Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejlepší spořicí účet leden 2023: 9 spořicích účtů s aktuálně nejvyšším úrokem + nejlepší dětský spořicí účet

Publikováno
Nejlepší spořicí účet leden 2023: 9 spořicích účtů s aktuálně nejvyšším úrokem + nejlepší dětský spořicí účet

V loňském roce banky aktivně reagovaly na zvyšování základní úrokové sazby ze strany ČNB a neustále navyšovaly úrokové zhodnocení na svých spořicích účtech. V závěru roku se tento prudký růst úroků na spoření zpomalil, načež se na tuzemském bankovním trhu objevil nový produkt – spořicí účet Spoření bez limitů slovenské banky VÚB Banka.

Toto nové spoření aktuálně nabízí úročení 6,15 % p.a. a celkem rychle tak předběhlo spořicí účet s atraktivním úrokem 6,01 % p.a. od nové Max Banky.

Základní úrokové sazby ČNB jsou na stávající úrovni

V posledních měsících roku 2022 probíhal neustálý růst úrokových sazeb na spořicích účtech. Příčinou bylo navyšování základní úrokové sazby, které prováděla Česká národní banka v rámci snahy alespoň částečně zkrotit inflaci.

Od začátku listopadu, konkrétně od zasedání ČNB 3. 11. 2022, kdy se bankovní rada rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni, se úroky na spoření už tak rychle nezvyšují. Své rozhodnutí ČNB potvrdila i na dosavadně posledním zasedání 21. 12. 2022, kdy úrokové sazby též ponechala na stávající úrovni.

Stále tak platí, že poslední zvyšování úrokové sazby proběhlo v červnu 2022, přičemž na srpnovém, zářijovém, listopadovém i prosincovém jednání roku 2022 se bankovní rada ČNB rozhodla úrokovou sazbu ponechat tak jak je.

I přesto se však objevily dvě banky, konkrétně Max Banka a slovenská VÚB Banka, které před koncem roku překvapily novými spořicími produkty s atraktivními úrokovými sazbami. Nezahálely ale ani další banky, jejichž úrokové sazby se pohybují kolem 4 až 6 % p.a.

Nyní se ale už pojďme podívat, jaké spořicí účty aktuálně nabízí nejlepší úrokovou sazbu? A jaký účet pro děti stále vede? Více se dozvíte v našem článku níže!

Aktuálně TOP 9 nejlepších spořicích účtů + dětský spořicí účet

S příchodem nové Max Banky na bankovní trh jsme si mysleli, že nás již nemůže nic překvapit. Z omylu nás ale vyvedla slovenská VÚB Banka, která přivedla koncem roku 2022 na český trh svůj nový spořicí účet Spoření bez limitů, a to hned s atraktivní úrokovou sazbou 6,15 % p.a. Hravě tak překonala všechny banky s jejich dosavadními nabídkami spořicích účtů a ihned se umístila na žebříčku nejlepších spořicích účtů.

Podívejte se, jakých 9 spořicích účtů lze nyní zařadit mezi ty nejlepší? A jeden bonus navíc – dětský spořicí účet s aktuálně nejlepší sazbou na trhu.

Spořicí účty srovnání

Produkt Bonusový úrok (max. sazba) Sjednání online
Logo VÚB banka spoření bez limitů
Bonusový úrok (max. sazba): 6,15 % p.a., Sjednání online
vub banka logo
6,15 % p.a.
Logo Max Banka spořicí účet
Bonusový úrok (max. sazba): 6,01 % p.a., Sjednání online
max banka logo
6,01 % p.a.
Logo NEY spořicí účet
Bonusový úrok (max. sazba): 5,75 % p.a., Sjednání online
ney sporitelni druzstvo logo
5,75 % p.a.
Logo Výhoda+ Dobrý klient spořicí účet
Bonusový úrok (max. sazba): 5,68 % p.a., Sjednání online
logo trinity bank
5,68 % p.a.
Logo Creditas Spořící účet+
Bonusový úrok (max. sazba): 5,60 % p.a., Sjednání online
creditas banka logo
5,60 % p.a.
Logo Richee Junior spořicí účet
Bonusový úrok (max. sazba): 5,60 % p.a., Sjednání online
creditas banka logo
5,60 % p.a.
Logo Fio konto spořicí účet
Bonusový úrok (max. sazba): 5,50 % p.a., Sjednání online
logo fio banka
5,50 % p.a.
Logo HIT PLUS spořicí účet
Bonusový úrok (max. sazba): 5,50 % p.a., Sjednání online
raiffaisen-bank-logo
5,50 % p.a.
Promo akce
Získejte BONUS až 3 000 Kč za založení Chytrého účtu. Akce platí pouze pro nové klienty.
Logo mSpoření spořicí účet
Bonusový úrok (max. sazba): 5,50 % p.a., Sjednání online
mbank logo
5,50 % p.a.
Filtry
Řazení
Produkt
Bonusový úrok (max. sazba)
Sjednání online

 

Spoření bez limitů VÚB Banka

Všeobecná úvěrová banka (VÚB) je se svými 13 miliony klientů jednou z největších bankovních skupin v Evropě. Jedná se o druhou největší slovenskou banku, která není ale ani v Čechách neznámá. Má zde pobočku již od roku 1991 a působí především pro podnikatelskou klientelu. Povolení působit v České republice jako banka získala od ČNB v roce 1993.

Vraťme se ale k její novince Spoření bez limitů, které nabízí úrokovou sazbu 6,15 % p.a. bez omezení výše vkladu. Sjednání, vedení účtu a všechny transakce jsou bez poplatků. Peníze nejsou na účtu nijak fixovány a klient je může použít, kdy potřebuje. Úroky jsou připisovány denně, nikoliv jednou měsíčně, což je také velkou výhodou tohoto spořicího účtu.

Banka má navíc sběrný účet v České republice, klientům tak nejsou účtovány žádné přeshraniční poplatky za platby. Pro občany ČR je produkt dostupný pouze online, pro Slováky též online nebo na pobočkách banky VÚB. Sjednání účtu je snadné, jsou potřeba pouze dva doklady totožnosti a číslo stávajícího účtu.

Vzhledem k tomu, že úroky podléhají zdanění 19% slovenskou daní, musí český klient vyplnit tzv. daňový domicil a odevzdat na příslušný finanční úřad. Potvrzení poté bance VÚB zašle prostřednictvím internetového bankovnictví. Tím potvrdí, že je daňovým rezidentem v ČR, nikoliv na Slovensku, a vyhne se dvojitému zdanění. Daňový domicil lze vyplnit kdykoliv, ideálně nejpozději do konce roku.

Vklady na účtu jsou ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR. Banka neumožňuje sjednání běžného účtu ani platební karty, zatím u ní mohou fyzické osoby tedy využívat pouze spořicí účet.

Spořicí účet Max Banka (původní Expobank)

Max Banka se na českém trhu objevila v říjnu roku 2022, málokdo ale ví, že se přetransformovala z původní Expobank. Jejím cílem je stát se moderní online bankou pro retailové klienty a nabízet výhodné běžné účty, spořicí produkty a jednoduché online hypotéky nebo spotřebitelské úvěry.

Zatím se jí to celkem daří. Zaujala totiž hned na začátku svým spořicím účtem s původně bezkonkurenční úrokovou sazbou 6,01 % p.a. bez omezení výše vkladů a bez dalších podmínek. Peníze na spořicím účtu jsou kdykoliv k dispozici.

Spořicí účet je bez poplatků za zřízení, vedení i zrušení. Založit si jej můžete přímo v internetovém bankovnictví (podmínkou je sjednání běžného NEO účtu) nebo na pobočce. Vklady na účtu jsou ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Úroková sazba 6,01 % p.a. platí na celý zůstatek, a to bez podmínek.

Peníze se na účtu úročí na denní bázi a úrok se připisuje na konci každého kalendářního měsíce. Automatické převody mezi běžným a spořicím účtem jsou zdarma, stejně tak veškeré odchozí elektronické tuzemské platby i příchozí tuzemské platby jsou bez poplatků. Elektronický výpis je také zdarma, výpis zaslaný poštou vás vyjde na 50 Kč.

U banky si navíc můžete založit spořicí účet v cizí měně. Nabízí spoření v EUR, USD či RUB, úročení je ale velmi nízké (u EUR a USD činí rovných 0 % p.a., u RUB 2 % p.a.). Vklady v cizí měně jsou 100 % pojištěny a účet lze snadno ovládat přes internetové bankovnictví.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Běžný účet START, OPEN a TOP UniCredit Bank

Málokterý běžný účet na českém bankovním trhu má spořicí funkci, a natož nabízí tak zajímavou úrokovou sazbu, jako běžné účty od UniCredit Bank. Všechny tři, jak START, OPEN a TOP se aktuálně pyšní akční úrokovou sazbou 6 % p.a. pro každého nového klienta.

Podmínkou pro získání této úrokové sazby je založit si Účet START, OPEN nebo prémiový účet TOP nejpozději do 28. 2. 2023. Všechny tyto “balíčky služeb” v sobě obsahují dva účty v korunách. První je určen na běžné platby a druhý na spoření.

Právě na druhém účtu budete mít druhý den po založení nastavenou úrokovou sazbu 6 % p.a. Sazba je platná pro částky do výše 500 000 Kč, a to pouze do 30. 6. 2023. Účet lze sjednat na pobočce UniCredit Bank nebo online.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí účet NEY spořitelní družstvo

NEY spořitelní družstvo se nachází se svým spořicím účtem až na čtvrtém místě, a to se umísťovalo v minulém roce na prvních příčkách. Spořicí účet NEY nabízí úrok 5,75 % p.a. na celý zůstatek bez podmínek.

Tato spořitelna má však zbytečně náročné podmínky, pokud se chcete stát jejím klientem. Výpovědní lhůta je 1 měsíc, a až poté si můžete peníze vybrat. Předčasný výběr vkladu před uplynutím výpovědní doby není možný. U spořitelního družstva si můžete spořit pouze v českých korunách.

Dále je nutné splnit podmínku minimálního vkladu, který musí činit 20 000 Kč. K založení spořícího účtu NEY se musíte stát členem družstva a být plnoletý. Členství v družstvu pak přináší další podmínky, mezi které patří složení základního členského vkladu 1 000 Kč a po dobu spoření si musíte zvýšit členský vklad na 1/10 z výše peněžních prostředků na spořicím účtu.

Pro příklad, pokud si na spořicí účet převedete vklad ve výši 100 000 Kč, musíte současně vložit 1/10 kapitálu družstva, to je 10 000 Kč. Tyto členské vklady nepodléhají úročení a po zrušení spořicího účtu jsou na základě podmínek družstva vyplacené.

Úroky jsou vám připisovány na běžný účet každý měsíc, můžete je tedy využívat hned. Sjednání a vedení spořicího účtu je zdarma a vklady i úroky jsou na účtu ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR. Pokud jste členem družstva, spoření lze sjednat online. Pokud ne, budete muset na pobočku nebo se poraďte s bankéřem po telefonu.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí účet Výhoda+ Dobrý klient Trinity Bank

Trinity Bank nechtěla zaostávat za ostatními bankami, a vzhledem k tomu, že jejím cílem je poskytovat nadstandardní sazby, zvýšila svůj úrok na 5,68 % p.a. Jedná se o marketingovou akci Dobrý klient u spořicího účtu Výhoda+. Maximální úroková sazba činí 5,68 % p.a. u vkladů do 500 000 Kč. Tato sazba je garantovaná do 30. 6. 2023. Částky nad 500 000 Kč jsou úročeny 4,08 % p.a.

Zvolit můžete ještě variantu s fixací na 12 měsíců. V tomto případě získáte úrok 5,58 % p.a. u vkladů do 400 000 Kč a nad 400 000 Kč sazbu 4,58 % p.a. Založení i vedení spoření je zdarma, navíc zde není podmínka vedení běžného účtu u Trinity nebo využívání jiných bankovních produktů. Příchozí platby a převody mezi účty u banky Trinity jsou zdarma.

Maximální úrokovou sazbu 5,68 % p.a. získáte u vkladů do 500 000 Kč. Vklady nad 500 000 Kč se úročí klasickou sazbou 4,08 % p.a.

Všechny vklady jsou ze zákona pojištěny, a to až do výše 100 000 EUR. S penězi můžete nakládat dle svých potřeb a máte je kdykoliv k dispozici. Úroky se na váš spořicí účet připisují vždy poslední den v měsíci, připsané úroky za předešlý měsíc se nadále zhodnocují.

Spořicí účet si lze sjednat online, proces založení je jednoduchý a rychlý. V online formuláři vyplníte své osobní a kontaktní údaje, adresu a nahrajete fotku svého občanského průkazu. Veškeré podklady vám budou zaslány elektronicky. Založení je také možné na pobočce, kam si s sebou vezměte občanský průkaz.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí účet+ Banka Creditas

Banka Creditas spadla v našem žebříčku na čtvrté místo se svým Spořicím účtem+, který aktuálně nabízí úrokovou sazbu 5,60 % p.a. u vkladů do 500 000 Kč. Vklady nad 500 000 Kč jsou úročeny sazbou 3,1 % p.a.

Výnosy z úroku se na účet připisují vždy na konci měsíce. Výše vkladů není nijak stanovena a není nutné ani spořit pravidelně. Kolik a kdy budete spořit je pouze na vás. Taktéž zde není žádná výpovědní lhůta. Ke svým penězům máte přístup kdykoliv.

Založení, vedení nebo zrušení spořicího účtu je zdarma. Není k němu dostupná platební karta a nelze nastavovat trvalé příkazy, platby SIPO apod.

V roce 2021 získal spořící účet od Creditas druhé místo v 19. ročníku v soutěži Zlatá koruna, která podobné soutěže vyhlašuje již od roku 2003.

Účet je vedený pouze v českých korunách. Jiné měny, včetně eura nebo dolarů, nejsou podporovány. Další podmínkou je využití pouze k osobním účelům. K podnikatelským účelům tento účet určený není. Každý klient má možnost mít u Creditas jen jeden spořicí účet.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí účet Richee Junior Banka Creditas

V souvislosti s bankou Creditas se v našem srovnání nachází jeden spořicí účet navíc. A tím je spořicí účet Richee Junior, který je, jak již název napovídá, určen pro děti. Aktuálně se jedná o spořicí účet s nejlepší úrokovou sazbou v kategorii dětských účtů.

Tento dětský spořicí účet nabízí úrokovou sazbu 5,60 % p.a. u vkladů do 350 000 Kč, přičemž vklady nad tuto hranici jsou úročeny sazbou 3,1 % p.a.

Založit jej můžete dítěti již od narození až do dovršení 18 let. Založení, vedení i zrušení účtu je zdarma, vklady v hotovosti na účet v korunách jsou zdarma do 500 000 Kč. Není nutné vkládat žádný minimální vklad. Naspořené peníze využije dítě na studia, domácnost, cestování nebo jiné své plány. Podmínkou není ani založení dětského běžného účtu.

Nad účtem mají kontrolu rodiče přes internetové bankovnictví nebo v aplikaci CREDITAS Banking. Na Richee Junior spoření může posílat peníze kdokoliv z rodiny i přátel. Peněžní prostředky pak náleží dítěti a s penězi i jako rodiče můžete nakládat pouze omezeně v rámci určitého sdíleného limitu na měsíc. Omezení platí pro děti a rodiče stejně.

Uložené finanční prostředky lze v celé výši vybrat až po dosažení 18 let. Pokud byste chtěli převést celou částku, která je vyšší než stanovený limit, může být nutné doložit souhlas soudu.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Fio konto od Fio banky

Zajímavou úrokovou sazbu 5,50 % p.a. nabízí Fio konto od Fio banky. Toto úročení se vztahuje na zůstatky do 200 000 Kč. Částky nad 200 000 Kč se úročí sazbou pouhých 0,1 % p.a. Fio konto nabízí zajímavější zhodnocení než Fio spořicí účet, který se aktuálně úročí 4 % p.a. Pokud si ale chcete na spoření uložit více než 200 000 Kč, 4 % p.a. na spořicím účtu Fio platí na celou vloženou částku bez omezení.

Zřízení, vedení a zrušení Fio konta je zdarma. Oproti klasickému běžnému Fio účtu nelze u Fio konta využít SIPO platby nebo inkaso a finanční prostředky lze převádět pouze na jeden externí účet, který lze elektronicky zdarma měnit. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Zajímavostí je, že u většiny bank není možné nastavovat na spořicích účtech trvalé příkazy a součástí účtu nebývá platební karta. V tomto je Fio banka výjimkou. Klient získá bezkontaktní platební kartu Visa nebo Mastercard, může zadávat trvalé příkazy a má k dispozici neomezené výběry z bankomatů Fio banky.

Pro sjednání je podmínkou mít běžný účet u této banky, který si snadno sjednáte online nebo na pobočce. Pokud jste se rozhodli založit spořící účet online, musíte začít se založením Fio běžného účtu. Vyplníte online žádost a projdete celým sjednávacím procesem. Poté provedete aktivační platbu a účet je váš. Po založení Fio účtu si můžete v internetovém bankovnictví snadno založit Fio konto.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

mSpoření od mBank

Zajímavou úrokovou sazbu 5,50 % p.a. u vkladů do výše 100 000 Kč až na 8 cílů nabízí mSpoření od mBank, což je chytrá funkce běžného účtu mKonto a mKonto #navlastnitriko. Tato funkce vám umožní šetřit jednoduše. S každou vaší platbou se vám automaticky odkládají drobné z vašeho běžného účtu právě na mSpoření.

Nemusíte se tak o nic starat, stačí spoření založit, nastavit a pak už jen automaticky šetříte s každou platbou. Nastavit si můžete až 8 cílů spoření a pojmenovat si je podle svého. Například cestování, nové auto, studium, elektronika a podobně. Také si můžete vybrat ze tří způsobů spoření, můžete si odkládat pevnou částku, procento z platby nebo částku nechávat zaokrouhlit.

Spořicí účet od mBank nabízí sjednání i vedení zdarma, bez poplatků jsou i všechny příchozí a odchozí platby.

Podmínkou pro sjednání spoření je vedení běžného účtu mKonto nebo mKonto #navlastnitriko. Sjednání i vedení běžného účtu je zdarma, výběry z bankomatů od 1 500 Kč jsou bez poplatků doma i v zahraničí. K účtu získáte platební kartu se zajímavým kurzem pro platby v cizině nebo v zahraničních e-shopech. Běžný účet lze sjednat online, telefonicky, na pobočce nebo s kurýrem. Vklady jsou pojištěné až do výše 100 000 EUR.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Spořicí účet HIT PLUS Raiffeisenbank

Do našeho srovnání se nově dostal také spořicí účet HIT PLUS od Raiffeisenbank. Tento spořicí účet aktuálně poskytuje bonusovou sazbu 5,50 % p.a. u vkladů do 500 000 Kč při aktivním využívání běžného účtu u RB (3x za měsíc zaplatit kartou v kamenném nebo online obchodě).

Se základním úrokem 0,1 % p.a. a touto bonusovou sazbou můžete získat maximální úrokovou sazbu 5,50 % p.a. V případě, že klient nesplní podmínku aktivního využívání běžného účtu u Raiffky, u částek do 500 000 Kč získá základní (tedy prakticky nulovou) úrokovou sazbu, která činí 0,01 % p.a.

Bonusové úročení na spořicím účtu se počítá za každý den kalendářního měsíce, ve kterém máte aktivovaný spořicí účet HIT PLUS. Dále je podmínkou v předcházejícím měsíci aktivně využívat běžný účet, který máte u RB sjednaný.

Aktivním využíváním je myšleno splnit aktivitu dle tarifu běžného účtu, a to provedením transakcí nejméně ve výši či počtu stanoveném bankou.

Podmínkou je, abyste provedli 3 transakce debetní nebo kreditní kartou v kamenném nebo online obchodě. Stačí tedy pouze platit nákupy kartou. Veškeré transakce musí být v daném měsíci i zaúčtované. Více o podmínce aktivního využívání se dozvíte v naší recenzi spořicího účtu HIT PLUS.

Spořicí účet od Raiffky tak může sloužit k odkládání peněz bokem, přičemž peníze na účtu jsou kdykoliv k dispozici bez výpovědní lhůty a zřízení i vedení účtu včetně bezhotovostních transakcí je zdarma. Minimální zůstatek na účtu není podmínkou a vklady jsou ze zákona pojištěné.

Přečtěte si komplexní recenzi tohoto produktu:

Zajímá vás kompletní nabídka spořicích účtů na českém trhu, jak spořicí účty fungují a jaký je nejlepší? Podívejte se na naše velké srovnání spořicích účtů pro rok 2023.

Líbil se vám tento článek?
19
3

Autor

Ráda píši o bankách a bankovních produktech. Zaměřuji se zejména na běžné účty, spořicí účty i recenze jednotlivých bank. Baví mě prozkoumávat oblast financí, protože se vždy dozvím nové a přínosné informace, které poté využiji nejen v pracovním, ale také v osobním životě.

Když zrovna nesedím u počítače a nepíšu texty, věnuji se svým zálibám, mezi které patří jízda na koni, různé sportovní aktivity, čtení knih nebo cestování.

Práce v týmu Finex má pro mě obrovský smysl, protože je to práce pro vás, čtenáře, které se snažíme srozumitelně edukovat v oblasti financí, podávat důkladně prověřené informace a předávat i osobní zkušenosti.

Díky tomu všemu se tak můžeme podílet na zlepšení finanční gramotnosti a zvýšit zájem jak o oblast financí, tak o investování celkově.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎