Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Facebook hodlá dobývat oblast e-commerce – Mělo by mít Shopify obavy o své postavení?

Facebook hodlá dobývat oblast e-commerce – Mělo by mít Shopify obavy o své postavení?

Facebook hodlá dobývat oblast e-commerce - Mělo by mít Shopify obavy o své postavení?
Zdroj: depositphotos.com

Hlavním zdrojem zisku Facebooku byla vždy reklama. Společnost prodává vysoce cílené reklamy spolu s obsahem vytvářeným uživateli svému publiku, které tvoří téměř polovinu světové populace. Je to skvělý obchodní model, který ve druhém čtvrtletí přinesl čistý zisk přes 10 miliard dolarů.

Nyní Facebook myslí i na jiné oblasti než "jen" na reklamy. Iniciativa Applu zaměřená na transparentnost sledování aplikací ztěžuje Facebooku a jeho inzerentům sledování chování uživatelů. To společnosti dodalo podněty k tomu, aby začala zkoumat růstové příležitosti i mimo oblast reklamy.

Generální ředitel Facebooku, Mark Zuckerberg, strávil většinu času během nedávného hovoru k výsledkům hospodaření tím, že hovořil o snaze společnosti o spolupráci s tvůrci, prosazení na trhu e-commerce a rozvíjení platformy pro pobyt ve virtuálním prostředí, kterou nazval „metaverse“. Z těchto tří růstových oblastí se e-commerce jeví jako nejlogičtější rozšíření podnikání Facebooku.

Vývoj ziskovosti Facebooku od poloviny roku 2010.
Vývoj ziskovosti Facebooku od poloviny roku 2010
Zdroj: macrotrends.net

Facebook může těžit z obrovské databáze „kontaktů“

Facebook má již nyní navázané vztahy s více než 7 miliony malých a středních podniků (SMB), nemluvě o největších světových značkách. Mnoho z těchto malých a středních podniků považuje Facebook za klíčovou součást svého podnikání, například pro získávání zákazníků, nebo dokonce jako plnohodnotný digitální prodejní kanál.

V minulosti malé a střední podniky používaly Facebook k získávání zákazníků, kteří se pak z ekosystému Facebooku proklikli na vlastní webové stránky značky.

V případě společností zabývajících se e-commerce jsou tyto stránky často provozovány právě Shopify.

Vzhledem k tomu, že Facebook je pro mnohé z těchto podniků primárním akvizičním nástrojem a disponuje množstvím uživatelských dat, dává společnosti smysl zachytit veškerou hodnotu těchto transakcí až po samotné platby, nikoli pouze výdaje za reklamu.

Online prodej není pro Facebook novinkou. Gigant sociálních médií již dříve spustil „Obchody“ na Facebooku a Instagramu, ale zdá se, že v oblasti e-commerce vidí příležitost způsobem, jakým ji dříve neviděl.

Příležitost, která klepe na dveře

Roční tržby z oblasti e-commerce v USA se blíží hranici 1 bilionu dolarů, celosvětově je toto číslo výrazně vyšší. Pro společnost velikosti Facebooku je právě e-commerce jednou z mála oblastí, která je dostatečně velká na to, aby měla výrazný vliv na jeho hospodářské výsledky. Akciím Facebook se přitom v letošním roce daří více než dobře a toto by mohl být další výrazný katalyzátor růstu.

Velikost globálního e-commerce trhu a jeho predikce do roku 2024.
Velikost globálního e-commerce trhu a jeho predikce do roku 2024
Zdroj: statista.com

Zuckerberg v nedávném telefonátu jednoduše vysvětlil své uvažování o online prodeji: „Náš přístup spočívá v tom, že budeme vytvářet prvotřídní služby na každé vrstvě e-commerce – počínaje oslovením nových zákazníků na vrcholu až po zprostředkování plateb na úplně nejnižší vrstvě.“

Facebook chce jinými slovy udržet celý nákupní proces na své platformě, aby se uživatelé nemuseli z jeho platformy přesouvat na webové stránky konkrétní značky nebo na platformu Shopify. Zuckerberg poznamenal, že kliknutí na reklamní odkaz, který uživatele přesměruje mimo stránky Facebooku, často znamená nutnost znovu zadávat platební údaje, což přináší horší uživatelský zážitek.

Vývoj ceny akcií Facebook za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Službu „Obchod“ na Facebooku a Instagramu momentálně využívá 1,2 milionu větších či menších společností. Pro srovnání, Shopify ukončila loňský rok s 1,75 milionu obchodníků využívajících její software. Facebook tak za přední e-commerce platformou příliš nezaostává.

Co to znamená pro Shopify?

Shopify poskytuje software pro provozování e-commerce a po Amazonu je momentálně největším vítězem těžícím z přesunu maloobchodu na internet. Od pandemického dna v březnu 2020 se tak akcie Shopify vyšplhaly už na více než čtyřnásobnou cenu. Ale zásah Applu do cílení reklamy by mohl být pro Shopify problém, protože má přímý dopad na malé podniky, na kterých je společnost závislá.

Vývoj ceny akcií Shopify za poslední 2 roky
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Tento krok také motivuje Facebook, který je pravděpodobně největším zdrojem návštěvnosti Shopify, k investicím do vlastní e-commerce platformy. To v konečném důsledku povede k přesunu transakcí od Shopify na Facebook. S tím, jak Facebook vylepšuje svůj „Obchod“, by mohl společnosti Shopify uzmout významnou část jejího podnikání, zejména pokud malým a středním podnikům nabídne nejnižší náklady na akvizici zákazníků.

Prozatím se zdá, že se investoři držící akcie Shopify nemají příliš čeho obávat. Společnost během pandemie zaznamenala bleskový růst a ve druhém čtvrtletí 2021 stále vykázala 57% nárůst tržeb na 1,12 miliardy dolarů. Je také solidně zisková. Její výhled počítá s pokračujícím silným růstem, i když v normálnějším tempu než loni.

Růst tržeb společnosti Shopify od poloviny roku 2014.
Růst tržeb společnosti Shopify od poloviny roku 2014
Zdroj: macrotrends.net

Zuckerberg navíc připustil, že e-commerce iniciativa bude dlouhodobá, takže bude pravděpodobně trvat několik let, než se Facebook stane významným hráčem v oblasti online obchodování.

E-commerce trh pak neustále roste a je možné, že by mohl být dostatečně velký, aby uspokojil Facebook i Shopify, ale snaha Facebooku udržet e-commerce ve svém ekosystému bezpochyby bude mít na Shopify vliv.

Investoři do druhé jmenované společnosti by měli sledovat, co se děje s „Facebook Obchod“, zejména v souvislosti s omezením cílení reklamy ze strany společnosti Apple. Čím více bude Apple tlačit na Facebook, tím více bude Facebook pravděpodobně tlačit na Shopify.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo