Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Vracíme se k aktivní správě investic? Největší světové ETF zaznamenalo v lednu vůbec největší odliv investorů!

Vracíme se k aktivní správě investic? Největší světové ETF zaznamenalo v lednu vůbec největší odliv investorů!

Vracíme se k aktivní správě investic? Největší světové ETF zaznamenalo v lednu vůbec největší odliv investorů!
Zdroj: depositphotos.com

Podle údajů agentury Bloomberg News zaznamenal největší burzovně obchodovaný fond na světě v lednu nejhorší měsíční odliv investičních prostředků ve své historii. Stahování peněz z fondu ze strany investorů pravděpodobně bylo odrazem propadu amerického akciového trhu jako celku. Jak je však známé, odprodejem svých investičních pozic v době propadu trhu pouze investoři „zamknou“ své ztráty jako trvalé, což rozhodně není dlouhodobě vhodný přístup k investování.

Data ukázala na odprodeje pozic ve fondu S&P 500 ETF Trust v hodnotě více než 7 miliard dolarů. ETF obchodující se pod tickerem "SPY" drží aktiva v hodnotě více než 400 miliard dolarů a lednový odprodej pozic byl nejvyšší od roku 1993, kdy byl fond spuštěn. Toto nejznámější ETF kopírující index S&P 500 v lednu ztratilo 5,4 % své hodnoty a prošlo si během ledna oficiální korekcí, když z nedávného prosincového maxima odepsalo více než 10 % své hodnoty.

Vývoj hodnoty SPDR S&P 500 Trust za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

SPY nebyl jediným fondem, který zaznamenal masivní odliv investičních prostředků

Fond Invesco PowerShares QQQ Trust Series 1 zaznamenal největší odliv investorů – přesněji odprodej pozic v hodnotě 6,2 miliardy dolarů – od splasknutí dotcom bubliny na počátku roku 2000, zjistila agentura Bloomberg. Fond zaměřený na technologický trh ztratil během ledna přibližně 10 % své hodnoty.

Leden byl pro akcie nejhorším měsícem od začátku pandemie covid-19 v březnu 2020, kdy se trhy propadly o více než 30 %. Za propadem indexu S&P 500 stálo do značné míry snížení cen technologických akcií. Například akcie Meta Platforms a akcie Netflix během jediného dne odepsaly více než 20 % své hodnoty a nebyly v tom zdaleka samy.

Výprodej byl z velké části přičítán také Federálnímu rezervnímu systému, protože signalizoval agresivní plány na zvýšení úrokových sazeb v boji proti inflaci, která je nejvyšší za poslední desetiletí.

Agentura Bloomberg ve svém článku rovněž poznamenala, že odchody investorů z velkých fondů nereprezentují chování trhu s ETF jako celkem, vzhledem k tomu, že v lednu na trhy s burzovně obchodovanými fondy přiteklo dohromady přibližně 23 miliard dolarů. Největší oblibě investorů se těšily fondy ETF Financial Select Sector SPDR a Vanguard Value ETF.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo