Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Solana nezvládla nápor transakcí a systém spadl. Bloky se netěžily přes 17 hodin!

Publikováno
Solana nezvládla nápor transakcí a systém spadl. Bloky se netěžily přes 17 hodin!
Zdroj: Forkast.news

Podle dat Solana exploreru Solanascan.io, se netěžily bloky a tudíž nefungovaly transakce přes 17 hodin. Generální ředitel společnosti Solana Labs, Anatolij Jakovenko, odůvodnil prostoje, kvůli záplavě transakcí od robotů na DeFi protokolu Raydium. Mělo jich být až několikanásobně přes kapacitu.

Solana

Solana je jedním z novějších krypto projektů, který byl oficiálně spuštěn v roce 2020 a je přezdíván jako zabiják Etherea. Jedná se o kryptoměnu, která se snaží dosáhnout robustního ekosystému pro decentralizované aplikace a smart kontrakty.

Cílem je zlepšit škálovatelnost zavedením konsensu proof of history v kombinaci se základním konsensem proof of stake.

Zdroj: twitter.com/solana_daily
Solana nezvládla nápor transakcí, bloky se netěžily přes 17 hodin!
Ekosystém Solany

Hlavní inovací, kterou Solana přináší, je konsens proof-of-history vyvinutý Anatolijem Yakovenkem. Tento způsob by měl umožňovat větší škálovatelnost protokolu, což by mělo zvýšit jeho použitelnost.

Solana je známá v kryptoměnovém světě kvůli neuvěřitelně krátkým dobám zpracování transakcí. Má však, jak se níže dočtete, také své nevýhody. Hybridní protokol Solany umožňuje výrazně zkrátit dobu ověřování transakcí a vyhotovení smart kontraktů.

Kryptoměna léta

Vývoj ceny tohoto aktiva astronomicky rostl a od začátku roku si připsalo téměř 7 000 %. Maximální částka, na kterou se Solana zatím vyšplhala, byla 215 $, která byla dosažena 9. září.

Dalším pokořeným milníkem bylo obsazení 7. příčky v seznamu nejhodnotnějších kryptoměn s kapitalizací téměř 50 mld. dolarů.

Dokonce i institucionální zájem o kryptoměnu roste, což zmiňoval CEO burzy FTX, Sam Bankman-Fried.

Popularita Solany však vzrůstá zejména díky funkčnosti sítě a řádově vyšší datové rychlosti. Zatímco SOL tvrdí, že dokáže zpracovat více než padesát tisíc transakcí za sekundu, kapacita Etherea se pohybuje pouze kolem dvaceti transakcí. Tím se Solana blíží například k tradiční fiat platební síti Visa, která dokáže zpracovat více než 65 tisíc transakcí za sekundu.

Studená sprcha

Po velkém růstu, který cena tokenu SOL předvedla, je v době psaní článku od svého ATH -25%. Kryptoměna se v den, kdy došlo k přehlcení transakcí, propadla až k hranici 142 $. Tam došlo k odrazu ceny a denní svíce uzavřela na 159 $.

Oficiální twitterový účet “Solana support” nejprve zveřejnil příspěvek, že síť mainnet-beta zažívá občasnou nestabilitu.

Následující tweet byl o něco bolestnější.

Vyčerpání zdrojů v síti způsobuje pozastavení služeb, odborníci pracují na vyřešení situace. Validátoři se připravují na potenciální restart, pokud to bude potřeba“, napsal twitterový účet.

Podle níže uvedeného statusu, mělo na síti proběhnout 400 000 transakcí za sekundu! Toto mělo způsobit, že síť se začala rozdělovat do více částí, což zaplnilo paměť některých uzlů a způsobilo jejich úplné vypnutí. Znovu opakuji, že kryptoměna je připravena pouze na 50 000 transakcí a takto obrovské množství převodů síť jednoduše nezvládla.

Zakladatel projektu a CEO, Anatoly Yakovenko, uveřejnil tweet, že tsunami transakcí měla zřejmě spojitost s DeFi protokolem Raydium, který běží na Solana blockchainu. Raydium v úterý zahájil úvodní nabídku tokenů nástrojů pro defi a NFT s názvem Grape Protocol. Toto IDO tedy mohlo zapříčinit nával transakcí spojenou s činností botů, což následně vedlo k pádu celého systému a pozastavení transakcí.

Zdroj: twitter.com/grapeprotocol
Solana nezvládla nápor transakcí, bloky se netěžily přes 17 hodin!
GrapeProtocol NFT

Problémy vázané na výpadek

CEO Solana Labs poté na svém Twitteru zveřejnil, že některé problémy již byly adresovány, ale aktualizace softwaru ještě nebyla k dispozici. Náhlé prostoje vedly v komunitě k mnoha zmatkům, zejména proto, že se uživatelé pokoušeli využít blockchainovou síť k obchodování s prostředky, interakci s protokoly DeFi a nákupu a prodeji sběratelských předmětů NFT.
Uživatelé Solana na serverech Twitter a Discord například nahlásili problémy a řada projektů NFT odložila vypuštění některých kolekcí. Rýpnutí do projektu si neodpustilo pár účtů na twitteru a takovéto sarkastické poznámky zaplnily sociální síť.
Projekt s kapitalizací 50 miliard dolarů je nefunkční přes 7 hodin, kdežto Bitcoin za dobu 12 let neselhal ani jednou a bloky se těží neustále“, napsal jeden z uživatelů.

Není to poprvé

Není to však poprvé, co Solana přestala těžit bloky. Stejná síť, mainnet-beta, vypadla už v prosinci 2020. Výpadek trval zhruba pět a půl hodiny, než více než 200 validátorů sítě Solana, představujících více než 80 % podílu sítě, úspěšně zahájilo pokyny k restartu sítě a začalo znovu vyrábět bloky.

Tým, stojící za projektem Solana, poté okomentoval situaci.
Chtěli bychom poděkovat zapálené a pečlivé globální síti validátorů, kteří identifikovali tento problém a koordinovali restart sítě.

Momentální situace

Z dostupných explorerů Solana blockchainu je jasné, že produkce bloků se obnovila až kolem včerejší sedmé hodiny ráno našeho času. Informace o průběhu se objevily na Twitteru Solana Status, kde byl během šesté hodiny ranní zveřejněn tweet určen pro validátory mainnet-beta sítě, kteří mají aplikovat nejnovější upgrade.

Po několika hodinách konečně nastalo oznámení, na které netrpělivě čekala komunita, tým a hlavně uživatelé toužící přesunout prostředky.
“,Komunita validátorů úspěšně dokončila restart mainnetu beta upgrade na 1.6.25. Dapps, blokové explorery a podpůrné systémy se obnoví v příštích několika hodinách, kdy by měla být obnovena plná funkčnost“, napsal twitterový účet.

Kritika směřující na tým

Kritici upozorňují na fakt, že když odborníci na síť nedokázali situaci stabilizovat, komunita validátorů se rozhodla koordinovaně restartovat síť skrz právě výše zmíněný upgrade. To bohužel naznačuje do určité míry výraznější centralizaci celé Solany.

V probíhajícím souboji mezi DeFi zatím Ethereum vede. Druhý BNB smart chain je však od Solany vzdálen “pouze” o 6 mld. dolarů. Na Solaně je totiž “total value locked”, již dosahující 11,4 mld. dolarů.

Zasáhlo vás pozastavení transakcí na Solaně? Podělte se s námi v sekci komentářů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎