Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Solana byla na 7 hodin opět mimo provoz, co za to mohlo tentokrát?

Publikováno
Solana byla na 7 hodin opět mimo provoz, co za to mohlo tentokrát?
Zdroj: medium.com

Oblíbená blockchainová síť Solana zaznamenala koncem minulého týdne další velký výpadek kvůli zvýšenému počtu transakcí od ražebních botů s nezaměnitelnými tokeny (NFT) z platformy Candy Machine (nástroj pro mintování NFT).

K výpadku došlo ze soboty na neděli a trval zhruba 7 hodin. Rekordní čtyři miliony transakcí za sekundu zahltily síť a způsobily, že validátoři nemohli dosátnout konsensu při tvorbě nových bloků, což mělo za následek, že síť v sobotu zhruba ve 22:00 našeho času byla vyřazena z provozu.

Teprve až v 5:00 ráno byli validátoři schopni úspěšně restartovat hlavní síť (která je mimochodem stále v beta verzi). Vývojářský tým Solany musel vydat instrukce pro restart clusteru mainnetu a zveřejnit dokument o tom, jak proces spustit.

Doba zotavení tak byla výrazně rychlejší než u podobného výpadku ze září, jenž trval více než 17 hodin. Navíc validátoři, kteří implementovali dočasný blok na populárních NFT těžebních programech, jako je Candy Machine od Metaplex, omezení zrušili.

Předtím, než validátoři síť restartovali, zvažovali, zda implementovat kód dočasně blokující transakce z Candy Machine.

Nicméně zatímco tato otázka byla předmětem debaty na Discordu, k takovému kroku by bylo zapotřebí, aby se přihlásily dvě třetiny validátorů, což bylo v sobotu v noci velmi obtížné.

Mezitím Metaplex, protokol, který pomáhá uživatelům razit a nasazovat NFT na síť Solana a je úzce propojen s Candy Machine, tweetoval, že brzy nasadí “sankci za botování” v hodnotě 0,01 SOL, aby pomohl projektům NFT zastavit nadměrný provoz.

Spoluzakladatel Solany vyzval Bitcoin k přechodu na PoS

Zajímavostí je, že k výpadku došlo těsně po prohlášení Anatolije Jakovenka, jednoho ze spoluzakladatelů projektu Solana, který uvedl, že algoritmus konsensu Bitcoinu by měl přejít na Proof of Stake.

 “Pokud Bitcoin nakonec nepřejde na Proof of Stake, nikdo ho nebude používat,” uvedl v jednom rozhovoru.

Ihned co výpadek nastal, byl tento komentář samozřejmě zesměšňován. Pravdou je, že bitcoinová síť během své existence žádný podobný výpadek nezaznamenala.

Sedmý výpadek sítě jen za rok 2022

Naproti tomu Solona o ně nemá nouzi. Například v tomto roce síť sužovaly problémy, které mezi 6. až 12. lednem způsobily částečné výpadky na 8 až 18 hodin, protože transakce s vysokým počtem výpočtů způsobily snížení kapacity sítě na několik tisíc transakcí za sekundu.

O pár dní později mezi 21. a 22. lednem pak opět Solana zaznamenala přes 29 hodin výpadku, jelikož duplicitní transakce způsobovaly zahlcení sítě. Nyní se od začátku roku 2022 tak jedná celkem o sedmý výpadek.

Poznámka

Poznámka: Vývojáři sítě stále diagnostikují, co přesně se v sobotu pokazilo nebo jak útok bottingem překonal existující ochranná opatření, aby zabránili dalšímu opakování.

Čerstvý výpadek mimo jiné vedl k tomu, že nativní mince sítě Solana klesla z přibližně 96 USD na 82,50 USD. V době psaní článku se coin SOL obchoduje na hodnotě 87,8 USD.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o toto odvětví začala aktivně a blíže zajímat. Jsou to již čtyři roky, co sleduji nejrůznější novinky a fundamentální vlivy, o nichž následně píšu články v několika internetových magazínech. Ráda také monitoruji trhy s digitálními aktivy, dlouhodobě hodluji i investuji do začínajících projektů. Svět kryptoměn může být i nebezpečný, ale zároveň nabízí to, co dosavadní finanční systém nedokáže. Proto věřím, že jsou decentralizované technologie včetně kryptoměn budoucností.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.