Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Nejsilnější a nejslabší tržní segmenty v roce 2022 - Také jste do nich investovali?

Nejsilnější a nejslabší tržní segmenty v roce 2022 - Také jste do nich investovali?

Nejsilnější a nejslabší tržní segmenty v roce 2022 - Také jste do nich investovali?
Zdroj: depositphotos.com

Něco starého skončilo a něco nového začíná, co však pokračuje dále je investování na finančních trzích. Ještě než se trhy rozjedou, je dobré se trochu poohlédnout zpět a zhodnotit si uplynulý obchodní rok. Podívat se na jeho pozitiva i negativa a z nich se poučit, nebo na nich v budoucnu zapracovat.

Přesně to provedeme v tomto článku, kdy se podíváme na výkonnost jednotlivých tržních segmentů a seznámíme se s jejich vítězi a poraženými. Možná i při tomto ohlédnutí zpět zjistíme, jakým investičním směrem se v novém roce vydat.

Většina investorů moc dobře ví, že není akcie jako akcie, a že kromě mikroekonomických ukazatelů jednotlivých společností o růstu nebo poklesu rozhoduje i globální investiční prostředí a makroekonomická stabilita. Tyto dvě proměnné velice ovlivňovaly finanční trhy během minulého roku s tím, že jejich vliv byl na většinu akcií negativní.

Především globální proměnné, jako jsou silný americký dolar, vysoká inflace napříč celým světem, nestabilní politická situace v Evropě a USA a stále neutuchající boj s pandemií, který ovlivňuje hlavně export a import v Číně. Většina tržních segmentů na tyto události reagovala velmi negativně, až na jeden jediný segment. Vítězem loňského obchodování se stal energetický segment, který rostl o téměř 40 %.

Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v roce 2022
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v roce 2022
Zdroj: finviz.com

Zbytek akciového trhu zůstal výrazně za energetickými akciemi. Největších ztrát bylo dosaženo v segmentu komunikačních služeb, který si pohoršil o více než 41,5 %. Jak ve vítězném energetickém segmentu, tak i v poraženém komunikačním segmentu nalezneme akcie, které měly opačný vývoj než jejich tržní konkurenti. My se nyní podíváme na společnost, která v rámci vítězného segmentu vykázala nejlepší zhodnocení, a také na společnost, která v rámci poraženého segmentu vykázala největší akciový pokles.

Slabé společnosti mohou v pozitivním tržním sentimentu růst a silné společnosti mohou v negativním sentimentu klesat.

Scorpio Tankers

Tato společnost se zabývá námořní přepravou ropných produktů. Kromě vlastní přepravy pronajímá lodě a tankery. Tato společnost v loňském roce generovala silné mezi kvartální nárůsty tržeb přičemž v Q1 inkasovala 174 milionů USD, v Q2 405 mil., v Q3 již 490 mil. USD. Pro Q4 se očekává menší pokles, ale i tak se jedná o 466 milionu USD.

Tyto skokové nárůsty se odrazily v celoročním akciovém růstu, který byl ukončen se zhodnocením téměř 405 %.

Měsíční akciový graf společnosti Scorpio Tankers
Měsíční akciový graf společnosti Scorpio Tankers
Zdroj: tradingview.com

Akcie Scorpio Tankers nyní atakují rezistentní zónu na ceně 55 USD. Pokud dojde k jejich poklesu, mají pod sebou velmi silný support, který byl v rámci bezkorekčního růstu překonán. Další silná rezistence čeká tyto akcie na ceně 80 USD, kde se v roce 2015 utvořilo lokální low. Predikce akciového růstu je pro letošní rok vnímána pozitivně a očekává se právě dosažení této rezistence. Střízlivější odhady poté hovoří o atakování ceny 66 USD.

Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Scorpio Tankers
Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Scorpio Tankers
Zdroj: tipranks.com

Skillz

Společnost Skillz provozuje digitálním platformu, která sdružuje hráče online her. Dále pořádá herní turnaje a provozuje zázemí pro profesionální hráče online her po celém světě. I přestože se jedná o známou značku ve světě online hraní, negativní vývoj v komunikačním segmentu její akcie i tržby poslal ke dnu.

Pravidelné kvartální poklesy tržeb vyústily v celoroční pokles tržeb o více než 50 milionu dolarů. Obrat k lepšímu se očekává až ve druhém čtvrtletí roku 2023.

Týdenní akciový graf společnosti Skillz
Týdenní akciový graf společnosti Skillz
Zdroj: tradingview.com

Akcie Skillz ztratily během loňského roku více než 94 % své hodnoty, i když výrazný akciový pokles lze u této společnosti pozorovat již od konce roku 2021, kdy se obchodovaly přes 40 USD. Současná hodnota akcií se blíží hranici penny stock a z technického pohledu není na cenovém grafu již žádný support, který by společnost od této nálepky odvrátil.

Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Skillz
Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Skillz
Zdroj: tipranks.com

I přes negativní sentiment jsou analytici veskrze pozitivní a pouze jeden ze šesti doporučuje se akcií Skillz zbavit. Pro rok 2023 je očekáván růst, který v pozitivním výhledu má atakovat cenu 3,75 USD, v konzervativním výhledu pak 1,51 USD.

Závěr

Jednu výhodu loňský negativní sentiment na většině akciových trhů má, nic totiž netrvá věčně, a třeba se investoři v roce 2023 dočkají opačného scénáře, kdy jeden tržní segment bude zaostávat, zatímco ostatní porostou. Výše uvedené ukázky společností jsou sice z naprosto výsledkově odlišných segmentů, ale u obou se očekává v roce 2023 růst, což je určitě pozitivní zpráva. Na její rozuzlení si ovšem budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo