Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?

Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?

Jak a kolik spoří Češi na budoucnost svých dětí?

Vstup dětí do dospělého života není nikdy jednoduchý a obvykle se pojí s řadou jednorázových i dlouhodobějších nákladů. Řidičský průkaz, univerzita, první bydlení, auto, ale třeba i svatba – to všechno stojí nemalé peníze, které mladý dospělý na startu pracovního života zpravidla sám dohromady nedá.

V České republice dle nejrůznějších průzkumů (RSTS, Portu, SC&C, Instant Research) spoří na budoucnost svých dětí valná většina rodičů. Obecně vzato lze tvrdit, že svým ratolestem dle svých finančních možností pravidelně odkládají několik stovek až tisíc korun měsíčně a na start života by je rádi vybavili částkou v řádu několika set tisíc korun.

V řeči čísel zde máme 67 % rodičů, kteří svým dětem už spoří nebo investují. Dalších 21 % to plánuje, zatímco asi 12 % si to nemůže dovolit nebo je přesvědčených, že jejich ratolest start do dospělého života zvládne i bez nich.

Mezi výší spořených částek, způsoby investování anebo názory na zhodnocení však samozřejmě panují výrazné rozdíly, jež jsou dané mimo jiné faktory sociálně-demografické povahy. Po seznámení s výsledky průzkumů je navíc zřejmé, že by rodičům a potažmo jejich ratolestem mohla pomoci trocha finanční osvěty.

Pojďme se tedy na otázku spoření na děti podívat zblízka a říct si, jak by šla řešit lépe.

Kolik Češi v průměru odkládají?

Na výši spoření má samozřejmě vliv finanční pozice rodičů, stejně jako počet dětí v rodině. Movitější rodiče s vysokoškolským vzděláním a perspektivním zaměstnáním žijící ve velkých městech si obvykle mohou dovolit spořit více než středoškolsky vzdělaní občané s bydlištěm na vesnici. U sociálně slabších rodin se pak někdy lze setkat i s jevem, že svým dětem nespoří na budoucnost vůbec.

Většinou ale Češi odkládají na své děti 500 až 1 500 korun měsíčně (49 %), s tím, že tak činí pravidelně. Spoření nad 1 500 korun měsíčně si může dovolit už jen 11 %, zatímco u spoření nad 3 000 korun se jedná o nižší jednotky procent. U částek pod 500 Kč měsíčně se naplno projevují sociálně-finanční rozdíly – často se jedná o matky samoživitelky nebo rodiny se slabším příjmem.

kolik Češi spoří na jedno dítě

Jaká je průměrná délka investování/spoření?

Co se týče investičního horizontu, i zde se promítají nejrůznější faktory. Sociálně slabší vrstvy zpravidla spoří kratší dobu, zatímco movitější Češi spoří déle. Z výzkumů společností uvedených na začátku článku vyplývá, že zhruba 38 % Čechů plánuje svým dětem střádat po dobu více než 15 let. Většinou se jednalo o mladší, vysokoškolsky vzdělané rodiče žijící ve větších městech.

Po dobu 10–15 let chce svým dětem střádat zhruba 22 % respondentů, další čtvrtina (26 %) chce spořit alespoň 5–10 let, zatímco do 5 let chce svým dětem střádat 14 % dotazovaných.

průměrný investiční horizont

Jak to Češi vidí se zhodnocením?

U otázky na očekávané zhodnocení vyšla najevo jistá alarmující skutečnost – téměř polovina rodičů očekává průměrné zhodnocení mezi 1,5 až 3 %, zatímco více než třetina (35 %) dokonce nepočítá se zhodnocením vyšším než 1,5 %!

Tento postoj je zrcadlem přístupu české veřejnosti k financím konzervativního a neambiciózního. Je dokladem chybějící finanční osvěty, stejně jako vysoké nedůvěry k investičním produktům. V rámci spoření na děti jdou Češi takříkajíc „na jistotu“ a pořizují si populární investiční produkty, často však s tristním zhodnocením – stavební spoření, dětské spořící účty, v lepším případě investiční životní pojištění.

Ostatní investiční produkty využívá jen hrstka – do podílových fondů spoří pouze 7,5 % rodičů, zatímco u akcií nebo dluhopisů se jedná o pouhé 4 %. Není proto divu, že zhodnocení mezi 3 až 5 % očekává pouze 12 % všech dotazovaných, zatímco pouze 6 % si troufá věřit, že se finance střádané na jejich děti zhodnotí o více než 5 %.

očekávané průměrné roční zhodnocení

Jak vybrat vhodný investiční produkt?

Pokud plánujete spořit svým dětem na budoucnost, vyplatí se investovat trochu času a úsilí a rozšířit si finanční obzory. Nebojte se toho a vyrazte proti proudu – vaše ratolest vám za to jednou poděkuje!

spoření a investice

Věděli jste, že si můžete „koupit“ celý americký trh, který za posledních 50 let dosahuje průměrného ročního zhodnocení zhruba 10 %? To je mnohem lepší než 1,5 %, nemyslíte? Řeč je o ETF, nenápadných investičních produktech, které jsou jako stvořené pro začátečníky ale jsou hojně využívané i zkušenými investory.

Anebo si najděte nějaký velký podílový fond se šikovným správcem a zjistěte si, jak se mu dařilo v minulosti. Dobře zvolený podílový fond s lehkostí zhodnotí vaše finance o vyšší jednotky procent. Navíc si jej budete moci předem „proklepnout“ a nebudete muset střílet naslepo.

Možností je celá řada a je jen na vás, kterou si vyberete. I zde je přitom možné zvolit konzervativní přístup, jenž vám však nabídne mnohem vyšší zhodnocení než klasický spořící účet či stavebko. Pracujte se svými penězi a dejte si záležet na jejich zhodnocování!

Seznámení s možnostmi a návody jak a do čeho investovat v roce 2021, které vašim dětem zajistí pohodový start do dospělého života, naleznete zde.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo