Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
vub banka logo
VÚB banka recenze
Přehled produktů a zkušenosti
vub banka logo
VÚB banka
Kód banky: 0200
vub banka logo

VÚB banka recenzePřehled produktů a zkušenosti

Veronika Kubalová
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Autor recenze
Matěj Bajer
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Poslední aktualizace
31. 5. 2024
vub banka logo

Hodnocení Finex.cz

- 14. místo -
62 %
Poslední aktualizace
31. 5. 2024
Kód banky: 0200

Slovenská banka s atraktivním úrokem na spořicím účtu

VÚB banka je slovenská banka, která na tuzemském trhu poskytuje produkty firmám a korporacím od roku 1991. Pro běžné občany je to spíše neznámá banka, která však ke konci roku 2022 přišla na český trh s novým produktem, a to spořicím účtem Spoření bez limitů s atraktivním úrokem. Necháme se překvapit, zda přijde i s dalšími bankovními produkty pro retailovou klientelu v ČR.

vub banka logo

Hodnocení Finex.cz

- 14. místo -
62 %
Pokrytí obchodní sítě
Hodnocení zahrnuje počet bankomatů, poboček a počet vkladomatů na území České republiky včetně koncentrace obchodní sítě v menších městech a obcích.

20%

Přívětivost a bezpečnost bankingu
Hodnocena je především přívětivost internetového a mobilního bankovnictví, jeho logické uspořádání, moderní design a rychlost odezvy. V potaz bereme také názory a hodnocení uživatelů. Hodnotíme též možnosti zabezpečení přístupů z těchto aplikací do bankingu a dostupnost uživatelské podpory či nápovědy. Dále se zaměřujeme na obtížnost instalace a nastavení nových funkcí a klíčů.

70%

Digitalizace bankovnictví
V této kategorii hodnotíme, zda je banka digitální či nikoliv. Umožňuje sjednat služby či produkty jednoduše online nebo je nutné docházet na pobočku a řešit spousty byrokracie? Je snadné obsluhovat své finance prostřednictvím bankovnictví nebo má banka tyto možnosti omezené?

80%

Běžné poplatky
Hodnotíme poplatky za běžné platby, SEPA platby, výběry hotovosti, vklady hotovosti, poplatky za vedení účtu, výběry u cizích bank atp. Důraz klademe na poplatky (případně podmínky) u standardních transakcí a obecně na běžném účtu, jelikož ten využívá nejvíce lidí.

80%

Nabídka produktů
V hodnocení se soustředíme na počet produktů, které banka nabízí. Řadí se sem produkty standardní, investiční, úvěrové, spořicí produkty, pojištění a další nadstandardní (inovační) produkty. Kromě kvantity produktů hodnotíme také jejich kvalitu. Přinesla banka na trh inovativní produkt? Poskytuje účet na míru klientům?

30%

Důvěryhodnost a stabilita značky
Hodnocení důvěryhodnosti banky zahrnuje dobu působení dané značky na trhu, velikost její uživatelské základny, hodnocení našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty), získaná ocenění bankou a obecnou reputaci. V této kategorii bereme také v potaz, zda za bankou stojí silná finanční skupina či nikoliv.

90%

Rozcestník produktů

VÚB banka byla pro většinu občanů v ČR zcela neznámou institucí. Přitom na tuzemském území působí již od roku 1991. Zatím však poskytovala bankovní služby firmám a korporacím.

Koncem roku 2022 se ale rozhodla přispět svou trochou do mlýna bankovních produktů pro retailovou klientelu a spustila Spoření bez limitů, díky kterému se ihned dostala na první příčku ve srovnání spořicích účtů.

VÚB banka je slovenská banka, která zatím v Čechách sloužila pouze podnikatelům, ale povolení působit jako banka v České republice získala od ČNB již v roce 1993.

Co tedy můžete od VÚB banky očekávat? Jaké finanční produkty vám je družstvo schopné nabídnout? To vše a mnohem více se dozvíte v naší recenzi VÚB banky.

Obsah recenze VÚB banka

Představení VÚB banky

VÚB banka, celým názvem Všeobecná úverová banka, a.s. je slovenská banka, která je také druhou největší bankou na Slovensku. Založena byla v roce 1990, a to vyčleněním z bývalé státní banky Československé. Za své působení si prošla mnoha přeměnami, přičemž ji v roce 2001 koupila italská finanční skupina Intesa Sanpaolo.

Stala se tak součástí jedné z největších evropských finančních skupin, která se může pochlubit více než 13 000 000 klientů v Evropě a 1 200 000 klientů na Slovensku.

Na tuzemském bankovním trhu VÚB banka působí od roku 1991, kdy v Praze založila pobočku. Povolení působit v ČR jako banka získala od České národní banky v roce 1993.

Banka není až tak neznámá. Doposud působila v českém podnikatelském prostředí. V České republice nabízí firmám a podnikatelům výhodné firemní financování. Ke konci roku 2022 ale oslovila i retailovou klientelu, a to tím, že spustila svůj Spoření bez limitů s velmi zajímavým úrokem.

Jako součást velké evropské finanční skupiny umí VÚB nabídnout takřka neomezené portfolio bankovních služeb.

Finanční skupina Intesa Sanpaolo působí ve více než 40 zemích světa, kromě ČR a SK rozvíjí své aktivity také ve střední a východní Evropě, především v Polsku, Maďarsku a Chorvatsku.

Na světě má více než 4 000 poboček.

Na Slovensku poskytuje VÚB banka plný rozsah bankovních služeb obyvatelům, firmám a institucím. Těžištěm pak jsou hypoteční a spotřební úvěry, platební produkty, splátkový prodej, firemní bankovnictví a mnoho dalšího. Disponuje 128 retailovými pobočkami, 8 Magnifica centry, 33 firemními pobočkami pro obsluhu malých a středních podniků a jednou firemní pobočkou v Praze.

Podle poslední uveřejněné výroční zprávy za rok 2020 dosáhla skupina hospodářského výsledku ve výši čistého zisku 82,7 mil. €, což je pokles oproti předcházejícímu období o 31,1 %. Celková bilanční suma dosáhla výše 18 741 414 000 €. 

Čím se VÚB banka v ČR zabývá?

VÚB banka se v České republice zaměřuje na firemní klientelu a poskytuje jí firemní financování (konkrétně kontokorentní účet, provozní úvěr na financování oběžných aktiv a investiční rozvojový úvěr).

Dále nabízí strukturované, exportní a obchodní financování, možnost účtů a plateb pro podnikatele, termínovaný vklad a operace na finančních trzích.

Nyní v ČR kromě toho spustila svůj první produkt pro retailovou klientelu, a to rovnou spořicí účet Spoření bez limitů.

Jedná se o spoření, kde klienti nemusí splňovat řadu podmínek, nejsou omezováni horními limity vkladů, fixacemi, ani dalšími podmínkami. Spoření nabízí zajímavý úrok 5,25 % p.a. a lze jej sjednat online. Banka zatím fyzickým osobám neumožňuje sjednání běžného účtu ani platební karty.

Finanční produkty VÚB banky

 • Spořicí účet Spoření bez limitů
 • Firmy a korporace: firemní, strukturované, exportní a obchodní financování, faktoring
 • Firmy a korporace: účty, platby, řízení likvidity
 • Finanční trhy: termínovaný vklad, měnové operace, úrokové deriváty, strukturované produkty, měnové opce (FX opce)

Podívejte se na stručné informace o jednotlivých produktech.

1) Spořicí účet Spoření bez limitů

Spoření bez limitů je spořicí účet bez podmínek a horního limitu vkladu. Není omezen fixacemi ani dalšími podmínkami pro získání úrokové sazby. Sjednáte si jej jednoduše online.

Úroková sazba nyní činí 5,25 % p.a. a specifické také je, že peníze se úročí každý den, ne jednou měsíčně, jak tomu je u běžných spoření. Můžete vložit jakoukoliv částku a vše se vám úročí zmíněnou úrokovou sazbou. Vzhledem k tomu, že se jedná o klasické spoření, můžete si peníze vybrat kdykoliv potřebujete.

Sjednání a vedení účtu je zdarma, všechny transakce také. Vaše úspory jsou navíc v bezpečí, protože vklady v českých korunách i v cizí měně jsou ze zákona pojištěné až do výše 100 000 EUR. Spořicí účet je určen pouze pro fyzické osoby a nelze k němu sjednat platební kartu.

Vzhledem k tomu, že úroky podléhají zdanění 19% slovenskou daní, musí český klient vyplnit tzv. daňový domicil a odevzdat na příslušný finanční úřad.

Potvrzení poté bance VÚB zašle prostřednictvím internetového bankovnictví. Tím potvrdí, že je daňovým rezidentem v ČR, nikoliv na Slovensku, a vyhne se dvojitému zdanění.

Daňový domicil lze vyplnit kdykoliv, ideálně nejpozději do konce roku. Na stránkách banky najdete podrobný postup, jak na to.

Poznámka

2) Firmy a korporace: financování

VÚB banka poskytuje bankovní produkty právnickým osobám. V nabídce má firemní, strukturované, exportní a obchodní financování i faktoring.

Co se týká firemního financování, nabízí kontokorentní účet, provozní úvěr na financování oběžných aktiv a rozvojový (investiční úvěr). V rámci strukturovaného financování se zaměřuje na složité a specifické projekty a obchody, a poskytuje také financování většího rozsahu. Patří k tomu: syndikované úvěry, projektové financování a financování nemovitostí.

Prostřednictvím exportního financování, které je určené zahraničním bankovním a nebankovním subjektům, podporuje český export. Podporu importérů a exportérů v ČR zajišťuje nabídkou možností obchodního financování. Od roku 1993 navíc poskytuje faktoringové služby.

3) Firmy a korporace: firemní účty

Ve své nabídce služeb pro podnikatele má VÚB banka také platby a účty. Umožňuje spravovat podnikatelské účty pohodlně a přehledně. Svým klientům primárně poskytuje bezhotovostní platební služby. Pokud chce klient provést hotovostní vklad nebo výběr, je to banka schopna realizovat ve spolupráci se třetí bankou a výhradně v měně CZK.

Banka VÚB také provádí automatické řízení likvidity. Základní formou je služba CashSweep, která každý den převede kreditní zůstatek nad určený limit na jiný účet dle pravidel. Komplexnější službou je CashPooling, která se postará o denní automatizované převody za účelem optimalizace výnosů a nákladů.

4) Firmy a korporace: finanční trhy

Banka také poskytuje podporu svým klientům v rámci finančních trhů. Provádí měnové operace, nabízí termínovaný vklad a zaměřuje se na strukturované produkty. V nabídce má také úrokové deriváty, měnové opce a klientům nabízí zasílání analytických zpráv.

Poznámka

TIP: Pokud by vás zajímalo, jak termínované vklady fungují a jaké jsou nejlepší, přečtěte si náš článek.

Tradiční nebo digitální banka?

VÚB banka je druhá největší slovenská banka a na Slovensku je považována za tradiční banku. V České republice to zatím nelze přesně posoudit, protože v tuzemsku doposud poskytovala své služby pouze podnikatelům.

Vzhledem k tomu, že u nás má VÚB banka pouze jednu pobočku, a své finance lze obsluhovat prostřednictvím elektronického a mobilního bankovnictví, můžeme banku zařadit někde na pomezí mezi tradiční a digitální “bankou”.

Na Slovensku je VÚB banka tradiční bankou, která poskytuje komplexní rozsah bankovních služeb pro fyzické i právnické osoby. Plánuje se takto rozšířit i u nás?

Pokud se zaměříme na poplatky, spořicí účet je zatím v ČR bez poplatků. Uvidíme, zda-li se u nás bude chtít banka dále rozšiřovat, a jakým způsobem pojme svou poplatkovou politiku.

Výhody a nevýhody VÚB

Výhody

 • Jedna z největších bankovních skupin v Evropě
 • Zajímavý spořicí účet s atraktivním úrokem
 • Široká nabídka produktů pro podnikatele
 • Denní úročení zůstatku na spořicím účtu
 • Sjednání a správa spořicího účtu online

Nevýhody

 • Pouze 1 pobočka v Praze a žádný bankomat
 • Zatím pouze 1 produkt v nabídce pro fyzické osoby v ČR
 • Nutnost vyřešit si daňový domicil v ČR

Internetové bankovnictví VÚB banka

Internetové bankovnictví VÚB banky Internet banking vám umožní získat přehled o vašich financích. V bankovnictví si můžete nastavit svoje limity, upravit své údaje nebo si nastavit číslo pro SMS autorizaci.

Prostřednictvím internetového bankovnictví můžete jednoduše spořit. Stačí si založit Spoření bez limitů, následně proběhne ověřovací platba ve výši 1 Kč, která se vám vrátí. Poté vám přijde email s identifikačními údaji a postupy a SMS kódem, podle kterých se budete moct přihlásit do internetového bankovnictví.

VÚB banka přihlášení

Přihlášení do internetového bankovnictví VÚB probíhá na stránkách vub.cz.

K přihlášení do internetbankingu u VÚB stačí zadání vašeho identifikačního čísla a hesla. V dalším kroku budete vyzváni k opsání kódu z SMS.

Zdroj: vub.cz
Přihlášení do internetového bankovnictví VÚB banka.

Mobilní bankovnictví VÚB banka

Spoření bez limitů lze ovládat také prostřednictvím mobilního bankovnictví Mobil Banking. Aplikaci lze stáhnout na App Store, Google Play a v App Gallery.

Aplikace umožňuje mobilní platby nebo platby hodinkami (prostřednictvím Google Pay a Apple Pay), jednoduchou platbu účtů a faktur nascanováním QR kódu (Scan and Pay) nebo pohodlné platby v kruhu blízkých přes chat, email nebo SMS (Payme).

Díky aplikaci získáte přehled ve svých financích pomocí push notifikací a online spojení s bankou.

VÚB banka pobočky a bankomaty

VÚB banka má pouze jednu pobočku v Praze, která je ale uzavřená pro širokou veřejnost. Pobočka nenabízí retailové služby včetně hotovostních operací. Firemní zákazníci a příležitostní návštěvníci se musí na schůzku domluvit předem. Banka nemá žádné bankomaty a vkladomaty.

Získaná ocenění

VÚB banka získala v roce 2022 prestižní ocenění za financování zelených projektů od amerického magazínu Global Finance. Mezi vítězi byly bankovní instituce ze 63 zemí světa. Na Slovensku získala toto ocenění právě VÚB banka.

Banka také již podruhé získala ocenění Best Bank Awards od amerického magazínu Global Finance: Nejlepší banka na Slovensku roku 2022.

Závěr – Naše hodnocení

VÚB banka je slovenská banka, která sice vstoupila na tuzemský trh již v roce 1991, ale doposud zde sloužila pouze firmám a korporacím. Nyní zaujala spořicím účtem s atraktivní úrokovou sazbou bez limitované výše vkladu.

Necháme se překvapit, zda banka přijde i s dalšími produkty pro retailovou klientu. Výhodou banky je možnost sjednat si spoření online a spravovat jej prostřednictvím internetového a mobilního bankovnictví.

Nevýhodou pak je, že má pouze jednu pobočku v Praze a klientům v Čechách zatím nabízí jen jeden produkt. Sice se jedná o atraktivně úročené spoření, ale je kvůli tomu nutné si zařídit daňový domicil.

VÚB banka vás nepřesvědčila? Co říkáte na Max Banku?

Nezaujala vás VÚB banka? Hledáte spíše moderní digitální banku s širší nabídkou produktů? Podívejte se na naši recenzi Max Banky.

Max Banka je česká banka patřící do skupiny CREDITAS, která 4. října 2022 nahradila v České republice původní Expobank, která působí na českém trhu již od roku 1991.

Jedná se o digitální banku, jejíž cílem je, aby se stala moderní online bankou pro retailové klienty. V nabídce má, kromě spořicího účtu s atraktivním úrokem, také běžný účet Neo účet s úročením celého zůstatku, termínovaný vklad, Refixo (online financování úvěrů) a další produkty, jako například platební karty, které VÚB bance v nabídce pro ČR chybí. Zaujala vás Max Banka více než VÚB banka?

Máte s VÚB bankou osobní zkušenosti? Podělte se o ně s námi níže v komentářích.

Více informací o VÚB banka

Název VÚB banka
Založení banky1990
Kód banky0200
BIC kód (SWIFT) SUBASKBX
Webové stránkyhttps://www.vub.cz/
Internetové bankovnictvíhttps://www.vub.sk/ludia/digitalne-bankovnictvo/internet-banking.html
Informace o běžném účtu banky
Vedení účtu Nemá běžný účet
Poplatek za výběr Nemá bankomaty ani platební karty
Online založení
Základní informace o bance
Počet bankomatů Žádné
Počet vkladomatů Žádné
Počet poboček 1
Hotovostní podklady (možnost výběru)Žádné
Počet klientů 13 000 000
Kontakt na podporu+420 227 046 070
Sídlo bankyVšeobecná úverová banka a.s., pobočka Praha Purkyňova 2121/3, 110 00 Praha 1, Nové Město, Česká republika
Odkaz na sazebník poplatkůhttps://www.vub.cz/informacni-servis/sazebnik-vop/
Odkaz na sazebník úrokových sazebhttps://www.vub.cz/informacni-servis/urokove-sazby/
Služby a produkty nabízené bankou
Běžný účet
Spořicí účet
Termínovaný vklad
Stavební spotření
Podílové fondy
Půjčky
Hypotéky
Vlastní bankomaty
Platební karty
Dluhopisy
Produkty pro děti
Směnárna
Ohodnoťte banku VÚB banka
26
13

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martin Cmelik

Rád bych radu,jestli VUB se 6,15% nebo MAXBANKA s 6,1% spořicí účet.Kdo dá řadu.

Marek Šťastný

No, ono je nejlepší oba produkty porovnat ve výnosu za rok po zdanění. A rozdíl při spoření 1 mil. Kč za rok je zanedbatelný, cca 430,-Kč ve prospěch VUB. Takže pro menší spořící částky je příjemnější MaxB., ale je otázkou, co by měl tvůj účet splňovat.

Ing. Patrik Kudláček

Zdravím Martine, obě zmiňované banky v našich recenzích nevychází jak ty úplně nejlepší. Rozhodnutí je samozřejmě na vás, ale osobně bych navzdory nižšímu úroku možná volil raději některou z tradičnějších bank. Řekněme některou ze 7-8 největších bank na našem trhu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další Banky, které by vás mohly zajímat