Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » 4 jednoduché tipy, jak se stát úspěšnějším v dlouhodobém investování

4 jednoduché tipy, jak se stát úspěšnějším v dlouhodobém investování

4 jednoduché tipy, jak se stát úspěšnějším v dlouhodobém investování
Zdroj: depositphotos.com

Finanční trhy a obecně svět investic den co den nabízejí řadu investičních příležitostí a možnost spekulovat na vzestupy i poklesy trhů má dnes téměř každý. Investování může být zábava. Představa výrazného růstu vašich peněz v průběhu času je lákavá. Říkáte si, proč to taky nezkusit?

Zkuste. Stačí mít potřebný kapitál – doporučuje se alespoň několik set tisíc korun nebo dlouhodobější horizont pravidelného investování, dostatek kuráže a ochoty se učit. K tomu, aby se z vás stal úspěšný investor, byste si ale měli uvědomit i tyto 4 klíčové body, aby vaše úspěchy nebyly pouze o štěstí, ale mohli jste z nich těžit dlouhodobě.

1. Co je cílem vašeho investování?

Zkuste si promyslet důvod vašich investic. Jakého cíle chcete dosáhnout? Důchod za 25 let, nebo si chcete koupit dům za 10 let, či pasivní příjem? Jakmile si určíte konkrétní cíl investice, zjistíte pravidelnou měsíční částku, kterou budete muset každý měsíc investovat po dobu x let, abyste se za daný počet let dostali díky složenému úročení na vámi požadovanou cílovou sumu.

Níže uvedená tabulka ukazuje, jak by vaše peníze díky složenému úročení mohly růst za 25 let s různými pravidelnými měsíčními vklady a zároveň s různými předpokládanými výnosy.

Konkrétně pokud tedy budeme pravidelně měsíčně investovat 5000 korun, díky složenému úročení se za 25 let dostaneme při výnosu 10 % na částku přes 6 a půl miliónů korun.

Hodnota-portfolia-pri-ruznem-vkladu-a-ruznem-vynosu
Složené úročení a hodnota pravidelného vkladu

Další tabulka ukazuje příklad investice, ve které investujete na začátku pouze 1 jednorázový vklad v částce 50 000 Kč. V případě očekávaného výnosu 8 % každý rok po dobu 10 let získáte díky složenému úročení částku 107 946 Kč.

Složené úročení
Složené úročení a hodnota jednorázového vkladu
Zdroj: fool.com

2. Vzdělávejte se

Měli byste mít obecné povědomí o tom, do čeho investujete. Jaké druhy produktů vyrábějí společnosti, do kterých chcete investovat? Jaká rizika mají tyto společnosti? Podnikají ve slibných odvětvích s velkým prostorem pro růst? Nebo jsou to společnosti v klesajícím odvětví s klesajícími prodeji, zisky a tržbami?

3. Poznejte svou toleranci k investičnímu riziku

Před začátkem investování vám každá instituce předloží k vyplnění investiční dotazník. Cílem investičního dotazníku je získat od zájemce o investování informace o jeho odborných znalostech a zkušenostech v oblasti financí a investičních nástrojů. Takto se zjistí také vaše tolerance a preference ve vztahu k investičnímu riziku. Vyplnění investičního dotazníku je důležité pro zjištění investičního profilu zájemce a pro následné doporučení strategie investování. 

Pokud se bojíte rizika můžete portfolio složit např. z 50 % z akcií a z 50 % z dluhopisy. Naopak pro agresivnější investory, kteří se nebojí rizika, může být vhodnější 100 % investovat do akcií.

Tabulka níže zobrazuje rozdíl mezi portfoliem 100 % akcií oproti portfoliu 50 % akcií a 50 % dluhopisů během medvědího trhu v roce 2008, býčího trhu v roce 2019 a průměrné výkonnosti trhu.

Medvědí, býčí a průměrný trh
Medvědí, býčí a průměrný trh
Zdroj: fool.com

4. Průběžně rebalancujte své portfolio

Poznáním tolerance k investičnímu riziku investiční proces zdaleka nekončí. Kromě stanovení ideální alokace do jednotlivých tříd aktiv je totiž důležité i pravidelné rebalancování portfolia. O co se konkrétně jedná a jak může tento poměrně jednoduchý krok pomoci správně řídit riziko?

Každý investiční plán by v sobě měl zahrnovat cílenou alokaci do jednotlivých tříd aktiv v návaznosti na rizikový apetit a horizont daného investora. Postupem času však dochází k růstu či poklesu jednotlivých investic v portfoliu a jejich váhy se začínají více či méně odchylovat od cílených hodnot.

To není ideální, neboť portfolio je vystaveno buď zbytečně vysokému riziku nebo je naopak vzhledem k potřebám investora příliš defenzivní. Právě tento problém řeší rebalancování, v jehož rámci dochází k úpravě vah jednotlivých tříd aktiv v portfoliu zpět do optimálního stavu.

Pokud by investor tuto aktivitu úplně zanedbal, postupem času by jeho portfolio bylo s velkou pravděpodobností čím dál tím rizikovější, neboť akcie na delším horizontu zpravidla rostou více než ostatní třídy aktiv. To dokládá následující modelace, která simuluje vývoj dvou portfolií s počáteční váhou akcií a dluhopisů 50:50 na třicetiletém horizontu. Bez rebalancování se z vyváženého portfolia stalo téměř výhradně akciové.

Simulace vývoje portfolia s rebalancováním a bez na 30letém horizontu
Simulace vývoje portfolia s rebalancováním a bez na 30letém horizontu
Zdroj: vanguard.com

Závěr  

Určete si cíl vašeho investování, neustále se vzdělávejte, poznejte svou toleranci k riziku a průběžně rebalancujte své portfolio, aby vaše úspěchy nebyly pouze o štěstí, ale mohli jste z nich těžit dlouhodobě.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo