Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Kolik mohou mít vaše děti v 18 letech, pokud jim budete od kolébky investovat 1 000 Kč měsíčně?

Kolik mohou mít vaše děti v 18 letech, pokud jim budete od kolébky investovat 1 000 Kč měsíčně?

Kolik mohou mít vaše děti v 18 letech, pokud jim budete od kolébky investovat 1 000 Kč měsíčně?
Zdroj: depositphotos.com

Zajímá vás, kolik by mohly mít vaše děti v dospělosti, pokud jim budete od narození pravidelně měsíčně investovat 1000 Kč? V dnešním článku se dozvíte odpověď na tuto otázku a budeme předpokládat 3 scénáře – optimistický, neutrální a pesimistický, jelikož do budoucnosti nikdo nevidí a tudíž musíme pracovat s určitou pravděpodobností.

Určitě všichni rodiče chtějí pomoci svým dětem snadněji překlenout vstup do dospělosti. Zejména náklady studia na vysoké škole a nákup nemovitosti představují pro dospívající dvě nejnákladnější položky. A investování od kolébky se jeví jako zajímavá volba, protože při investování je velmi důležitou složkou čas a investiční horizont v případě nově narozeného potomka je celých 18 let.

Vypustit své potomky do dospělosti s několika stovkami tisíc je tak možné už při investici 1 000 korun měsíčně.

Investování jako jediný způsob poražení inflace

Je důležité zmínit zásadní rozdíl mezi investováním a spořením z hlediska rizika a výnosu.

Oproti spoření nabízí investování vyšší riziko a zároveň vyšší zhodnocení. Banky nabízí možnost investování pro děti přes dospělý účet (investice je psána na dospělého) a většinou nabízí svoje podílové fondy. Ty aktivně řízené ovšem svou výkonností obvykle nedokážou překonat výnos trhu jako celku, navíc obvykle zahrnují velké množství poplatků, které celkový výnos ještě sníží.

Pasivně řízené fondy jako ideální volba investování pro děti?

Odborníci tvrdí, že pasivně řízené fondy jsou ideální formou investování pro děti. V těchto fondech se manažeři nesnaží vybrat vhodné akcie, ale kopírují nějaký předem zvolený index (například americký S&P 500). Tyto fondy jsou díky svého charakteru oproti aktivně řízeným fondům velmi levné.

Vývoj indexu S&P 500
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kde začít investovat svým dětem?

Je mnoho cest, jak začít investovat pro děti pomocí pasivních ETF fondů. Jednou z cest je využít platformu Portu, která zpřístupňuje investování do pasivních ETF fondů i lidem, kteří s investováním nemají žádné zkušenosti. 

Investice na tomto účtu je vedena přímo na dítě, pro které byl dětský účet založen. S tím se pojí i nejvýhodnější poplatek na trhu od 0,25 % p.a. Více se o různých investičních platformách můžete dočíst v naší samostatné rubrice.

Dlouhý časový horizont hraje ve prospěch dětí

Klíčem k úspěchu je při investování dlouhý časový horizont – a ten vaše děti opravdu mají. Tento dlouhý čas ulehčí dětem vstup do dospělosti a pomůže jim s budoucími vysokými náklady na vzdělání, vlastní bydlení a svatbu.

S dlouhým investičním horizontem je možné zvolit i vyšší rizikovost investice. Hodnota této investice sice může v čase kolísat více než investice s nižší rizikovostí, ale potenciál jejího zhodnocení je daleko vyšší. Různé varianty vkladů, rizikovostí a délky investování je možné předem nasimulovat na stránkách Portu. 

Peníze může vkládat celá rodina

Kromě vás mohou na účet vkládat peníze i ostatní příbuzní. Dítě pak může na své Portu nahlížet, a pokud má již vlastní bankovní účet, tak také zasílat vklady.

Dětský účet může na Portu založit pouze zákonný zástupce dítěte, posílat peníze ale mohou všichni členové rodiny, každý až do 25 000 korun za kalendářní rok. Dětský účet tak může být ideálním místem pro zasílání menších částek například od prarodičů, tetiček a strýčků.

Postup investování na Portu

Nejdříve založíte Portu účet pro sebe jakožto zákonného zástupce, abyste poté mohli založit dětský účet.

Následně rodič založí ze svého účtu ten dětský. Dále vyplníte údaje o dítěti a vyberte rizikový profil portfolia. Pak stačí pouze zaslat první vklad pro ověření. Dítěti můžete také vytvořit jeho vlastní přihlašovací údaje, aby mohlo na své portfolio nahlížet, nebude však moci provádět úpravy či peníze vybírat. 

Kolik je možné dětem předat v dospělosti?

Při výpočtu možného výsledku musíme rozlišovat 3 možné budoucí scénáře vývoje portfolia na grafu níže.

Model budoucího vývoje portfolia
Model budoucího vývoje portfolia
Zdroj: portu.cz

Optimistický scénář (95% kvantil) zobrazen zelenou barvou, neutrální scénář (medián) zobrazen fialovou barvou a pesimistický scénář (5% kvantil) zobrazen žlutou barvou. Vklad je zobrazen červenou barvou. 

Při investičním horizontu 18 let, nejvyšší rizikovosti 10 a vkladu 1000 korun měsíčně je možné dětem v dospělosti předat 527 tis. korun při neutrálním scénáři. Optimistický scénář hovoří dokonce o částce převyšující 1,2 mil. korun. Oproti tomu pesimistický scénář hovoří o částce 240 787 korun.

Je také možné peníze vložit jen jednorázově na začátku a dál už nic neposílat. Případně zkombinovat obě tyto varianty.

Závěr

Závěrem tedy můžeme říci, že dlouhý časový horizont minimalizuje riziko. A právě děti před sebou mají tento dlouhý časový horizont.

Odborníci doporučují i kvůli aktuální vysoké inflaci investovat, aby vaše prostředky neztrácely na hodnotě. Pasivně řízené fondy mohou být vhodnou volbou zejména díky svým nízkým poplatkům. Investovat do pasivně řízených fondů lze více způsoby. Mezi nejjednodušší patří využít platformu Portu, kterou jsme zmínili v dnešním článku. 

S finančním obnosem ve stovkách tisíc se bude vašim potomkům do života startovat mnohem lépe. Peníze si ale nemusí vybírat. Dětský účet u Portu s 18. narozeninami automaticky přejde na čerstvě dospělého. Ten pak může pokračovat v investování tak, jak ho nastavili rodiče, nebo nic navíc neinvestovat a nechat peníze pracovat samy. Nebude už ale začínat od nuly.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo