Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Apple vykázal za poslední čtvrtletí rekordní výsledky – Jeho výnosy vzrostly meziročně o 54 %!

Publikováno
Apple vykázal za poslední čtvrtletí rekordní výsledky – Jeho výnosy vzrostly meziročně o 54 %!
Zdroj: Mywabashvalley.com

Apple za své druhé fiskální čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, které zahrnují i 54% meziroční růst výnosů. Za růstem společnosti stojí především pandemie koronaviru a zvýšený prodej iPhonů. Apple se mimoto v posledních měsících potýká se značnou kritikou, díky které ho obžalovala i známá herní společnost Epic Games.

Applu v růstu značně pomohla pandemie

Apple (NASDAQ: AAPL) se řadí mezi skupinu společností, které profitovaly na vyhlášení lockdownů ve většině zemí světa. Následně totiž lidé začali více využívat online služby, k čemuž potřebovali i dostatečně výkonná zařízení v podobě počítačů, tabletů či smartphonů. Jelikož se ale pandemie stále neblíží ke svému konci, zvýšila se poptávka po produktech Applu během ledna i března letošního roku o více než dvojnásobek.

V návaznosti na to začaly růst i jeho výnosy, které podle oznámení z 28. dubna v druhém fiskální čtvrtletí meziročně vzrostly o 54 % na 89,6 miliardy dolarů. Zisky společnosti dosáhly 23,6 miliard dolarů, což představuje zisk na jednu akcii v hodnotě 1,40 dolarů.

Akcie Apple zaznamenaly během posledního měsíce 12,5% růst, z čehož 1,8 % si připsaly ihned po oznámení čtvrtletních výsledků. Ve skutečnosti ale toto oznámení mělo na cenu akcií negativní vliv, který se projevil 5% poklesem.

Ten nejspíše vyplynul z obav investorů, kteří se oprávněně domnívají, že výsledky byly z velké části ovlivněny pandemií a není tak možné jednoznačně odhadnout, jak se bude společnosti dařit v následujícím období.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Prodej iPhonů dosáhl rekordních čísel

Jedním z nejznámějších a zároveň nejpopulárnějších produktů Applu je nepochybně iPhone, na který takzvaní „jablíčkáři“ nedají za žádných okolností dopustit. I přesto se ale společnost během posledních 5 let potýkala s nízkou poptávkou, jelikož se většina uživatelů rozhodla každoročně neinvestovat do nového modelu iPhonu.

Ke konci minulého roku se však situace rychle obrátila k lepšímu poté, co spatřil světlo světa nový iPhone 12. Během svátků prodej iPhonu vzrostl o celých 17 %, načež vzrostly i tržby Applu o 66 % na 47,9 miliardy dolarů.

Podíl uživatelů využívajících různé operační systémy celosvětově.
Podíl uživatelů využívajících různé operační systémy celosvětově. Zdroj: gs.statcounter.com

Podle analytiků se jedná o největší růst tržeb od roku 2014, kdy byl představen iPhone 6, který nalákal uživatele na svůj velký displej. Na rozdíl od něj nezaznamenal iPhone 12 úspěch kvůli vzhledu, ale kvůli své schopnosti připojit se k 5G síti, která nabízí mnohem rychlejší připojení než sítě starší generace.

Růst zaznamenal i u prodej Maců, u nichž se poptávka zvýšila o celých 70 % a přinesla Applu přibližně 9,1 miliardy dolarů. Stejně na tom byl i prodej iPadů, který meziročně vzrostl o 79 % na 7,8 miliardy dolarů.

Apple vs Epic Games

Logo Epic GamesApple v posledních letech generuje část výnosů i ze své divize online služeb, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o 27 % na 16,9 miliardy dolarů. Většinu z nich tvoří 15 až 30% poplatky, které si účtuje za distribuci her a aplikací na své platformě App Store. Tento jeho business je ale ve většině zemí předmětem zkoumání tamních regulačních orgánů.

Proti těmto praktikám veřejně vystoupila i herní společnost Epic Games, která stojí za jednou z nejpopulárnějších her na světě Fortnite. Společnost nabídla svým uživatelům možnost nakupovat vylepšení přímo skrze aplikaci, díky čemuž porušila zásady Applu, který následně vymazal hru ze své platformy.

To nahrálo do karet Epic Games, která se rozhodla technologického giganta žalovat, jelikož se domnívá, že Apple využívá svého dominantního postavení na trhu a okrádá menší společnosti, které nemají jinou možnost nežli přistoupit na jeho nevýhodné podmínky. Ke kritice technologického giganta se přidaly například společnosti jako Spotify (NYSE: SPOT) či Tile.

Apple samozřejmě s obviněními nesouhlasí a stojí si za názorem, že si takto zaslouženě kompenzuje vysoké investice do vývoje iPhonů, skrze které mohou následně uživatelé dané aplikace a hry využívat.

Pondělní slyšení však působilo spíše jako fraška, poté co se soudkyně rozhodla dát slovo divákům, načež vypukl chaos, během kterého někteří vášnivě hájili herní společnost a další využili nabídnutý prostor například k propagaci svého youtube kanálu. Podle některých odborníků je momentálně v sázce nejen budoucnost App Storu, ale i Applu, který by tak přišel o značnou část příjmů.

Apple zvýší dividendy o 7 %

Apple plánuje mimo jiné i zvýšení dividend o 7 % a navýšení limitu pro zpětný odkup akcií o dalších 90 miliard dolarů. Podobně jako v minulosti se nechce vyjadřovat k tomu, jaké výsledky v následujícím čtvrtletí očekává, a to především kvůli nejasné situaci na trhu. Podle analytiků by ale jeho výnosy mohly vzrůst na 76,9 miliardy dolarů.

Naopak by měl poklesnout prodej Maců a iPadů, jejichž výroba bude značně limitována kvůli nedostatku čipů na trhu, se kterým se potýkají nejen technologické společnosti, ale i například Tesla (NASDAQ: TSLA), která musela pozastavit výrobu některých svých vozů.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎