodí se ale říct, že medvědi zase na ten průlom sází. Průlom zaznačené rezistence by znamenal asi slušnou kapitulaci na trhu a pro ně velké zisky.

Denní graf VIX
Denní graf VIX
Zdroj: tradingview.com

Závěrem

Price action po zveřejnění zářijové inflace mohli býci brát jako dílčí vítězství, které může vyústit v kurzové rally. Nicméně situace na trzích je vážně dost komplikovaná. A proto je v tomto prostředí jednoduché se spálit. Tudíž se vyplatí být opatrný a nespoléhat se na první pozitivní signál, který se objeví. Jednoduše řečeno to chce další potvrzení.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo