Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Jsou akcie McDonald’s dividendovým aristokratem, který vás ochrání proti inflaci?

Jsou akcie McDonald's dividendovým aristokratem, který vás ochrání proti inflaci?

Jsou akcie McDonald's dividendovým aristokratem, který vás ochrání proti inflaci?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie McDonald's nepatří zrovna k volatilním titulům. Vlastně se jedná o akcie, které jsou v průběhu času docela stabilní. Nelze ale ani tvrdit, že jejich kurzový vývoj je zcela plochý. Celkově se však dá říct, že akcie McDonald's patří k těm titulům, které slouží jako zajištění proti inflaci a rizikovým dobám. Proto se také označují jako tzv. inflation-proof stocks a recession-proof stocks.

To je dáno tím, že McDonald's vyplácí stabilní dividendu, jejich produkt je relativně levný a prodává se po celém světě. Za chvíli si ale tu logiku dostatečně vysvětlíme. Pak navážeme fundamentální a technickou analýzou.

Akcie McDonald's jako zajištění pro nejistá období

Jak bylo již řečeno, akcie McDonald's jsou obecně považovány za vhodný instrument pro zajištění proti inflaci a krizovým obdobím. Je to dáno tím, že produkt prodávaný franšízou je jednak jednoduchý a jednak relativně levný. Jak často opakuji, inflace je takovým Pacmanem pro marže – požírá je, protože rostou náklady skrze vstupní materiál, mzdy a případně nájemné či další náklady.

Firma potom často nemá jinou možnost a musí své produkty zdražit. Někde to není tak jednoduché, protože samotné zdražení je vlastně dodatečným nákladem – na ekonomických fakultách se tomu říká „náklady jídelníčku“. Když chce restauratér zvýšit ceny, musí vyměnit jídelní lístky na nové, což je úkon, který s sebou nese náklad. A v jistých odvětvích jsou ty náklady velké. Mimo jiné je problém zdražit produkt nebo službu, která je již tak dost drahá.

Což neplatí pro obyčejné hamburgery a cheesburgery. Pokud dojde ke zvýšení jejich ceny, aby to pokrylo růst nákladů způsobených inflací, poptávající nové ceny spíše přijmou. Čili se odbyt nijak výrazně nezmění, pokles marží bude kompenzován vyššími výnosy. Z popsaného vyplývá, že titul si udrží svoji stabilitu.

Celkově tolik nehrozí, že firma bude mít problémy, když je svět daleko od své makroekonomické rovnováhy.

Dividendové výnosy akcie Mcdonald's
Dividendové výnosy akcie McDonald's
Zdroj: macrotrends.com

Pro investory je tedy výhodou, že mají stabilní titul, který je z fundamentálního hlediska silný a jeho obchodní model přečká i krizi. Ale tím to nekončí, protože akcie McDonald's dlouhodobě a kontinuálně vyplácí dividendu, kterou v absolutních hodnotách postupně navyšuje. Samozřejmě nominální výnos v průběhu času kolísá, ale za předešlých 15 let se po většinou drží v rozmezí 2-3 % za rok. Je ale pravda, že poslední léta spíše klesá.

Vzhledem k tomu, že letos inflace v USA dosahuje 7 %, je reálný výnos záporný. Ale je to pořád o dost více než například u federálních dluhopisů. A jak jsme si výše řekli, akcie McDonald's jsou obchodním modelem, který je tu desítky let a za tu dobu přečkal všechny krize. Tudíž je ta rizikovost vskutku nízká. Jsou to sice akcie, ale zároveň jsou to akcie prověřené časem.

Návštěvnost restaurací McDonald's se vrací do normálu

Dle posledních dat vyplývá, že návštěvnost restaurací McDonald's se začíná blížit návštěvnosti z doby před pandemií. Rozdíl návštěvnosti v pracovních dnech mezi červencem a listopadem 2019 a červencem a listopadem 2021 je rozdíl pouze 2,9 procentního bodu. Přitom v lednu roku 2021 byl meziroční pokles návštěvnosti o 33 %.

Návštěvnost restaurací McDonald's
Návštěvnost restaurací McDonald's
Zdroj: thestreet.com

I mediánová doba setrvání návštěvníků restaurací se už začíná blížit době před pandemií. Tehdy činil medián 29 minut, mezi červencem až listopadem minulého roku dosahuje medián 26 minut. Pořád je tu tedy možné sledovat rozdíl, ale už není natolik dramatický.

Fundamentální analýza akcie McDonald's (MCD)

Za třetí kvartál roku 2021 dosahují výnosy 6,2 miliardy USD, což je mezikvartálně mírný růst o 5,3 %. Nejslabší byl druhý kvartál roku 2020, kdy byly výnosy jen 3,76 miliardy USD. Což bylo období, kdy byl svět v nejtvrdším lockdownu. Pokud se vydaří i poslední kvartál v roce 2021, za celý rok lze počítat s výnosy v rozmezí 22-23 miliard USD. Tím by firma překonala pár předešlých let.

Franšíza dosáhla zisku 2,15 miliardy USD. Z přiloženého grafu můžete právě vypozorovat, že vyjma druhého kvartálu byly ostatní o dost slabší. Hrubá marže je pěkných 55 % a provozní marže dosáhla 45 %. Čistá zisková marže je solidních 35 %.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy dosahují 2,78 miliardy USD, což je mezikvartálně zlepšení o 9,3 %. Předešlé kvartály byly viditelně horší. EBITDA vzrostla o 8 % na 3,25 miliardy USD. Volné cash flow je za třetí čtvrtletí 2,12 miliardy USD. Primárně je tvořen ziskem a malým podílem odpisy a amortizací.

Zisk na akcii (EPS) je 2,86 bodů. Poměrový ukazatel P/E dosahuje téměř 25 bodů. Vzhledem k odvětví je ukazatel na docela vysoké úrovni. Zas na druhou stranu, předešlé kvartály byly někdy i znatelně horší. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je ovšem záporná a za chvíli si ukážeme důvod. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 17,86 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,32 bodů. Obecně vzato je cokoliv nad 1 bodem v podstatě přijatelné. Podnik je pak schopen se v krátkém období vyrovnat se svými závazky prakticky okamžitě, protože má možnost převést určitou část aktiv velmi rychle na hotovost. Neplatí ale tvrzení, že čím vyšší poměr, tím lépe. Hotovost nenese žádný výnos. A likvidní aktiva přináší spíše nízký výnos.

Ukazatel běžné likvidity (current ratio) je na 1,33 bodech. Druhý uvedený ukazatel by se měl pohybovat až kolem 2 bodů. Což je dáno tím, že pohotová likvidita kalkuluje pouze s velmi likvidními aktivy, které lze v podstatě okamžitě vyměnit za hotovost. Zatímco ukazatel běžné likvidity počítá i s relativně méně likvidními aktivy, u kterých trvá přetvoření na hotovost až do jednoho roku.

Nyní se dostáváme k tomu, proč je ROE v záporných číslech. Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je totiž -8,60 bodů. Jak je to možné? Z rozvahy totiž vyplývá, že celkové závazky jsou o 5,81 miliardy větší než jsou celková aktiva. Čili dluhy, které musí splácet, jsou větší než rentabilita. Proto je ROE negativní. Důvodem je prý dřívější masivní zpětný odkup akcií, na který si McDonald's půjčoval. Proč to dělají? Protože to zlepší ukazatele, jako je např. EPS (zisk na akcii). Když stáhnou akcie z trhu, zisk na akcii vzroste a cena samotné akcie jde taky nahoru. Dlouhodobý dluh vůči celkovému kapitálu je 0,9 bodů.

Technická analýza akcie McDonald's (MCD)

Z technického hlediska se akciím McDonald's daří skvěle. Už od dubna minulého roku jsou nakupující úspěšní, co se týče dosahování nových cenových maxim. Když si to vezmeme i z krapet dlouhodobější perspektivy, od března 2020 se akcie McDonald's zhodnotily o více jak 100 % Což je pro tento typ akcií slušný výkon. Za rok 2021 je výkonnost zhruba 25 %, což je též solidní.

Denní graf akcie McDonald's.
Denní graf akcie McDonald's
Zdroj: tradingview.com

Kurz se drží hned nad několika S/R levely – dynamickými i statickými. Nejbližší supportní úrovně jsou 247 a 230 USD. V blízkosti první řečené hladiny máme i dynamické supporty v podobě 100denního a 200denního klouzavého průměru. Nad krátkodobějším klouzavým průměrem se kurz drží od března 2021, nad tím dlouhodobějším už července 2020. Trh je proto silný, bez nějakých velkých cenových výkyvů.

Závěrem

Akcie McDonald's je hrozně těžké hodnotit. Na jednu stranu je titul prověřený časem, vyplácí solidní dividendu a obchodní model by měl ustát leccos. Hospodářská výkonnost je též vskutku dobrá. Jsou ale evidentně předlužení, nad čímž se nedají zavírat oči. Fundamentálně se tedy jedná o dobrý titul, ale s obrovským vykřičníkem.

Pokud by se problém s dluhem prohluboval, nabízí se otázka, zda raději utíkat. Spíše ale počítám s tím, že se dluhu postupně zbaví – musí, když sazby půjdou nahoru. Mnozí by i kvůli tomu mohli namítat, že je nesmysl akcie McDonald's označovat za recession-proof stocks. My ale nemůžeme titul hodnotit jenom z krátkodobého hlediska.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo