Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Září mělo být pro Bitcoin nejhorším měsícem, ale my jsme vydělali! Kolik? | Milióny v kryptoměnách (66)

Ačkoli historicky bývá září pro kryptoměny nejhorším měsícem, letos tomu bylo jinak a my jsme na tom dokázali vydělat. Dokonce jsme překonali "benchmark" v podobě Bitcoinu!

Září mělo být pro Bitcoin nejhorším měsícem, ale my jsme vydělali! Kolik? | Milióny v kryptoměnách (66)
Zdroj: depositphotos.com

Letošní špatný srpen vystřídalo dobré září a kryptoměny rostly. Bitcoin (BTC) otevřel měsíc na 58 970 USD a uzavřel na 63 300 USD. Zhodnotil se tak o 7,4 %.

Jako poslední dobou obvykle se v září chovaly i největší altcoinyEthereum (ETH) zaostávalo a vzrostlo jen o 3,5 %, naopak Solana (SOL) si připsala 12,7 %.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání
Solana / SOL
Načítání
Načítání
Načítání

Své nové historické maximum stanovilo zlato, rovněž tak nejznámější americký akciový index S&P500. Bitcoinu k dosažení ATH chybí cca 15 %.

A jak si vede naše portfolio?

Příznivé podmínky se promítly i do našeho portfolia, které vzrostlo o 13,3 % na hodnotu téměř rovných 700 tisíc Kč. Překonalo tak Bitcoin.

Důvodem růstu bylo mj. zhodnocení mince BNB (BNB), která se používá na největší světové burze Binance a také na síti pro chytré kontrakty, BNB Smart Chainu.

BNB pozitivně reagovalo na končící trest odnětí svobody zakladatele burzy, Changpenga Zhaa. Ten byl na konci měsíce z vězení propuštěn. Za co byl odsouzen, na jak dlouho a co sdělil světu po propuštění, se dozvíte níže.

Dále se nám podařilo odmazat podstatnou část ztráty na kryptoměně Fantom (FTM). Tu čeká v posledním čtvrtletí rebranding a přejmenování na Sonic (S), což bývá obvykle pozitivní katalyzátor. Ztrátu jsme stáhli z 63,5 % na 34,1 %.

Z čeho se naše diverzifikované portfolio od jeho poslední úpravy v květnu 2022 skládá, se můžete podívat níže. Seřazeno od nejlépe po nejhůře výkonné projekty:

Dnes má naše portfolio celkovou hodnotu 700 500 Kč, což znamená:

  • 13,3% nárůst od minulého měsíce,
  • 72% propad od all-time high našeho portfolia ve výši 2,5 milionu Kč a
  • 600% nárůst od naší původní stotisícové investice v květnu 2019.
Sledujte naše portfolio živě

Hodnotu a vývoj našeho portfolia každý měsíc publikujeme v článcích v této sérii. Kromě toho jej ale můžete sami sledovat i na CryptoCompare a CoinGecko.

Jaké události hýbaly světem kryptoměn v uplynulém měsíci?

Kryptoměnový trh ovlivňovaly v září zejména makroekonomická data a blížící se prezidentské volby v USA. Ve vesměs pozitivním sentimentu se lidé také odvážili více riskovat, což vedlo k zajímavému cenovému vývoji u memetokenů.

Začneme-li ekonomickými daty, zrak všech se upínal k rozhodnutí Federálního rezervního systému (Fed) naplánovanému na 18. září. Spekulovalo se, zda “centrální banka” USA sníží vysoké úrokové sazby o 25 či 50 bazických bodů.

Nakonec došlo k snížení o 0,5 %, což je, alespoň krátkodobě, chápáno jako dobré znamení pro riziková aktiva, tedy akcie i kryptoměny. Nižší úrok na termínovaných vkladech a dluhopisech totiž znamená, že se investoři budou poohlížet po jiných zajímavějších způsobech, jak zhodnotit své peníze.

Na druhou stranu prudké snižování sazeb (“cuts”) vedlo v minulosti často k recesi, která není nejspíše dobrá pro žádná aktiva, ani kryptoměny, ačkoli Bitcoin, který byl spuštěn v lednu 2009 a do povědomí společnosti se dostal ještě o několik let později, zatím žádnou ekonomickou krizi nezažil.

Zdroj: isabelnet.com
Snižování sazeb ("cut") v minulosti obvykle doprovázel pokles na trzích
Snižování sazeb (“cut”) v minulosti obvykle doprovázel pokles na trzích

Prezidentští kandidáti Donald Trump a Kamala Harrisová se 2 měsíce před volbami snažili přesvědčit nerozhodnuté voliče a získat jejich hlas. Zatímco bývalý prezident Trump podporuje kryptoměny dlouhodobě, u viceprezidentky se jednalo o vůbec první prohlášení. A bylo bohužel poměrně strohé:

“Budeme spolupracovat, abychom investovali do americké konkurenceschopnosti, abychom investovali do americké budoucnosti. Budeme podporovat inovativní technologie jako jsou digitální aktiva a AI a zároveň chránit naše spotřebitele a investory,” řekla viceprezidentka.

To Trump, ačkoli v minulosti slíbil v souvislosti s kryptoaktivy již mnoho změn (jejich shrnutí najdete zde), dokázal opět překvapit s něčím novým.

Spolu se svými syny Ericem a Donaldem Jr. spustil DeFi platformu WorldLibertyFi. Ta bude sloužit pro půjčování a úročení aktiv. “Přijímáme kryptoměnovou budoucnost a necháváme za sebou pomalé a zastaralé velké banky,” pronesl.

A aby toho nebylo málo, také se s bitcoinery setkal v bitcoinovém baru a pozval je na hamburger. A zaplatil, jak jinak, než pomocí bitcoinů!

Zdá se tak, že ať dojde ke zvolení demokratické kandidátky či republikánského kandidáta, kryptoměnám se v USA konečně blýská na lepší časy.

Do pozitivního sentimentu ohledně investičních aktiv se letos promítá i fakt, že akcie (i kryptoměny) rok po volbách vždycky rostou. Pouze jeden rok měl negativní výnosy 12 měsíců po dni voleb, a to rok 2000, kdy praskla dot-com bublina.

Zdroj: bitcoinmagazine.com
Vývoj meziročních změn Bitcoinu a SP500. Volby jsou vyznačeny oranžovým kroužkem
Vývoj meziročních změn Bitcoinu a S&P 500. Volby jsou vyznačeny oranžovým kroužkem

Dalším pozitivním katalyzátorem pro trhy je oznámený stimulační balíček od Čínské lidové banky (PBOC). Ta se rozhodla podpořit trhy injekcí 140 miliard USD (3,1 bilionu Kč). A očekává se, že ji budou následovat i centrální banky ostatních velmocí.

Kryptoměnová komunita má však v nadsázce za to, že nejvíc býčí zprávou je pro trhy návrat kryptoměnové legendy Changpenga “CZho” Zhaa z vězení.

Miliardář, který své bohatství vybudoval díky investicím do Bitcoinu a burze Binance, si v něm odpykával 4měsíční trest za to, že jako tehdejší CEO nezabránil praní špinavých peněz a podpoře terorismu právě na jeho platformě.

47letý Kanaďan s čínskými kořeny okamžitě po propuštění zamířil na X a pozdravil svých 8 milionů sledujících jednoduše “gm”, tedy “good morning”, “dobré ráno”.

Jak už jsme předeslali v úvodu našeho měsíčního shrnutí, dobré zprávy valící se ze všech stran měly vliv samozřejmě i na memetokeny, které jako samostatnou kategorii kryptoměny nelze již dlouho zanedbávat.

Důvod? Právě memetokeny mají na rozdíl od drtivé většiny altcoinů mnohem častěji férovou distribuci, kdy desítky procent celkové zásoby nedrží fondy a privátní investoři, a pak také jednoduchý smysl, který lidé chápou.

V září např. úplně z nuly vyrostl memetoken MooDeng (MOODENG). A jednomu obchodníkovi, který jej navíc ani nenakoupil úplně na začátku, se na něm podařilo z 18 tisíc Kč udělat desítky milionů Kč nerealizovaného zisku!

Naštěstí stále vznikají i seriózní projekty. V uplynulém měsíci nás zaujal např. Succinct. Jeho SP1 je vůbec první open source zkVM (zero-knowledge Virtual Machine – stroj schopný generovat důkazy s nulovou znalostí), který umožňuje vývojářům psát dApps v programovacím jazyce Rust. Ano, v tom typické pro Solanu.

A to je z našeho shrnutí vše. Ať máte rádi memetokeny, fandíte technologiím nebo jste bitcoinoví maximalisti, těšíme se s vámi na shledanou zase za týden.

Říjen je pro kryptoměny historicky nejlepším měsícem, tak snad tomu tak bude i letos. Nebo ne? Protože září bývá nejhorší a letos vyšlo dobře…

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Náš kryptoměnový newsletter vám přináší to podstatné – stručně a pochopitelně, každý týden přímo do e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a odebírat tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Kde bitcoiny a další kryptoměny koupit?

Věříte, že už se kryptoměnový trh konečně otočí a znovu začne stoupat? Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce

Výhody
  • Nízké poplatky
  • Široký výběr kryptoměn
Nevýhody
  • Nelze nakupovat platební kartou

Pozor: V rámci tohoto seriálu jsme v roce 2019 investovali vlastní peníze (tehdy rovných 100 000 Kč) se snahou je zhodnotit. Od té doby se hodnota portfolia často a rychle mění – propady i růsty o desítky procent jsou velmi časté. Kryptoměny jsou proto rizikovou investicí a naše články by neměly sloužit jako konkrétní investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Nemyslíme si, že by se “ideální investiční portfolio” jednotlivce mělo skládat pouze z kryptoměn – mělo by zahrnovat i jiná aktiva. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.