Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Řeč je o start-upu Succinct. Nikdy jste o něm neslyšeli? Jedná se totiž o horkou novinku, která by však v budoucnu mohla být velice úspěšná. Předpoklady pro to má.
Succinct se do povědomí prvních investorů dostal teprve letos, a to po úspěšném kole Series A, ve kterém se start-upu podařilo vybrat 55 milionů USD od prominentních investorů z EigenLayer, Polygonu (POL) nebo Celestie (TIA).
Hlavním podporovatelem projektu je investiční skupina Paradigm, která stojí např. i za NFT tržištěm Blur, populární peněženkou Phantom nebo pokusy o první kryptoměnové sociální sítě friend.tech a Farcaster.
Succinct má aktuálně veřejně dostupné 2 hlavní produkty: Succint Network a SP1.
Succinct Network je decentralizovaná síť sloužící k ověřování decentralizovaných aplikací a blockchainů. Řídí se heslem “pravda před důvěrou”.
SP1 je potom vůbec první open source zkVM (zero-knowledge Virtual Machine – stroj schopný generovat důkazy s nulovou znalostí), který umožňuje vývojářům psát dApps v programovacím jazyce Rust. Ano, v tom, který je typický pro Solanu (SOL), naopak na Ethereu (ETH) a jeho rollupech, které používají důkazy s nulovou znalostí (zero-knowledge proofs) se Rust obvykle nepoužívá.
Rollupy jsou druhé vrstvy nejčastěji Etherea a slouží k odlehčení jeho provozu. Ethereum je starší a pomalejší síť s nižší propustností a aplikace tak převádějí některé výpočty na rollupy, kde dochází k jejich rychlé a levné exekuci.
Rollupy jsou pak s Ethereem spojeny a co se týče bezpečnosti spoléhají na jeho síť validátorů. Dělí se na optismistic a zk rollupy.
Propojení Succinct Network a SP1 umožňuje aplikacím spustit programy na jakékoli integrované síti na jedno kliknutí. Tyto aplikace půjde pak levně a rychle ověřovat pomocí důkazů generovaných na Succinct Network.
Převratnou technologii využívají k budování aplikací s nulovou znalostí již nyní projekty jako Celestia (TIA), Wormhole (W), Lido (LDO) nebo Gnosis (GNO).
A tento týden se Succinctu povedl další skvělý kousek, když ve spolupráci s Optimismem (OP) vytvořil OP Succinct, způsob, jakým lze za 1 hodinu upgradovat jakýkoli blockchain postavený pomocí OP Stacku (např. známou Base od burzy Coinbase) tak, aby zvládl používat důkazy s nulovými znalostmi.
Blockchainy postavené pomocí OP Stacku (jako např. Optimism nebo Base) jsou tzv. optimistic roll-upy. Používají tedy úplně jinou technologii než zk-rollupy (viz výše). Novinka umožní jejich vzájemné propojení.
We solved ZK rollups. pic.twitter.com/MVxe7TdvAb
— Succinct (@SuccinctLabs) September 11, 2024
Šla vám z toho hlava kolem? Kryptoměny, decentralizované aplikace a jejich infrastruktura jsou každým rokem komplexnější a také složitější na pochopení. Pokud jim neporozumíte napoprvé, nic se neděje. Succinct je ale jistě zajímavý projekt, jehož vývoj stojí za to, např. na X, sledovat.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.