Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?

Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?

Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?

Vstup dětí do dospělého života není nikdy jednoduchý a obvykle se pojí s řadou jednorázových i dlouhodobějších nákladů. Řidičský průkaz, univerzita, první bydlení, auto, ale třeba i svatba – to všechno stojí nemalé peníze, které mladý dospělý na startu pracovního života zpravidla sám dohromady nedá.

V České republice dle nejrůznějších průzkumů (RSTS, Portu, SC&C, Instant Research) spoří na budoucnost svých dětí valná většina rodičů. Obecně vzato lze tvrdit, že svým ratolestem dle svých finančních možností pravidelně odkládají několik stovek až tisíc korun měsíčně a na start života by je rádi vybavili částkou v řádu několika set tisíc korun.

V řeči čísel zde máme 67 % rodičů, kteří svým dětem už spoří nebo investují. Dalších 21 % to plánuje, zatímco asi 12 % si to nemůže dovolit nebo je přesvědčených, že jejich ratolest start do dospělého života zvládne i bez nich.

Mezi výší spořených částek, způsoby investování anebo názory na zhodnocení však samozřejmě panují výrazné rozdíly, jež jsou dané mimo jiné faktory sociálně-demografické povahy. Po seznámení s výsledky průzkumů je navíc zřejmé, že by rodičům a potažmo jejich ratolestem mohla pomoci trocha finanční osvěty.

Pojďme se tedy na otázku spoření na děti podívat zblízka a říct si, jak by šla řešit lépe.

Kolik Češi v průměru odkládají?

Na výši spoření má samozřejmě vliv finanční pozice rodičů, stejně jako počet dětí v rodině. Movitější rodiče s vysokoškolským vzděláním a perspektivním zaměstnáním žijící ve velkých městech si obvykle mohou dovolit spořit více než středoškolsky vzdělaní občané s bydlištěm na vesnici. U sociálně slabších rodin se pak někdy lze setkat i s jevem, že svým dětem nespoří na budoucnost vůbec.

Většinou ale Češi odkládají na své děti 500 až 1 500 korun měsíčně (49 %), s tím, že tak činí pravidelně. Spoření nad 1 500 korun měsíčně si může dovolit už jen 11 %, zatímco u spoření nad 3 000 korun se jedná o nižší jednotky procent. U částek pod 500 Kč měsíčně se naplno projevují sociálně-finanční rozdíly – často se jedná o matky samoživitelky nebo rodiny se slabším příjmem.

kolik Češi spoří na jedno dítě

Jaká je průměrná délka investování/spoření?

Co se týče investičního horizontu, i zde se promítají nejrůznější faktory. Sociálně slabší vrstvy zpravidla spoří kratší dobu, zatímco movitější Češi spoří déle. Z výzkumů společností uvedených na začátku článku vyplývá, že zhruba 38 % Čechů plánuje svým dětem střádat po dobu více než 15 let. Většinou se jednalo o mladší, vysokoškolsky vzdělané rodiče žijící ve větších městech.

Po dobu 10–15 let chce svým dětem střádat zhruba 22 % respondentů, další čtvrtina (26 %) chce spořit alespoň 5–10 let, zatímco do 5 let chce svým dětem střádat 14 % dotazovaných.

průměrný investiční horizont

Jak to Češi vidí se zhodnocením?

U otázky na očekávané zhodnocení vyšla najevo jistá alarmující skutečnost – téměř polovina rodičů očekává průměrné zhodnocení mezi 1,5 až 3 %, zatímco více než třetina (35 %) dokonce nepočítá se zhodnocením vyšším než 1,5 %!

Tento postoj je zrcadlem přístupu české veřejnosti k financím konzervativního a neambiciózního. Je dokladem chybějící finanční osvěty, stejně jako vysoké nedůvěry k investičním produktům. V rámci spoření na děti jdou Češi takříkajíc „na jistotu“ a pořizují si populární investiční produkty, často však s tristním zhodnocením – stavební spoření, dětské spořící účty, v lepším případě investiční životní pojištění.

Ostatní investiční produkty využívá jen hrstka – do podílových fondů spoří pouze 7,5 % rodičů, zatímco u akcií nebo dluhopisů se jedná o pouhé 4 %. Není proto divu, že zhodnocení mezi 3 až 5 % očekává pouze 12 % všech dotazovaných, zatímco pouze 6 % si troufá věřit, že se finance střádané na jejich děti zhodnotí o více než 5 %.

očekávané průměrné roční zhodnocení

Jak vybrat vhodný investiční produkt?

Pokud plánujete spořit svým dětem na budoucnost, vyplatí se investovat trochu času a úsilí a rozšířit si finanční obzory. Nebojte se toho a vyrazte proti proudu – vaše ratolest vám za to jednou poděkuje!

spoření a investice

Věděli jste, že si můžete „koupit“ celý americký trh, který za posledních 50 let dosahuje průměrného ročního zhodnocení zhruba 10 %? To je mnohem lepší než 1,5 %, nemyslíte? Řeč je o ETF, nenápadných investičních produktech, které jsou jako stvořené pro začátečníky ale jsou hojně využívané i zkušenými investory.

Anebo si najděte nějaký velký podílový fond se šikovným správcem a zjistěte si, jak se mu dařilo v minulosti. Dobře zvolený podílový fond s lehkostí zhodnotí vaše finance o vyšší jednotky procent. Navíc si jej budete moci předem „proklepnout“ a nebudete muset střílet naslepo.

Možností je celá řada a je jen na vás, kterou si vyberete. I zde je přitom možné zvolit konzervativní přístup, jenž vám však nabídne mnohem vyšší zhodnocení než klasický spořící účet či stavebko. Pracujte se svými penězi a dejte si záležet na jejich zhodnocování!

Seznámení s možnostmi a návody jak a do čeho investovat v roce 2021, které vašim dětem zajistí pohodový start do dospělého života, naleznete zde.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 90 %
U 79 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo