Nevíte si rady s výběrem kryptoměn z burzy Binance? Při zadávání žádosti o výběr jednotlivých kryptoměn máte na výběr hned z několika sítí pro převod, přičemž volba té správné sítě zaručí nejen potenciálně menší transakční poplatky, ale také jistotu, že o své prostředky nepřijdete.
Volba nepodporované metody ze strany vaší peněženky může naopak vést k úplné ztrátě vašich tokenů nebo mincí. V tomto článku vás proto seznámíme s tím, jaké možnosti převodu kryptoměn z Binance jsou a jakou byste měli zvolit.
Lokalizace pro Česko – český jazyk, vklad českých korun přes účet, pár CZK/USDT
Nejvyšší likvidita na trhu pro velké objednávky
Nevýhody
Nutnost poskytnutí osobních údajů a průkazu totožnosti (KYC)
Platforma může působit složitě
Jak provést výběr kryptoměn z Binance?
Chcete-li si kryptoměny ze svého Binance účtu vybrat, musíte je samozřejmě nejdříve nakoupit. Nákup kryptoměn můžete na Binance provést hned několika způsoby, viz náš návod pro nákup kryptoměn na Binance. To ale v tomto článku řešit nebudeme.
Pokud už kryptoměny nakoupené máte, pak stačí pokračovat přechodem na výpis své spotové peněženky. Zvolte tedy tlačítka Peněženka – Přehled. Poté zvolte tlačítko Vybrat.
PS: Protože Binance neustále přidává nové funkce a postupem času své stránky mění, je možné, že se reálný postup výběru bude mírně lišit od postupu popsaného v tomto článku. Tento článek se snažíme držet aktualizovaný, ale ne vždy je v našich silách změnu zaznamenat a aktualizovat článek ihned.
Zdroj: Binance.com
Výběr kryptoměn z účtu na burze Binance
Poznámka
TIP: Jestliže platformu nemáte v českém jazyce, v pravém horním rohu obrazovky si můžete jazyk přepnout. Na obrázku zvýrazněno zeleně.
Pokud jste automaticky přesměrováni na stránku s formulářem pro výběrem fiat měny, je nutné se překliknout na výběr kryptoměny.
Zdroj: Binance.com
Výběr kryptoměn z Binance
Nyní byste se měli ocitnout na stránce kde zvolíte, jakou ze svých vlastněných kryptoměn chcete z účtu vybrat.
Po zvolení kryptoměny, např. Bitcoin, je třeba zadat přijímací adresu, na kterou budou vaše tokeny/mince odeslány. To určitě ještě zvládnete – pokud si chcete kryptoměnu poslat pryč z Binance, pravděpodobně už nějakou peněženku máte a její adresu znáte.
Platforma po vás ale také bude požadovat volbu sítě, přes kterou chcete kryptoměnu posílat. Zde už mohou nastat nejasnosti.
Zdroj: Binance.com
Volba sítě pro výběr kryptoměny z Binance
Jak zvolit správnou síť?
Volba sítě pro výběr nemusí být snadnou záležitostí, a to zejména pokud jste v kryptoměnách noví. Binance k výběru kryptoměn nabízí mnoho sítí, včetně původních blockchainů jednotlivých kryptoměn. Tyto odlišné sítě (blockchainy) do světa kryptoměn přináší nové prvky, funkce, různou nákladovost a rychlost převodu.
U výběrů prostředků se obvykle vyskytuje také “transakční poplatek” nebo “síťový poplatek”. Tento poplatek je odváděn těžařům nebo validátorům sítě, nikoli platformě Binance, a je nutné ho zaplatit. Jeho výše se u různých sítí však liší a to může neznalé zmást. Pro více informací o tom, jak fungují transakční poplatky, si přečtěte tento článek.
Pro příklad se podíváme na volbu sítě v případě, že si do vlastní peněženky z Binance chcete nechat poslat nejznámější kryptoměnu – Bitcoin, který má svůj vlastní blockchain (síť).
Na obrázku výše vidíte, že u zakoupených bitcoinů je možné výběr převést přes následující sítě:
Bitcoin (BTC),
BNB Smart Chain (BEP20),
BNB Beacon Chain (BEP2),
nebo Ethereum (ERC20),
kromě toho je také pravděpodobné, že v budoucnu přibude více sítí.
Jakou síť při výběru zvolit?
Pokud zvolíte Bitcoin (BTC), pak vám platforma odešle opravdové bitcoiny, a to pouze v případě, že zadáte adresu opravdové bitcoinové peněženky (to jsou adresy začínající na čísla “1….“, “3...” nebo “bc1…“). Například se jedná o bitcoinovou adresu, kterou vám ukáže Trezor.
S takovými bitcoiny poté můžete libovolně nakládat, přesouvat je mezi vlastními i cizími bitcoin adresami či peněženkami a prodávat je na jiných burzách či směnárnách.
Pokud nevíte, co všechny tyto sítě znamenají, s největší pravděpodobností budete chtít zvolit právě tuto volbu, ačkoli se také většinou pojí s největšími poplatky.
Pokud zvolíte nějakou z ostatních sítí, budou vaše bitcoiny před jejich odesláním transformovány do podoby tzv. zabaleného tokenu (angl. wrapped token). Jinými slovy budou vaše vybírané bitcoiny tokenizovány.
Cena takového zabaleného tokenu je navázána na cenu samotného původního bitcoinu v poměru 1:1, ale nejedná se se o totožnou věc.
Tokenizované bitcoiny jsou svým způsobem “vyjmuty” z Bitcoinové sítě a převedeny na síť jiné kryptoměny. Nebudete tedy mít možnost s nimi nakládat tak, jako byste mohli nakládat s “normálními bitcoiny”.
Na síti BNB Smart Chain byste tedy místo bitcoinů dostali BEP-20 token BTCB a na síti Ethereum byste bitcoin dostali v reprezentaci ERC-20 tokenu BBTC. Takto tokenizované bitcoiny si můžete nechat poslat pouze na adresy peněženek jiných blockchainů. Ty většinou začínající na čísla “0x….“, “T...” nebo “bnb1…“.
Porovnání aktuální ceny Bitcoinu (BTC), Wrapped Bitcoinu (WBTC) a Binance Pegged Bitcoinu (BBTC)
Cílem vytvoření tokenizováného aktiva je možnost obchodování a nakládání s kryptoměnou A na blockchainu kryptoměny B.
Možná se ptáte, proč by to někdo dělal? Proč by místo bitcoinů někdo chtěl nějaký jiný token?
Odpověď je jednoduchá:
U Bitcoinu není možné využívat žádných pokročilejších chytrých kontraktů nebo služeb DeFi, jako třeba obchodování na decentralizovaných burzách. Převody bitcoinů jsou navíc oproti jiným sítím drahé a trvají dlouho.
Tím, že své bitcoiny zabalíte na jinou síť a využijete jiného blockchainu, získáte možnost vyšší rychlosti převodů, nižších poplatků a dalších funkcí, které přináší nový blockchain, jako třeba staking.
Vybíráte si kryptoměny na peněženku?
Níže naleznete postup, pomocí kterého si můžete nechat poslat BTC na síti Ethereum do peněženky Coinomi. Pokud ale nevíte, co to všechno znamená, nedoporučujeme tento postup zkoušet, protože byste o své kryptoměny mohli přijít!
Nejdříve si stáhněte, nainstalujte a nastavte peněženku Coinomi. Návod zde.
Klepněte na tlačítko (+) a zvolte možnost Přidat token.
Protože budete chtít přidat token na blockchainu Ethereum, zvolte příslušnou možnost.
Poté ze seznamu všech možných tokenů zvolte Wrapped Bitcoin nebo jiný token na základě toho, co chcete na peněženku přijmout.
Token Wrapped Bitcoin bude přidán do seznamu vašich kryptoměn. Pokud klepnete na příslušný řádek a zvolíte záložku Přijmout, uvidíte adresu vaší peněženky.
Tuto adresu (bez mezer) můžete použít pro přijetí WBTC.
Poznámka
POZOR: Binance nevyužívá ERC-20 token WBTC ale BBTC. Proto je potřeba vyhledat právě token Binance Wrapped Bitcoin (BBTC) namísto klasického Wrapped Bitcoinu (WBTC). Proces je však víceméně stejný. Ne všechny peněženky ho ale podporují.
Postup přidání WBTC (Zabaleného Bitcoinu na blockchainu Ethereum) do peněženky Coinomi
Důležitá poznámka je, že je nezbytně nutné vždy obdržet kryptoměnu na téže síti, jejíž peněženku používáte.
Pokud byste chtěli využít výběr v rámci sítě Ethereum, ale zadali byste peněženku sítě BNB Smart Chain (matoucí může být, že oba typy adres začínají na “0x…“) tak byste o své kryptoměny přišli.
Peněženky na síti BSC totiž neumí s ETH tokeny pracovat.
Přesouváte tokeny mezi burzami?
Pokud máte účet na dvou burzách a chcete mezi nimi nějakou kryptoměnu přesunout, jednoduše to provedete tak, že na jedné burze zvolíte výběr a na druhé burze vklad. Pro přesun prostředků musíte také správně zvolit síť, přičemž každá burza podporuje určité sítě, které se nemusí vždy shodovat. Proto si vždy dejte pozor, zda volíte stejnou síť pro vklad i výběr.
Prvním krokem je zjistit, jaké metody podporuje burza, na kterou chcete prostředky přemístit. U burzy Kraken máme k dispozici sítě OMNI, ERC-20 a TRC-20. Poslední zmíněná (síť kryptoměny Tron) je nejlevnější ze všech – poplatek za převod činí jen 1 USDT.
A protože na Kraken můžeme vložit USDT ve formě TRC20 tokenu a z Binance můžeme USDT v této formě také vybrat, tuto síť zvolíme.
Zdroj: Kraken.com, Binance.com
Přesun USDT mezi burzami Kraken a Binance
Na burze Kraken si tedy necháme ukázat adresu pro vklad. Pro ověření zkontrolujeme, že adresa začíná písmenem “T…“.
Nyní adresu zkopírujeme a na Binance ji vložíme do řádku Adresa, a zvolíme stejnou metodu výběru (TRC20).
Zdroj: Kraken.com, Binance.com
Výběr USDT z Binance na síti TRC20 a vklad na Kraken
Po potvrzení výběru tlačítkem na Binance dojde k převodu a během několika minut by se vaše USDT měly objevit na vašem obchodním účtu na burze Kraken.
Poznámka
TIP: Pokud budete chtít Tether odeslat na kryptoměnovou peněženku, musíte se nejprve podívat, na jaké síti uvedená adresa funguje. Ve většině případů mají peněženky adresy v síti Ethereum a ty začínají písmeny “0x…“. Stejně ale začínají i peněženky v síti BNB Smart Chain, takže pozor na to.
Označuje společný standard pro vytvoření tokenů na bázi Etherea. Většina kryptoměn, které jsou vytvořeny na tomto blockchainu, jsou tokeny ERC-20. Ale pozor, původní kryptoměna Ethereum (ETH) není tokenem ERC20.
V současné době poplatek činí 18 až 32 USD. Avšak v době nárůstu ceny ETH a velké poptávky po transakcích poplatek může stoupnout.
Podobně jako u ERC20, ale na bázi blockchainu Tron. Původní kryptoměnou je TRON (TRX). TRC20 má plnou kompatibilitu s ERC20. Smart kontrakty a tokeny vytvořené na bázi Etherea mohou být spuštěné v síti Tronu.
Pokud má uživatel uložené určité množství kryptoměny TRX ve své krypto peněžence, poplatek bude činit cca 0,002 TRX (zhruba 0,0001 USD). Burza Binance uvádí fixní poplatek za výběr kryptoměny TRON ve výši 1 TRX (0,07 USD). Při výběru jiných kryptoměn přes síť Tronu bude poplatek vyšší. Za výběr tokenu USDT poplatek činí 1 USDT.
4 sekundy.
T…
BEP2 (Síť BNB Beacon Chain)
BEP2 a BEP20 jsou standardy pro vytvoření tokenů na těchto platformách.
Původní kryptoměnou je BNB. Obě sítě jsou kompatibilní se sítěmi Etherea, Bitcoina, XRP a jinými.
Síť BNB Smart Chain, je paralelním blockchainem BNB Beacon Chain.
Kolem 0,16 USD. Poplatky se liší u ostatních kryptoměn. Třeba u USDT poplatek přes BEP2 činí 1 USD, přes BEP20 činí 0,8 USD.
1 sekunda
bnb….
BEP20 (Síť BNB Smart Chain)
3 sekundy
0x…
BTC (Síť Bitcoinu)
Technologicky je zaostalá, dokáže zpracovat max. kolem 4-7 transakcí za sekundu.
Existují určité povrchové sítě, které urychluji a zlevňují transakce, např. Lightning Network.
Kolem 18 USD.
10 minut
· 1….
· 3…
· bc1…
Kompletní a aktualizovaný seznam všech poplatků za výběr kryptoměn na Binance je uveden na oficiálních stránkách.
Poplatky u sítí Bitcoinu a Etherea jsou vysoké
Asi jste si všimli, že pokud chcete pro výběr bitcoinů použít oficiální BTC blockchain, nebo pro výběr ETH využít síť ETH, zaplatíte poměrně vysoké poplatky. Proč tomu tak je?
Tyto sítě používají pro své zabezpečení algoritmus Proof-of-Work, který je drahou a konkurenční záležitostí. Čím více uživatelů takové sítě využívá, tím více transakcí chtějí provádět a tím více se musí předhánět ve velikosti poplatků.
S nárůstem počtu transakcí bohužel rostou i transakční poplatky. Například na konci dubna 2021 bylo transakcí s bitcoiny prováděno tolik, že průměrný poplatek se vyšplhal i nad 50 dolarů (cca 1000 Kč).
Oproti tomu transakční poplatky na alternativních blockchainech jako jsou BNB Beacon Chain, BNB Smart Chain nebo Tron jsou nízké a transakce jsou rychlé. Všechny tyto 3 sítě totiž používají konsenzus Proof-of-Stake.
Závěr k převodům
Možnost převodu kryptoměn přes různé sítě přináší uživatelům řadu výhod, které zahrnují:
nižší poplatky,
vyšší rychlost převodů,
možnost využití služeb DeFi.
Pokud ale nevíte, jak blockchainy jednotlivých měn fungují a tápete v tom, kterou síť pro výběr zvolit, pravděpodobně budete muset zvolit původně doporučenou síť, i když mnohdy s vyšším poplatkem.
Většina kryptoměnových peněženek jako Electrum či Trezor podporují pouze převod kryptoměn přes jejich původní sítě, pokud si je nenastavíte jinak.
Zásadní nevýhodou volby jiné sítě je, že při zvolení špatné sítě můžete svou kryptoměnu navždy ztratit.
Dejte si proto vždy opravdový pozor na to, jakou síť využívá přijímací peněženka a jakou síť zvolíte při výběru.
Slovník pojmů k tomuto článku
Token – kryptoměna, která je spuštěna blockchainu jiné kryptoměny. Příklady na blockchainu Etherea (ERC20 tokeny) jsou tokeny Maker, Augur, OmiseGO a jiné.
Baví mě problematika kryptoměn a financí. Během studia na VŠE jsem absolvoval předměty týkající se kryptoměn a blockchainu. Také jsem napsal diplomovou práci o kryptoměnách jako investičním nástroji.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.