Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple vs. Microsoft: Která akcie je nyní lepší investicí?

Microsoft, který jede na vlně boomu umělé inteligence, nebo neustále inovující Apple? Která ze dvou největších veřejně obchodovaných společností je lepší investice?

Publikováno
Apple vs. Microsoft: Která akcie je nyní lepší investicí?

Technologické akcie jsou na vrcholu. Indexy sledující jejich výkonnost, jako Nasdaq 100 a z velké části i S&P 500 dosahují historických maxim.

Největší světové firmy jsou ty, které využily boomu umělé inteligence (AI), který žene nahoru ceny akcií.

A největší z největších jsou podle tržní kapitalizace Microsoft a Apple. Která z nich je lepší investicí?

Microsoft rozpoznal příležitost v umělé inteligenci

Microsoft, proslulý svým operačním systémem Windows a kancelářským balíčkem Office, si znovu vydobyl pozici nejhodnotnější společnosti na světě a může se pochlubit ohromující tržní kapitalizací přesahující 3 biliony dolarů.

Jeho rozmanitý obchodní model zahrnuje software pro produktivitu, herní konzole, cloud computing a operační systémy, což mu umožňuje těžit z různých technologických trendů.

Díky této diverzifikaci se akcie Microsoft staly jednou z nejspolehlivějších voleb pro investory.

Aktuální vývoj ceny akcií Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ekonomické výsledky společnosti podtrhují její robustnost – od roku 2019 vzrostly roční tržby o 68 % a provozní zisk o 106 %.

Kromě toho zaznamenal výrazný nárůst i její volný cash flow, když vyskočil o 76 % a dosáhl 67 miliard USD.

S takto významnými hotovostními rezervami je Microsoft dobře vybaven pro další investice do růstu a udržení své technologické dominance.

Společnost klade zvláštní důraz na umělou inteligenci a investovala miliardy do OpenAI, která stojí za revolučním nástrojem ChatGPT.

Toto strategické partnerství Microsoftu zajistilo lukrativní pozici na trhu s AI, který by měl růst složeným ročním tempem 37 % a do roku 2030 potenciálně dosáhnout velikosti téměř 2 bilionů dolarů.

V roce 2023 Microsoft využil své výhody v oblasti tím, že integroval nové AI nástroje do své cloudové platformy Azure, začlenil ChatGPT do svého vyhledávače Bing a vylepšil svůj kancelářský balík Office o funkce produktivity založené na AI.

Apple už dávno není jen výrobce iPhonů

Společnost Apple, která je lídrem v oblasti spotřebitelských technologií, se v uplynulém roce potýkala s problémy a v důsledku makroekonomických překážek zaznamenala čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu tržeb.

Poslední čtvrtletí však znamenalo pro Apple zlom, když se její tržby meziročně zvýšily o 2 % na 120 miliard dolarů, čímž překonaly odhady Wall Street.

Aktuální vývoj ceny akcií Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Navzdory této pozitivní dynamice přetrvávají obavy týkající se oblasti iPhonů, zejména v souvislosti s poklesem prodeje v Číně o 13 % v důsledku zvýšených omezení tamní vládou.

Apple se snaží svou závislost na prodejích iPhonů zmírnit, diverzifikuje své podnikání a značnou část příjmů již nyní generuje ze služeb a předplatných.

Díky volnému cash flow, který v loňském roce dosáhl 107 miliard dolarů, je společnost připravena zvládnout současné výzvy a pokračovat v investicích do rychle rostoucích technologických odvětví.

Začátkem letošního roku se Apple rozkopl dveře trhu virtuální a rozšířené reality (VR/AR) uvedením náhlavní soupravy Vision Pro za cenu 3 499 USD.

Odpovědí spotřebitelů bylo značné nadšení z této nové technologie.

Pokud by Apple aplikoval stejnou cenovou strategii jako u svých předchozích produktů a s dalšími generacemi snižoval cenu, mohl by se snadno stát na poli VR/AR lídrem.

Verdikt: Microsoft, nebo Apple?

Jak Microsoft, tak Apple nabízejí slibné dlouhodobé vyhlídky s příležitostmi v různých technologických subsektorech.

Microsoft se však díky svému zaměření na digitální trhy, jako je cloud computing a umělá inteligence, může stát méně náchylným k makroekonomickým výkyvům, což z něj potenciálně činí spolehlivější investiční variantu.

Odhady zisku na akcii (EPS) však zdůrazňují růstový potenciál obou těchto společností. Předpokládá se, že zisk na akcii Microsoftu se v příštích dvou fiskálních letech přiblíží 16 USD (v současnosti 11,06 USD), zatímco u Applu se očekává, že se bude blížit 8 USD (aktuálně 6,43 USD).

Pokud si obě společnosti udrží současné forwardové poměrů ceny a zisku (P/E)35 u Microsoftu a 28 u Applu – lze předpokládat, že do fiskálního roku 2026 bude potenciální cena akcií Microsoft činit 546 USD a akcií Apple 218 USD.

Prognózy tak naznačují 35% růst akcií Microsoft a 20% růst Applu.

Pokud se prognózy zisku na akcii naplní, Microsoft má větší potenciál růstu a mohl by být lepší investiční volbou.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎