Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejsilnější a nejslabší tržní segmenty v roce 2022 – Také jste do nich investovali?

Publikováno
Nejsilnější a nejslabší tržní segmenty v roce 2022 – Také jste do nich investovali?
Zdroj: depositphotos.com

Něco starého skončilo a něco nového začíná, co však pokračuje dále je investování na finančních trzích. Ještě než se trhy rozjedou, je dobré se trochu poohlédnout zpět a zhodnotit si uplynulý obchodní rok. Podívat se na jeho pozitiva i negativa a z nich se poučit, nebo na nich v budoucnu zapracovat.

Přesně to provedeme v tomto článku, kdy se podíváme na výkonnost jednotlivých tržních segmentů a seznámíme se s jejich vítězi a poraženými. Možná i při tomto ohlédnutí zpět zjistíme, jakým investičním směrem se v novém roce vydat.

Většina investorů moc dobře ví, že není akcie jako akcie, a že kromě mikroekonomických ukazatelů jednotlivých společností o růstu nebo poklesu rozhoduje i globální investiční prostředí a makroekonomická stabilita. Tyto dvě proměnné velice ovlivňovaly finanční trhy během minulého roku s tím, že jejich vliv byl na většinu akcií negativní.

Především globální proměnné, jako jsou silný americký dolar, vysoká inflace napříč celým světem, nestabilní politická situace v Evropě a USA a stále neutuchající boj s pandemií, který ovlivňuje hlavně export a import v Číně. Většina tržních segmentů na tyto události reagovala velmi negativně, až na jeden jediný segment. Vítězem loňského obchodování se stal energetický segment, který rostl o téměř 40 %.

Zdroj: finviz.com
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v roce 2022
Výkonnost jednotlivých tržních segmentů v roce 2022

Zbytek akciového trhu zůstal výrazně za energetickými akciemi. Největších ztrát bylo dosaženo v segmentu komunikačních služeb, který si pohoršil o více než 41,5 %. Jak ve vítězném energetickém segmentu, tak i v poraženém komunikačním segmentu nalezneme akcie, které měly opačný vývoj než jejich tržní konkurenti. My se nyní podíváme na společnost, která v rámci vítězného segmentu vykázala nejlepší zhodnocení, a také na společnost, která v rámci poraženého segmentu vykázala největší akciový pokles.

Slabé společnosti mohou v pozitivním tržním sentimentu růst a silné společnosti mohou v negativním sentimentu klesat.

Scorpio Tankers

Tato společnost se zabývá námořní přepravou ropných produktů. Kromě vlastní přepravy pronajímá lodě a tankery. Tato společnost v loňském roce generovala silné mezi kvartální nárůsty tržeb přičemž v Q1 inkasovala 174 milionů USD, v Q2 405 mil., v Q3 již 490 mil. USD. Pro Q4 se očekává menší pokles, ale i tak se jedná o 466 milionu USD.

Tyto skokové nárůsty se odrazily v celoročním akciovém růstu, který byl ukončen se zhodnocením téměř 405 %.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Scorpio Tankers
Měsíční akciový graf společnosti Scorpio Tankers

Akcie Scorpio Tankers nyní atakují rezistentní zónu na ceně 55 USD. Pokud dojde k jejich poklesu, mají pod sebou velmi silný support, který byl v rámci bezkorekčního růstu překonán. Další silná rezistence čeká tyto akcie na ceně 80 USD, kde se v roce 2015 utvořilo lokální low. Predikce akciového růstu je pro letošní rok vnímána pozitivně a očekává se právě dosažení této rezistence. Střízlivější odhady poté hovoří o atakování ceny 66 USD.

Zdroj: tipranks.com
Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Scorpio Tankers
Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Scorpio Tankers

Skillz

Společnost Skillz provozuje digitálním platformu, která sdružuje hráče online her. Dále pořádá herní turnaje a provozuje zázemí pro profesionální hráče online her po celém světě. I přestože se jedná o známou značku ve světě online hraní, negativní vývoj v komunikačním segmentu její akcie i tržby poslal ke dnu.

Pravidelné kvartální poklesy tržeb vyústily v celoroční pokles tržeb o více než 50 milionu dolarů. Obrat k lepšímu se očekává až ve druhém čtvrtletí roku 2023.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Skillz
Týdenní akciový graf společnosti Skillz

Akcie Skillz ztratily během loňského roku více než 94 % své hodnoty, i když výrazný akciový pokles lze u této společnosti pozorovat již od konce roku 2021, kdy se obchodovaly přes 40 USD. Současná hodnota akcií se blíží hranici penny stock a z technického pohledu není na cenovém grafu již žádný support, který by společnost od této nálepky odvrátil.

Zdroj: tipranks.com
Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Skillz
Predikce analytiků z Wall Street pro cenový vývoj společnosti Skillz

I přes negativní sentiment jsou analytici veskrze pozitivní a pouze jeden ze šesti doporučuje se akcií Skillz zbavit. Pro rok 2023 je očekáván růst, který v pozitivním výhledu má atakovat cenu 3,75 USD, v konzervativním výhledu pak 1,51 USD.

Závěr

Jednu výhodu loňský negativní sentiment na většině akciových trhů má, nic totiž netrvá věčně, a třeba se investoři v roce 2023 dočkají opačného scénáře, kdy jeden tržní segment bude zaostávat, zatímco ostatní porostou. Výše uvedené ukázky společností jsou sice z naprosto výsledkově odlišných segmentů, ale u obou se očekává v roce 2023 růst, což je určitě pozitivní zpráva. Na její rozuzlení si ovšem budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

TIP: Jak se změní investování v následující dekádě? – Ve Franklin Templeton mají jasno!
TIP: Jak se změní investování v následující dekádě? – Ve Franklin Templeton mají jasno!
Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎