Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Armagedon na kryptoměnovém trhu, BTC pod 16 000 dolarů a krachující burzy!

Finex Coin Week – Armagedon na kryptoměnovém trhu, BTC pod 16 000 dolarů a krachující burzy!
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u dalšího přehledu nejzajímavějších zpráv ze světa digitálních aktiv. Celý týden jsme sledovali dění okolo burzy FTX, což byla hlavní událost posledních dnů. V následujícím článku se tedy podíváme na to, jak se celá kauza vyvíjela.

Obsah článku

Válka mezi burzami Binance a FTX

Začátkem minulého týdne se začaly šířit fámy, že jsou společnosti Alameda Research a kryptoměnová burza FTX v problémech, na to známé osobnosti z kryptoměnového průmyslu doporučovaly uživatelům přesunout své finance do svých privátních peněženek.

Spekulace podpořil zakladatel nejpopulárnější kryptoměnové burzy Binance, Changpeng Zhao (CZ), který na Twitteru oznámil, že se po zkušenostech s krachem kryptoměny LUNA Binance raději začne zbavovat své investice do FTX a bude postupně prodávat své zásoby FTT, nativního tokenu burzy FTX. Díky tomuto oznámení začala cena tokenu prudce klesat.

Generální ředitel FTX, Sam Bankman Fried (SBF), si slova CZ nenechal líbit a na Twitteru prohlásil, že se ho jejich konkurent snaží zbavit “falešnými pomluvami”.

Zdroj: twitter.com
SBF smazaný tweet
Již smazaný tweet, kde SBF označil situaci za konkurenční boj

“FTX má dostatek prostředků na pokrytí všech klientských vkladů,” prohlásil SBF v dalších tweetech, “všechny výběry jsme zpracovávali a budeme zpracovávat i nadále.”

Tweety však po několika hodinách smazal.

Následně přišla nabídka od CEO Almeda Research, Caroline Elison, která nabídla odkup tokenů přes mimoburzovní obchod (OTC) za cenu 22 dolarů za token FTT. CZ však na tuto nabídku reagoval s tím, že raději upřednostní prodej na volném trhu v průběhu několika následujících měsíců.

Důvodem prodeje všech tokenů FTT je podle CZ reakce na nedávná odhalení ohledně jejího generálního ředitele Sama Bankmana-Frieda (SBF), který měl podle něj “lobbovat proti ostatním hráčům v odvětví za jejich zády a snažil se získat americké regulátory na svou stranu”.

Vše začalo už v roce 2019, kdy si CZ všiml, že má FTX velký potenciál a proto učinil strategické rozhodnutí a do burzy investoval.

Během posledního bullrunu v roce 2021 FTX rychle rostla a stala se druhou největší burzou na světě. CZ vycítil, že se FTX stává pro Binance hrozbou a proto se rozhodl koncem roku 2021 zbavit svého podílu ve výši 900 milionů dolarů. CZ tento krok označil za “běžný investiční cyklus”.

Situace vyvrcholila v úterý večer, kdy došlo k prudkému propadu tokenu FTT a zároveň celého krypto trhu, který se dostal opět pod hranici tržní kapitalizace jednoho bilionu dolarů. Bitcoin v té době vytvořil nové low aktuálního bear marketu na 17 200 dolarech. CZ na Twitteru oznámil, že ho FTX požádala o pomoc, na základě které burzy uzavřely nezávaznou dohodu o akvizici společnosti FTX po důkladném přezkoumání jejího stavu v následujících dnech.

Binance po přezkoumání finanční situace FTX nepřevezme

Tvrdou ránu kryptoměnovému trhu uštědřila středeční zpráva o tom, že burza Binance po přezkoumání finanční situace burzy FTX nakonec k akvizici nepřistoupí.

Ve středečním oznámení se uvádí, že finanční situace FTX je taková, že jí nelze pomoci a to ani ze strany Binance, největší světové kryptoměnové burzy.

“Z počátku jsme doufali, že budeme moci podpořit zákazníky FTX a poskytnout jim likviditu, ale problémy jsou mimo naši kontrolu a nejsme schopni pomoci,” uvedla burza, “pokaždé, když selže hlavní hráč v odvětví, trpí především maloobchodní zákazníci.”

Burza věří, že podvodné subjekty, které zneužívají prostředky zákazníků, nakonec vyřadí sám kryptoměnový trh, jelikož se během posledních let stal mnohem více rezilientním.

Podobný komentář poskytl i generální ředitel společnosti Coinbase, Brian Armstrong, který se domnívá, že jasnější regulace v USA pomůže ochránit zákazníky před využíváním méně chráněných zahraničních burz.

Jak na rozhodnutí burzy Binance reagoval trh?

Zpráva o tom, že Binance ustupuje od akvizice, vyvolala paniku napříč celým kryptoměnovým trhem. Bitcoin se propadl pod 16 000 dolarů a za poslední týden klesl více než o 20 %. Kromě FTT, nativního tokenu burzy FTX, může být další obětí této kauzy i Solana, která měla tradičně silnou podporu zakladatele burzy, Sama Bankmana-Frieda. Solana se za poslední týden propadla o více než 70 %.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání

Tato kauza může mít dalekosáhlé důsledky, protože mezi společnosti, které mají expozici vůči FTX, patří například Singapurská investiční společnost Temasek, dále Seqouia Capital, BlackRock, SoftBank, Penaion Plan, Paradigm, Circle, Ribbit Capital, Alan Howard, Tiger Global, Multicoin Capital nebo i kanadský penzijní fond Ontario Teachers’ Pension Plan.

Média také informovala, že se hodnota majetku Sama Bankmana-Frieda v průběhu několika dnů propadla z více než 15 miliard dolarů téměř na nulu. Jak tedy kauza FTX pokračuje?

Společnosti FTX a Alameda Research vyhlásily bankrot!

Na konci minulého týdne přišla zpráva, že FTX podává návrh na vyhlášení konkurzu podle kapitoly 11 a že SBF odstupuje z funkce generálního ředitele. Společnost vzhledem k událostem z posledních dnů dospěla k závěru, že vyhlášení bankrotu bude pro zainteresované strany nejlepší možností, jak zahájit řádný proces revize a zpeněžení jejich aktiv.

O bankrot požádala také její sesterská společnost Alameda Research zabývající se algoritmickým obchodováním a tvorbou trhu, její americká dceřiná společnost FTX.US a zhruba 130 dalších přidružených subjektů.

Společnosti Ledger X LLC, FTX Digital Markets Ltd., FTX Australia Pty Ltd. a FTX Express Pay Ltd. nebyly do návrhu zahrnuty.

Po rezignaci SBF byl novým generálním ředitelem jmenován John J. Ray III, který bude během řízení spolupracovat s dalšími “nezávislými odborníky”.

Hack burzy FTX

Tímto však kolotoč okolo FTX neskončil. V sobotu přišlo oznámení, že byla burza FTX napadena a že došlo k odčerpání kryptoměn v hodnotě 600 milionů dolarů. FTX dokonce na svém oficiálním telegramovém účtu informovala uživatele, aby nepoužívali aplikaci FTX a ani její webové stránky.

Zdroj: Telegram
Zpráva z oficiální telegramové skupiny burzy FTX
Zpráva z oficiální telegramové skupiny burzy FTX

Hackeři měli ukradnout mince Etherea, Solany a BNB. Ukradené kryptoměny měly být následně přesunuty na decentralizovanou burzu 1inch. Hackerský útok měl ovlivnil také zůstatky jak FTX, tak i na FTX.US. Hack potvrdili zákazníci FTX, kteří si několik dní nemohli vybrat své kryptoměny a na svých účtech viděli nulové zůstatky.

SBF na útěku

Na Twitteru se také objevily spekulace, že je SBF po vyhlášení bankrotu na útěku a že se vydal svým soukromým letadlem do Argentiny. Fámy se začaly šířit poté, co uživatelé sledovali souřadnice jeho soukromého letadla skrze agregátory dat z jednotlivých polohových systémů letadel, nejčastěji z ADS-B, na stránkách jako ADS-B Exchange, Flight Radar a FlightAware.

Sledování letu ukázalo, že letoun Gulfstream G450 s registrační značkou LV-KEB, který vlastní SBF, letěl z Nassau na Bahamách a přistál v Buenos Aires.

Kryptoměnové burzy v návaznosti na krach FTX zveřejňují své finanční rezervy

Zpráva o skutečném stavu rezerv burzy FTX šokovala kryptoměnový svět natolik, že se řada kryptoměnových burz rozhodla své rezervy transparentně zveřejnit, aby předešla podobnému podezření. První z nich byla Binance, když CZ po turbulentním dni, kdy během několika hodin došlo k nezávazné dohodě o případném převzetí burzy FTX burzou Binance a zahájení zkoumání jejího stavu, oznámil, že jeho společnost brzy spustí systém auditu Proof-of-Reserves plně na onchainu. Systém by měl poskytnout větší transparentnost v souvislosti s drženými digitálními aktivy. Audit obvykle provádí nezávislá třetí strana, aby se ujistila, že správce vlastní aktiva tak, jak tvrdí.

CZ na Twitteru uvedl, že na Binance zavede mechanismus Proof-of-Reserves, který zajistí “plnou transparentnost” pomocí Merkle Trees – datové struktury používané k efektivnějšímu a bezpečnějšímu kódování dat v blockchainu a dodal, že stejný krok by měly udělat všechny kryptoměnové burzy.

Návrh podpořil i generální ředitel Chainlinku, Sergej Nazarov, který dodal, že mechanismus Proof-of-Reserves by mohl investorům poskytnout jasnější obrázek o solventnosti obchodníka nebo finanční instituce a měl by se stát novým průmyslovým standardem. K debatě se zakrátko připojila i burza OKX, která oznámila, že také uvažuje o zavedení auditu Proof-of-Reserves založeného na Merkle Trees, což považuje za “důležitý krok” při vytváření důvěry v odvětví.

Mezi burzy, které v návaznosti na krach FTX zveřejnily své finanční rezervy, se kromě Binance a OKX řadí i KuCoin, Gate.io, Huobi, Deribit, Bybit, Crypto.com, Kraken, Coinbase či Poloniex.

Ne všichni však s tímto návrhem souhlasili. Například Antonio Juliano, zakladatel decentralizované platformy pro obchodování s kryptoměnovými deriváty, dYdX, namítl, že Proof-of-Reserves ve formě snapshotu z blockchainu není dostačujícím důkazem o skutečném stavu rezerv centralizovaných kryptoměnových burz.

Reagoval tak na pochybnosti o skutečném stavu rezerv u burz jako Huobi, Crypto.com a Gate.io, které dle dat z onchainu s drženými prostředky intenzivně manipulovaly blízko snapshotu.

Platforma BlockFi pozastavila výběry

Krach FTX a Alamedy spustil lavinu, která s sebou strhává další společnosti. Do problémů se dostává lendingová platforma BlockFi se sídlem v New Jersey, kterou FTX v červnu zachránila. BlockFi ve čtvrtek oznámila, že “omezí činnost platformy” a regulační orgány státu Kalifornie oznámily, že zahájí vyšetřování společnosti.

Společnost BlockFi uvedla, že vzhledem k nejasnostem ohledně situace se společnostmi FTX, FTX.US a Alameda Research není schopna ve své činnosti dále pokračovat. Díky tomu bude činnost platformy včetně výběrů omezena. Firma rovněž doporučila zákazníkům neprovádět žádné vklady na hostované peněženky a úročené účty. Společnost BlockFi sice slíbila, že bude komunikovat co nejvíce, nicméně připustila, že to bude méně, než jsou její klienti a zúčastněné strany zvyklí.

Problémy s platformami jako Celsius, BlockFi a FTX jsou jasným důkazem, že se nevyplatí držet kryptoměny na centralizovaných platformách. Jelikož uživatelé nemají ke kryptoměnám okamžitý přístup, protože nedrží privátní klíče, je možné, že při finančních problémech společnosti své kryptoměny již nikdy neuvidí.

Not your keys, not your coins.

Ještě 8. listopadu tvrdila na Twitteru zakladatelka a COO BlockFi, Flori Marquez, že všechny produkty platformy jsou funkční a bezpečné díky tomu, že je BlockFi nezávislou obchodní společností a že si peníze nepůjčila od FTX, ale od FTX.US. Rovněž uvedla, že všechny výběry klientů zpracovává ještě rychleji, než deklaruje ve svých podmínkách.

Oznámení BlockFi o pozastavení výběrů přišlo jen několik hodin poté, co kalifornský regulátor oznámil, že se stal dalším orgánem po Texasu, New Jersey a SEC, který zahájil vyšetřování společnosti FTX.

Regulátor varoval investory, že mnoho poskytovatelů finančních produktů s kryptoměnami, včetně FTX, dostatečně nezveřejňuje rizika, kterým zákazníci čelí, když na tyto platformy vkládají svá aktiva. Navíc tito poskytovatelé nemají pojištěné vklady a nemusí dodržovat pravidla pro ochranu spotřebitelů jako klasické banky.

V době svého největšího rozkvětu nabízela společnost BlockFi až 9,3% APY z některých kryptoměn a stablecoinů. Díky tomu se platforma stala lákadlem pro DeFi investory, kteří hledali pasivní příjem.

Závěr k aktuální situaci

Není pochyb o tom, že hlavní událostí minulého týdne byl krach společnosti FTX a její dceřiné společnosti Alameda Research. Zhroucení třetí největší světové kryptoměnové burzy včetně všech okolností vyplouvajících na povrch bezesporu otřáslo celým kryptoměnovým světem.

V pozadí tak zůstala pozitivní zpráva ohledně indexu spotřebitelských cen ve Spojených státech, který dosáhl hodnoty 7,7 % (odhad trhu byl 7,9 %). Meziroční tempo nárůstu spotřebitelských cen se tedy jednak snížilo ze zářijových 8,2 %, bylo však ještě nižší, než trh očekával. Vzhledem k tomu, že jde o výsledek lepší než očekávaný, proběhla trhem vlna optimismu z budoucího zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb.

Zdroj: forexfactory.com
Průběh CPI od roku 2019
Průběh CPI v USA od roku 2019 (oranžový proužek reprezentuje předpoklad trhu) – meziroční inflace klesá už čtvrtý měsíc za sebou

To ovšem nemění nic na tom, že kryptoměnový trh utrpěl těžkou ránu a bude asi nějakou dobu trvat, než si získá zpět důvěru investorů. Bitcoin uzavřel týdenní svíčku na hodnotě 16 300 dolarů, což je nejnižší hodnota od listopadu 2021. Nálada investorů se podle indexu Fear and Greed opět dostala do zóny extrémního strachu a na konci týdne ukazovala hodnotu 22 bodů ze sta.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.