FinexInvestováníJak naučit děti investovat – Jde to už od předškolního věku. Jak na to?
Jak naučit děti investovat – Jde to už od předškolního věku. Jak na to?
Věděli jste, že děti mohou pochopit základní principy financí už ve věku tří let? Jak můžete své děti naučit finanční odpovědnosti a investičním dovednostem už od útlého věku?
Naučit děti, že by neměli rozhazovat za každou hloupost, kterou uvidí v reklamě, je důležitý milník finanční gramotnosti. Rozhodně ale není tím jediným, co byste jim měli předat.
Základní finanční gramotnost může obsahovat oblasti jako hodnota poctivé práce, hodnota peněz, vzdělání, prospěšnost skromného životního stylu a znalost výhod spoření.
Pokud k tomu přidáte i investování, pomůžete svým dětem k výrazně lepší finanční gramotnosti než jakou disponuje většina naší populace.
Čím dříve začnete svým dětem budovat vztah k penězům a posilovat jejich finanční gramotnost, tím lépe.
Jak tohle všechno děti naučit? Jak naučit děti odpovědnosti a jak investovat v 15 letech? Do čeho investovat jako student? Připravili jsme pro vás komplexní článek, ve kterém naleznete spoustu zajímavých informací.
Nejprve se podíváme na to, proč učit děti investovat, a zda koncept investování vůbec mohou pochopit. Pak vám ukážeme konkrétní tipy a rady, jak na to.
Jak naučit děti investovat v kostce
Učte děti o hodnotě práce, peněz, skromnému životnímu stylu, a výhodách spoření a investování od útlého věku.
Spořicí účty a kasičky jsou skvělými nástroji pro učení dětí o penězích a finanční odpovědnosti.
Děti mohou snadno pochopit základní koncepty investování, pokud jsou podány jednoduše a vizuálně.
Děti mají výhodu dlouhého investičního horizontu, což může díky složenému úročení výrazně zvýšit jejich budoucí bohatství.
Zapojte děti do rodinných investic a finančních rozhodnutí, což je naučí odpovědnosti a hodnotě peněz.
Spořicí účet může být zajímavým výchozím bodem, jak naučit děti odpovědnosti. Děti se na něm naučí, že peníze mohou existovat i ve své virtuální podobě, což je v dnešní době kreditních karet a plateb mobilem elementární znalost.
Navíc na účtu mohou namísto utrácení celého kapesného také něco ušetřit na později. Většina dětí tento systém snadno pochopí a adaptují se na něj.
TIP
U nejmenších dětí může skvěle posloužit hezká kasička, prasátko apod. Vyvolá v dětech zájem o peníze a možná budou samy hledat, na co by mohly po malých krůčcích šetřit.
Když za vámi děti přijdou a chtějí si koupit něco, na co šetřily (například nějaká hračka), využijte tuto příležitost k diskuzi o rozdílech v cenách, kvalitě, o kolik je obtížnější naspořit na hračku za 100 Kč než tu za 1 000 Kč atd.
Je velice důležité s dětmi o penězích mluvit. Ukázat jim, jak nad nimi přemýšlet.
Když budete dětem říkat, že jsou peníze špatné, nikdy k nim a jejich vydělávání nebudou mít dobrý vztah – určitě to není vhodný způsob, jak naučit děti odpovědnosti s penězi.
Poté, co si vaše děti osvojí koncept šetření a rozumného utrácení, nabízí se otázka investování (zhodnocení). Mohou si takto dopředu odkládat například na jízdní kolo, vybavení bytu, první automobil, vysokou (koleje, školné) aj.
Zvládnou děti pochopit, jak investiční proces funguje?
Možná se budete divit, ale investice pro děti jsou poměrně snadno pochopitelné, pokud jim je správně podáte. Je nezbytné vše formulovat jednoduše, tedy nejít do přílišných detailů, a vyhnout se složitým termínům. Vždy je dobré jim vše ukázat také vizuálně – například nakreslit.
Malým dětem nevysvětlujte princip složeného úročení. Raději prostě řekněte, že investováním peníze vydělávají další peníze, je to prosté a zvládnou to pochopit.
Finanční expert a zakladatel Greenlight Timothy Sheenah v rozhovoru pro CNBC řekl:
“Děti vás překvapí tím, kolik věcí pochopí a co všechno dokáží. Když začnete s jednoduchými věcmi jako vztažení problematiky k produktům a službám, které používají, můžete většině z nich vysvětlit i náročné koncepty jako investování.”
Firma Greenlight se snaží mladí teenagery naučit efektivně spravovat své peníze, přičemž spustili investiční aplikaci, kde děti pod dohledem rodičů mohou investovat do akcií už od svých 10 let. V podstatě se tak učí praxí.
Světoznámý investor Warren Buffett uvedl, že jeho táta pro něj byl velikou inspirací a od útlého věku si díky němu osvojoval správné návyky.
Myslí si, že největší chyba, kterou řada rodičů dělá, je, že učí finanční gramotnosti své děti až příliš pozdě a přitom by mohli začít už ve školce.
A má pravdu. Dle studie Cambridgské univerzity jsou děti schopny pochopit základní koncept financí mezi 3. a 4. rokem. Do 7 let si pak osvojují přístup, který ovlivňuje jejich budoucí finanční rozhodnutí.
Dle průzkumů společnosti T. Rowe přitom pouze 4 % rodičů začíná s dětmi probírat peníze před jejich 5. rokem života a 30 % čeká, dokud jim není alespoň 15 let. Čím dříve začnete, tím lépe.
TIP
Zajímavá investiční zkušenost pro děti může být darování určité částky (třeba 10 tisíc Kč k narozeninám) s tím, že je budou moct utratit až za předem domluvenou dobu (např. 5 let).
K investování je požene fakt, že pak mohou mít daleko více. Riziko ztráty je ale donutí zůstat opatrnými. Podobných “experimentů” se dá vymyslet celá řada.
Dar spousty času, který mají jen děti
Ohromná výhoda v investování, kterou mají děti, je čas. Tento fakt je velmi cenný díky efektu složeného úročení.
Investování funguje o to lépe, čím dříve začnete. Získáváte tím více času k tomu, aby vaše peníze rostly. Začněte už dnes – ne zítra.
Dopad investičního horizontu si můžete jednoduše představit na příkladu investování dvou osob Petra a Pavla. Předpokládá se měsíční úložka 2 000 Kč a pravidelné zhodnocení 12 % ročně.
Všimněte si, že Petr, který začal investovat pouze o 8 let dříve (od svých 18), na důchod získal o téměř 50 % více, než Pavel, který investoval až od svých 26 let – oba své investice ukončily ve věku 65 let.
Zásadně větší rozdíl by nastal, pokud by za Petra investovali rodiče již od jeho narození. V tomto případě už hovoříme o 6násobném rozdílu mezi konečnou hodnotou investice Petra a Pavla, který začal až v 26 letech.
Rozdíl v konečné hodnotě investice přináší kouzlo složeného úročení, které i Albert Einstein nazval osmým divem světa.
Úroky spořicích účtu již řadu let bohužel nedokáží ani porazit inflaci (co je inflace?), a tak uložené peníze ztrácejí reálnou hodnotu.
Je proto potřeba hledat i jiné zajímavé alternativy. Skutečnou sílu peněz a času děti pochopí, jakmile jim svěříte odpovědnost za vlastní investování.
Jestliže jste sami nikdy neinvestovali, nejprve se to naučte. Pak budete moct předávat zkušenosti mladší generaci.
Abyste mohli své děti učit finanční gramotnosti a investování úspěšně, máme pro vás několik konkrétních tipů, jak na to.
1. Umožněte jim pracovat
Malé děti by měly rodičům pomáhat. U starších je dobré, aby si našly brigádu. Nejde ani tolik o to, jakou práci budou dělat, vždy se naučí odpovědnosti, hodnotě práce a peněz a budou celkově vyspělejší. Několik užitečných tipů na výdělky i pro nezletilé naleznete zde.
2. Naučte je šetřit a investovat
Je dobré učit děti už od jejich prvních výdělků, aby si alespoň menší část peněz odkládali a neutráceli hned všechno.
Jakmile si vaše dítě navykne odkládat peníze na pozdější nákupy, můžete zkoušet hledat jednoduché způsoby investování našetřených peněz. Při výběru vlastních investic se o tom bavte s dětmi, aby věděli z čeho, jak a proč vybíráte.
3. Investice jsou běh na dlouhou trať
Musíte dát dětem jasně najevo, že nic nejde hned a ve světě investování to platí dvojnásob. Trpělivost přináší růže.
4. Jen tolik, kolik si můžete dovolit
Každý (děti nevyjímaje) by měl investovat jen peníze, které nebudou v brzké době potřebovat. Jinak by se se mohli dostat do finančních problémů – ve smyslu, že přijdou o své našetřené úspory a nebudou si například moct koupit oblíbený časopis.
5. Naučte děti podílet se na výdajích
Pokud si chtějí koupit něco dražšího, trvejte na tom, aby přispěly alespoň na část z ceny. Pokud si například půjčují vaše auto, je vhodné, aby se opět alespoň z části podíleli na pohonných hmotách, pojištění či jiných nákladech. Ukažte jim, že nic není zadarmo.
Jakmile jsou děti při utrácení donuceny sáhnout po penězích také z vlastní kapsy, jsou při utrácení mnohem méně impulzivní a daleko pečlivěji přemýšlejí o tom, co chtějí a potřebují.
6. Mluvte s nimi o penězích upřímně
Naučte se otevřeně a narovinu mluvit s dětmi o penězích, investicích i vaší rodinné finanční situaci a možnostech.
Je škoda, že pro většinu rodičů je debata o penězích stejně nepříjemná jako debata o alkoholu, drogách nebo sexu. Přitom to jsou pro děti často nejdůležitější konverzace.
7. Investujte společně
Velmi zajímavý způsob, jak v dětech vzbudit zájem o investování, je zapojit je. Díky tomu děti pochopí koncept dlouhodobého budování bohatství.
Například si můžete společně s dětmi sednout a vybírat akcie firem, jejichž produkty znají a používají (online herní platformy a podobné). Zapojte je do toho, jak spekulujete na jejich vyhlídky a snažíte se díky tomu vydělat peníze.
8. Nezapomeňte diverzifikovat
I když budete nejspíše značně omezení nízkým investičním rozpočtem, neopomeňte důležitost diverzifikace portfolia, kterou můžete významně snížit riziko.
Robert Johnson, ředitel American College of Financial Services, doporučuje rodičům udržovat portfolio o velikosti cca 10 akcií. Samozřejmě je potřeba diverzifikovat i aktivy z jiných sektorů – komodity, forex, kryptoměny, nemovitosti, ETF aj.
9. Jděte příkladem
Tak jako v řadě jiných aspektů i v investování ke svým rodičům děti vzhlížejí. Buďte jim proto dobrými vzory a jděte příkladem.
Kromě svého osobního vzoru jim můžete také ukázat osobnosti a velké investory, jako je například Warren Buffett a jeho hodnotová strategie “koupit a držet”. Na internetu určitě naleznete i řadu dalších (o dost mladších) investorů, kteří budou pro vaše děti zajímavější.
10. Vyzkoušejte si nejprve obchodování nanečisto
Řada brokerů nabízí demo účet, kde si lze zkoušet obchody jen tak (bez skutečných peněz, avšak na skutečném trhu). Obchodování na demo účtu nabízí například broker XTB. Ukažte dětem, jak to funguje.
11. Začněte v malém
Začněte opatrněji, v menších částkách a na méně rizikových investicích. Také sledujte, jak se vyvíjejí, a poučte se z chyb. Proberte s dětmi důsledky nejen dobrých rozhodnutí, ale také těch neúspěšných.
12. Nebojte se začít brzy
Jak jsme již uvedli, koncept peněz jsou schopny pochopit děti ve věku už 3 let. Zbytečně neotálejte do puberty.
13. Udělejte z investování návyk
Pokud v dětech vyvoláte dostatečný zájem o investování, může se stát, že se budou dokonce samy zajímat o investování, vyhledávat nové akcie anebo se dále jakkoliv vzdělávat – stane se z toho rutina, zvyk.
Takový stav je velice prospěšný, neboť budou připraveni zvládnout všechny budoucí finanční výzvy. Ze znalostí finanční gramotnosti budou těžit celý život. Nehledě na to, že je brzké investice mohou částečně zajistit v budoucnosti.
14. Buďte trpěliví
Netlačte na pilu. Postupně se vše poddá a určitě jim to půjde, ale musíte na to jít pomalu, být chápaví a dát tomu svůj čas.
Naučit děti, co jsou peníze a jak se k nim vlastně chovat není jednoduché. Rozhodně je to ale jedna z věcí, na kterou byste měli klást velký důraz. Důležité je o tom mluvit.
Pokud budou mít vaše děti kladný vztah k penězům a skvělou finanční gramotnost, může jim to značně usnadnit život.
Jak investovat v 15 letech: Do čeho investovat jako student?
Investování v mladém věku může být skvělým krokem k finanční gramotnosti a budování bohatství. Pokud je vám 15 let a přemýšlíte, do čeho investovat jako student, můžete začít s jednoduchými a bezpečnými možnostmi.
Jednou z takových je založení dětského účtu na Portu, kde rodiče mohou spravovat vaše investice. Tento účet nabízí možnost pravidelných vkladů a přístup k různým investičním portfoliím s nízkými poplatky.
Portu dětský účet:
Portu dětský účet je zaměřený na dlouhodobé investování pod vedením rodičů či zákonných zástupců. Tento účet umožňuje pravidelné vklady a změny portfolia, přičemž poplatek je snížený oproti standardním účtům.
Investování lze zahájit online, kde je potřeba doložit identifikaci dítěte a zákonného zástupce.
Přístup k účtu mají pouze rodiče, ale po dosažení 18 let se účet automaticky převede na běžný investiční účet, kde může dítě začít samo spravovat své investice.
Pro studenty jsou ideální investiční nástroje právě ETF (burzovně obchodované fondy) nabízené investičními platformami, jako je Portu, které umožňují diverzifikovat riziko napříč různými sektory a regiony. Portu však nabízí možnost investovat i do jednotlivých akcií či portfolií kryptoměn.
Další možností, do čeho investovat jako student, jsou dluhopisy nebo podílové fondy, které nabízejí stabilnější výnosy. Všechny tyto možnosti umožňují začít s menšími částkami a postupně navyšovat investice, jak získáváte více zkušeností a finančních prostředků.
Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Ahoj Tomáši. Na toto téma je na internetu velká spousta článků – i my jich máme na webu mnoho. Chce to jen hledat. Pro začátek doporučujeme projet si např. tento dlouhý článek o investování, který vše vysvětluje. Klidně i několikrát. Uvnitř článku jsou odkazy na další témata, kdybys jim chtěl rozumět podrobněji. A takto si pomalu během pár dní můžeš proskákat několik článků a získat tak lepší povědomí o světě investic.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Ahoj, jsem dítě 12 let.. potřeboval bych vědět co to vůbec investice je.. je to jakože koupíte garáž za 500K a za rok to prodáte za 1 milion ??
Ahoj Tomáši. Na toto téma je na internetu velká spousta článků – i my jich máme na webu mnoho. Chce to jen hledat. Pro začátek doporučujeme projet si např. tento dlouhý článek o investování, který vše vysvětluje. Klidně i několikrát. Uvnitř článku jsou odkazy na další témata, kdybys jim chtěl rozumět podrobněji. A takto si pomalu během pár dní můžeš proskákat několik článků a získat tak lepší povědomí o světě investic.