Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?

Publikováno
Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?
Zdroj: depositphotos.com

Vstup dětí do dospělého života není nikdy jednoduchý a obvykle se pojí s řadou jednorázových i dlouhodobějších nákladů. Řidičský průkaz, univerzita, první bydlení, auto, ale třeba i svatba – to všechno stojí nemalé peníze, které mladý dospělý na startu pracovního života zpravidla sám dohromady nedá.

V České republice dle nejrůznějších průzkumů (RSTS, Portu, SC&C, Instant Research) spoří na budoucnost svých dětí valná většina rodičů. Obecně vzato lze tvrdit, že svým ratolestem dle svých finančních možností pravidelně odkládají několik stovek až tisíc korun měsíčně a na start života by je rádi vybavili částkou v řádu několika set tisíc korun.

V řeči čísel zde máme 67 % rodičů, kteří svým dětem už spoří nebo investují. Dalších 21 % to plánuje, zatímco asi 12 % si to nemůže dovolit nebo je přesvědčených, že jejich ratolest start do dospělého života zvládne i bez nich.

Mezi výší spořených částek, způsoby investování anebo názory na zhodnocení však samozřejmě panují výrazné rozdíly, jež jsou dané mimo jiné faktory sociálně-demografické povahy. Po seznámení s výsledky průzkumů je navíc zřejmé, že by rodičům a potažmo jejich ratolestem mohla pomoci trocha finanční osvěty.

Pojďme se tedy na otázku spoření na děti podívat zblízka a říct si, jak by šla řešit lépe.

Kolik Češi v průměru odkládají?

Na výši spoření má samozřejmě vliv finanční pozice rodičů, stejně jako počet dětí v rodině. Movitější rodiče s vysokoškolským vzděláním a perspektivním zaměstnáním žijící ve velkých městech si obvykle mohou dovolit spořit více než středoškolsky vzdělaní občané s bydlištěm na vesnici. U sociálně slabších rodin se pak někdy lze setkat i s jevem, že svým dětem nespoří na budoucnost vůbec.

Většinou ale Češi odkládají na své děti 500 až 1 500 korun měsíčně (49 %), s tím, že tak činí pravidelně. Spoření nad 1 500 korun měsíčně si může dovolit už jen 11 %, zatímco u spoření nad 3 000 korun se jedná o nižší jednotky procent. U částek pod 500 Kč měsíčně se naplno projevují sociálně-finanční rozdíly – často se jedná o matky samoživitelky nebo rodiny se slabším příjmem.

kolik Češi spoří na jedno dítě

Poznámka

TIP: Pokud plánujete odkládat svým dětem na budoucnost, stěžejní jsou zde pravidelnost a výběr vhodného investičního produktu. I s relativně nízkými částkami totiž lze díky kouzlu složeného úročení našetřit pěknou sumu (x miliónů korun). Na vhodné investiční produkty se podíváme v pozdější části tohoto článku.

Jaká je průměrná délka investování/spoření?

Co se týče investičního horizontu, i zde se promítají nejrůznější faktory. Sociálně slabší vrstvy zpravidla spoří kratší dobu, zatímco movitější Češi spoří déle. Z výzkumů společností uvedených na začátku článku vyplývá, že zhruba 38 % Čechů plánuje svým dětem střádat po dobu více než 15 let. Většinou se jednalo o mladší, vysokoškolsky vzdělané rodiče žijící ve větších městech.

Po dobu 10–15 let chce svým dětem střádat zhruba 22 % respondentů, další čtvrtina (26 %) chce spořit alespoň 5–10 let, zatímco do 5 let chce svým dětem střádat 14 % dotazovaných.

průměrný investiční horizont

Poznámka

TIP: S ohledem na investiční horizont zde platí jednoduché pravidlo – čím déle, tím lépe! A to nejen z hlediska akumulace pravidelných částek.

Delší doba spoření vám totiž umožní naplno využít všechny výhody složeného úročení a navíc snáze dosáhnete plánované částky.

Jak to Češi vidí se zhodnocením?

U otázky na očekávané zhodnocení vyšla najevo jistá alarmující skutečnost – téměř polovina rodičů očekává průměrné zhodnocení mezi 1,5 až 3 %, zatímco více než třetina (35 %) dokonce nepočítá se zhodnocením vyšším než 1,5 %!

Tento postoj je zrcadlem přístupu české veřejnosti k financím konzervativního a neambiciózního. Je dokladem chybějící finanční osvěty, stejně jako vysoké nedůvěry k investičním produktům. V rámci spoření na děti jdou Češi takříkajíc „na jistotu“ a pořizují si populární investiční produkty, často však s tristním zhodnocením – stavební spoření, dětské spořící účty, v lepším případě investiční životní pojištění.

Ostatní investiční produkty využívá jen hrstka – do podílových fondů spoří pouze 7,5 % rodičů, zatímco u akcií nebo dluhopisů se jedná o pouhé 4 %. Není proto divu, že zhodnocení mezi 3 až 5 % očekává pouze 12 % všech dotazovaných, zatímco pouze 6 % si troufá věřit, že se finance střádané na jejich děti zhodnotí o více než 5 %.

očekávané průměrné roční zhodnocení

Poznámka

TIP: Nebojte se vzdělávat a mířit výš! Koneckonců se jedná o budoucnost vašich dětí. Na trhu je dnes dostupná celá řada investičních produktů, jež vám nabídnou zhodnocení nad 5 % a s přijatelnou mírou rizika. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte dál!

Jak vybrat vhodný investiční produkt?

Pokud plánujete spořit svým dětem na budoucnost, vyplatí se investovat trochu času a úsilí a rozšířit si finanční obzory. Nebojte se toho a vyrazte proti proudu – vaše ratolest vám za to jednou poděkuje!

spoření a investice

Věděli jste, že si můžete „koupit“ celý americký trh, který za posledních 50 let dosahuje průměrného ročního zhodnocení zhruba 10 %? To je mnohem lepší než 1,5 %, nemyslíte? Řeč je o ETF, nenápadných investičních produktech, které jsou jako stvořené pro začátečníky ale jsou hojně využívané i zkušenými investory.

Anebo si najděte nějaký velký podílový fond se šikovným správcem a zjistěte si, jak se mu dařilo v minulosti. Dobře zvolený podílový fond s lehkostí zhodnotí vaše finance o vyšší jednotky procent. Navíc si jej budete moci předem „proklepnout“ a nebudete muset střílet naslepo.

Možností je celá řada a je jen na vás, kterou si vyberete. I zde je přitom možné zvolit konzervativní přístup, jenž vám však nabídne mnohem vyšší zhodnocení než klasický spořící účet či stavebko. Pracujte se svými penězi a dejte si záležet na jejich zhodnocování!

Seznámení s možnostmi a návody jak a do čeho investovat v roce 2021, které vašim dětem zajistí pohodový start do dospělého života, naleznete zde.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.