Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 nejnadějnějších “zabijáků” Etherea – přehled jejich vývoje pro rok 2022

Publikováno
5 nejnadějnějších “zabijáků” Etherea – přehled jejich vývoje pro rok 2022
Zdroj: dgtlzen.com

Ethereum zaujímá 1. pozici blockchainu pro protokoly decentralizovaných aplikací (dApps) a decentralizovaných financí (DeFi). Tento přední trend si Ethereum udržuje od svého spuštění v roce 2015.

V posledních letech se ale objevují blockchainy, které poskytují podobné funkce, jako má Ethereum, ne-li lepší. Několik projektů se chce stát pověstným “zabijákem Etherea” a ukrojit si podíl z pomyslného koláče velikosti blockchainu v podobě TVL a počtu uživatelů.

Poznámka

Poznámka: Pojem TVL označuje celkovou hodnotu uzamčených peněženích prostředků v DeFi protokolech. Jedná se o standardní způsob měření dolarové hodnoty kryptoměn držených v projektech DeFi.

Které blockchainy patří mezi potenciální “jedničky” na trhu chytrých blockchainů? Dozvíte se v následujícím článku.

Solana (SOL)

Solana patří mezi TOP 5 blockchainů, které jsou zajímavé svou technologií, počtem vývojářů na projektu i oblíbeností blockchainu jako takového.

Zdroj: marca.com
SOL
Blockchain Solana

Popis blockchainu

Solana je extrémně rychlý a plně decentralizovaný blockchain třetí generace, jehož nativní kryptoměnou je SOL. Kryptoměna SOL slouží k placení transakčních poplatků a jako odměna validátorům na blockchainu.

Solana je ale především zajímavá svou blockchainovou technologií, která si klade za cíl zlepšit škálovatelnost blockchainu pomocí unikátní kombinace mechanismů k dosažení konsensu, jimiž jsou Proof of Stake (PoS) a Proof of History (PoH). V důsledku toho je Solana již nyní schopna podporovat 50 000 transakcí za sekundu.

Analytická data Solany

Celkové TVL odpovídá 4 miliardám dolarů, přičemž jeho vrchol byl v listopadu minulého roku okolo 12 miliard dolarů.

Zdroj: defillama.com
TVL Solana
TVL Solany k datu 9. května 2022

Solana svým uživatelům poskytuje téměř vše, co oblast decentralizovaných aplikací nabízí:

Přehled všech dApps je k dispozici na webu Solany.

Velký zájem je i o NFT – rekordní výprodej nezaměnitelných tokenů projektu Okay Bears pomohl Solaně překročit 2 miliardy dolarů v celkových tržbách, což pomohlo síti ukázat se jako životaschopná alternativa k Ethereu.

Zdroj: dune.xyz
NFT Solana
Solana zažívá nejlepší měsíce v NFT

Zásluha za úspěch NFT na Solaně jde i za největším digitálním tržištěm OpenSea, které nedávno integrovalo blockchain Solana do své platformy, čímž zvýšilo počet uživatelů i měsíční zobchodovaný objem.

Shrnutí blockchainu

Jedním z aspektů, který brání Solaně převzít pozici předního blockchainu, je kompromis mezi výkonem a decentralizací.

Solana zaznamenala koncem minulého roku a začátkem roku letošního několik vážných výpadků sítě kvůli aktivitě botů a NFT. Nutno podotknout, že se nejednalo o chvilkové výpadky, ale o výpadky v řádu desítek hodin! Je patrné, že je Solana méně rezilientní, než např. Ethereum, s tím souvisí i její citlivost na DDoS útoky, jimž několikrát podlehla.

Každým takovým výpadkem trpí celá síť a rozhodně to nepřidává “plusové body” při představě, že by se mělo jednat o hlavní blockchain, který dokáže pojmout masovou adopci. Důvěryhodnosti sítě příliš nepřikládá ani distribuce validátorů, jichž je, oproti Ethereu, velmi pomálu. Díky tomu je síť mnohem více centralizovaná.

Zdroj: solanabeach.io
Solana prvních 23 validátorů
Prvních 23 validátorů je zodpovědných za třetinu celého výpočetního výkonu sítě

Na druhou stranu Solana nabízí vyšší rychlost transakcí, výrazně nižší poplatky, a také škálovatelnost, s kterou Ethereum válčí už nějaký čas.

Analytická data ukazují, že cesta na vedoucí pozici všech blockchainů bude ještě dlouhá. Ačkoliv blockchain zaznamenává postupné nárůsty počtu uživatelů i objemu obchodů, tak s předním blockchainem se ještě rovnat nemůže, to dokazuje například TVL, které je 25x menší, než jaké má Ethereum.

Další zásadní nevýhodou je, že Solana nekomunikuje s ostatními blockchainy (EVM), není zde žádný most pro propojení decentralizovaných aplikací z Etherea a dalších blockchainů.

Solana musí svým uživatelům a investorům nabídnout další výhody a především – odstranit ty stávající, které ji brzdí ve větším růstu.

Cosmos (ATOM)

Z pohledu TVL má největší potenciál “Ethereum zabijáka” Cosmos, který svým růstem předbíhá ostatní blockchainy a postupnými kroky se tak přibližuje k Ethereu.

Zdroj: cryptocompare.com
Cosmos
Blockchain Cosmos

Popis blockchainu

Cosmos sám sebe popisuje jako “internet blockchainů” a jako projekt, který vyřeší nejtěžší problémy, kterým jeho odvětví čelí.

Cosmos funguje na mechanismu konsenzu Proof of Stake (PoS) a jeho nativní kryptoměnou se symbolem ATOM je možné platit transakční poplatky, nebo hlasovat o změnách a budoucím směřování projektu.

Blockchain je díky své sadě open-source nástrojů Cosmos SDK jednou z nejpopulárnějších možností mezi vývojáři.

Analytická data Cosmosu

Ekosystém Cosmosu lze rozdělit do sedmi hlavních projektů:

Celkové TVL Cosmosu v době psaní článku prochází velkým otřesem. Ekosystém Terra s její stejnojmennou nativní kryptoměnou (LUNA) před svým pádem Cosmosu dominovala.

Celková uzamčená hodnota kryptoměn v DeFi projektech běžících na Cosmos blockchainu byla před zhroucením Terry 16 miliard dolarů, což není tak daleko od TVL Etherea, které je přibližně 70 miliard dolarů. Na grafu níže si můžete povšimnout, že Terra zaobírala více než 88 % celého TVL na Cosmosu.

Zdroj: https://defillama.com
Cosmos TVL
TVL Cosmosu k datu 9. května 2022

Po vychýlení ceny stablecoinu UST a s tím souvisejícím propadem ceny LUNA doslova o 99 % však přišel i rapidní pokles TVL ekosystému Terra a tím pádem i celého Cosmosu. Na grafu níže je aktuálnější situace TVL na Cosmosu k datu 14. května 2022.

Zdroj: defillama.com
TVL na Cosmosu 14. května 2022
TVL na Cosmosu 14. května 2022

I když se TVL ekosystému Terra propadlo o více než 98 %, stále zaobírá největší část. To proto, že ostatní platformy, které jsou s Terrou a jejím stablecoinem UST do určité míry provázané, také ztratily velké množství vložených prostředků. Nyní se TVL Cosmosu pohybuje kolem 1,5 miliardy dolarů.

Terra – až donedávna nejúspěšnější projekt na Cosmosu

Terra vznikla v roce 2018 a plní funkci stablecoinového protokolu, do jehož portfolia patří nativní stablecoin TerraUSD (UST). Ten si udržoval svou stabilní dolarovou cenu pomocí takzvané dynamické nabídky průběžně se měnící skrze arbitrážní obchody s kryptoměnou LUNA.

V posledních dnech se tento mechanismus vymkl kontrole a mincí LUNA bylo vytvořeno extrémní množství, což srazilo jejich hodnotu téměř na nulu a znemožnilo stablecoinu UST udržet jeho vazbu na dolar.

Pár let od svého spuštění blockchain hostoval ve svém ekosystému více než 73 projektů, při celkové uzamčené hodnotě 16 miliard dolarů před pouhými pár dny.

Nejvíce úspěšnou decentralizovanou aplikací Terry je Anchor, což je DeFi protokol, který využívá token LUNA a stablecoin TerraUSD (UST), aby svým uživatelům poskytl výhodné příležitosti pro staking a yield farming. Před pádem Terry poskytoval dokonce 20% APY na stablecoinu UST. I z tohoto DeFi protokolu však prostředky enormně rychle vymizely.

Zdroj: anchorprotocol.com
Úbytek kryptoměn z Anchor Protokolu
Úbytek kryptoměn z Anchor Protokolu

Shrnutí blockchainu

I když si Cosmos momentálně prochází těžkým obdobím, nenese na selhání Terry vinu a je tedy pravděpodobné, že se jeho TVL časem obnoví. Mezi hlavní výhody Cosmos blockchainu patří:

  • Nezávislost: Povaha dnešních blockchainů zajišťuje, že většina aktivit probíhá v jediném řetězci. Podle vývojářů Cosmosu však tento přístup vede k centralizaci, průběžným nákladům pro vývojáře smart kontraktů postavených na těchto řetězcích a v konečném důsledku k vysokým poplatkům pro uživatele přetížených řetězců. Cosmos SDK je zdarma a dává vývojářům patřičnou svobodu při vytváření blockchain aplikací.
  • Škálovatelnost: Cosmos využívá takzvanou horizontální škálovatelnost duplikací blockchainu za účelem snížení přetížení sítě.
  • Udržitelnost: Blockchainy fungující na Cosmosu využívají k zabezpečení sítě účinný konsensuální algoritmus Proof-of-Stake (PoS), který je považován za šetrnější k životnímu prostředí ve srovnání s Proof-of-Work, na kterém funguje Ethereum nebo Bitcoin.
  • Interoperabilita: Díky designu Cosmosu spolu blockchainy komunikují skrze tzv. IBC (Cosmos inter-blockchain communication) protokol. Tvorba mostů mezi všemi blockchainy v ekosystému je velmi snadná. Skrze IBC protokol spolu mohou komunikovat všechny decentralizované aplikace na obrázku níže (povšimněte si např. přítomnosti velkých projektů jako Crypto.com, Ankr, MATIC, Kadena, Sifchain nebo Kava).
Zdroj: reddit.com
Cosmos ekosystém
Cosmos ekosystém

Úspěch Cosmosu závisí na úspěšnosti jeho protokolů jako je Terra, Osmosis, Evmos a další. To je důvod, proč pád Terry velmi negativně ovlivnil i Cosmos. Pouze čas ukáže, jak se s touto tvrdou zkouškou dokáže ekosystém poprat.

Elrond (EGLD)

Elrond není tolik známý jako zmíněné blockchainy Solany a Cosmosu, přesto nabízí řadu zajímavých výhod, které by mohly Elrond posunout v cestě k předním blockchainům – do budoucna i třeba včetně překonání Etherea.

Zdroj: coinlive.me
EGLD blockchain
Blockchain Elrond

Popis blockchainu

Elrond vznikl v roce 2018 a síť byla uvedena do provozu v polovině roku 2020. Blockchain disponuje nativním tokenem známým jako eGold nebo EGLD, který se používá k placení síťových poplatků, na staking a jako odměna validátorům.

Blockchain používá algoritmus secure Proof-of-Stake (SPoS; jedná o nadstavbu mechanismu Proof-of-Stake), který kombinuje způsobilost prostřednictvím stakingu a hodnocení s náhodným výběrem validátorů a optimální dimenzí pro konsensuální skupinu.

Elrond si zakládá na profesionálním týmu vývojářů, silné a stabilní komunitě a průběžném plnění stanovené roadmapy, která zahrnuje i postupnou adopci blockchainu. Podrobnější informace o Elrondu si můžete přečíst v příspěvku od samotného tvůrce Elrondu, Beniamina Mincu:

Analytická data Elrondu

Zajímavostí Elrondu je, že veškeré TVL realizuje jediná decentralizovaná aplikace, kterou je Maiar.

Maiar je digitální peněženka a aplikace pro globální platby, která uživatelům umožňuje směňovat a bezpečně ukládat peníze na jejich mobilních telefonech. Lze ji použít k téměř okamžitému odesílání a přijímání peněz komukoli a od kohokoli na celém světě pouze pomocí telefonního čísla.

To ale není vše – Maiar se používá i jako decentralizovaná burza, platforma pro yield farming, staking a dále jako launchpad nebo poskytovatel likvidity.

Platforma tedy plní funkci mnoha decentralizovaných aplikací v jedné. TVL Elrondu odpovídá 400 milionům dolarů.

Zdroj: defilama.com
EGLD TVL
TVL Elrondu k datu 9. května 2022

Shrnutí blockchainu

Ethereum a Elrond jsou si v mnoha ohledech podobné. EGLD, stejně jako ETH, umožňuje vývoj mnoha aplikací na svém blockchainu. Umožňuje vyvíjení dApps, využití smart kontraktů a mnoho dalšího. Který z těch dvou je lepší?

Elrond nad Ethereem vyčnívá zejména ve dvou faktorech – jeho škálovatelnosti a omezenému počtu mincí. Vývojáři Elrondu se dle svého vyjádření snaží dosáhnout 15 000 transakcí za sekundu, což je téměř desetinásobek běžné propustnosti centralizované světové platební sítě VISA. Ta se většinou pohybuje kolem 1 700 transakcí za sekundu. V tomto směru ovšem do budoucna může Elrondu silně konkurovat Ethereum 2.0.

Mincí EGLD navíc nikdy nebude více než 31 415 926, což je rozdíl oproti Ethereu, které má horní hranici neomezenou.

Na druhou stranu, oproti TVL nebo počtu uživatelů se Ethereu nemůže rovnat ani zdaleka. Pokud Elrond čeká hvězdná budoucnost, tak to ještě minimálně pár let potrvá.

Near Protocol (NEAR)

Dalším nadějným layer-1 blockchainem je Near Protocol. Na tomto blockchainu je primárně zajímavý takzvaný sharding – s nadsázkou můžeme říci, že Ethereum 2.0 už existuje a je tím právě Near Protocol.

Zdroj: blogtienao.com
Near
Blockchain Near protocol

Popis blockchainu

NEAR je decentralizovaná platforma vytvořená pro provozování smart kontraktů a dApps na blockchainu Near protokolu. NEAR byl vytvořen, aby překonal omezení blockchainu tím, že se soustředí na tři hlavní oblasti, tj. použitelnost, škálovatelnost a bezpečnost, aniž by byla ohrožena decentralizace. Konsenzus Nearu je Proof-of-Stake (PoS).

Vysvětlení k zmíněnému shardingu:

Laicky řečeno, sharding je rozdělení složitého procesu na paralelní dílčí procesy pro jeho rychlejší dokončení.

U kryptoměn sharding znamená rozdělení hlavního blockchainu na více menších běžících paralelně – validace transakcí probíhá na každém z nich, propustnost sítě se zvyšuje s jejich počtem.

Pro komunikaci mezi ostatními blockchainy k validaci transakcí používá NEAR Beacon Chain, který ověřuje přechody stavu všech řetězců pomocí malé sady validátorů (100), a pokud je zjištěn problém, jsou řetězce vráceny zpět. NEAR zároveň vyvinul svůj vlastní shardovací mechanismus nazvaný Nightshade sharding zajišťující hladký průběh všech transakcí.

V číslech – NEAR dokáže zpracovat až 100 000 transakcí za sekundu!

Youtube kanál Whiteboard Crypto ve svém videu podrobně vysvětluje fungování Near Protocolu:

Aurora Network

Před nedávnem se na Nearu objevila novinka v podobě Aurora Network, která tvoří most mezi Near a Ethereum ekosystémem. V praxi to umožňuje vývojářům provozovat své aplikace na obou platformách.

Analytický portál Defillama dokonce uvádí, že Aurora disponuje dvojnásobným TVL oproti Nearu, aktuální uzamčená hodnota kryptoměn je okolo 1 miliardy dolarů.

Zdroj: defilama.com
Aurora Network TVL
TVL Aurora Network k datu 9. května 2022

Mezi nejpoužívanější dApps patří Bastiondecentralizovaná burza pro stablecoiny a zápůjčný protokol.

Analytická data Nearu

Celková uzamčená hodnota kryptoměn v Nearu šplhá každým měsícem na nová historická maxima, přitom dne 31. prosince 2021 činilo TVL blockchainu pouhých 136 milionů dolarů. Vzestupný trend v TVL byl v posledních měsících klíčový i pro růst ceny kryptoměny.

Zdroj: defilama.com
NEAR TVL
TVL Near protokolu k datu 9. května 2022

Dominanci v TVL zaujímá Ref finance – decentralizovaná burza s 45% podílem. Near ale svým uživatelům poskytuje mnohem více, v počtu decentralizovaných aplikací (555) se může rovnat třeba Solaně.

Seznam dApps fungujících na Nearu:

Přehled všech decentralizovaných aplikací je k dispozici na webu Awesomenear.

Shrnutí blockchainu

Near Protocol se řadí mezi blockchain 3 generace. Na rozdíl od jiných blockchainů je Near Protocol navržen zdola nahoru tak, aby byl pro vývojáře a jejich koncové uživatele uživatelsky přívětivý, a přitom stále poskytoval škálovatelnost a zabezpečení potřebné pro služby těmto zákazníkům.

Z pohledu aktuálního vývoje má Near našlápnuto opravdu dobře: exponenciálně rostoucí TVL, rostoucí počet uživatelů, propracované UI/UX dApps i kryptoměnové peněženky a to hlavní – žádné větší kontroverze.

Fantom (FTM)

Má šanci Fantom? Tato relativně mladá síť se dostala do povědomí komunity koncem roku 2021 díky obrovskému růstu v sektoru decentralizovaných financí (DeFi). Co vše nabízí?

Zdroj: fantom.foundation
Fantom
Fantom blockchain

Popis blockchainu

Fantom není tradiční blockchain, jeho technologie se totiž propojuje s takzvaným DAG. Výhodou této technologie je, že datové kusy jsou sekvencovány nad sebe a nabízejí levnější, rychlejší a lépe škálovatelné řešení pro transakce a zpracování dat než s využitím klasického blockchainu.

Poznámka

Vysvětlení: DAG, celým názvem Directed Acyclic Graph a česky Orientovaný acyklický graf, je dlouhodobě známou metodou využitelnou pro uchovávání dat. Tak, jako se u blockchainu transakce řadí do bloků za sebe, zde jsou jednotlivé transakce uložené do DAGu přímo jedna po druhé, vizuálně si je můžete představit jako v Excelové tabulce přímo nad sebou. Ve skutečnosti jsou však uloženy ve formě orientovaného grafu (jsou tedy hranami spojené jako jednotlivé vrcholy), v němž je ovšem zabezpečení mnohonásobně vyšší, až téměř srovnatelné s tím z blockchainu.

Blockchain je prozatím nejrozšířenějším prostředkem pro bezpečné uložení transakcí v kryptoměnách, DAG ještě tolik využívaný není a FTM je v tomto směru průkopníkem.

Je také energeticky účinnější a dláždí cestu pro dlouhodobou udržitelnost. Nevýhodou Fantomu je potenciálně snížená decentralizace kvůli vysokým investičním nárokům na validátory – abyste se stali validátorem, musíte si připravit 1 000 000 FTM. To je ovšem podobné jako u Etherea 2.0, kde je limit 32 ETH.

Předností Fantomu je jeho programovatelnost, která může posloužit všem potenciálním případům použití: smart kontraktům, NFT, metaverse světům, hrám, decentralizovaným financím a dalšímu využití. Navíc je Fantom kompatibilní s EVM, což vývojářům Etherea usnadňuje importovat jejich výtvory do obou sítí.

Analytická data Fantomu

Růst Fantomu za minulý rok byl působivý, posuďte sami:

  • 750 000 transakcí každý den,
  • více než 100 dApps postavených na Fantomu,
  • nasazeno více než 30 000 smart kontraktů,
  • více než 1,1 milionu unikátních adres,
  • 75 000 aktivních adres každý den,
  • 5,5 miliardy USD tržní kapitalizace FTM,
  • cena FTM vzrostla o 12 000 % z 0,017 dolaru na 2,1 dolaru.

TVL sítě nyní dosahuje 3 miliardy dolarů, přičemž vrchol v březnu letošního roku sahal až po hodnotu 8 miliard dolarů.

Zdroj: defilama.com
Fantom TVL
TVL Fantom k datu 9. května 2022

Blockchain nabízí mnoho decentralizovaných aplikací především na následující zaměření v DeFi:

Přehled všech dApps je k dispozici na webu Fantomu.

Shrnutí blockchainu

Většina růstu pochází z dovedností super-vývojáře Andreho Cronjeho, který na Fantomu vybudoval desítky protokolů. Cronje však potvrdil, že ekosystém opouští a Fantomu nechává “volný průběh”. To je samozřejmě problém, protože vystřídat takového člověka nebude jednoduché a minimálně z pohledu vývoje na Fantomu to může vzbudit řadu problémů.

Vyjádření vzbudilo mnoho otázek:

Budoucnost Fantomu je po tomto Cronjeho vyjádření nejasná, což se projevilo i odlivem kapitálu z ekosystému, včetně pádu ceny nativního tokenu FTM.

Fantom Ethereu stále konkuruje velmi velkou decentralizací, dále nabízí rychlé transakce, které zaberou maximálně 2 vteřiny a nízké poplatky.

Závěr – Má šanci si Ethereum udržet své přední postavení?

Ethereum není dokonalé, to je potřeba si říct narovinu – má vysoké poplatky, občasné záseky sítě, relativně inflační mechanismus mincí ETH, občasná kontroverzní vyjádření spoluzakladatele Vitalika Buterina a další problémy.

Část z vypsaných problémů může brzy vyřešit přechod Etherea z Proof-of-Work na Proof-of-Stake, z čehož vznikne Ethereum 2.0. To pomůže se snížením poplatků, bude šetrnější k přírodě (ověření transakcí bude probíhat pomocí validátorů), podpoří sharding a spekuluje se, že by token ETH mohl mít i deflační mechanismus, což potěší všechny investory této kryptoměny.

Je potřeba podotknout, že “Ethereum zabijáci” se objevují každým rokem. V roce 2017 bylo v tomto ohledu oblíbené například Cardano, EOS a další projekty. Realita je taková, že ačkoliv Ethereum v průběhu let ztratilo určitý podíl v dominanci chytrých blockchainů, tak se stále jedná o síť, která je prověřená časem (od roku 2015), a 1. pozici na trhu chytrých blockchainů si dokáže svými výsledky obhájit.

Poznámka

Jaké jsou vaše oblíbené layer-1 projekty? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích níže. ⬇️

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Jsem nezávislý krypto nadšenec. O svět kryptoměn se aktivně zajímám od roku 2018.

Přináším informace o krypto novinkách, analýzy a zajímavosti ze sektoru NFT.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

tom tom

Možná to je špatná myšlenka, ale me dava větší smysl jako eth killer bnb, cronos…lidi si vytváří od burzy zakladnu komunitu je to jednodussi. Nicméně cronos je nesmírně zahlcenej snad to časem vychytaj.
ICP vypadá taky slibne, ale tady to bude asi na dele až čas ukaze..

tom tom

I když v podstatě bnb, cronos patří do ekosystému cosmos..