Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Banky dále snižují úrokové sazby na spoření! Kde ještě získáte úrok 6 % p.a.?

ČNB postupně snižuje základní úrokové sazby a v důsledku toho banky začínají upravovat úroky na spoření a vkladech. Kde ještě získáte úrok 6 % p.a.?

Publikováno
Banky dále snižují úrokové sazby na spoření! Kde ještě získáte úrok 6 % p.a.?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) nedávno snížila podruhé za sebou základní úrokové sazby, což má výrazný dopad na bankovní sektor. Tentokrát navíc došlo ke snížení hned o půl procentního bodu.

Ekonomové v následujících měsících očekávají další rychlé snižování základních sazeb, které povede k řadě úprav sazeb na spořicích účtech ze strany různých bank.

Několik bank již v reakci na snížení sazeb provádí změny. Česká pobočka VÚB banky se chystá od 26. 2. 2024 snížit u svého spořicího účtu úrokovou sazbu na 5,80 % p.a. ze současných 6,05 % p.a., přičemž letos začínala s úrokem 6,15 % p.a.

Také Max banka snížila sazbu na 5,70 % p.a. z předchozích 6,01 % p.a. Podobně Creditas nyní nabízí 5,40 % p.a. z původních 5,50 % p.a. a Raiffeisenbank upravila svou maximální sazbu na 5,00 % p.a. z předchozích 5,5 % p.a.

Rozdělení úrokových sazeb na základní a bonusové

Některé banky (např. Česká spořitelna a Komerční banka) již dříve strukturovaly své úrokové sazby na základní a bonusové, což nyní umožňuje jejich rychlejší úpravu.

Také ČSOB oznámila změnu struktury svých úrokových sazeb tak, aby od 6. dubna zahrnovaly jak základní, tak i bonusové sazby.

Jiný přístup však zvolila Trinity Bank, která mírně zvýšila svou sazbu z 6,28 % p.a. na 6,30 % p.a. do výše vkladu 250 000 Kč. Stejně tak Air Bank šla proti proudu a v lednu dočasně zlepšila sazbu na 6,00 % p.a. pro vklady nad čtvrt milionu.

Nejvíce zatím dokáže nabídnout Skvělý účet od Trinity Bank, který poskytuje 6,30 % p.a. pro vklady do 250 000 Kč a 5,69 % p.a. pro částky přesahující tuto hranici.

Pokud bychom měli zvolit spořicí účet s nejvyšší úrokovou sazbou bez omezení, pak to bude spořicí účet od Max banky, který nyní nabízí úrok 5,70 % p.a. na celý zůstatek bez dalších podmínek.

Jaké banky nabídnou výhodnější sazby?

Trinity Bank zatím nabízí nejvyšší úrokovou sazbu na spoření, čímž potvrzuje trend, že lepší úrokové sazby často poskytují menší banky. Ty tímto způsobem lákají nové klienty a plánují jim následně nabízet další finanční produkty.

Menší banky jsou v nastavování úroků flexibilnější díky nižším provozním nákladům, což jim umožňuje udržet vysoké úrokové sazby déle než velké banky.

Potvrzuje to například VÚB banka, která bude sice úrok snižovat na 5,80 % p.a., ale stále se jedná o relativně atraktivní sazbu.

Také Air Bank nabízí 6,00 % p.a. pro vklady nad 250 000 Kč s podmínkou minimálního počtu transakcí debetní kartou.

UniCredit Bank přichází s nabídkou 5,75 % p.a. pro nové klienty, což je nejvýhodnější nabídka mezi většími bankami, zatímco tradiční finanční domy jako Česká spořitelna a Komerční banka nabízejí nižší úrokové sazby 5,00 % p.a. až do výše 200 tisíc korun.

Jak se budou úrokové sazby vyvíjet?

Očekává se, že úrokové sazby na spořicích účtech do poloviny roku poklesnou o přibližně dva procentní body a do konce roku se sníží dokonce o tři a více procentních bodů oproti současným sazbám.

A to i přesto, že ve druhé polovině roku by ČNB mohla zpomalit tempo snižování sazeb.

Proto doporučujeme se pro ochranu před inflací a za účelem zhodnocování peněz zaměřit spíše na investice do podílových fondů, akcií či dluhopisů, a spořicí účty využívat pro krátkodobou rezervu.

Alternativou pak mohou být termínované vklady, u kterých ještě některé banky nabízejí úročení okolo 5 % p.a. po dobu uložení 1 roku. I zde ale budou úroky pomalu klesat.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎