Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vracíme se k aktivní správě investic? Největší světové ETF zaznamenalo v lednu vůbec největší odliv investorů!

Publikováno
Vracíme se k aktivní správě investic? Největší světové ETF zaznamenalo v lednu vůbec největší odliv investorů!
Zdroj: depositphotos.com

Podle údajů agentury Bloomberg News zaznamenal největší burzovně obchodovaný fond na světě v lednu nejhorší měsíční odliv investičních prostředků ve své historii. Stahování peněz z fondu ze strany investorů pravděpodobně bylo odrazem propadu amerického akciového trhu jako celku. Jak je však známé, odprodejem svých investičních pozic v době propadu trhu pouze investoři „zamknou“ své ztráty jako trvalé, což rozhodně není dlouhodobě vhodný přístup k investování.

Data ukázala na odprodeje pozic ve fondu S&P 500 ETF Trust v hodnotě více než 7 miliard dolarů. ETF obchodující se pod tickerem “SPY” drží aktiva v hodnotě více než 400 miliard dolarů a lednový odprodej pozic byl nejvyšší od roku 1993, kdy byl fond spuštěn. Toto nejznámější ETF kopírující index S&P 500 v lednu ztratilo 5,4 % své hodnoty a prošlo si během ledna oficiální korekcí, když z nedávného prosincového maxima odepsalo více než 10 % své hodnoty.

SPY nebyl jediným fondem, který zaznamenal masivní odliv investičních prostředků

Fond Invesco PowerShares QQQ Trust Series 1 zaznamenal největší odliv investorů – přesněji odprodej pozic v hodnotě 6,2 miliardy dolarů – od splasknutí dotcom bubliny na počátku roku 2000, zjistila agentura Bloomberg. Fond zaměřený na technologický trh ztratil během ledna přibližně 10 % své hodnoty.

Leden byl pro akcie nejhorším měsícem od začátku pandemie covid-19 v březnu 2020, kdy se trhy propadly o více než 30 %. Za propadem indexu S&P 500 stálo do značné míry snížení cen technologických akcií. Například akcie Meta Platforms a akcie Netflix během jediného dne odepsaly více než 20 % své hodnoty a nebyly v tom zdaleka samy.

Poznámka

Výprodej byl z velké části přičítán také Federálnímu rezervnímu systému, protože signalizoval agresivní plány na zvýšení úrokových sazeb v boji proti inflaci, která je nejvyšší za poslední desetiletí.

Agentura Bloomberg ve svém článku rovněž poznamenala, že odchody investorů z velkých fondů nereprezentují chování trhu s ETF jako celkem, vzhledem k tomu, že v lednu na trhy s burzovně obchodovanými fondy přiteklo dohromady přibližně 23 miliard dolarů. Největší oblibě investorů se těšily fondy ETF Financial Select Sector SPDR a Vanguard Value ETF.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎