Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Třikrát TOP a jeden propadák - balancování výsledků technologických firem

Třikrát TOP a jeden propadák - balancování výsledků technologických firem

Třikrát TOP a jeden propadák - balancování výsledků technologických firem
Zdroj: depositphotos.com

Uplynulý rok 2021 byl pro technologické giganty velmi ziskový. V tomto článku si připomeneme ty nejzásadnější události loňského roku ve společnostech Apple, Microsoft, Facebook (META), Amazon, a jak je již naším zvykem, zamyslíme se nad budoucím trendovým vývojem těchto společností.

Technologický trh obecně

Technologické společnosti, které si v tomto článku představíme, jsou součástí akciového indexu NASDAQ. Do tohoto indexu patří celkem 100 akciových společností ze segmentu technologií. Tento akciový index v uplynulém roce zaznamenal 29% růst, který byl podpořen i růstem našich čtyř společností.

Cenový graf akciového indexu NASDAQ
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1) Akcie Apple

Světoznámá společnost Apple je lídrem v sektoru informačních technologií. V roce 2021 společnost dosáhla neuvěřitelného zisku téměř 366 miliard USD (údaj pouze za 3 kvartály). Společnost plánuje zveřejnění údajů za celý fiskální rok na 27. ledna 2022.

Akciový graf společnosti Apple
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zásadní události v roce 2021:

V současné době vykazují akcie společnosti Apple opět stagnaci, jako na počátku loňského roku. Trh vyčkává na zveřejnění dat za 4. kvartál. První supportní zóna, vhodná pro nákup akcií, se nachází na ceně 150 USD.

2) Akcie Microsoft

Tato americká společnost, sídlící na vše vypovídající adrese: One Microsoft Way, vykázala za uplynulé čtyři kvartály zisk ve výši 168 miliard USD, což je 18% meziroční nárůst. Výroční zpráva za fiskální rok 2021 je investorům k dispozici zde:

Akciový graf společnosti Microsoft
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zásadní události v roce 2021:

Společnost Microsoft je v silném rostoucím trendu, který vykazuje minimum korekčních pohybů. Díky uvedení tokenu MSFT/BUSD, cloudovým řešením a možnosti home office, má Microsoft silný předpoklad a zázemí pro minimálně udržení si hodnoty svých akcií i v roce 2022.

3) Akcie Facebook (META)

Zisky společnosti META činí pro rok 2021 117,65 miliardy USD. Co se týče zásadních událostí v uplynulém roce, tak se pracovníci společnosti META vůbec nenudili. Pojďme si tedy připomenout to nejzásadnější.

Akciový graf společnosti META (dříve Facebook)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zásadní události v roce 2021:

Velmi vášnivé diskuse se vedou ohledně projektu "metaverse". Z řad odborné i neodborné veřejnosti se jedná o obavy z toho, zda vývoj virtuálního tržiště bude zachovávat svobodnou vůli ve výběru zboží, nebo zda se bude jednat o centralizované řízení nabídky. V případě společnosti META je z tohoto důvodu velmi důležité sledování fundamentů a tržní reakce na ně.

4) Akcie Amazon

Poslední společností, kterou si v tomto článku připomeneme, je lídr v segmentu maloobchodního prodeje, Amazon. Zisky této společnosti v roce 2021 činí 407 miliard USD. Turbulentní rok akciím Amazonu příliš nesvědčil. Podívejme se na ty nejzásadnější události, které bránily akciovému růstu tohoto velikána.

Akciový graf společnosti Amazon
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zásadní události v roce 2021:

  • Jeff Bezos končí jako CEO společnosti, trh na tuto informaci reagoval 2% poklesem.
  • Nová konkurence v podobě korejské společnosti Coupang.
  • Objevují se informace o extrémním růstu hodnoty akcií do roku 2023.
  • Vydání (zelených) dluhopisů s cílem získat 1 miliardu USD pro investice do obnovitelných zdrojů energie.
  • Uzavření spolupráce se společností Affirm, lídrem v oblasti BNPL (kup teď, zaplať později – buy now, pay later).
  • Neuspokojivé výsledky ve 3. kvartálu, které byly zapříčiněné problémy v dodavatelském segmentu a odlivem zákazníků z e-commerce zpět do kamenných prodejen.

Akcie společnosti Amazon se v roce 2021 obchodovaly v postranním, mírně rostoucím trendovém kanálu. Z hlediska fundamentálního neexistuje příliš důvodů k pokračujícímu růstu akcií Amazon. Na obzoru rovněž není žádný zajímavý projekt nebo spolupráce, která by přesvědčila investory ke koupi akcií.

Závěr

Z globálního pohledu lze konstatovat, že uplynulý rok 2021 byl pro technologické společnosti velmi zajímavý, a který nabídl zisky jak investorům, tak společnostem. Nejslabším článkem, mezi technologickými společnosti je Amazon, který nedisponuje žádným hmatatelným projektem, který by směroval tuto společnost k ziskovější budoucnosti.

Naopak META (Facebook) se pouští do projektu virtuální reality, který mezi veřejností rozpoutal vášnivé debaty o hranicích lidské svobody a jejího případného centrálního řízení.

Společnosti Microsoft a Apple čerpají díky mnohaletým zkušenostem zasloužené zisky, které byly podpořeny celosvětovou pandemií.

Zásadní otázkou pro budoucnost těchto společností je spotřební chování lidí po skončení pandemie. Po dvou letech "virtuálních hrátek" možná bude lidem chybět kontakt s přírodou a při procházkách odloží své mobilní telefony, což je samozřejmě významným rizikem pro hodnotu akcií těchto gigantů.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo