Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Microsoft vykázal tržby a zisk, které již desáté čtvrtletí v řadě překonaly odhady analytiků

Microsoft vykázal tržby a zisk, které již desáté čtvrtletí v řadě překonaly odhady analytiků

Microsoft vykázal tržby a zisk, které již desáté čtvrtletí v řadě překonaly odhady analytiků
Zdroj: depositphotos.com

Microsoft oznamoval po uzavření středečního obchodování své hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí fiskálního roku 2021 (2. čtvrtletí kalendářního roku 2021), ve kterém se společnosti už podesáté v řadě podařilo překonat očekávání Wall Street.

Ve čtvrtletí, které skončilo 30. června, vzrostly tržby podle prohlášení společnosti meziročně o 21 % na 46,15 miliardy dolarů (odhad 44,24 miliardy dolarů). V Q1 2021 se přitom tržby zvýšily o 19 %. Čistý zisk společnosti se pak zvýšil dokonce o 47 % – Microsoft vykázal EPS ve výši 2,17 dolaru (odhad 1,92 dolaru). Akcie Microsoft, na rozdíl od akcií Apple nebo akcií Facebook reagovaly na vykázané výsledky relativně klidně.

Vývoj ceny akcií Microsoft za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Jak se dařilo jednotlivým segmentům podnikání společnosti?

Segment „Intelligent Cloud“, který zahrnuje cloudovou službu Azure, Windows Server, SQL Server a GitHub, dosáhl v Q2 2021 tržeb ve výši 17,38 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 30 %.

Příjmy plynoucí ze samotného Azure, které konkuruje Amazon Web Services, vzrostly v posledním čtvrtletí dokonce o 51 %. V této oblasti se tak Microsoftu podařilo navázat na předchozí čtvrtletí, kdy vzrostly tržby Azure o 50 %. V následujícím kvartále pak vedení Microsoftu očekává obdobný meziroční růst.

Segment „Produktivita a podnikové procesy“, který zahrnuje softwarovou sadu Office spolu se sociální sítí LinkedIn a aplikací Dynamics, přispěl k tržbám společnosti částkou 14,69 miliardy dolarů, což představuje 25% meziroční růst. Růst počtu komerčních předplatných Office 365 zrychlil meziročně na 17 % oproti 15 % v první kvartále letošního roku. Microsoftu se přitom podařilo dosáhnout vyšších tržeb na jednoho uživatele. Aplikace pro chatování a videohovory Teams, která je obsažena v rámci Office 365, má nyní 250 milionů aktivních měsíčních uživatelů.

Poslední část podnikání Microsoftu označená jako „More Personal Computing“, která zahrnuje Windows, zařízení Xbox a reklamu ve vyhledávání, pak dosáhla tržeb ve výši 14,09 miliardy dolarů.

Produkty a služby společnosti Microsoft – meziroční změna podle fiskálních čtvrtletí.
Produkty a služby společnosti Microsoft – meziroční změna podle fiskálních čtvrtletí. Zdroj: Microsoft.com

Mírný propad zasáhl prodej licencí Windows, nedostatek čipů snížil prodeje počítačů

Příjmy Microsoftu za licence Windows od výrobců počítačů za Q2 2021 klesly o 3 %. Výrazný obrat pak nastal u příjmů z prodeje spotřebitelských licencí – koncovým zákazníkům – které meziročně klesly o 4 % v porovnání s 44% růstem v předchozím čtvrtletí. Microsoft pokles v oblasti prodeje licencí Windows přisoudil omezení dodávek osobních počítačů, na které v posledních měsících upozorňovali jejich výrobci Dell a HP. Problémy s nedostatkem čipů se projevily i do prodejů počítačů značky Microsoft Surface, které se snížily o 20 %.

Pandemie koronaviru v některých ohledech výsledkům Microsoftu prospěla, v jiných uškodila. Tržby společnosti z obsahu a služeb Xbox, včetně prodeje videoher, respektive předplatného za videohry, klesly o 4 %, přičemž tento ukazatel je velmi nepříznivý v porovnání s 65% růstem v předchozím čtvrtletí.

Kategorie serverových produktů společnosti Microsoft, která zahrnuje operační systém Windows Server a databázový software SQL Server, dosáhla 16% nárůstu tržeb oproti 3% nárůstu v předchozím čtvrtletí. Výraznějšího nárůstu v této oblasti však bylo dosaženo zejména díky slabému výkonu, který Microsoft v této oblasti vykázal v loňském roce.

Příjmy z reklamy ve vyhledávání vzrostly o 53 %, neboť se reklamní trh s růstem ekonomické aktivity výrazně zotavuje. To prospělo i příjmům plynoucím ze sociální sítě LinkedIn, které se meziročně zvýšily o 46 %. Generální ředitel Microsoftu, Satya Nadella, k růstu příjmů ze sociální sítě uvedl, že nyní LinkedIn do kasy Microsoftu přináší ročně 10 miliard dolarů. Tržby podniku Marketing Solutions, který využívá v rámci své propagace celá řada firem, vzrostly o 97 % a jeho čtvrtletní tržby přesáhly 1 miliardu dolarů.

Vývoj celkových tržeb společnosti Microsoft od 31. 12. 2005 do 31. 3. 2021.
Vývoj celkových tržeb společnosti Microsoft od 31. 12. 2005 do 31. 3. 2021. Zdroj: macrotrends.net

Microsoft hodlá investovat do rozpoznávání řeči

Během oznamování hospodářských výsledků Microsoft také oznámil svůj záměr převzít společnost Nuance Communications, která se zabývá rozpoznáváním řeči, za 19 miliard dolarů. Představil také Windows 11, novou verzi svého desktopového operačního systému, ačkoli prodej licencí výrobcům zařízení bude odložen.

Představenstvo společnosti také odhlasovalo, že se Satya Nadella stane předsedou představenstva. Největší individuální akcionář Microsoftu, spoluzakladatel Bill Gates, pak oznámil, že se rozchází se svou manželkou Melindou Frenchovou, která také kdysi pracovala v Microsoftu. Tato informace už ale asi nikoho nepřekvapila.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo