Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Spotify, Netflix a Match Group vyletěly vzhůru poté, co Apple uvolnil pravidla v App Store

Publikováno
Akcie Spotify, Netflix a Match Group vyletěly vzhůru poté, co Apple uvolnil pravidla v App Store
Zdroj: applenovinky.cz

Akcie Spotify začátkem září vzrostly o více než 6 % poté, co Apple oznámil, že zmírní pravidla App Store, která podle streamingové aplikace dříve výrazně poškozovala její podnikání. V současné době se akcie Spotify obchodují stále o více než 2 % výše oproti začátku září (k 16. 9. 2021).

Apple uvedl, že aplikace pro předplatné obsahu, jako je Spotify, mohou ve svých aplikacích poskytovat odkaz na webovou stránku, kde se lze přihlásit k předplatnému, což vývojářům umožňuje získat 15% až 30% podíl Applu z hrubých tržeb, které mu doposud z App Store plynuly.

Nové pravidlo umožní streamovacím společnostem získat vyšší marže z předplatného od uživatelů iPhonu a umožní těmto společnostem efektivněji přeměnit potenciální zákazníky iPhonu na předplatitele. App Store byl doposud jediným způsobem instalace softwaru těchto aplikací do iPhonu a Apple si vyhrazoval právo odmítnout aplikace kvůli porušování svých zásad.

Načítání
Načítání Načítání

Změny jsou podle Spotify stále nedostatečné

“Selektivní úpravy pravidel App Store ze strany Applu jsou vítané, ale nejdou dostatečně daleko,” uvedl však k oznámenému kroku Apple na Twitteru šéf právního oddělení společnosti Spotify, Horacio Gutierrez.

Stížnost Spotify na pravidlo zakazující odkazování na stránku s předplatným se datuje do roku 2016, kdy si společnost stěžovala na Apple ve formálním dopise, když byla její aplikace odmítnuta kvůli snaze odkazovat na přímou placenou registraci zákazníků. Společnost tehdy uvedla, že toto pravidlo způsobilo Spotify a jejím zákazníkům vážnou újmu.

Spotify není jedinou společností, kterou zpráva potěšila

Akcie Spotify nebyly jediné, které na základě této zprávy vzrostly. Akcie Netflix, které také mohou těžit z nových pravidel společnosti Apple, vzrostly o 1 %. Akcie Match Group, mateřské společnosti Tinder a dalších seznamovacích aplikací, pak vzrostly ještě výrazněji, a to hned o 6 %. Během září pak akcie této společnosti připsaly dokonce 14 %. Podobně reagovaly na zprávu i akcie Bumble, konkurenta Match Group, které ihned po oznámení vzrostly o 4 %. Za celé září se však zatím obchodují s nulovým zhodnocením.

Načítání
Načítání Načítání

Ústupek společnosti Apple, učiněný v rámci urovnání sporu s japonskou Asociací pro spravedlivý obchod, se netýká všech aplikací v App Store. Herní transakce, které tvoří většinu příjmů App Store, se ani nadále neobejdou bez přímé fakturace Applu, což příjem společnosti z těchto transakcí nijak neohrozí. Které společnosti získají ze změny pravidel výhody, bude také záviset na tom, které aplikace bude Apple považovat za „čtecí aplikace“, což jsou aplikace poskytující předplatné obsahu, a také na podrobnostech, jak Apple změní znění svých pokynů.

Akcie Apple na druhé straně na zprávu, která by mohla částečně snížit příjmy z App Store, negativně nereagovaly. Pravdou samozřejmě je, že tržby z tohoto příjmového kanálu zatím tvoří ve srovnání s dalšími příjmy společnosti stále poměrně malou část celého koláče tržeb.

Čtěte také: Apple se stal nejnenáviděnější akcií globálních akciových fondů – Které akcie se naopak těší velké oblibě?
Čtěte také: Apple se stal nejnenáviděnější akcií globálních akciových fondů – Které akcie se naopak těší velké oblibě?
Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎